. . .

KelpDAO - Naturalna kolej rzeczy po restakingu? Płynny restaking…

Rafał avatar
Rafał   2023-12-22 18:42

Wraz z niewątpliwym sukcesem EigenLayer, na rynku pojawiają się projekty, które chcą ukroić duży kawałek z tortu, jaki piecze nam restaking ETH, jednocześnie oferując znane z innych rozwiązać i bardzo popularne usługi. Jednym z takich projektów jest KelpDAO, którego ofertą jest płynny restaking.

czym jest KelpDAO

18 grudnia EigenLayer znów umożliwił możliwość wpłat. Nie trzeba było długo czekać na przebicie granicy równowartości 1 miliarda USD w środkach ETH i LST (tokeny płynnego stakingu), jakie użytkownicy wpłacili do smart kontraktów tego bardzo popularnego już protokołu.

Sukces EigenLayer i oferowanego przez niego restakingu, który opisywałem w poprzednim artykule, już dziś można ogłosić, ale to dopiero początek drogi tego projektu. Jeszcze wiele wyzwań, zagrożeń i być może kolejnych sukcesów przed nim. 

Na bazie nowego, tak obiecującego gracza, powstają już kolejni, którzy pragną budować własne rozwiązania pozwalające wygrać im wyścig o miano najpopularniejszego w danej kategorii. Jednym z nich jest zbliżający się do 100 mln USD w wartości zablokowanej KelpDAO, który zajął swoje miejsce w kategorii "płynny restaking".

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Nowe projekty na rynku kryptowalut są bardzo ryzykowne. Zwłaszcza te, których bezpieczeństwo zależy od wielu warstw smart kontraktów, często niezależnych od nich, takie jak właśnie EigenLayer, czy KelpDAO. Zawsze analizuj projekt samodzielnie i pamiętaj o ryzyku utraty kapitału.

Czym jest KelpDAO i płynny restaking?

Jeśli znasz podstawy kryptowalut i ekosystem Ethereum, to najłatwiejszym wyjaśnieniem tego czym jest KelpDAO i płynny restaking, będzie porównanie go do Lido.

Lido dla stakingu ETH jest tym, czym KelpDAO dla restakingu płynnych tokenów ETH w EigenLayer.

Rozumiejąc to porównanie, możesz właściwie przestać czytać artykuł, ponieważ… wiesz już właściwie wszystko o KelpDAO i jego ofercie.

Jeśli jednak nic Ci to nie wyjaśniło, albo po prostu chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat KelpDAO i tego, co ten gość z Blokpres znów napisze, to czas na szczegóły. Oczywiście najpierw musisz znać podstawy EigenLayer i restakingu, dlatego zapraszam najpierw do tego artykułu:

co to EigenLayer

KelpDAO jest projektem oferującym płynny restaking. Został założony przez doświadczonych w branży płynnego stakingu Amiteja Gajjala oraz Dheeraja Borra, współzałożycieli projektu Stader.  

Płynny restaking jest w swojej definicji podobny do płynnego stakingu.

Użytkownicy, którzy nie chcą sami zajmować się restakingiem, optymalizacją zysków i odbiorem nagród, delegacją do operatorów i innymi uciążliwymi z ich perspektywy czynnościami (lub po prostu za trudnymi dla nich) mogą wpłacić swoje tokeny do KelpDAO, które za nich zajmie się tymi wszystkimi operacjami.

W zamian za wpłacone tokeny płynnego stakingu ETH, takie jak stETH, czy ETHx, otrzymają oni tokeny rsETH, czyli reprezentację ich udziałów w puli. 

co to kelpDAOhttps://kelp.gitbook.io/kelp/technical-architecture

Jak działa KelpDAO?

Jak działa ten proces? Najprościej mówiąc, użytkownik wpłaca tokeny stETH, ETHx lub inne wspierane tokeny płynnego stakingu do smart kontraktów KelpDAO, a to, poprzez różne zaakceptowane strategie (inny smart kontrakt) deleguje te środki do odpowiednich operatorów.

Zyski, które mogą być w postaci różnych tokenów, są następnie uwzględniane w cenie rsETH. Nagrody w innych tokenach niż ETH mogą być również deponowane do innych strategii i generować dodatkowy zysk.

Gdy tokeny depozytorów pracują w EigenLayer zarabiając dodatkowy zysk pochodzący z weryfikacji AVS (polecam artykuł o EigenLayer jeśli nie wiesz czym jest AVS), użytkownicy w każdej chwili mogą sprzedać swoje udziały w postaci rsETH na giełdzie DEX lub wypłacić je z KelpDAO (ta opcja jest jeszcze dostępna! Aktualizacja dotycząca możliwości wypłat dostępna będzie w styczniu 2024r.).

Podsumowując. Płynny restaking poprzez opisywane tutaj KelpDAO, pozwala: 

  • zdjąć z użytkowników obowiązek znalezienia odpowiednich operatorów węzłów,
  • zarządzać nagrodami,
  • zoptymalizować zyski,
  • zachować płynność w postaci rsETH, które można natychmiast sprzedać (o ile jest płynność na rynku!).

Kelp Miles

Jak podają twórcy KelpDAO, zaimplementowali Kelp Miles, aby zrozumieć wkład użytkowników w Kelp i określić “późniejszą proporcję podziału nagród”. Język tego określenia jest nie do końca jasny, ale możliwe, że jest to sugestia dotycząca przyszłego airdropu. Oczywiście nie jest on pewny!

Ale czym w ogóle są Kelp Miles? 

Jest to system obliczania wkładu użytkownika w Kelp i wynagrodzenie wczesnych wpłacających wyższą wartością punktową.

Punkty są obliczane ze wzoru:

(Ilość ETH w LST)*Liczba dni*10 000

Tokeny, które zostały restakowane przez KelpDAO miedzy 12 a 19 grudnia mają podbity współczynnik o 1.25x.

kelpDAO czy będzie airdrop?https://www.kelpdao.xyz/dashboard/

Użytkownicy restakujący na Kelp otrzymają również punkty przyznawane przez EigenLayer, które także posiada system “obliczający wkład”.

Ryzyko

KelpDAO jest projektem bardzo świeżym na rynku kryptowalut. W zaledwie 9 dni od startu udało mu się przekroczyć $100 mln TVL, co nie oznacza, że jest bezpieczny.

Nowe projekty mogą padać ofiarami ataków, exploitów lub po prostu mieć ukryte wady, które mogą skończyć się różnie.

Dwa audyty wykazały już kilka błędów, które, choć zostały w większości naprawione, pokazały, że występują.

Poza ryzykiem błędów w smart kontraktach KelpDAO właściwie mogę odesłać was do wspomnianego już tekstu o EigenLayer. W obu przypadkach jest ono podobne. Portfele z wieloma podpisami (multisig), ryzyko centralizacji stakingu Ethereum, czy wady smart kontraktów innych niż te KelpDAO. I tu na chwilkę się zatrzymamy.

EigenLayer dodaje kolejną warstwę smart kontaktów, które mogą mieć błędy i które opierają się na innych smart kontraktach (projektów LST, jak Lido). Z KelpDAO dochodzi KOLEJNA warstwa i jeszcze większe skomplikowanie. Ryzykiem nie są więc tutaj tylko smart kontrakty KelpDAO, ale i EigenLayer, czy Lido (lub Stader i ich ETHx). W końcu trzeba mieć tokeny LST, aby brać udział w restakingu przez KelpDAO, a więc trzeba te tokeny kupić/wybić, a więc jest się wystawionym także i na te projekty i ich ryzyko. Co więcej, przecież KelpDAO później deleguje te tokeny do EigenLayer, a więc do kolejnych smart kontraktów...

Każde ogniwo w tym łańcuchu może zawieść.

Podsumowanie

KelpDAO może być dla EigenLayer tym czym Lido dla Ethereum, zarówno w przypadku zalet tych rozwiązań i tego co oferują, czyli prostotę obsługi, niższe koszty wejścia oraz łatwiejsze zarządzanie nagrodami, jak i ich wad, takich jak centralizująca siła, czy dodatkowe warstwy smart kontraktów wystawiające nas na ryzyko wielu protokołów. 

Wzrost KelpDAO jest niesamowicie szybki, co ma związek zapewne z “hypem” na EigenLayer oraz dwoma potencjalnymi airdropami tokenów tych projektów - skąd zapewne bierze się ten hype. 

Jako projekt nowy, jest bardzo ryzykowny i MUSIMY pamiętać, że nie jest to ani pewny airdrop, ani tym bardziej pewny projekt. Pewnych nie ma.

 

Popularne