. . .

Co to jest MetaMask i jak z niego korzystać

Rafał   2021-09-10 11:28

Zdecentralizowane aplikacje coraz częściej są wykorzystywane przez użytkowników kryptowalut. O ile każda sieć posiada dedykowane portfele przeglądarkowe i mobilne, tak bez wątpienia najpopularniejszym przez jeszcze długi czas pozostanie MetaMask.

metamask portfel

MetaMask jest aplikacją w formie rozszerzenia przeglądarki, która pozwala zarządzać naszymi tokenami. Portfel MetaMask pozwala nie tylko przechowywać i przesyłać nasze tokeny, ale jest bramą do wszystkich zdecentralizowanych aplikacji działających w sieciach kompatybilnych z EVM, czyli po prostu z Ethereum. Takimi sieciami są np. Binance Smart Chain, Polygon, Avalanche, parachainy Kusama i Polkadot i wiele więcej.

Jak działa MetaMask?

MetaMask pozwala użytkownikom na zarządzanie kontami i kluczami na różne sposoby, w tym poprzez portfele sprzętowe. Dzięki MetaMask użytkownicy nie muszą posiadać własnego pełnego węzła wymaganego do komunikacji ze smart kontraktami. Portfel łączy się z innym pełnym węzłem Ethereum, którego operatorem jest Infura, na którym możemy uruchamiać smart kontrakty. 

Podczas pierwszego uruchomienia portfela generuje on dla nas frazę seed, którą należy zapisać. Jest to jedyny sposób na odzyskanie naszego portfela np. w razie zgubienia hasła potrzebnego do odblokowania dostępu do aplikacji.

MetaMask generuje klucze prywatne i przechowuje je lokalnie, na naszym komputerze i tylko my mamy do nich dostęp, jednak sam portfel jest zabezpieczony jedynie naszym hasłem. Jest kilka sposobów na korzystanie z aplikacji, jednak najbezpieczniejszym jest połączenie MetaMask z portfelem sprzętowym. Istnieje wygodna aplikacja mobilna oraz najpopularniejsza z opcji, czyli omawiane w artykule rozszerzenie przeglądarki.

Jak utworzyć nowy portfel MetaMask?

Aby stworzyć nowy protfel należy dodać rozszerzenie MetaMask do naszej przeglądarki. MetaMask wspiera wszystkie najpopularniejsze w tym Chrome, Brave, Opera, Edge i Firefox.

1.Pobrać należy z oficjalnego linku

2.Następnie klikamy rozpocznij i wybieramy jedną z opcji. Jeśli mamy już portfel możemy właśnie tutaj zaimportować frazę seed. Jeśli to nasz pierwszy raz musimy utworzyć nowy.

MetaMask - jak stworzyć portfel

3.Następnie akceptujemy (lub nie) przesyłanie informacji pomagających rozwijać projekt, oczywiście nie prześlemy naszych kluczy i innych ważnych dla nas danych.

4.Później musimy ustalić hasło. Jest ono bardzo ważne, ponieważ jest to jedyna obrona naszego portfela przed osobami, które mogą uzyskać dostęp do naszego komputera. Oczywiście po drodze akceptujemy regulamin.

5.Kolejny krok przeniesie nas do najważniejszej fazy, czyli zapisania naszej frazy seed, nazwanej w polskim tłumaczeniu „Frazą Zapasową”. Możemy obejrzeć krótki film przygotowany przez MetaMask, a następnie przejść do kolejnej strony z naszą frazą seed.

MetaMask fraza seed

Należy ją zapisać na kartce i przechowywać w bezpiecznym miejscu. Jeśli z jakiegoś względu nie zależy ci na bezpieczeństwie, możesz ją skopiować i wkleić w notatnik… Możesz przeczytać w „Napiwkach” (wcale nie są to „Wskazówki”...) jak się zabezpieczać.

6.Na kolejnej stronie zostaniesz poproszony o potwierdzenie swojej frazy, poprzez zaznaczenie słów w odpowiedniej kolejności.

Jeśli poprawnie wprowadzisz frazę otrzymasz komunikat z gratulacjami i kolejnymi wskazówkami, z którymi warto się zapoznać. Pamiętaj, że nikt nie pomoże ci odzyskać frazy seed gdy ją zgubisz!

I to wszystko!

Jak korzystać z MetaMask?

Tak wygląda panel główny portfela MetaMask. Taki sam (tylko mniejszy) jest dostępny w oknie po przejściu do panelu rozszerzeń w przeglądarce:

MetaMask panel głównypanel główny MetaMask
MetaMask - jak korzystaćpanel główny w oknie rozszerzenia

Oczywiście, żeby zacząć korzystać z MetaMask należy zalogować się hasłem utworzonym podczas procesu zakładania portfela.

W panelu głównym mamy kilka opcji. Są to:

  • "Account 1" to nasz adres Ethereum, a także KAŻDEJ INNEJ SIECI dostępnej w ramach MetaMask - więcej o tym później. Kliknięcie na adres skopiuje go. Możemy dodać więcej kont poprzez import lub tworzyć kolejne.
  • Poniżej widzimy ilość posiadanych ETH na tym adresie
  • Pod stanem konta widzimy 3 przyciski. "Buy" pozwala zakupić ETH za pomocą serwisów zewnętrznych, "Wyślij" pozwala wysłać transakcję, a "Swap" to wbudowana integracja giełd w MetaMask, dzięki której możemy wymieniać nasze tokeny.
  • "Assets" to lista posiadanych przez nas tokenów. Tokeny często musimy dodawać ręcznie, aby się wyświetlały.
  • "Activity" to historia naszych transakcji.

Wskazówki dotyczące korzystania z MetaMask:

Jak otrzymywać tokeny Ethereum

Każdy token ERC-20, a także NFT otrzymujemy na adres Ethereum, wyświetlany jako Account 1. To znaczy, że przesyłając ETH lub tokeny musimy za każdym razem podać ten jeden adres. Oczywiście muszą to być tokeny z seci Ethereum. Nie możemy przesłać SOL z adresu Solana na adres Ethereum! Podobnie z innymi sieciami.

Jak wysyłać transakcję?

Wysyłanie transakcji jest bardzo proste. Należy wybrać „Wyślij”, a następnie wkleić adres, na który chcemy wysłać tokeny. Po wklejeniu adresu przechodzimy do następnej fazy, w której wybieramy które tokeny chcemy wysłać, a także ich ilość. Klikamy dalej i wybieramy opłatę (klikając „EDYTUJ”) lub jeśli nam ona odpowiada zatwierdzamy transakcję.

MetaMask opłaty

Trzeba pamiętać, że każda transakcja kosztuje i należy posiadać niewielką (w przypadku Ethereum dość sporą, przynajmniej na razie) kwotę na start.

Opłatę możemy wybrać pomiędzy niską, średnią i wysoką. Jeśli wiemy co robimy, możemy wejść w opcje zaawansowane i ustalać limit Gas oraz maksymalną opłatę w GWEI. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, najlepiej zostaw opłaty w takim stanie, jaki jest sugerowany.

Jak dodawać tokeny do MetaMask

Posiadane tokeny możemy dodać wyszukując je z listy lub dodając ręcznie.

MetaMask - jak dodać token

Jeśli tokenów nie ma na liście wybieramy „Własny token”, a następnie wprowadzamy adres smart kontraktu. Oficjalny adres można znaleźć na stronie projektu lub np. na Coingecko w dziale „Info” > „Contract”. Kopiujemy adres kontraktu i wklejamy w pierwsze pole. Reszta danych uzupełni się automatycznie, po czym klikamy Dalej, a następnie Dodaj tokeny. W naszym przykładzie dodaliśmy token Polkastarter (POLS). Zawsze sprawdź adres smart kontraktu. Jeśli jest poprawny, a tokeny, które kupiłeś nie wyświetlają się, może to znaczyć, że kupiłeś nie ten, który chciałeś! Zdarza się to głównie w momencie gdy ma miejsce premiera nowego projektu i na giełdach pojawiają się fałszywe tokeny o tej samej nazwie.

Komunikacja z DApps

Aby wymieniać tokeny na zdecentralizowanych giełdach lub przeprowadzać inne aktywności należy połączyć portfel z aplikacją. Wystarczy na stronie konkretnej zdecentralizowanej aplikacji kliknąć „Połącz portfel” lub „Connect Wallet” zależnie od tego, czy jest wersja w jezyku polskim, wybrać adres (zapewne posiadasz jeden, ale jeśli nie to tutaj wybierasz), a następnie zatwierdzić połączenie z aplikacją klikając „Połącz”.

Podczas używania danej aplikacji np. giełdy Uniswap, należy zezwolić jej na wykorzystywanie naszych tokenów, co oznacza wysłanie transakcji zatwiedzającej (pojawi się ona automatycznie, jednak trzeba ją zatwierdzić), a dopiero później może nastąpić wymiana lub inna aktywność. 

Jak zmieniać sieć w MetaMask?

MetaMask pozwala na korzystanie z różnych sieci kompatybilnych z Ethereum, a dokładniej mówiąc z maszyną wirtualną Ethereum - EVM.

Aby zmienić sieć, należy w prawym górnym rogu wybrać listę wyboru sieci „Główna sieć Ethereum”, a następnie kliknąć opcję „Własne RPC”. 

MetaMask dodanie sieci Binance, Polygon i innych

Następnie należy wprowadzić odpowiednie dla danej sieci dane. Można je znaleźć na oficjalnych stornach projektów, lub w poradnikach na Blokpres.

Jeśli chcesz wiedzieć jak dodać sieć Binance Smart Chain do MetaMask zapraszamy do tego artykułu.

Jeśli chcesz dodać Polygon do MetaMask zapraszamy tutaj.

Dodawanie każdej kolejnej sieci jest identyczne, polega jedynie na zmianie wprowadzanych danych.

Tip: Bardzo często łącząc się z nową siecią, której jeszcze nie dodałeś ręcznie, MetaMask zapyta, czy chcesz dodać sieć X do MetaMask i zrobi to automatycznie.

Aby przełączać się między sieciami należy ponownie kliknąć listę wyboru sieci i wybrać interesującą nas sieć. 

Adres w każdej sieci jest identyczny jak adres Ethereum i spokojnie można wysyłać na niego tokeny z innych KOMPATYBILNYCH I DODANYCH PRZEZ NAS sieci. Pamiętaj o wyborze dobrej sieci i weryfikacji adresu wysyłając tokeny! 

Jak połączyć portfel sprzętowy z MetaMask?

Najlepszą praktyką korzystania z portfela MetaMask jest połączenie go z portfelem sprzętowym Trezor lub Ledger, w zależności od tego, który posiadamy.

MetaMask Ledger i Trezor

Jeśli cenisz bezpieczeństwo, to właśnie tak powinieneś używać portfela MetaMask. Jeśli chcesz połączyć go z Ledger lub Trezor, to należy kliknąć kolorową ikonkę obok listy wyboru sieci oznaczającą nasze konto, a następnie wybrać "Podłącz portfel sprzętowy".

W następnym kroku wybieramy nasz portfel, który powinien już być podłączony do komputera i klikamy „Continue”. Zależnie od portfela będziemy musieli podążać za prostymi czynnościami. W przypadku Ledger Nano S należy mieć otwartą aplikację Ethereum na portfelu sprzętowym. Po podłączeniu wyskoczy komunikat o „Dotknięciu klucza zabezpieczeń”, czyli po prostu trzeba klikać przyciski np. przechodzić w prawo.

Łącząc się za pomocą Trezor wyskoczy komunikat o eksporcie klucza publicznego, należy potwierdzić eksport.

W przypadku Ledger Nano S musimy pamiętać, aby w ustawieniach aplikacji Ethereum na portfelu sprzętowym przestawić się na „Contract Data Allowed”.

Od tego momentu posiadamy dodane konto, z którego każda transakcja jest potwierdzana w naszym portfelu sprzętowym.

Podsumowanie

MetaMask jest jednym z najpopularniejszych portfeli na rynku, który w sierpniu 2021 osiągną ponad 10 milionów aktywnych użytkowników. Dostępny jest także w wersji mobilnej, która jest wygodna w użytkowaniu i pozwala nam zarządzać kontami z telefonu. Cały proces jest bardzo podobny do tego co robisz dodając rozszerzenie. 

Informacje z tego artykułu powinny wystarczyć ci do sprawnego poruszania się po portfelu, a co za tym idzie po świecie zdecentralizowanych aplikacji, choć to oczywiście nie wszystko, co oferuje MetaMask. Jedną z ciekawych i przydatnych funkcji jest np. opcja "Connected Sites", który pozwala nam sprawdzić, z jakimi DApps nasz portfel jest połączony oraz rozłączyć się z tymi, których już nie używamy.

Jeśli przeszedłeś przez ten prosty proces, poradzisz sobie też z portfelami innych sieci, które zakłada się bardzo podobnie.

 

Popularne