. . .

Co nowego w DeFi? Raport za pierwszy kwartał 2021

Wlad   2021-05-01 10:54

DeFi (Decentralized Finance) to pojęcie, które w szerokim rozumieniu odnosi się do zdecentralizowanych finansów. Mowa tu o wszelkich usługach finansowych, które z tradycyjnego modelu działania przenoszą się do łańcucha bloków Ethereum. Instrumenty, narzędzia i usługi, jakie funkcjonują w tym ekosystemie, warte są dziś ponad 53 miliardy USD. My zaś spoglądamy na to, co wydarzyło się w świecie DeFi w pierwszym kwartale 2021 roku.

Coins

Stabilny rozwój ekonomii DeFi

Na początku 2021 roku zauważyliśmy bardzo szybki przyrost nowych unikatowych adresów Ethereum. 1 stycznia było ich 130 mln, zaś 1 kwietnia liczba ta wzrosła do 146 mln. Oznacza to wzrost o 12% na przestrzeni pierwszego kwartału.

Jeżeli chodzi o adresy wykorzystujące protokoły DeFi, udział zdecentralizowanych finansów nadal nie jest zbyt wysoki. Na koniec Q1 2021 jedynie 1,75 mln unikalnych adresów Ethereum korzystało z co najmniej jednego protokołu DeFi. Liczba użytkowników zdecentralizowanych finansów wzrosła jednak o 50%, choć wciąż stanowią oni tylko 1% ogółu uczestników sieci Ethereum. Można jednak mówić o stabilnym rozwoju DeFi, choć nadal nie widać gwałtownego przyspieszenia.

Dwukrotny wzrost zaopatrzenia w stablecoiny

Pierwszy kwartał 2021 roku to nie tylko stabilny rozwój całego ekosystemu DeFi, ale również wzrost zapotrzebowania na stablecoiny. Nic dziwnego, skoro stanowią one główny środek wymiany i są wykorzystywane w aplikacjach DeFi do uzyskiwania zysków lub jako zabezpieczenie.

Podaż stablecoinów wynosiła 1 stycznia 19,5 mld USD, by wzrosnąć do 37,4 mld USD 31 marca. Oznacza to niespełna dwukrotny wzrost. Jak się okazuje, nawet scentralizowane firmy, takie jak Visa, będą pozwalać na rozliczanie transakcji ze stablecoinem USDC. To tylko pokazuje, jak świat krypto wykracza poza swoje cyfrowe granice, zdobywając uznanie także wśród tradycyjnych usług finansowych.

Przybywa użytkowników DeFi

Sektory DeFi odnotowały w pierwszym kwartale wzrost liczby użytkowników o 50%. Wolumen zdecentralizowanych giełd wzrósł z 25 mld USD miesięcznie na koniec poprzedniego roku do 63 mld USD w marcu 2021. Ten dwuipółkrotny przyrost pokazuje, że rośnie zainteresowanie usługami finansowymi DeFi.

Podobnie wygląda też rozwój aktywności użytkowników w kontekście pożyczek. Ich wartość wzrosła na przestrzeni Q1 2021 z poziomu 3,6 mld USD do 10,8 mld USD. Jeśli w przyszłości uda się zmniejszyć koszty związane z operacjami w DeFi, wzrost wartości obrotu może zdecydowanie przyspieszyć.

Szaleństwo na punkcie NFT

Unikatowe tokeny NFT zyskały na popularności w ostatnich miesiącach, co potwierdzają chociażby wyniki wyszukiwania w Google. NFT są zasadniczo danymi, przetworzonymi w postaci płynnej wartości intelektualnej na blockchainie. Mogą być to dzieła artystyczne, wirtualne dobra w grach, dostęp do sieci prywatnych i wiele więcej.

Ogromne zainteresowanie NFT może być związane z pandemią COVID-19. Wielu artystów i twórców utraciło przez koronawirusa dostęp do swoich tradycyjnych źródeł dochodu. Poszukując alternatyw, zwrócili się do zdecentralizowanych sieci. Wzrost wolumenu rynkowego dla artystycznych NFT? Z 52 mld USD na koniec 2020 do 490 mln USD na przełomie marca i kwietnia 2021. To aż dziewięciokrotna różnica.

Dane pochodzą z: consensys.net/reports/defi-report-q1-2021

Popularne