Omawiana w tym artykule strategia będzie bardzo ryzykowną grą, w którą zagrać powinni tylko Ci, przekonani o potencjalnie wysokiej nagrodzie, jaką może zaoferować airdrop EigenLayer oraz innych projektów płynnego restakingu.
Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest ten projekt i restaking, to zapraszam Cię to tego tekstu:
Moje zdanie nie ma tu znaczenia, ale nie ukrywam, że także liczę na ten projekt, co prawda z punktu całkowicie finansowego, ale jednak uważam, że jest to najgorętszy temat 2024 roku, a EigenLayer może być największym airdropem w historii kryptowalut.
MOŻE być. Tak jak każda inna osoba nie mam pojęcia co się wydarzy. EigenLayer może być ogromnym airdropem, albo ogromnym zawodem. Choć moje oczekiwania nie są całkowicie bezpodstawne, nie ufałbym im zbytnio.
Ryzyko, które podejmujesz stosując omawianą tu strategię wiążę się z utratą pieniędzy przez wiele różnych problemów. Może to być po prostu mały airdrop, albo ataki na smart kontrakty zaangażowane w omawiany sposób. Pamiętaj o tym, że jeśli zdecydujesz się podążać opisaną drogą, robisz to na własną odpowiedzialność. Jak zawsze.
Wracając jednak do tematu. Nie tylko EigenLayer może zaoferować nam airdrop, ale także projekty płynnego restakingu, które rosną niemal tak szybko jak sam Eigen.
Jednym z takich projektów jest Ether.Fi, na którym skupimy się w tym tekście w omówieniu strategii, ale dotyczy ona także innych projektów. Działanie płynnego restakingu może się różnić, ale na przykładzie KelpDAO opisałem je tutaj:
Oprócz możliwości zdobywania punktów EigenLayer oraz projektów płynnego restakingu, naszym bohaterem będzie kluczowy dla całej strategii Pendle, protokół DeFi pozwalający na tokenizowanie możliwości odbioru zysków generowanych przez różne tokeny.
Zanim przejdziemy do opisania tej bardzo prostej w realizacji strategii, krótko wyjaśnijmy czym w ogóle są punkty i o co chodzi w tokenizacji yieldu przez Pendle.
Pamiętaj, że żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej, a ZWŁASZCZA ten. Ryzyko udziału w tej zabawie jest ogromne i może oznaczać utratę niemal 100% włożonego kapitału. Dosłownie.
Punkty
Najnowszym trendem na rynku kryptowalut jest przydzielanie przez projekty, które nie posiadają jeszcze tokena, punktów naliczanych od udziału w danym protokole.
W przypadku EigenLayer użytkownicy otrzymują punkty w zamian za dostarczanie tokenów płynnego stakingu do protokołu oraz natywny restaking za pomocą ETH.
Projekty płynnego restakingu naliczają swoje własne punkty za udział w restakingu poprzez ich tokeny takie jak rsETH, eETH, ezETH, itp. Korzystając z projektów płynnego restakingu nie tylko zdobywamy punkty oferowane przez nie same, na użytek ich airdropów (miejmy nadzieję), ale też punkty EigenLayer.
Wszystkie te punkty naliczane są po to, aby, jak wszyscy się domyślają, być wyznacznikiem dla otrzymania airdropów.
W praktyce ten system zaprezentował już projekt AltLayer, który przydzielił airdrop użytkownikom EigenLayer zgodnie z posiadanymi punktami.
Jak widzimy duża liczba punktów może być przydatna w przyszłości. Nie musi, ale może.
Pendle
Pendle to protokół służący do tokenizacji i handlu przyszłymi zyskami. Choć może się to wydawać nieco zawiłe jest to dość proste do zrozumienia. Tuż po krótkim przedstawieniu działania Pendle przejdziemy już do strategii, która jest bardzo prosta w realizacji, choć ryzykowna.
O co chodzi w Pendle?
Załóżmy, że interesuje nas zarobek na stakingu ETH poprzez Lido. Aktualne nasze ETH poprzez stETH generuje 3% (wartości przykładowe).
Jeśli uważamy, że zbliża się coś, co zwiększy zysk, np. do 4% rocznie, to możemy zakupić specjalne tokeny "YT" oferowane przez Pendle i tym samym niejako otworzyć pozycję długą na dochodowość oprocentowania ETH w stakingu.
Kupując tokeny YT, kupujemy tylko i wyłącznie prawo do odbierania naliczanych stale zysków ze stakingu, generowanych przez stETH! Jest to bardzo ważne.
Tokeny YT możemy sprzedać w dowolnym czasie, natomiast mają one okres ważności (termin zapadalności), po którym wygasają.
Po przeciwnej stronie równania znajdują się tokeny "PT". Nie będziemy się w nie zagłębiać, natomiast 1 token PT, po okresie wygaśnięcia ważności, pozwala odebrać nam 1 token generujący zysk. W naszym przykładzie jest to token stakingu ETH przez Lido, czyli stETH.
- 1 PT token odbiera więc 1 stETH.
- 1 YT token odbiera cały zysk wygenerowany przez 1 stETH przez dany okres ważności.
Jeśli ważność trwa rok, to zyski generujemy rok. Jeśli kupimy token YT po pół roku, to generujemy zyski przez pozostałe pół roku, aż do daty zapadalności, itd.
Jak w ogóle powstają tokeny PT i YT?
Użytkownicy wpłacają wspierany token do Pendle. Wpłacając 1 stETH wybijają 1 PT stETH oraz 1 YT stETH.
Jeśli chcą, mogą sprzedać oba tokeny na rynku Pendle, albo tylko jeden z nich.
Jeśli chcą odebrać token bazowy (stETH) przed terminem zapadalności, muszą spalić 1 PT i 1 YT. Po terminie, 1 PT uprawnia do odebrania 1 stETH.
Ogólna zasada jest taka; wartość 1 stETH = 1 PT stETH + 1 YT stETH.
Dokładne zrozumienie Pendle jest wskazane, natomiast w naszej strategii nie ma to większego, ponieważ… i tak stracimy niemal 100% inwestycji. Ale szczegóły za chwilę.
Jeszcze jeden szczegół. Implied APY.
Kiedy implikowana stopa zwrotu jest większa niż bazowa stopa zwrotu generowana przez dany token, wówczas nasz zwrot będzie ujemny. Innymi słowy, koszt zakupu YT będzie większy niż średni zebrany przyszły zysk. W takim scenariuszu zakup YT nie jest najlepszym pomysłem, natomiast zakup PT wydaje się lepszym.
Oto przykład z aktualnej sytuacji na Pendle i tokenami, które są podstawą naszej strategii i o których za chwilę powiem więcej.
Na powyższej grafice widzimy jak wygląda aktualna sytuacja. Oznacza to, że zakup 1 PT eETH, czyli tokena płynnego restakingu Ether.Fi, daje nam 32% zysku w przeliczeniu na rok. Termin zapadalności to 27 czerwca 2024 r.
Mówiąc praktycznie. Możemy dziś kupić 1.12 PT eETH, za 1eETH (lub równowartość w innym tokenie). Czyli możemy kupić 1.12 eETH za 1 eETH. Czysty zysk (minus ryzyko smart kontraktów, itp.)
Jeśli popatrzymy jednak na YT eETH to naszym oczom ukaże się cyferka -99.6%, która oznacza, że kupienie 1 tokena właściwie oznacza utratę inwestycji. I tak jest. Ale mimo to, jako profesjonalni kryptowaluciarze, właśnie to zrobimy.
Jesteśmy idiotami? Być może. To się okaże przy airdropach (lub ich braku). Natomiast te wskaźniki, które widzimy na powyższej grafice, biorą pod uwagę tylko zysk generowany przez eETH, ale nam nie chodzi o żałosne 3% rocznie. Nam chodzi o punkty!
Strategia farmienia punktów niczym prawdziwy degenerat
Na pierwszy rzut oka zauważysz, że to, co robimy to właściwe poświęcanie inwestycji na rzecz farmienia punktów. Dokładnie tak jest.
Jak już wiesz YT pozwala nam zakupić yield aktywa bazowego, w naszym przypadku cały zysk, jakie 1 YT eETH wygeneruje do 27 czerwca. Oprócz zysków generowanych przez tokeny eETH zdobywamy też jednak punkty zarówno EigenLayer, jak i Ether.Fi.
Najważniejsze jest tutaj jedno. 1 YT eETH nie kosztuje 1 ETH. Aktualna stopa wymiany wynosi 1 eETH = 9.4 eETH.
To oznacza, że poświęcając 1 ETH farmimy punkty EigenLayer 9.4 razy szybciej, ponieważ kupujemy równowartość punktów restakowanych przez 9.4 ETH. A to jeszcze nie koniec.
Farmimy także punkty EtherFi, ale nie 9.4 razy szybciej, tylko 18.8 razy szybciej, ponieważ poprzez Pendle otrzymujemy podwójny bonus do punktów.
Strategia farmienia punktów EtherFi oraz EigenLayer poprzez wykorzystanie tokenów YT od Pendle pozwala robić dokładnie to. FARMIĆ PUNKTY.
W zamian poświęcamy inwestycję… no, chyba że więcej osób na to pójdzie.
Tokeny YT mają swoją cenę zależną od popytu. Jeśli więcej osób stwierdzi, że chce zakupić farmę punktów, to jest szansa, że będziemy w stanie odzyskać inwestycję, np. za miesiąc. To oznacza, że nasze tempo zdobywania punktów zmaleje, gdy sprzedamy, ale przynajmniej farmienie będzie już darmowe.
Oczywiście odzyskanie wkładu nie jest pewne, ale możliwe. Aktualnie zainteresowanie strategią przybiera na sile. Od czasu rozpoczęcia pisania tekstu, do tego momentu, stosunek eETh do YT eETH zmniejszył się do 9.37 (z ponad 9.4). W momencie publikacji spadło już poniżej 9. Im niżej tym lepiej, gdy już kupimy.
Oczywiście nie ma tu żadnych obietnic.
Strategia w praktyce
Choć opisałem strategię na przykładzie tokenów eETH od Ether.Fi, wybór projektu zależy od waszej oceny potencjału na wartościowy airdrop każdego z projektów. Zawsze farmimy punkty EigenLayer, natomiast to, co dostajemy oprócz tego, zależy już od wyboru tokenów YT.
Inne tokeny płynnego restakingu na Pendle to rsETH, które uprawniają do 3-krotnej wartości punktów (mil) naliczanych przez KelpDAO oraz ezETH od Renzo - podwójny bonus.
Jeśli jesteśmy zdecydowani i znamy wszystkie za i przeciw, to wystarczy przejść na stronę rynku Pendle:
https://app.pendle.finance/trade/markets
Połączyć portfel, wybrać interesujący nas token YT i zakupić go za tyle ile chcemy ZARYZYKOWAĆ. Płacić można w dowolnym wspieranym na rynku tokenie, także w stablecoinach.
Czy warto?
Ryzyko jest tu pierwszym słowem, jakie ciśnie się na usta. Dotyczy ono smart kontraktów Pendle, ale też problemów z EigenLayer i projektami płynnego restakingu, które mogą odbić się na wartości całego tego rynku.
Nawet jeśli nic nie zawiedzie pod kątem technicznym, to airdropy mogą nie być warte inwestycji. Może ich w ogóle nie być (choć raczej będą). Mogą nie zależeć w dużym stopniu od ilości punktów, co byłoby bardzo bolesne i oznaczało, że lepiej było po prostu restakować bez kombinowania, itd.
Jeśli jednak uważamy, że liczba punktów ma znaczenie, a Ether.Fi, KelpDAO i EigenLayer (oraz najnowszy Renzo) mogą zaoferować ogromne airdopy bazujące na liczbie punktów, to jest to świetny sposób na ich maksymalizację.
Ważne też, aby zwrócić uwagę na to ile tokenów YT otrzymamy. Im mniej, tym mniej opłacalna jest wspomniana tutaj strategia.
Każdy sam musi stwierdzić ile i czy w ogóle chce zaryzykować. Jest to czysta spekulacja dotycząca wartości airdropów od EtherFi i EigenLayer lub też KelpDAO i EigenLayer, zależy jakie tokeny YT kupimy.
Musimy ocenić ile dla nas są warte punkty i czy wysokość airdropu będzie od nich zależeć. Jaka będzie różnica między posiadaniem 10 tys. punktów a 100 tys. punktów lub milionem. Może się okazać, że kwoty airdopu będą podobne, a wtedy farmienie nie będzie opłacalne. Albo zabraknie nam kilku punktów do progu, który dałby nam spory przeskok. Ryzyko i spekulacja.
À propos spekulacji. Whales Market posiada aktualnie rynek umożliwiający handel punktami EigenLayer, które wyceniane są w momencie pisania na około $0.25 za sztukę...
Strategia jest dość prosta w realizacji, ale to czy ją wykorzystasz i czy przyniesie ona jakiekolwiek zyski zależy już od Twojej własnej oceny i przyszłości, której nie jestem w stanie przewidzieć.