Zacznijmy może od odpowiedzi na pytanie, skąd ten cały entuzjazm otaczający ten projekt.
Oczywiście chodzi o potencjalny airdrop. Projekt BeraChain w kwietniu 2023 roku zebrał aż 42 mln USD finansowania, przy wycenie 420,69 mln USD. Start sieci testowej, który nastąpił 11 stycznia od razu przyciągnął setki tysiące adresów (nie “użytkowników”) i ogromny spam transakcji, od osób liczących właśnie na to, że drop tokenów trafi do tych testujących sieć.
Choć może tak właśnie być, warto wiedzieć, że BeraChain to także projekt ekosystemu Cosmos, budowany za pomocą Cosmos SDK, co oznacza, że być może część tokenów z możliwego airdropu trafi do stakujacych różne tokeny w tym ekosystemie.
Dodatkowo za projektem stoi czterech anonimowych twórców, z czego trzech w 2021 roku stworzyło projekt “rebase NFT” Bong Bears, a następnie kolejne kolekcje, których tokeny trafiały do posiadaczy głównej kolekcji. Zapewne airdrop, o ile będzie, trafi w dużej części również do posiadaczy tych tokenów niezamiennych.
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własne badanie projektu i pamiętaj o ryzyku, zwłaszcza projektów nowych i niesprawdzonych.
Czym jest BearChain?
BeraChain jest projektem łańcucha warstwy pierwszej kompatybilnej z Maszyną Wirtualną Ethereum (EVM), zbudowanym za pomocą narzędzi Cosmos SDK.
Czymś, co wyróżnia ten łańcuch od innych projektów L1, jest stosowany przez niego mechanizm konsensusu Proof of Liquidity, który w swoim działaniu przypomina projekt DeFi - Curve Finance.
Projekt skupia się na rozwiązaniach DeFi i swoimi pomysłami chce rozwiązać pewne problemy, które zauważył zespół. To czy coś rozwiążą, czy te problemy istnieją i czy w BeraChain nie pojawią się nowe, jest już inną kwestią.
Trzy tokeny Bera
BeraChain będzie posiadał dwa różne tokeny rozdzielając tym funkcje stakingu oraz pokrywania opłat. Od razu pojawi się także natywny stablecoin sieci.
Zależności występujące między tymi tokenami opiszę w następnej sekcji, natomiast wspomnijmy może, jakie to w ogóle są tokeny:
- BERA - token służący do pokrywania opłat w sieci.
- BGT - token zarządzający, nietransferowalny, który jest delegowany do walidatorów (może zostać spalony w stosunku 1:1 za BERA).
- HONEY - stablecoin luźno powiązany z ceną $1.
Proof of Liquidity
Konsensus wykorzystywany przez BeraChain to CometBFT (fork Tendermint), stosowany szeroko w Cosmos, ale jego mechanizm różni się od Proof of Stake, stosowanego w tym ekosystemie.
Proof of Liquidity także polega na stakowaniu i delegacji, a więc w pewnym sensie jest to Proof of Stake, ale z nieco innymi zasadami. Te inne zasady to wspomniane już różne tokeny odpowiadające za bezpieczeństwo sieci i opłaty gas, jak i implementacja znanych z Curve systemów.
Jak działa ten mechanizm?
https://docs.berachain.com/learn/what-is-proof-of-liquidity
Użytkownicy delegują do walidatorów tokeny BGT. Można je uzyskać tylko poprzez konkretne czynności wspierające płynność ekosystemu Bera. Te czynności to dostarczanie płynności do pul natywnej dla sieci giełdy AMM o nazwie BEX oraz pożyczanie HONEY.
Ilość tokenów, jaka trafia do każdej puli, jest różna, a decydują o tym walidatorzy, którzy przydzielają do puli otrzymywaną przez nich emisję BGT, proporcjonalną do ich stake.
Każda pula, służy do wymian tokenów, a więc generuje jakieś zyski. Dostawcy płynności zarabiają te opłaty oraz emisję BGT.
Jako że to walidatorzy przydzielają inflację BGT do pul, która może być dla każdej z nich inna, działa tutaj system łapówek, podobny do tych znanych z Curve.
Walidator z największą siłą głosu (a więc z największą ilością oddelegowanych BGT) ma największy wpływ na emisję nagród. To oznacza, że chcąc zainteresować większą liczbę użytkowników, może on oferować łapówki swoim delegującym, w postaci dodatkowych nagród.
Te dodatkowe nagrody pochodzą od innych protokołów, które z kolei mogą przekupić walidatora, aby ten przydzielił całą (lub największą część) inflacji BGT do konkretnej puli.
W całym procesie delegacji i nagród używany jest więc BGT, natomiast opłaty transakcyjne i inne czynności “finansowe” wykonywać będzie token BERA.
BGT można spalić w stosunku 1:1, aby otrzymać BERA, ale należy pamiętać, że jest to jednokierunkowy mechanizm. Nie można spalić BERA, aby otrzymać BGT! BGT trafia do obiegu jako nagroda dla walidatorów i dostawców płynności.
Tokenomia
Tokenomia nie została jeszcze opublikowana, więc nie wiemy, jak będzie wyglądać początkowa podaż, dystrybucja oraz wysokość inflacji. W momencie gdy się dowiemy, artykuł zostanie zaktualizowany.
Testnet BeraChain
Jeśli ktoś jest zainteresowany zabawą na testnecie, w celu maksymalizowania szans na ewentualny airdrop (i na własną odpowiedzialność, jak zawsze), wszystkie kluczowe aplikacje, oraz “kranik” znajdziemy tutaj.
Na tej stronie możemy wpisać nasz adres MetaMask lub skorzystać z innego portfela kompatybilnego z EVM, aby odebrać niewielką ilość TESTOWEGO BERA.
Sieć doda się automatycznie podczas łączenia portfela z aplikacją, natomiast można też wprowadzić ją samodzielnie:
- Sieć: Berachain Artio
- RPC URL: https://artio.rpc.berachain.com/
- Chain ID: 80085
- Symbol: BERA
- Explorer URL: https://artio.beratrail.io/
Dokładny poradnik krok po kroku w wersji angielskiej znajdziemy na stronie dokumentacji.
Poniżej kraniku znajdziemy listę dostępnych testowych aplikacji, gdzie możemy wymieniać tokeny, dostarczać płynności, itp.
Podsumowanie
BeraChain zapowiada się na kolejny głośny projekt najbliższego czasu, który może wystartować oferując wysoki airdrop. Warto jednak pamiętać, że nie ma tu żadnych gwarancji, a dużo czasu spędzonego w sieci testowej może się nie opłacić.
Sama budowa projektu jest ciekawa, ale należy go traktować jak eksperyment i test, nawet po uruchomieniu sieci głównej i podchodzić do niego z odpowiednią ostrożnością.