. . .

Coinbase tworzy L2 Ethereum o nazwie Base. Co to oznacza?

Rafał avatar
Rafał   2023-02-25 18:27

Coinbase ogłosiło własne rozwiązanie warstwy drugiej Ethereum. Base znajduje się już na końcowym etapie prac, a testnet został uruchomiony wraz z publikacją zapowiedzi. Czym dokładnie jest Base i co taki ruch oznacza dla kryptowalut oraz dla Coinbase?

Coinbase BASE
grafika: https://base.mirror.xyz

Base oraz Coinbase są głównymi tematami w świecie kryptowalut od momentu ogłoszenia nowego projektu jednej z najbardziej znanych i największych giełd krypto. Choć dominują głosy zachwytu nie da się ukryć, że pewne przewidywania względem wpływu Base na kryptowaluty wydają się nieco przesadzone. Zacznijmy jednak od początku.

Dowód Wiedzy Zerowej jest cyklem, w którym autor przedstawia swoją opinię. Żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej. 

Czym jest Base?

Base to rozwiązanie warstwy drugiej Ethereum, które ma zapewnić bezpieczne, szybkie i znacznie lepiej skalowalne rozwiązanie dla największej platformy smart kontraktów na rynku. 

Jako L2, Base czerpie swoje bezpieczeństwo z Ethereum (ETH służy jako warstwa bazowa, gdzie zapisywane są kluczowe dane), ale dzięki agregowaniu transakcji od użytkowników pozwala zmniejszyć koszty i zapewnić większą przepustowość. 

Warstwa 2

Projekt ma służyć jako główny łańcuch Coinbase i dom dla ich oferty on-chain.

Base jest budowane przez Coinbase za pomocą OP Stack, oprogramowania, na którym bazuje i które rozwija inne L2 - Optimism. Base nie będzie działał “na” Optimism, ale wykorzystuje narzędzia oferowane przez to rozwiązanie. Base i Optimism będą więc dla siebie w pewnym sensie konkurencją, ale Coinbase planuje wspierać nie tylko rozwój własnego L2, ale cały ekosystem Ethereum zapewniając wsparcie dla aktualizacji EIP-4844, która pomoże zmniejszyć opłaty dla wszystkich rozwiązań warstwy drugiej. Poza tym Base planuje podzielić się generowanym zyskiem ze skarbcem Optimism.

W celu wspierania adopcji Base, Coinbase stworzyło fundusz, który zapewni dofinansowanie dla projektów tworzących aplikacje w tej sieci.

Nie będzie nowego tokena

Coinbase jest firmą notowaną na giełdzie i musi blisko podążać za regulacjami, aby być tak przejrzysta jak tylko może. 

Oczywistym jest więc, że nowego tokena, ani airdropu nie będzie. Jest to coś, co Coinbase podkreśla na każdym kroku. 

Trzeba więc to jasno podkreślić. Nie jest planowany token BASE. Przynajmniej na razie…

Nowe rozwiązanie L2 będzie korzystać z ETH jako swojej natywnej waluty, podobnie jak wiele innych L2. 

Na wiadomość o tym, kompletnie niepowiązany z Base token Base Protocol, zyskał 200%. Witamy w kryptowalutach…

Co dla kryptowalut oznacza Base?

Skoro znamy już podstawy, możemy przejść do ciekawszej części. Odpowiedzmy sobie na kilka pytań, dotyczących tej zapowiedzi. Oczywiście wszystkie rozważania są jedynie moimi przemyśleniami! 

Zacznijmy od tego, co ogólnie dla całego rynku oznacza Base? 

Właściwie… nic. Szczerze mówiąc znalazłem kilka teorii, które gloryfikują nowe L2, ale nie jestem w stanie się z nimi zgodzić. Najpopularniejsze jest twierdzenie: “Coinbase wprowadzi do kryptowalut swoją bazę 110 mln użytkowników”.

Mogę się mylić, ale czy ci użytkownicy nie SĄ JUŻ w kryptowalutach? Chyba dlatego w ogóle mają konto na Coinbase, bo interesują się kryptowalutami, posiadają kryptowaluty i inwestują lub używają różnych rozwiązań.

Oczywiście jakiś wpływ Base może mieć, ale mowa o 100 mln użytkownikach, jest dla mnie absurdem. Jako użytkownik Coinbase, nie czuję się “wprowadzony” do kryptowalut przez start Base…

Widzę jeden bardzo pozytywny scenariusz, który naprawdę byłbym “game changer-em”. Coinbase musiałoby zaimplementować bezpośrednio na giełdzie możliwość korzystania z DeFi na Base, w prosty, łatwy do zrozumienia dla przeciętnego użytkownika sposób. Świetny UX, łatwa obsługa, a jednocześnie korzystanie z DeFi on-chain, tylko że poprzez UI giełdy, to byłoby coś przełomowego i mogłoby zrobić różnice. Przy okazji każdy użytkownik giełdy jest już zweryfikowany, więc mamy tutaj 2 w 1. Nie twierdzę, że bym korzystał i że jest to dobre rozwiązanie, ale nowi użytkownicy jak najbardziej mogliby spróbować swoich sił w takim “CeDeFi”, jako przetarcie przed prawdziwie zdecentralizowanymi rozwiązaniami.

Możliwe, że właśnie w to celuje Coinbase tworząc Base. Na razie na giełdzie znajdziemy tylko kategorię “Web3”, która opisuje kilka aplikacji, ale kieruje nas na ich oficjalne strony, nie umożliwia korzystania z nich poprzez giełdę.

Coinbase Web3

Drugą sprawą, którą również nie do końca jestem w stanie zrozumieć, jest panujący wszem i wobec entuzjazm. Z czego dokładnie cieszą się sympatycy kryptowalut? Z kolejnego scentralizowanego L2 i to takiego, które będzie kontrolowane przez całkowicie zgodne z regulacjami oraz posiadającej nasze dane Coinbase?

Base ma “dążyć do decentralizacji”, ale nie jest zdecentralizowanym L2, zresztą, podobnie jak inne L2 w tym momencie, ale tutaj dochodzi coś, z czym mam prawdziwy problem, a mianowicie “sequencer” kontrolowany przez zarejestrowaną i podążającą w pełni za regulacjami firmę.

Sequencer odpowiada za produkcję bloków L2 i przesyłanie ich do L1, a jego władza jest ogromna. W przyszłości Coinbase planuje zdecentralizować produkcję bloków, ale do tej pory, będą one kontrolowane przez giełdę, która ma obowiązek przestrzegać każdego prawa, OFAC i wszystkiego innego co wymyśli USA.

Tutaj warto też dodać, że to właśnie sequencer odpowiada za zysk, który Coinbase ma zamiar generować dzięki Base. Użytkownicy będą płacić ETH w opłatach za transakcje, a różnica pomiędzy kosztem przesłania ich na L1 Ethereum a tym co zapłacili użytkownicy, będzie zyskiem giełdy. 

Choć nie mam nic przeciwko Base, w końcu w kryptowalutach każdy może budować swoje rozwiązania, także scentralizowane firmy, nie widzę wielkiego wpływu nowego L2 na kryptowaluty. Traktuję to jak kolejną warstwę drugą Ethereum i to niestety gorszą niż te istniejące. Co prawda startuje ona z niezłego poziomu, ale nie wyróżnia się niczym, oprócz większego ryzyka centralizacji i cenzury, przynajmniej dopóki nie rozwiążą problemu jednego sequencera oraz braku fraud proofs. 

Ktoś powie (słusznie), że te problemy nie dotyczą tylko Base, ale w mojej ocenie znacznie łatwiej “dobrać się” do takiego L2 poprzez Coinbase, które będzie miało pełnię władzy nad tym co będzie dozwolone, niż do innych warstw drugich. 

Prawda jest taka, że nie trzeba się nawet dobierać. Coinbase samo z siebie wprowadzi różne “bezpieczniki”, czy limity. W innym wypadku nie wiem jak planują unikać problemów z prawem. 

Co dla Ethereum i Optimism oznacza Base?

Tu już jest znacznie lepiej. Skarbiec Optimism dostaje zastrzyk gotówki z części prowizji sequencera i niezły rozgłos jako świetna technologia, którą warto śledzić i być może nawet warto w nią inwestować skoro taka firma jak Coinbase wybrała je do budowy swojego L2 i postawiła na to swoją reputację.

Ethereum z kolej po raz kolejny udowadnia, że staje się warstwą bazową dla coraz większej liczby aplikacji. Poza tym to ETH będzie tokenem służącym do pokrywania opłat i natywną walutą całego Base, więc jego wykorzystanie tylko się zwiększy.

Dla Ethereum dochodzi tu też nowe źródło spalania. Jeśli Coinbase będzie tworzyć ciekawe produkty na Base, to kolejne L2 będzie spalać znaczne ilosci ETH. Arbitrum oraz Optimism stale znajdują się w czołówce smart kontraktów palących ETH.

Spalanie ETH przez L2https://ultrasound.money

Ethereum i Optimism zdecydowanie zyskują na tym ruchu, a to ile dokładnie zyskają okaże się po tym, jaką adopcję osiągnie Base.

Co Base oznacza dla Coinbase?

Coinbase, przynajmniej w tym momencie, także zdecydowanie zyskuje na tym ruchu i to w kilku aspektach. 

Przede wszystkim otrzymało ogromny rozgłos i wiele pozytywnych głosów, choć jak krótko wyjaśniłem wcześniej wielu nie rozumiem…

Poza tym nowe L2 startuje z ogromną giełdą za plecami, funduszem na wsparcie ekosystemu, który zachęci do budowy lub migracji aplikacji oraz bazą użytkowników, którzy łatwo i tanio (może nawet bez opłat) będą mogli wypłacać środki z Coinbase do Base i tam ich używać.

W 100 mln użytkowników nie wierzę (nie krótkoterminowo. Za 5 lat? Może). Zresztą ile osób korzysta z DeFi na Ethereum, czy innym “giełdowym łańcuchu” od Binance? Coinbase zawsze służyło jako niezła rampa do świata krypto, ale dlatego, że jest proste w obsłudze i przeznaczone dla początkujących. Nagle mam uwierzyć, że wszyscy Ci początkujący stwierdzą “chodźmy wziąć pożyczkę na Aave i wybijmy stablecoina”?

Poziom adopcji innych L2 jak najbardziej jest możliwy, co wygeneruje niezłe zyski dla Coinbase, ale bardziej niż w ogromną adopcję, która wepchnie Base do top 2 sieci pod względem TVL, wierzę w rosnącą liczbę kontrowersji i problemów związanych z tym, że Coinbase jest regulowaną firmą, która będzie odpowiadać za Base.

Jako firma notowana na giełdzie, Coinbase zyskuje w teorii ogromne źródło dochodów i powiem szczerze, po tej informacji mam ochotę wreszcie wejść na eToro i kupić co nieco $COIN… 

Nie jest to absolutnie żadna porada, ale oczekuję, że zyski z Base się pojawią, a adopcja tego L2 spokojnie ma szansę osiągnąć poziom Optimism, a może nawet Arbitrum. Nie będą to zapewne zyski, które będą miały znaczący wpływ na wyniki finansowe Coinbase, ale mogą sięgać dziesiątek milionów USD.

Dodam tylko, że dzisiaj Optimism jest w stanie uzyskiwać około 10 tys. USD dziennie ze swojego sequencera, cały czas niewielki poziom adopcji Optimism, (coin)Base może osiągnąć szybko. Arbitrum z kolei generuje ostatnio średnio dwa razy więcej niż Optimism i zbliża się do osiągnięcia poziomu 10 mln USD rocznie (dane TokenTerminal oraz Dune).

W przypadku adopcji Base widzę nawet szansę w długim terminie na przebicie BNB Chain, a to już zdecydowanie wygeneruje spore opłaty i niezłe prowizje dla Coinbase. Problem jednak w tym, że główną ofertą BNB Chain, czy nam się to podoba czy nie, są… shitcoiny. Ilość rug pulli na tym łańcuchu jest największa na rynku i choć nie jest to idealna oferta, jest to jakaś oferta… To znaczy nie rug pulle, a "polowanie na gemy".

Czy Coinbase sobie na to pozwoli? Domyślam się, że kontrolując jedynego sequencera mogą sobie na to nie pozwolić…

Podsumowanie

Base jest nowym L2 Ethereum wspieranym przez Coinbase. Tylko tyle i aż tyle. 

Dla Ethereum, Optimism i przede wszystkim Coinbase, uruchomienie Base jest bardzo pozytywne, ale dla całego rynku nie jest to informacja zmieniająca zbyt wiele. Nowi użytkownicy nie dołączą, gdyż nie są nowymi użytkownikami, a starzy mogą rotować kapitał z innych sieci do Base, aby uzyskać dostęp do ewentualnego wysokiego zysku z farmienia na giełdach, które zawsze występuje gdy startuje nowa sieć.

Tak czy inaczej, wygląda na to, że Coinbase na tym ruchu wydaje się zyskiwać całkiem sporo, a chyba o to im chodziło.

 

Popularne