. . .

Ranking najlepszych giełd kryptowalut

Rafał   2021-10-18 12:26

Giełdy pozwalają na wymianę aktywów cyfrowych, bezpośredni zakup kryptowalut za pomocą karty, przelewu lub innych znanych form płatności, a także oferują wiele innych ciekawych i przydatnych usług takich jak staking, udział w przedsprzedażach, czy narzędzia i oferty dla zaawansowanych. W tym artykule znajdziesz ranking 7 najlepszych giełd kryptowalut.

najlepsze giełdy kryptowalut

Scentralizowane giełdy kryptowalut pozwalają na łatwy i szybki dostęp do świata aktywów cyfrowych. Ze względu na swoje integracje z bankami i procesorami płatności są bramą do świata kryptowalut, z której korzystają właściwie wszyscy użytkownicy.

To, co decyduje o tym, która giełda kryptowalut jest najlepsza zależy od ciebie i tego czego oczekujesz od takiej platformy. Czy ma być jak najprostsza, czy wręcz przeciwnie, oferować wszystko, co tylko się da? 

CEXvsDEX

Nie jest to żadna porada, a jedynie zaprezentowanie własnych doświadczeń i przedstawienie oferty giełd, która może się zmieniać.

Najlepsze giełdy kryptowalut

Jeśli ktoś chce zostać traderem lub już nim jest, to zainteresuje go inna oferta niż osobę, która interesuje się inwestycją w nisko skapitalizowane tokeny. Jednak najważniejszymi czynnikami są prowizje giełd, oferta i łatwość poruszania się po platformie.

Oto kilka topowych giełd kryptowalut.

1. Bianance

binance

Niezbyt lubiana przez regulatorów na całym świecie jest jednocześnie największą giełdą kryptowalut i nie sposób się z tym kłócić. 

Oferta

Oferta Binance jest niemal tak bogata jak jej założyciel - Changpeng Zao. Na Binance możesz oczywiście klasycznie wymieniać krypto-krypto, kupować za fiaty, handlować dźwignią, futures, brać pożyczki, stakować, stakować „w promocjach” z większym APY, a także brać udział w przedsprzedażach na Binance Launchpad. Binance wprowadziło także nową, modną opcję - rynek NFT.

Binance to prawdziwe wszystko w jednym, a ilość oferowanych tokenów jest jedna z największych na rynku. Jeśli interesuje cię bogata oferta “altcoinów” z wysoką płynnością, staking, albo właściwie cokolwiek innego, Binance wydaje się opcją genialną. 

Poruszanie się po giełdzie jest proste i intuicyjne.

Wpłaty i wypłaty są szybkie, choć zdarzają się dość częste prace i chwilowe blokady wypłat, zwłaszcza mniejszych projektów, co potrafi nie raz irytować. 

Prowizja Binance i opłaty

Za wpłaty kryptowalut opłat nie ma, za wypłaty są jak na każdej giełdzie, lecz zależą już od ustawień konkretnego tokena i sieci, do jakiej wypłacamy. Wypłaty do sieci Ethereum są znacznie droższe niż do innych.

Jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty fiat, są one w dużej części zawieszone i niedostępne. Binance nie jest najlepszym miejscem do zamiany krypto-fiat i wyciągania zysków. 

Prowizje w przypadku handlu na rynku spot dla normalnych ludzi, niebędących milionerami, wynoszą po 0.1% dla obu stron transakcji.

Można włączyć opcję pokrywania opłat w BNB, czyli kryptowalucie stworzonej przez Binance co uprawnia do 25% zniżki.

Rejestracja na Binance

Założenie konta na Binance jest proste, lecz wymaga przejścia procedury KYC, aby korzystać z oferty platformy. Po weryfikacji możemy cieszyć się z limitu wypłat do wartości 100BTC/dzień.

Możesz zarejestrować się na Binance z naszego linku - LINK.

Jeśli zarejestrujesz się z tego linku, podzielimy się po równo dwudziestoma procentami z podniesionych przez Ciebie opłat, 10% dla nas, a 10% wróci do ciebie.

Binance - podsumowanie

Zalety Wady
Bardzo bogata oferta Problemy z transakcjami gotówkowymi...
Mnóstwo kryptowalut z wysoką płynnością i regulatorami
Binance Launchpad Dość częste zawieszenia wypłat tokenów
Dużo możliwości wykorzystania BNB  
Niskie prowizje  

 

2. KuCoin

kucoin

Kolejną pozycją na liście jest KuCoin. Giełda, która ma bardzo rozbudowaną ofertę i nadaje się do wyłapywania tzw. gemów, czyli nowych projektów, których pojawia się tam mnóstwo. Jeśli interesują Cię małe i ryzykowne projekty, oferujące potencjalny duży zysk, KuCoin może być dobrym wyborem.

Oferta

Oprócz standardowej oferty, bo to, że można tam wymieniać kryptowaluty jest dość oczywiste, KuCoin oferuje zakupy za gotówkę, handel dźwignią do 10x, kontrakty futures i tokeny lewarowane, pożyczki, staking za pomocą Pool-X i wiele airdropów oraz konkursów. Dodatkowo wprowadzono opcję „trading bot”, który pozwala automatyzować strategię. KuCoin wspiera również wybrane crowdloans Kusama i Polkadot.

Bardzo bogata oferta dotyczy również ilości aktywów i par. KuCoin ma w ofercie prawie 500 tokenów, to znacznie więcej niż Binance.

Co ciekawe giełda KuCoin nadal oferuje wysoki limit wypłat bez weryfikacji, aż 1 BTC/dzień, jednak nie pozwala wypłacać gotówki.

Prowizje KuCoin

System opłat jest podobny to tego z Binance. Po 0.1% prowizji dla maker i taker, które może zostać zmniejszone o 20% jeśli jest płacone w KCS, tokenie stworzonym przez giełdę. 

Prowizje na KuCoin zależą od wielu czynników. Dokładnie mówiąc, opłaty zależą od wolumenu obrotu lub ilości posiadanych KCS, lub obrotu na futures, ale to nie koniec.

Prowizje są także zależne od „klasy” tokenów. Klasa A pobiera najniższe opłaty, zaczynające się od 0.1% i maleją nawet do wartości ujemnych. Prowizja Klasy B jest dwukrotnie, a klasy C trzykrotnie wyższa niż A.

Wpłaty są oczywiście darmowe, a wypłaty objęte są prowizją, która zależy od aktywów i łańcucha bloków, do którego wypłacamy. 

Rejestracja

Wysoki limit wypłat kryptowalut i brak opcji wypłaty gotówki sprawia, że na KuCoin nie musimy się weryfikować. Na giełdzie KuCoin możesz zarejestrować się z naszego linku - LINK.

Aktualnie system przechodzi zmiany więc szczegóły programu poznamy jak KuCoin go przedstawi. 

KuCoin - podsumowanie

Zalety Wady
Bogata oferta Brak możliwości wypłat gotówki
Największy (z tego rankingu) wybór kryptowalut  Zawiły system prowizji
Spore korzyści z posiadania KCS  
Wysoki limit wypłat bez weryfikacji  

 

3. Crypto.com

cryptocom

Crypto.com chce być najlepsze oraz największe i to widać na każdym kroku. Sponsoring F1 i uzyskiwane licencje mówią same za siebie. Co ciekawe założycielem giełdy jest Polak, Kris Marszalek.

Oferta

Oferta nie jest tak bogata jak w wielu innych przypadkach, ale nadal jest bardzo obszerna. Handel spot, dźwignią, derywatywy i pożyczki to główna oferta giełdy. Są także różne programy pozwalające nabyć tokeny taniej niż cena rynkowa, oraz „soft stakig”. 

Ten rodzaj stakingu nie ma tak naprawdę nic wspólnego ze stakingiem, ale jest ciekawą opcją, która nagradza cię za trzymanie krypto na giełdzie. Zwroty są bardzo niskie, bo zaledwie nieco wyższe niż na kontach oszczędnościowych (hehe), ale jak za przychód absolutnie za nic, jest to niezły dodatek.

Funkcjonalność samej giełdy dość mocno rozszerza aplikacja, którą zdecydowanie warto również posiadać. Oferuje zarabianie pasywne oraz genialną kartę VISA. 

Prowizja Crypto.com

Prowizja za handel na Crypto.com jest niemal tak wysoka jak na Coinbase, która to również znajduje się na naszej liście. Można ją dość skutecznie zbijać, ale wymaga to bardzo dużej ilości CRO w stakingu, albo bardzo wysokiego obrotu, a najlepiej obu. 

0.4% z każdej transakcji na 1 poziomie do obrotu miesięcznego $25000 i 0.35% do $50000. Staking 10000 CRO zbija te opłaty o 20%, a 50000 CRO o 40%. Im więcej, tym wyższy rabat, aż do 90% za 5 mln CRO. Jest też poziom -100%, ale pewnie nawet Krisa na niego nie stać...

Prowizje od wypłat krypto są dość standardowe, a w wielu przypadkach nawet nieco tańsze niż u sporej części konkurencji. Wypłaty za pomocą przelewów są darmowe i dostępne z aplikacji crypto.com.

Jak założyć konto na Crypto.com?

Jeśli nas lubisz możesz zarejestrować się z tego linku - LINK. Jest to link giełdy Crypto.com, nie aplikacji, do której pobrania również oczywiście zachęcamy (karta Crypto.com jest jedną z najlepszych na rynku). Jeśli posiadasz już aplikację możesz zalogować się na giełdzie za jej pomocą. Cały proces rejestracji jest jak w każdym przypadku banalnie prosty, jednak wymagana jest weryfikacja.

W zależności od twojego pierwszego stake CRO otrzymamy od $10 do nawet $2000. Jeśli twój pierwszy stake wyniesie 1000 CRO otrzymamy dychę, za 5000 CRO $50 itd.

Dodatkowo dostaniemy część prowizji, jaką zapłacisz giełdzie przez 1 rok.  

Crypto.com - podsumowanie

Zalety Wady
Bogata oferta w połączeniu z aplikacją W porównaniu do reszty listy dość mała oferta kryptowalut
Świetna karta VISA Wysokie prowizje za handel
Wygodne wpłaty i wypłaty  
Język Polski  

 

4. Kraken

kraken

Kolejną giełdą kryptowalut, która zdecydowanie zalicza się do najlepszych jest Kraken. Ogólny design giełdy i interfejs nie jest najwygodniejszy, ale to bardziej kwestia gustu i przyzwyczajenia. Nie zmienia to faktu, że Kraken jest ogromną, sprawdzoną i bezpieczną giełdą.

Oferta

Oprócz wymiany kryptowalut Kraken pozwala na handel dźwignią, kontrakty futures, OTC, staking, a także wspiera udział w crowdloans Polkadot i Kusama.

Kraken oferuje też narzędzie Cryptowatch, które pozwala śledzić i analizować rynek oraz oczywiście handlować i to za pomocą wielu giełd.

Sama oferta giełdy jeśli chodzi o ilość dostępnych tokenów nie jest wielka i raczej składa się z większych ogólnodostępnych projektów, oprócz tych wspieranych w aukcji Kusama i Polkadot. Jeśli w jakiejś aukcji można brać udział na Kraken, oznacza to, że token projektu będzie dostępny na giełdzie najszybciej jak to możliwe.

Prowizja Kraken

Opłaty na Kraken zależą od tego czego używamy. Kupując poprzez opcję natychmiastowego zakupu są bardzo wysokie, od 0.9% do aż 1.5%. Do tego dochodzą jeszcze opłaty operatorów płatności.

Opłaty już bezpośrednio na giełdzie spot są podobne do innych giełd i zależą od obrotu użytkownika. Prowizja maker zaczyna się od 0.16% dla obrotu poniżej 50k USD i maleje do 0% dla bogatych klientów giełdy. Opłata taker to przy najniższym poziomie 0.26%, a przy najwyższym 0.1%. 

Kraken nie posiada tokena, więc nie ma innej możliwości obniżenia tych prowizji, oprócz tokenów KFEE, które można otrzymać i które Kraken rozdaje wybranym użytkownikom.

Rejestracja

Na giełdzie Kraken możesz się zarejestrować klikając tutaj. NIE jest to link afiliacyjny.

Sam proces jest prosty. Aby móc rozpocząć handel lub staking musisz przejść weryfikację KYC.

Kraken - podsumowanie

Zalety Wady
Znana i sprawdzona marka Niezbyt rozbudowana oferta
Wysokie bezpieczeństwo Dość mało dostępnych kryptowalut
Wsparcie crowdloans Kusama i Polkadot Wysoka prowizja za natychmiastowe wymiany

 

5. Coinbase

coinbase

Coinbase w 2021 roku została oficjalnie pierwszą giełdą kryptowalut notowaną na... giełdzie. Jeśli masz problemy z zaufaniem do giełd krypto, to Coinabse jest tak uregulowana, że chyba bardziej się już nie da.

Ich oferta cały czas się rozwija i choć nie jest zbyt rozbudowana, to cały interfejs jest prosty i łatwo można zakupić to, co giełda oferuje. Wpłaty i wypłaty walut fiducjarnych są bardzo szybkie i proste. Oczywiście wymagana jest weryfikacja. Giełda jest dostępna w języku polskim i choć zdarzają się buble, nie jest źle.

Oferta

Oferta Coinbase nie jest ani najlepsza, ani najszersza. Właściwie to pozwala ona tylko kupować i sprzedawać, choć program „Learn and Earn” pozwala zdobyć kilka dolarów za naukę o różnych projektach. 

Za to na Coinbase bardzo łatwo możemy wykorzystać strategię DCA. Szybko, prosto i przyjemnie można ustalić zakupy cykliczne za określoną kwotę. Coinbase oferuje też wypłaty do PayPal, co wyróżnia ją z tłumu.

Niestety oprócz znanej marki i pewności regulacyjnej Coinbase oferuje mało. Ilość dostępnych aktywów jest dość ograniczona, ale też dla większości, zwłaszcza początkujących, wystarczająca.

Jeśli stawiasz na prostotę i bezpieczeństwo Coinbase jest dobrym wyborem. 

Coinbase Pro

Jest też Coinbase Pro, czyli wersja dla bardziej doświadczonych traderów. Konto na Pro, jest zakładane automatycznie przy zakładaniu konta na Coinbase. Wersja profesjonalna oferuje zamówienia market, limit i stop.

Prowizja Coinbase

Największym problemem Coinbase są wysokie opłaty. Przelewy i koszty wypłat nie są wysokie, do PayPal są darmowe, a transfery na konto kosztują 0.15 Euro. Natomiast koszty wymian są wręcz złodziejskie. 0.5% dla obu stron dla poziomu do 10000 USD to niemal kradzież, a kolejne poziomy nie są lepsze. 10-50k USD to 0.35%, a do 100k USD opłata wynosi 0.15% - maker i 0.25% taker. Opłaty na Pro są niemal identyczne, a różnice zaczynają się od 20 milionów USD obrotu i dotyczą większej liczby przeskoków między poziomami.

Porównując prowizję do Binance, jest nawet 5 razy drożej przy niskim obrocie.

Rejestracja na giełdzie Coinbase

Linki potrzebne do utworzenia konta na Coinbase znajdziesz tutaj. Przy rejestracji z linku afiliacyjnego obie strony otrzymają równowartość $10 w BTC.

Oczywiście wymagana jest weryfikacja tożsamości.

Coinbase - podsumowanie

Zalety Wady
Świetna dla początkujących Wysokie prowizje
Najlepiej uregulowana Ograniczona oferta
Znana i sprawdzona marka Niewielki wybór kryptowalut
Wypłaty do PayPal  

 

6. BitBay (Zonda)

bitbay

Blokpres to Polska strona więc i BitBay (Zonda) musi się tu znaleźć. Jeśli chodzi o wymiany krypto na fiaty i wypłaty, jest to dla Polaków pewnie najlepsza możliwa opcja. Można łatwo i szybko wpłacać za pomocą wielu różnych opcji.

Bitbay oferuje wypłaty na kartę, przelewem, w bankomacie za pomocą SkyCash oraz na poczcie. Jest to zdecydowanie najbogatsza opcja jeśli chodzi o wypłaty.

Oferta

Niestety sama oferta zarówno jeśli chodzi o dostępne kryptowaluty jak i ich płynność wygląda dość słabo w porównaniu do całej reszty tego rankingu. Zaledwie kilkadziesiąt kryptowalut, w kilku parach i standardowe opcje wymiany. Jest to prosta giełda przeznaczona głównie dla Polaków, którzy chcą mieć szeroki wybór opcji wypłaty.

Oprócz zleceń market, stop i limit, czyli standardu oraz wielu opcji wypłat giełda nie oferuje nic więcej. Dla jednego będzie to plus, dla innego minus. Ocenę pozostawiam już wam.

Prowizja BitBay

Opłaty w parach BTC, ETH i USDC wynoszą 0% dla wystawiających ofertę i 0.1% dla kupujących, oprócz ETH, które w obu przypadkach jest darmowe.

Wymiany w parach fiat są już droższe. Nie jest tak drogo jak na Coinbase, ale i znacznie drożej niż na Binance. Zależą od wolumenu i maleją o 0.01%. W przypadku opłat maker wynoszą od 0.3% do 0.17%. Taker to 0.43% do 0.25%. Pełna lista oczywiście na profilu BitBay na Blokpres.

Prowizja za wypłaty w PLN wygląda następująco:

  • Przelew bankowy - 6 PLN
  • Wypłata PLN Payment Technology w placówce Poczty Polskiej - 1% (min. 20 PLN, max 120 PLN)
  • Wypłata w bankomacie - 10 PLN (jednorazowo można wypłacić maks 1000 PLN)
  • Wypłata na kartę płatniczą - 2,99%, min. prowizja 10 PLN

Wpłata przelewem jest darmowa, a na poczcie wynosi 2% od wpłaty, ale minimum 5 zł.

Wypłaty krypto kosztują podobnie jak na każdej innej giełdzie, natomiast od wpłat nie jest pobierana prowizja.

Rejestracja

Jak w każdym przypadku rejestracja wymaga weryfikacji i możesz założyć konto z tego linku. W zamian nie otrzymasz absolutnie nic (BitBay/Zonda nie oferuje zwrotów i zniżek dla poleconych) , natomiast my otrzymamy 20% od płaconej przez ciebie prowizji.

BitBay - podsumowanie

Zalety Wady
Mnóstwo opcji wpłat i wypłat PLN Najsłabsza oferta w rankingu, pod każdym względem
Dobra dla początkujacych  
Wsparcie w języku polskim  

Podsumowanie

Przedstawione siedem to zdecydowanie największe i najlepsze giełdy na rynku kryptowalut. BitBay dość mocno odstaje od stawki, ale dla użytkowników z Polski jest to świetna opcja na realizację zysków, ze względu na sporo możliwości wypłat, a także na rozpoczęcie przygody z krypto ze względu na sporo opcji wpłat.

Binance i KuCoin są świetne dla wielbicieli mniej popularnych tokenów, Crypto.com oferuje genialną kartę VISA i ciekawe promocje, a Kraken jest sprawdzoną i jedną z najdłużej działających na rynku giełd kryptowalut, a dodatkowo wspiera crowdloans na Polkadot i Kusama. Z kolei dla szukających prostoty, wygody i pewności regulacyjnej istnieje Coinbase, również dobra na start i do wypłat.  

Mamy nadzieję, że ten artykuł, choć troszkę rozjaśnił Ci obraz topowych scentralizowanych giełd rynku kryptowalut. Jeśli wybierzesz rejestrację z naszych linków absolutnie nic nie stracisz, ale i wiele nie zyskasz, nie oszukujmy się, jednak pomożesz stronie się rozwijać. Jeśli nie chcesz pomagać, każda z opisanych tutaj giełd (i wiele innych) ma na Blokpres swój profil, na którym znajdziesz czyste, niczym nie skalane linki do oficjalnej strony i social mediów każdej platformy handlowej. 

W artykule
Crypto.com App
Aplikacja giełdy Crypto.com
Kraken
Giełda kryptowalut
Crypto.com
Giełda kryptowalut
KuCoin
KuCoin to jedna z największych giełd kryptowalut na rynku. Oferuje ponad 700 tokenów, wiele możliwości handlu, staking, a także mnogość innych opcji uczestniczenia w rozległym ekosystemie krypto.
Zonda
Giełda kryptowalut
Binance
Giełda kryptowalut
Coinbase
Giełda kryptowalut
Binance Coin logo
Binance Coin bnb
2 183,21
+4,03%
Crypto.com Coin logo
Crypto.com Coin cro
0,37
+3,72%
KuCoin Token logo
KuCoin Token kcs
36,76
+1,86%
Popularne