. . .

Terra zdetronizuje DAI i zakończy "Curve Wars"?

Rafał avatar
Rafał   2022-04-03 08:35

Terra to, Terra tamto. Wygląda na to, że niedługo po otwarciu lodówki zobaczysz twarz Do Kwona zamiast parówek. Co tym razem przygotował dla nas projekt, który spokojnie zasłużył na miano MVP pierwszych miesięcy 2022 roku?

wojny curve

"O Curve" powiedzieli zapewne fani stablecoina DAI, gdy dowiedzieli się co planuje Do Kwon wraz z Frax Finance, Redacted Cartel oraz Olympus. Mowa o 4pool, która już niedługo ma zostać stworzona w protokole Curve.

4pool to nowa pula stablecoinów, która wkrótce trafi do protokołu Curve. Początkowo będzie testowana na Fantom, Arbitrum i Ethereum. Ma na celu stać się głównym źródłem płynności stablecoinów na rynku oraz według niektórych zakończyć popularne Curve Wars, czyli przekupywanie posiadaczy veCRV do tego, aby głosowali na konkretną pulę w protokole. Dzięki tym głosowaniom pula otrzymuje największe nagrody, a co za tym idzie, zachęca największą płynność.

Jak napisał Do Kwon:

Wojny Curve się skończyły, wszystkie emisje trafią do 4pool


Więcej o Curve i veCRV znajdziesz tutaj:

Curve

Jak twierdzi założyciel Terra, wraz z partnerami, z którymi do tej pory rywalizowali, posiadają znaczą część “głosów”, dzięki czemu będą mogli kierować mocą i zachętami, aby 4pool był najbardziej płynną i najmocniej wykorzystaną pulą stablecoinów na rynku. Do tego celu użyją tokenów CVX, które wszyscy członkowie nowej koalicji posiadają.

CVX jest tokenem innego projektu, blisko powiązanego z Curve - Convex Finance używanym do głosowania nad sposobem, w jaki protokół Convex przydziela posiadane przez siebie veCRV (które zdeponowali użytkownicy) do głosów na konkretne pule. 

Terra, Frax, Redacted oraz Olympus posiadają razem niemal połowę wszystkich CVX trzymanych przez DAO, co przekłada się na około 11% podaży CVX w obiegu.

Cała sprawa może wydawać się zagmatwana dlatego też zapraszam do wcześniej wspomnianego artykułu o Curve, a następnie do dokumentacji Convex Finance.

terra 4pool convexdaocvx.com

Dlaczego DAI ma się martwić? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ale mówiąc w dużym skrócie, ponieważ w 4pool nie będzie głównego zdecentralizowanego stablecoina Ethereum, który do tej pory zajmował wraz z 3pool pierwsze miejsce pod kątem TVL i z którym Do Kwon poprzysiągł walczyć. 

4pool będzie składać się z UST, FRAX, USDT i USDC. O ile te dwa ostatnie nie mają tutaj wiele do powiedzenia, tak FRAX oraz UST łączą siły, aby zdetronizować DAI i de facto stać się głównymi zdecentralizowanymi stablecoinami na Ethereum. Ktoś mógłby powiedzieć, że UST już dawno zdetronizował DAI, jednak trzeba pamiętać o tym, że poza Terra, a nawet poza samym Anchor, UST nie jest wcale tak popularny.

Cała sprawa ma też charakter osobisty. Napięcia na linii Do Kwon - DAI nie są sprawą świeżą i zaczęły się od “niezbyt przychylnych” opinii wyrażanych przez osoby blisko związane z projektem Maker. Niedawno na Twitterze założyciel Terra napisał:

Wydaje się, że dość szybko stara się spełniać “obietnicę” i choć oczywiście nie sprawi to, że DAI zniknie z rynku, może skutecznie utrudnić mu dalsze funkcjonowanie w sieci Ethereum. 

Koniec wojen? Co to, to nie...


Pule Curve są jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym, źródłem płynności stablecoinów na rynku. UST planuje przejąć rolę głównego stablecoina na niemal każdym łańcuchu bloków co potwierdzają nie tylko słowa, ale i czyny związane właśnie z 4pool, czy zakupem BTC, który ma zostać użyty jako zapasowe narzędzie utrzymania stabilności UST. 

Oczywiście przeciwnicy LUNA wskazują na to, że zakupy BTC pokazują słabość algorytmicznego stablecoina, jednak nie wnikajmy dzisiaj bardziej w szczegóły tego, do czego i jak BTC ma być używany w relacji LUNA-UST- BTC.

Jedno jest pewne. DAI nie ma zamiaru się poddać, zmieniać nazwy na DIE i pozwolić na to, aby 4pool “zagłodziła” (jak to powiedział Do) 3pool. Owe zagłodzenie polega na przekierowaniu największych zachęt, czyli emisji nowych CRV, do 4pool co sprawi, że dostawcy płynności, którym raczej zależy na nagrodach, przekierują swoje zainteresowanie do tego, kto najwięcej płaci.

Dodatkowo wspominane wcześniej CVX posiadane przez koalicję "any-DAI" nie stanowią większości podaży CVX, ani CRV, co oznacza, że nawet jeśli bardzo wysokie zachęty trafią do 4pool, wcale nie muszą automatycznie oznaczać: a) braku zachęt dla 3pool b) wycofania płynności z 3pool które jest bardzo mocno zakorzeniony w niemal każdej znaczącej parze w protkole Curve. 

Bardzo więc możliwe, że wojny Curve wcale się nie kończą. Wręcz przeciwnie, prawdziwe wojny dopiero się zaczynają…

 

Popularne