. . .

Co to APR i czym się różni od APY

Rafał   2021-07-07 19:42

Rozwój scentralizowanych platform finansowych oferujących usługi oparte o aktywa cyfrowe, a także świat zdecentralizowanych finansów przyciąga coraz większą liczbę użytkowników, których omawiane w tym artykule terminy często potrafią zmylić.

znaki zapytania

Jeśli inwestujesz w kryptowaluty, a zwłaszcza jeśli interesujesz się DeFi, to te dwa terminy będziesz widział bardzo często. Oba wyglądają i brzmią podobnie, jednak prezentują różne dane, które powinny mieć dla Ciebie ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli inwestujesz bardzo duże kwoty.

APR

Annual Percentage Rate, po polsku Roczna Stopa Procentowa reprezentuje roczną stawkę pobieraną lub otrzymywaną za pożyczenie pieniędzy. W większości przypadków będzie Cię interesować to pojęcie w znaczeniu twoich zarobków na środkach, które zdeponujesz w protokole DeFi lub scentralizowanej platformie finansowej. W takich wypadkach jest to po prostu roczna stopa zwrotu z twojej inwestycji. O ile jest to bardzo pomocny wskaźnik nie bierze on pod uwagę tego jak i kiedy twoje odsetki są kapitalizowane, czyli po prostu doliczane do stanu twojego konta.

APY

Annual Percentage Yield, to Roczna Wydajność Procentowa. W pewnym sensie kryptowalutowe APY można porównać do RRSO. W przeciwieństwie do APR, APY uwzględnia to, w jakich okresach czasu nasze naliczone odsetki są kapitalizowane i dolicza je do wskaźnika

Procent składany

Podobno Albert Einstein nazywał procent składany największym wynalazkiem ludzkości. Zrozumienie tego terminu jest kluczowe do zrozumienia terminu APY. Procent składany odnosi się do zarabiania odsetek od poprzednich odsetek dodanych do naszej początkowej inwestycji. Inwestorzy chcą maksymalizować swoje APY gdy zarabiają na swoich pieniądzach, a także minimalizować je gdy przychodzi do spłaty zadłużenia.

APR vs APY

Najprościej porównać oba te wskaźniki na przykładzie. Powiedzmy, że chcesz zainwestować 10 000 złotych. Jeśli jakaś platforma płaci Ci 1% miesięcznie to twoje roczne APR wynosi 12%, czyli zarabiasz 1200 złotych rocznie. Jednak jeśli 1% będzie płacony miesięcznie i będzie uwzględniany w inwestycji, to twoje APY wyniesie 12.68%, czyli  w rok zarabiasz na swojej inwestycji 1268 złotych. Różnica nie wydaje się duża dla inwestycji tego pokroju, ale jest ogromna, jeśli inwestowanie trwa lata, lub gdy inwestujesz bardzo duże kwoty.

W tym samym przykładzie, jeśli twoje odsetki są kapitalizowane codziennie twoje APY wynosi 12.75%.

Im wyższe APR, tym większa różnica względem APY. Przy 20% APR, twoje APY wyniesie 21.94% jeśli odsetki będą kapitalizowane miesięcznie i 22.13% jeśli dziennie.

Podsumowanie

Zarówno APR jak i APY mają pomóc Ci obliczyć, która platforma lub inwestycja okaże się dla Ciebie najlepsza. Różnica między tymi wskaźnikami jest prosta do zrozumienia. APR jest wskaźnikiem pokazującym zwrot z inwestycji po roku i nie uwzględnia kapitalizacji odsetek. APY jest dokładnie tym samym, jednak uwzględnia odsetki. To jak często twoje odsetki są kapitalizowane i czy w ogóle jest to brane pod uwagę, zależy już od platformy.

Popularne