W 2021 roku kryptowaluty osiągnęły swój rekordowy poziom kapitalizacji rynkowej na poziomie 3 bilionów dolarów. Ciągły rozwój branży, technologii i infrastruktury, wejścia firm blisko powiązanych z kryptowalutami na giełdy, rosnąca adopcja i inwestycje, a także ustanowienie Bitcoina jako legalnego środka płatniczego w Salwadorze zdaje się dość jasno pokazywać, że nie mamy tu do czynienia jedynie z krótkoterminową spekulacją, czy jak nadal niektórzy twierdzą "oszustwem”.
Kryptowaluty kształtują nowy, szeroko otwarty dla każdego segment rynku, co nie oznacza, że nie można na nich stracić! Wielkie zyski, które za kilka złotych potrafiły tworzyć milionerów to już raczej pieśń przeszłości, choć jak pokazał token SHIB w 2021 roku, okazje na miliony procent wzrostów istnieją, tak stanowią one rzadkość i raczej nie należy się nastawiać na takie zwroty.
Warto jednak wiedzieć, że kryptowaluty to nie tylko zarobek. Możesz brać pożyczki pod ich zastaw, grać w gry oparte o blockchain, oglądać i tworzyć filmy na zdecentralizowanych platformach, czy przechowywać ważne pliki niemal wiecznie i za jednorazową opłatą. Możliwości jest ogrom.
Ten artykuł przeprowadzi Cię przez całą drogę, jaką możesz (a może nawet powinieneś?) obrać stawiając pierwsze kroki na rynku krypto. Najważniejsze to się nie zrażać. Wiele aspektów kryptowalut wydaje się skomplikowanych, a sporo takie jest, ale można z nich spokojnie korzystać bez zaawanasowanej wiedzy i zagłębiania się w szczegóły ich działania. Podobnie jak z Internetem. Nie musimy wiedzieć jak działa protokół TCP/IP, a wejście na stronę Facebooka, czy YouTube nie wymaga poznania ich kodu źródłowego.
Zanim zaczniemy pamiętaj, że żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej, a inwestowanie w kryptowaluty, zwłaszcza osób początkujących, wiąże się z ryzykiem utraty kapitału.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu na kontakt@blokpres.pl. Nikt, nigdy nie powinien prosić cię o zdalny dostęp do komputera, pliki z portfeli, frazę seed, czy klucz prywatny! Jeśli to nastąpi, wiedz, że nie rozmawiasz z osobą, która chce pomóc.
Spis treści:
- Czym są kryptowaluty?
- Bitcoin i „altcoiny”
- Po co są kryptowaluty?
- Czym jest portfel kryptowalutowy?
- Kryptowaluty w praktyce
- Gdzie sprawdzać ceny kryptowalut?
- Jak i gdzie kupić?
- Czy kryptowaluty są bezpieczne i legalne?
- Podsumowanie
Kryptowaluty - Jak Zacząć? Poradnik Krok po Kroku
Na samym początku trzeba dowiedzieć się, czym w ogóle są kryptowaluty i jest to dość oczywisty krok pierwszy.
Termin „kryptowaluty” opisuje rynek aktywów cyfrowych, czy też "wirtualnych walut" służących do przesyłania wartości i danych bez udziału pośredników oraz całkowicie online.
Każda kryptowaluta działa w zdecentralizowanej sieci komputerów komunikujących się ze sobą peer-to-peer, czyli bezpośrednio, a jej podstawową technologią jest rozproszona baza danych, która przechowuje całą historię transakcji i wszystkie kluczowe dane sieci, znana jako blockchain, czyli łańcuch bloków.
Istnieje wiele różnych sieci służących odrębnym celom, ale każda posiada główną jednostkę wymiany, która może być nazywana monetą, walutą, tokenem, czy właśnie kryptowalutą. Te „monety” nie posiadają formy fizycznej, działają całkowicie on-line, a nad emisją nowych jednostek monetarnych i bezpieczeństwem całej sieci czuwają specjalnie zaprogramowane algorytmy działające według predefiniowanych, znanych każdemu zasad.
Po głębsze wyjaśnienie tego, czym są kryptowaluty, oraz pojęć takich jak np. konsensus i kopanie kryptowalut zapraszamy do artykułu, który opisuje te zagadnienia w bardziej rozbudowany, acz nadal przystępny sposób:
Powyższy artykuł odpowie na wiele pytań dotyczących tego, czym są i jak działają kryptowaluty, ale stanowi on tylko krótki wstęp do tego świata i możliwości, jakie oferuje.
Zdobycie podstawowej wiedzy może zająć trochę czasu, a wiele terminów może wydawać się skomplikowanych. Warto jednak zaznaczyć, że sama obsługa portfeli - o których za chwilę - a także zakup, czy sprzedaż kryptowalut są bardzo proste i nie powinny stanowić żadnego wyzwania dla osób, które mają podstawową wiedzę z zakresu obsługi komputera.
Wyzwanie stanowi wybranie momentu zakupu i sprzedaży oraz projektu, który przyniesie nam zyski. O ile o zyski nam chodzi. Zazwyczaj tak właśnie jest...
Bitcoin i altcoiny
Po zdobyciu podstawowej wiedzy ogólnej dotyczącej tego, czym są kryptowaluty, warto zapoznać się z największą z nich. Bitcoin (skrót; BTC), bo o nim mowa, to pierwsza, powstała w 2009 roku kryptowaluta.
BTC to pod wieloma względami najbezpieczniejsza z kryptowalut, zarówno jeśli chodzi o działanie, jak i długoterminowy potencjał, ale oferujący dość ograniczone możliwości (czemu też zawdzięcza swoje bezpieczeństwo).
Bitcoin to zabezpieczona matematycznie (i fizycznie) wirtualna waluta, która od 2021 roku jest również oficjalnym środkiem płatniczym Salwadoru. Bitcoin działa w zdecentralizowanej sieci komputerów wykonujących stałe obliczenia potrzebne do jej funkcjonowania. Żadna firma, organizacja czy rząd nie kontroluje jego działania, nikt również nie ma wpływu na emisję nowych jednostek BTC. Jest ona z góry ustalona.
Po pełny opis Bitcoina zapraszamy do artykułu zatytułowanego "Co to jest Bitcoin?":
Bitcoin posiada wiele alternatyw, czyli „altcoinów”, które robią to, co Bitcoin, tylko inaczej, szybciej lub (według ich twórców) lepiej. Najpopularniejszymi są Litecoin i Bitcoin Cash.
Niestety, może to być trochę mylące dla nowych osób, ale rynek „altcoinów”, to również kryptowaluty, które z Bitcoinem i jego działaniem mają niewiele lub nic wspólnego, a określa się je „altami”, ponieważ… tak się przyjęło.
Takie kryptowaluty jak Ethereum, Polkadot, Chainlink czy Arweave mają całkowicie inne cele niż BTC, działają również niemal całkiem inaczej, dlatego też nie powinno się ich porównywać do największej z kryptowalut, a tym bardziej nazywać "alternatywą".
Bardziej szczegółowe opisy wielu z nich znajdziesz w dziale “przewodnik po”.
Po co są kryptowaluty?
Poznałeś już podstawowe informacje, ale nadal nie wiesz, po co to wszystko? Po pierwsze, kryptowaluty to po prostu nowy obiecujący rynek, z nową technologią, której przyszłością, a dokładniej mówiąc wyceną tej przyszłości i potencjału, można spekulować. Duże wahania ich cen, są dla jednych największą wadą rynku, a dla innych jego największą zaletą.
Po drugie kryptowaluty i technologia blockchain pozwala na wiele (r)ewolucji w dziedzinach finansów, kultury, czy rozrywki. Wydaje się, że postępująca digitalizacja wszystkiego przybiera kolejną formę, właśnie w postaci kryptowalut i szeroko pojmowanego Web3, czyli przyszłości Internetu jaki znamy, w którym kryptowaluty odgrywają - przynajmniej na razie - kluczową rolę.
Więcej o tym, czym jest Web3, możesz przeczytać tutaj:
Po trzecie, wiele kryptowalut, również te niewpisujące się w Web3, pozwalają nie tylko coś zmienić i ulepszyć, ale i rozwiązać dużo problemów dotyczących wielu branż, na czele z finansową. Transfery środków, które nie znają granic, wysokich opłat, czy dni wolnych od pracy, to tylko jedno z wykorzystań, którego banki nie oferują.
Posiadający ograniczoną podaż BTC z niewielką i z góry znaną inflacją, który jest zabezpieczony matematycznie, rozwiązuje wiele problemów złota, jako środka przechowywania wartości, zwłaszcza w erze cyfryzacji. Takimi problemami są np. koszty przechowywania, czy łatwość i szybkość przesyłania. Co nie znaczy, że Bitcoin zastąpi złoto w funkcji "Store of Value"... Ma po prostu pewne przewagi, w pewnych konkretnych funkcjach.
Dodatkowo kryptowaluty to tokenizacja właściwie wszystkiego umożliwiająca znacznie łatwiejszy i szybszy dostęp do wielu usług finansowych i nie tylko. Pozwalają przechowywać dane w otwartej, zdecentralizowanej, bezpiecznej i niezmiennej bazie danych, która jest jedynym, w pełni weryfikowalnym źródłem prawdy.
Czy to oznacza, że kryptowaluty są bezpieczną inwestycją na przyszłość? Nie. Niekorzystne regulacje, zakazy i nakazy oraz wiele innych wydarzeń, również losowych, może sprawić, że nigdy nie odzyskamy naszego wkładu. Ryzyko jest i będzie nieodłącznym elementem tego rynku.
Pierwsze koty za płoty...
Pierwsze kroki za tobą. Jeśli dobrnąłeś tutaj, a dodatkowo przeczytałeś inne wspomniane w tym tekście artykuły, powinieneś znać podstawy, które pomogą ci zrozumieć dalsze kroki.
Po zapoznaniu się z teorią kryptowalut i Bitcoina, ale jeszcze przed ewentualnymi zakupami, czas na poznanie tego w jaki sposób przechowywać swoje cenne aktywa, czyli portfeli.
Portfele kryptowalutowe
Swoje kryptowaluty możesz przechowywać na wiele różnych sposobów. Główną formą są „portfele”. Portfele kryptowalut to aplikacje, które pozwalają zarządzać naszymi środkami - przechowywać je oraz wysyłać i odbierać transakcje. Dla początkujących, a zarazem inwestujących niewielkie kwoty najlepszą opcją wydaje się trzymanie środków na portfelach „lekkich”. Są to aplikacje zainstalowane na komputerze, smartfonie lub w formie rozszerzenia przeglądarki. Lekkie, szybkie i wygodne.
Przykłady takich portfeli to:
Zdecydowanie najbezpieczniejszą formą trzymania aktywów cyfrowych są portfele sprzętowe. Są to niewielkie urządzenia przypominające PenDrive lub Smartfon (wygląd zależy od producenta). Takie portfele są bardzo bezpieczne i zdecydowanie warto się w nie wyposażyć po przekroczeniu pewnej posiadanej wartości. Wiążą się z dodatkowymi kosztami, często kilkuset złotych, dlatego, jeśli wartość twoich kryptowalut jest niewielka i dopiero zaczynasz, nie warto wydawać dodatkowych pieniędzy.
Jedne z najlepszych na rynku to:
Więcej portfeli znajdziesz w naszym katalogu produktów, a po głębsze wyjaśnienie tego, czym są portfele oraz jakie są ich rodzaje zapraszamy do tego artykułu:
Jedną z najważniejszych informacji, jaką otrzymasz tworząc nowy portfel kryptowalut będzie tzw. fraza seed, często nazywana też frazą zapasową lub bezpieczeństwa. Jest to twoja kopia zapasowa. Kilkanaście angielskich wyrazów, które zawsze pozwolą ci odzyskać dostęp do portfela.
Zawsze zapisuj frazy w bezpiecznym miejscu, najlepiej offline np. na kartce papieru lub specjalnych metalowych płytkach jakie można zakupić.
Więcej informacji dotyczących tego czym jest fraza seed i jak ją zabezpieczyć znajdziesz tutaj.
Kryptowaluty w praktyce
Jak już wiesz wysyłanie, odbieranie i przechowywanie kryptowalut odbywa się za pomocą specjalnych aplikacji zwanych „portfelami”.
Każdą kryptowalutę wysyła się na „adres”, który zależnie od sieci może wyglądać inaczej. Zazwyczaj jest reprezentowany w formie długiego ciągu znaków.
W przypadku BTC taki adres może wyglądać tak:
34xp4vRoCGJym3xR7yCVPFHoCNxv4Twseo
Adres to jedyna informacja, jaką należy podać wysyłając środki, oczywiście oprócz określenia kwoty oraz - co istotne - wysokości opłaty za wykonanie danego działania.
Każde wysłanie transakcji wymaga opłaty, której wysokość jest zależna od ustawień konkretnej sieci. W przypadku Bitcoina, wysłanie transakcji kosztuje około $0.2 - $1 i więcej. Zależy to od przeciążenia sieci, czyli tego, jakie jest zainteresowanie korzystaniem z BTC oraz od ceny rynkowej Bitcoina. W innych sieciach może to być ułamek centa, nic, a czasem znacznie więcej. Opłata jest sugerowana przez portfele i można jej właściwie nigdy nie zmieniać.
Przykładowy adres, który podałem wyżej jest portfelem giełdy Binance. W związku z technologią blockchain każdy adres i transakcja może być sprawdzona na specjalnych stronach nazwanych „eksploratorami”. Tutaj możesz sprawdzić historię i liczbę BTC posiadanych przez adres wspomniany powyżej.
Kryptowaluty są pseudoanonimowe, skąd więc wiemy, że to adres Binance? Ponieważ informacje o publicznych firmach, zwłaszcza dużych giełdach są jawne. Binance i inne giełdy ujawniają swoje adresy, a to pozwala prześledzić każdą ich aktywność.
Na blokpres.pl, każdy profil kryptowaluty posiada linki do jednego, lub więcej eksploratorów (Explorers). Tutaj znajdziesz linki Bitcoina.
Gdzie Sprawdzać Ceny Kryptowalut?
Zawsze aktualne ceny krytptowalut znajdziesz na Blokpres! W dziale kryptowaluty znajdziesz tysiące aktywów, które możesz sortować po kilkudziesięciu kategoriach. Wiele szczegółowych informacji, takie jak opis, linki do stron, czy dostępność na giełdach i portfelach znajdziesz klikając na każdą z nich.
Ranking kryptowalut na naszej stronie, podobnie jak na innych platformach, jest ustalany według "kapitalizacji rynkowej", czyli wyceny danego aktywa. Kapitalizacja rynkowa mnoży cenę danej kryptowaluty przez ilość jednostek w obiegu, czyli „podaż”. Wynik tego mnożenia to właśnie kapitalizacja.
co to Kapitalizacja kryptowalut
Jak i Gdzie Kupić Kryptowaluty?
Dopiero teraz następuje punkt, w którym przechodzimy z teorii do praktyki. Zapoznałeś się z tym, czym są kryptowaluty i chciałbyś zacząć inwestować? Aktywa cyfrowe można zakupić na wiele sposobów.
Kryptowaluty są notowane na giełdach, które dzielą się na standardowe platformy handlowe, zarządzane przez duże firmy, o których tutaj napiszemy, a także na te zdecentralizowane. Kilka różnic między nimi poznasz czytając poniższy tekst, na początek jednak poznaj dobrze te scentralziowane, nazywane "CEX".
Zdecydowanie najlepszymi sposobami na pierwszy zakup są aplikacje finansowe i giełdy. Większość wymaga przejścia weryfikacji tożsamości, czyli KYC, ale ich oferty są bardzo bogate i wykraczają poza samą możliwość zakupu. Można płacić przelewem, kartą, lub wymieniać krypto-krypto.
Jeśli interesują Cię bardzo niewielkie transakcje bez KYC możesz skorzystać z kantorów kryptowalut, jednak lepiej założyć konto i zweryfikować się na giełdach, które oferują brak limitów, lepsze kursy i dużo większe możliwości.
Rejestracja na każdej giełdzie i aplikacji jest banalnie prosta. Proces niewiele różni się od zakładania konta na dowolnej platformie internetowej. Jedyną różnicą jest potrzeba weryfikacji tożsamości.
Kilka najlepszych giełd kryptowalut wraz z największymi korzyściami, jakie oferują opisaliśmy tutaj:
Każda z wymienionych platform jest dużą, bezpieczną giełdą, często bardzo mocno uregulowaną, która oferuje sporo usług. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak i platforma upadnie! Nie trzymaj zakupionych środków na giełdach, chyba że taki jest Twój świadomy wybór.
Jeśli interesują cię mniejsze możliwości, ale większa wygoda, a do tego nieraz bardzo ciekawe bonusy, możesz skorzystać z aplikacji finansowych. Często oferują one dodatkowe środki, nieraz nawet kilkaset złotych, ale należy oczywiście spełnić warunki.
Kilka z nich znajdziesz w naszym katalogu. Ciekawą ofertę ma SwissBorg, który daje od 1 do 100 EUR (losowa zdrapka), czy Nexo, które oferuje różne promocje. Bonus wiąże się z wpłatą środków o podanej w zasadach promocji wartości i wymagają skorzystania z linków afiliacyjnych. Na Blokpres znajdziesz je na profilach aplikacji, firm i giełd. Rejestrując się z nich nie tylko otrzymasz bonus, ale i pomożesz w rozwoju i utrzymaniu strony.
Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko, że giełda lub aplikacja finansowa upadnie lub stanie się niewypłacalna! Dlatego nigdy nie jest polecane długie trzymanie środków w taki sposób, a właśnie na wspomnianych powyżej portfelach.
Jak kupić kryptowaluty na giełdzie Coinbase?
Przejdziemy teraz przez zakup i rejestrację na Coinbase, ale cały proces wygląda bardzo podobnie na niemal każdej giełdzie.
Rejestracja:
- Aby założyć konto wejdź na stronę https://www.coinbase.com/signup, podaj swoje dane oraz zaznacz, że masz 18 lat i akceptujesz regulaminy.
- Następnie potwierdź swój adres e-mail klikając w link, który otrzymałeś na swoją skrzynkę i zaloguj się na platformie.
- Zostaniesz poproszony o numer telefonu. Potwierdź numer wpisując otrzymany sms-em kod.
- Następnie musisz podać dane osobowe, które w kolejnym kroku potwierdzisz dowodem osobistym, a także odpowiedzieć na kilka pytań.
- Kolejny krok to właśnie weryfikacja danych poprzez przesłanie skanów/zdjęć dokumentów.
- Teraz możesz połączyć kartę i zakupić kryptowaluty lub wpłacić środki na giełdę, aby zakupić je później. Możesz też ustalić zakupy cykliczne lub oczywiście sprzedać posiadane tokeny.
Zakup kryptowalut na Coinbase:
Po weryfikacji wystarczy kliknąć Kupno/Sprzedaż w prawym górnym rogu (Coinbase jest dostępne po polsku) i wysłać przelew na podane konto.
Można też kliknąć swój profil, wybrać „Ustawienia”, a następnie „Metody płatności” i tam dodać kartę kredytową, dzięki której można kupować za mniejsze kwoty lub konto PayPal (tylko do wypłat).
grafika: Coinbase
Aby kupić kryptowlauty za gotówkę zawsze należy się zweryfikować i jest to już nieodłączny element wszystkich dużych i legalnie działajacych giełd.
Proces rejestracji na innych platformach wygląda podobnie. Coinbase to bardzo prosta giełda, te bardziej zaawansowane jak Binance, czy KuCoin pozwalają na większe możliwości, czyli wystawianie zleceń zakupu i sprzedaży po określonej cenie, staking, a nawet zaawansowane opcje handlu na dźwigni.
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz na początek używać giełdy "krypto", możesz wypróbować platformę eToro.
Czy kryptowaluty są bezpieczne i legalne?
Tak, kryptowaluty są w większości krajów świata legalne, w tym oczywiście w Polsce, a od zysków należy zapłacić 19% podatek w naszym kraju. Podatek od krypto ma własne zasady w rozliczeniach, nie dotyczą go żadne ulgi, ale płaci się go tylko od zysków (w rocznym PIT) w momencie, gdy zamienisz kryptowalutę na złotówki lub inną walutę fiducjarną.
Po więcej informacji dotyczących rozliczenia zysków z kryptowalut zapraszamy do księgowych lub firm specjalizujących się w tym. Pamiętaj, że Blokpres nie udziela porad inwestycyjnych, podatkowych i prawnych, więc nie przywiązuj się do tych informacji, mogą się zmienić w każdej chwili.
Co do bezpieczeństwa kryptowalut, więcej na ten temat pisaliśmy w artykule wspominanym na początku; Czym są kryptowaluty?
Ogólnie rzecz biorąc, tak, technicznie kryptowaluty są bardzo bezpieczne, zwłaszcza te największe, ponieważ zabezpiecza je matematyka, zdecentralizowane konsensusy i ogromne pieniądze (lub moc obliczeniowa), ale to nadal kod napisany przez człowieka, który może mieć ukryte wady. Takie wady są wykorzystywane np. w atakach hakerskich na protokoły DeFi.
Występuje mnóstwo czynników ryzyka i jeszcze więcej oszustw, które skutecznie potrafią wyłudzać kryptowaluty. Prym w oszustwach wiodą ataki phishingowe, czyli podszywanie się pod inne osoby/instytucje/aplikacje i wyłudzanie w taki sposób kluczowych danych.
O najpopularniejszych formach wyłudzeń pisałem tutaj:
To dopiero początek… Co dalej?
Mamy dla Ciebie świetną informację! To dopiero początek zdobywania wiedzy i podejmowania często ciężkich decyzji. Kryptowaluty dają ogromne możliwości, ale wiążą się z dużym ryzykiem, chyba że obierasz ścieżkę kariery związaną z kryptowalutami. Wtedy możesz zarabiać w dowolnych walutach i ryzyko właściwie znika.
Co możesz robić dalej?
Możesz np. stakować swoje kryptowaluty, czyli zarabiać na nich za pomocą giełd i aplikacji lub w sposób właściwy, czyli ten zdecentralizowany. To, czym jest staking, jak to robić w sposób taki, aby cały czas posiadać pełną kontrolę nad swoimi aktywami i na co zwracać uwagę opisaliśmy w naszych Przewodnikach po Delegacji. Tutaj link do części pierwszej.
Możesz też zacząć poznawać świat zdecentralizowanych finansów (DeFi) i NFT w różnych sieciach. DeFi pozwala brać i udzielać pożyczek zabezpieczonych kryptowalutami, czy wymieniać środki bez udziału pośredników, a NFT to specjalne tokeny niezamienne, które są wyjątkowymi aktywami zapisanymi na blockchainie.
Na koniec odpowiedz na pytanie:
Czego oczekujesz od kryptowalut?
Określenie tego, czego oczekujesz od kryptowalut i kim chcesz zostać w tym świecie jest kluczowe.
Chcesz dodatkowego zarobku lub inwestować na dłuższy termin? Wiedza z tego poradnika będzie świetnym początkiem, ale zdecydowanie warto szukać kolejnych informacji i to w wielu źródłach!
Może widzisz w Bitcoinie długoterminowe ubezpieczenie swoich pieniędzy od banków, sposób na oszczędzanie lub "wyjście awaryjne" w razie nieprzewidzianych zdarzeń? Wtedy możesz po prostu kupować za jakąś część wypłaty, ponieważ cena i zysk jest dla Ciebie mniej istotny niż wiedza, że posiadasz określoną kwotę, której nikt nie może Ci zabrać, czy zablokować.
Chcesz zarobku na wahaniach ceny, które w kryptowalutach są na porządku dziennym? Możesz zostać traderem, czyli handlować na podstawie analizy wykresów.
Wiedz jednak, że znaczna większość traderów traci pieniądze, a nawet Ci zyskowni, nie raz, nie dwa stracili wszystko, aby później się odbić.
Pamiętaj jednak, że handel i inwestycje to nie jedyne możliwości.
Kryptowaluty to nowa branża, która zatrudnia i to mocno! Poszukiwani są niemal wszyscy, od najważniejszych w branży programistów, przez doświadczonych prezesów fundacji, ekspertów SEO i grafików, po osoby, które zajmą się zarządzaniem społecznością na grupach, Discordzie itp. Najlepsze jest to, że wystarczy znajomość swojego fachu - oraz kryptowalut oczywiście - i można pracować z każdego miejsca na świecie, całkowicie zdalnie.
Jeśli jesteś programistą, to trafiłeś w dziesiątkę. Poznaj kryptowaluty, aplikuj i zarabiaj. Jeśli twoja firma może coś oferować tym z branży kryptowalut, rób to. Ofert pracy jest mnóstwo, a zarabiać można zarówno w walutach tradycyjnych, jak i w kryptowalutach.
Podsumowanie
Pamiętaj, że każdą decyzję podejmujesz sam i o ile nie płacisz komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie nie możesz nikogo winić za swoje starty i porażki. Nie ważne, czy popularny YouTuber, czy Influencer miał dobre chęci, ale się pomylił, czy po prostu ktoś mu zapłacił za reklamę. Jeśli posłuchałeś bez weryfikacji, Twój błąd! Podobnie, nikomu nie musisz dziękować za zyski. Ostatecznie to ty podjąłeś decyzję!
Twoim obowiązkiem jest zrobienie własnego badania danego projektu, czyli popularny "research" i podjęcie świadomej decyzji. Możesz kopiować każdego kogo zechcesz, ale to nadal Twoje pieniądze i Twoje decyzje.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu na kontakt@blokpres.pl. Pamiętaj, że nikt nigdy nie powinien prosić cię o zdalny dostęp do komputera, pliki z portfeli, frazę seed, czy klucz prywatny! Jeśli to nastąpi, wiedz, że nie rozmawiasz z osobą chcącą pomóc.