Kryptowaluty z narracji DePIN podejmują próby rywalizacji z korporacjami, poprzez odmienne podejście do budowy sieci. Zamiast jednej firmy, która realizuje i zarządza wszystkimi inwestycjami oraz infrastrukturą, DePIN rozdziela te obowiązki na każdego uczestnika sieci, co pozwala na rozłożenie kosztów pomiędzy tysiące uczestników.
Firmy za swoje usługi pobierają spore opłaty, właśnie dlatego, aby jak najszybciej odzyskać wkład finansowy włożony w budowę danego projektu, a następnie generować, w zamyśle ogromne, zyski. Z kolei DePIN nie tylko decentralizuje budowę i utrzymanie infrastruktury, ale także stosuje zachęty w postaci tokenów, które zarabiają uczestnicy sieci i które służą do pokrywania znacznie niższych opłat niż "konkurencja Web2", za te same usługi.
Więcej o tym czym jest DePIN, dowiesz się z tego artykułu.
O DePIN i kryptowalutach z tego sektora słyszymy coraz częściej. Wiele z nich jest już opisane na Blokpres (Arweave, Filecoin, czy Akash), a inne czekają na swoją kolej. Wkrótce nastąpi przedsprzedaż licencji jednego z popularniejszych projektów DePIN ostatnich dni, dlatego zdecydowałem się krótko go przedstawić. Ten artykuł ma tylko nieco przybliżyć ogólną wizję projektu. To, czy swoje cele osiąganie i czy warto w niego inwestować, jest już kwestią całkowicie odmienną.
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własne badanie projektu i pamiętaj o ryzyku, zwłaszcza w przypadku tych najnowszych projektów.
Czym jest Aethir?
Aethir to Zdecentralizowana Infrastruktura Chmury tworzona dla rozwiązań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz gier, a dokładniej mówiąc gamingu w chmurze.
Aethir gromadzi w swojej sieci jedne z najbardziej pożądanych zasobów w ostatnim czasie - Procesory graficzne (GPU) - i wykorzystuje je do zapewniania usług dla graczy, rozwiązań sztucznej inteligencji i innych, właściwie dowolnych wykorzystań tych podzespołów.
Jako swoją warstwę rozliczeniową wykorzystuje Arbitrum - rozwiązanie L2 Ethereum. To właśnie tam swój dom znajdą tokeny ATH służące do wynagradzania operatorów węzłów.
Za projektem stoi para współzałożycieli - Mark Rydon oraz Daniel Wang.
Według danych raportu Impossible Finance, Aethir już dziś posiada w sieci ponad 40 tys. układów graficznych, w tym 3000 NVIDIA H100.
Choć usługi AI są istotne z punktu widzenia także marketingowego, a oferta “Aethir Earth” oparta o układy NVIDIA H100 także stanowi istotny punkt oferty projektu, nie da się ukryć, że na pierwszy plan, za sprawą samego Aethir, wybija się gaming w chmurze.
Gaming w chmurze
Choć dziś ten rodzaj grania nie jest zbyt popularny, jego znaczenie rośnie i ma rosnąć przez najbliższe lata co sugeruje wiele raportów, jakie można odnaleźć, choćby:
- https://www.statista.com/outlook/amo/media/games/cloud-gaming/worldwide
- https://www.fortunebusinessinsights.com/cloud-gaming-market-102495
O co chodzi w gamingu w chmurze? Jest to rodzaj rozgrywki, która odbywa się poprzez strumieniowanie gry. Gracz nie uruchamia gry na własnym urządzeniu, a na serwerach usługodawców takich jak np. Microsoft, GeForce NOW, czy PlayStation, którzy pełnią tutaj rolę pośrednika.
Gaming w chmurze pozwala nawet na słabym sprzęcie uruchamiać gry w najwyższej rozdzielczości, ponieważ nasz PC nie stanowi już problemu, gdyż najwyższej jakości sprzęt dostarcza usługodawca.
Choć granie w chmurze ma zalety, takie jak pomijanie wymagań sprzętowych, brak potrzeby pobierania gier, czy możliwości gry między platformami (np. gry PlayStation na PC), ma też wady. Jedną z nich są opóźnienia oraz wymagane szybkie połączenie z Internetem, w końcu cała komunikacja między tym co robimy, a obrazem, który do nas dociera, odbywa się właśnie za jego pośrednictwem.
Aethir, dzięki swojej zdecentralizowanej infrastrukturze może wyeliminować (lub znacznie ograniczyć) problem opóźnienia.
Aethir i gaming w chmurze
Jedną z głównych ofert Aethir jest umożliwienie graczom lepszych doświadczeń z gry w chmurze.
Aethir buduje zdecentralizowaną sieć GPU, która może działać z każdego zakątka świata. Dzięki temu gracze mogą łączyć się z dostawcami usług, którzy są fizycznie najbliżej nich. Pozwala to zminimalizować opóźnienie i redukować jego wpływ na wrażenia z rozgrywki, a ten potrafi być zabójczy, gdy gramy w produkcję wymagającą szybkiego czasu reakcji.
Ponadto zdecentralizowany charakter sieci umożliwia łączenie mocy obliczeniowej. GPU będące częścią sieci mogą dzielić moc obliczeniową i przekazywać ją najbliższemu użytkownikowi.
Aethir stara się wyeliminować aktualnie największe wady gamingu w chmurze, takie jak opóźnienie, przy okazji zmniejszając koszty takich usług dla graczy.
Jak działa Aethir?
Aethir Network wykorzystuje specjalny mechanizm działania. Węzły wykonują dwa główne zadania:
Dowód Zdolności Renderowania (Proof of Rendering Capacity): co 15 minut losowo wybierana jest grupa węzłów w celu sprawdzenia transakcji. Im większy stake, lepsza jakość ich usług i im rzadziej byli wcześniej wybierani, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną wybrani do tego zadania.
Dowód Renderowania (Proof of Rendering Work): Podczas pracy wydajność węzłów jest ściśle monitorowana w celu zapewnienia jak najlepszej jakości. Sieć dostosowuje zasoby w zależności od zapotrzebowania i lokalizacji.
W Aethir rozróżniamy trzy podstawowe role węzłów “górników”: Kontener, Indeksator i Kontroler.
Kontener (ang. Container) dostarcza usługi renderowania w czasie rzeczywistym, niezbędne do płynnego korzystania z chmury. To właśnie tutaj “odpalona” jest gra lub dowolna inna aplikacja, z której chce skorzystać użytkownik.
Operatorzy Kontenerów otrzymują wynagrodzenia w zamian za gotowość do obsługi zlecenia, oraz za realne wykorzystanie. Stakują też tokeny, które mogą stracić w ramach kary poprzez “slashing”.
Indeksator (ang. Indexer) ułatwia połączenie pomiędzy użytkownikami a najodpowiedniejszymi Kontenerami, zapewniając optymalne dopasowanie do wymagań konkretnych aplikacji. Zajmuje się klasyfikacją i sortowaniem zależnym od regionu, czy wydajności.
Kontroler (ang. Checker) to walidator sieci Aethir. Odgrywa kluczową rolę w ocenie wydajności i jakości usług Kontenerów, gwarantując niezawodne i wydajne działanie. Regularnie sprawdza dostępność zasobów i ocenia je, choćby poprzez testowanie.
To właśnie węzły Checker, a dokładniej mówiąc licencję na nie w postaci nietransferowalnych przez rok NFT, sprzedaje Aethir w swojej przedsprzedaży, która zacznie się już wkrótce. 15% podaży ATH w ciągu 4 lat trafi do operatorów Kontrolerów.
Ceny węzłów zaczynają się od 500 USD, ale osiągną znacznie wyższą cenę z każdym kolejnym poziomem sięgając już ponad 2200 USD (druga runda SpartaDex).
Co prawda nikt nie obiecywał anonimowości, ale coś, co może niepokoić, to wymaganie KYC od operatorów węzłów, aby mogli oni odebrać nagrody.
Token ATH
Czy istnieje lepszy symbol tokena na rynku kryptowalut niż ATH?
ATH jest przeznaczony nie tylko do stakingu i transakcji, ale także do zarządzania w Aethir DAO i zapewnienia rozwoju platformy poprzez oferowanie nagród i zachęt.
https://docs.aethir.com/aethir-tokenomics/token-distribution-of-aethir
Całkowita podaż ATH ma wynosić 42 miliardy tokenów (lub 1 mld tokenów, tutaj występuje pewna nieścisłość w dokumentacji).
Z całkowitej podaży, połowa ma trafić jako nagroda dla wspomnianych trzech rodzajów węzłów, z czego 15% dla “Checkers”, dla których sprzedawane będą licencje.
Podsumowanie
Aethir to projekt, który wpisuje się w zyskującą na sile narrację DePIN. Dostarcza usługi obliczeniowe dla rozwiązań sztucznej inteligencji oraz gamingu w chmurze. To drugie rozwiązanie jest ciekawe, ale nie zostało sprawdzone w praktyce. Może to być coś co wyróżni ten projekt wśród innych DePIN lub sprawi, że odejdzie w niepamięć.
Przedsprzedaż licencji odbędzie się już za kilka dni poprzez różne platformy, w tym takie jak SwissBorg Alpha. Każdy musi sam ocenić, czy warto brać udział, choć dokładnie przemyślałbym wejście na wyższych poziomach, które wyglądają na wysysanie pieniędzy z hossy (pełna tabela poziomów tutaj), choć akurat to tylko moja opinia, a ta nie ma znaczenia.
Niezależnie od tego, czy Aethir spełni swoje cele, może mieć przed sobą niezłą krótkoterminową przyszłość dzięki podczepieniu się pod kluczowe narracje takie jak DePIN, AI, czy GameFi. Co będzie dalej? Zobaczymy.