. . .
MetaMask

MetaMask

MetaMask jest najpopularniejszym portfelem kryptowalut, a także bramą do zdecentralizowanych aplikacji budowanych na Ethereum i innych sieciach krypto.

Portfel kryptowalut MetaMask jest dostępny jako rozszerzenie dla przeglądarek internetowych, a także w postaci responsywnej aplikacji mobilnej. Usługa zaopatrza użytkownika w portfel dla tokenów, a także giełdę. Wszystkie te elementy pozwalają na nieskomplikowane zarządzanie swoimi aktywami cyfrowymi. Rozszerzenia MetaMask można używać na przeglądarkach Chrome, Brave, Opera, Firefox oraz Edge. Pobranie i korzystanie z portfela MetaMask jest w pełni darmowe. 

Co oferuje MetaMask?

Dzięki MetaMask można uzyskać dostęp do wszystkich zdecentralizowanych aplikacji sieci Ethereum, BNB Chain, Polygon, Arbitrum i innych rozwiązań L2 oraz niemal wszystkich innych sieci kompatybilnych z EVM. Oznacza to, że dzięki tej aplikacji otrzymujemy dostęp do dowolnego przesyłania tokenów standardów ERC-20, BEP-20, TRC-20 i wielu innych. MetaMask jako brama do świata aplikacji kryptowalutowych pozwala również handlować na giełdach DEX takich jak Uniswap, zakupić NFT na OpenSea i wiele więcej. 

Oprócz dostępu do DeFi otrzymujemy także możliwości zakupu oraz sprzedaży naszych kryptowalut. Dzięki MetaMask możemy nabyć tokeny za pomocą karty kredytowej lub przelewu bankowego, wymieniać tokeny między sobą oraz sprzedać Ethereum otrzymując pieniądze na konto bankowe.

Co ważne MetaMask nie jest operatorem takiej płatności, a jedynie pośredniczy w procesie. Na tym portfelu nie da się trzymać gotówki, a więc nie można jej wypłacić. Aktualnie możliwa jest jedynie sprzedaż kryptowaluty ETH poprzez pośredników. Podczas transakcji należy podać swoje dane.

Czy MetaMask jest bezpieczny?

Przy pomocy aplikacji MetaMask użytkownik generuje unikalne klucze (swój portfel). Dane umożliwiające dostęp do portfela przechowywane są jedynie w obrębie aplikacji na sprzęcie użytkownika zabezpieczone wybranym podczas procesu tworzenia hasłem, zatem tylko ich posiadacz ma dostęp do zasobów. Korzystanie z MetaMask jest więc w pełni bezpieczne, o ile nasz sprzęt nie został zainfekowany wirusami, a hasło jest odpowiednio silne.

Co istotne, korzystanie z różnych zdecentralizowanych aplikacji wymaga podpisania transakcji. Podpisanie złośliwej operacji, na niezaufanej stronie,  może zakończyć się utratą posiadanych kryptowalut!

MetaMask to portfel non-custodial, co oznacza, że firma stojąca za rozwojem tej aplikacji nie ma dostępu do naszych środków, ale też nie ma możliwości pomóc w odzyskaniu tokenów w przypadku np. utraty frazy seed, czyli specjalnego klucza, który pozwala przywrócić nasze konto na dowolnym urządzeniu.

Dokładny poradnik tego jak utworzyć konto i korzystać z MetaMask oraz wiele przydatnych wskazówek znajdziesz tutaj:

jak korzystać z metamask

 

Wspierane kryptowaluty
Producent
Popularne