. . .

Jak używać Convex Finance?

Rafał avatar
Rafał   2023-01-16 16:11

Convex Finance jest protokołem DeFi, który pozwala użytkownikom stakować CRV bez 4-letniej blokady, optymalizuje zyski dostawców płynności, a posiadaczom CVX pozwala blokować tokeny i brać udział w rynku łapówek. Z tego artykułu dowiesz się jak używać Convex Finance.

Jak stakować Convex

Convex to jeden z największych protokołów DeFi na rynku. Pod względem zablokowanej wartości (TVL) zajmuje aktualnie 5 miejsce. Jako uczestnik “wojen Curve” jego głównym celem jest zgromadzenie jak największej liczby CRV, zablokowanie ich na 4 lata, a następnie poprzez głosowania przydzielanie inflacji Curve do wybranych przez DAO pul.

Jednak Convex nie tylko “zbiera” CRV i uczestniczy w ekosystemie tej właśnie giełdy, ale w podobny sposób działa również w innym, coraz ważniejszym ekosystemie Frax.

Więcej o tym czym jest i jak działa Convex znajdziesz w tym tekście:

Convex

Zapraszam także do tego artykułu, w którym nieco bardziej opisuję czym w ogóle są wojny Curve.

Dzisiaj zajmiemy się praktyczną stroną DeFi. Opiszę co i jak najlepiej robić, aby brać udział w ofercie projektu Convex. Oczywiście nie jest to porada inwestycyjna, a ten tekst nie ma namawiać do żadnej inwestycji, a być pomocny dla osób, które już wykonały, lub dopiero wykonują research na temat tego projektu.

Jest to tekst przeznaczony dla osób badających Convex, a więc znających podstawy DeFi, giełdę Curve oraz podstawową obsługę portfeli Web3. Jeśli cokolwiek jest niejasne, wymaga dodatkowych wyjaśnień lub macie pytania, zapraszam do kontaktu na Twitterze lub e-mail kontakt@blokpres.pl

Jak można używać Convex?

Convex jest wykorzystywany przez użytkowników głównie do szeroko rozumianego "stakingu". Każda taka aktywność wiąże się z zarobkiem różnego rodzaju nagród. Ten na Convex przybiera kilka różnych form:

  • Staking LP Curve
  • Staking CRV (cvxCRV)
  • Staking CVX
  • Blokowanie CVX (vlCVX) i łapówki

Jako że artykuł jest poradnikiem dla początkujących nie będę opisywał stakingu LP, czyli tokenów płynności Curve. Jeśli dostarczasz płynność i nadal potrzebujesz poradników, to lepiej nie dostarczaj płynności… Może kiedyś pojawi się większy tekst na ten temat, jednak dziś skupimy się na trzech pozostałych sposobach zarobku.

Staking CRV poprzez Convex

Zacznijmy od najważniejszego i kluczowego dla działania Convex stakingu CRV. 

Jako posiadacze CRV możemy wpłacić je do Convex i zarabiać podobnie do veCRV, ale bez potrzeby 4-letniej blokady.

Oczywiście nie ma nic za darmo, a zarobek poprzez Convex nie jest pozbawiony ryzyka i kompromisów. Więcej o tym jak działa ten system pisałem w wielu artykułach na Blokpres, do których zapraszam. Oto krótkie wyjaśnienie na potrzeby tego tekstu.

Wpłata CRV do Convex wiąże się z otrzymaniem reprezentacji naszych tokenów w postaci cvxCRV, natomiast wpłaconych CRV nie można wypłacić. Zarządza nimi DAO (poprzez głosowania i portfel multisig) i blokuje je na 4 lata, aby pozyskać veCRV.

Na Convex możemy stakować płynną reprezentację CRV, czyli otrzymany w stosunku 1:1 cvxCRV. 

Nagrody pochodzą z:

  • 50% wszystkich opłat pobieranych za wymiany na giełdzie Curve
  • 10% z prowizji Convex
  • inflację CVX (na wykończeniu)

W momencie pisania przekłada się to na 17.7% rocznie. W cvxCRV nadchodzą zmiany, które mają poprawić yield i uczynić go bardziej konkurencyjnym. 

Jak stakować CRV na Convex?

Jako protokół DeFi wszystko odbywa się oczywiście za pomocą portfeli Web3 takich jak MetaMask. 

MetaMask

Portfel należy połączyć z Convex na stronie www.convexfinance.com/stake

Staking CRV na Convex

Po przejściu na wspomnianą stronę naszym oczom ukaże się powyższy widok (tutaj zaznaczony tryb advanced).

Po połączeniu portfela, na którym posiadamy tokeny CRV (oraz ETH na pokrycie opłat), możemy wpłacić CRV, wpisując interesującą nas kwotę w pierwsze pole i otrzymać w zamian cvxCRV, które następnie automatycznie jest stakowane.

Jeśli jednak nie chcemy automatycznie stakować cvxCRV, a tylko zamienić nasze CRV, możemy to zrobić w drugim polu.

Trzecie pole będzie interesować osoby już posiadające cvxCRV, które można właśnie tutaj stakować, by zarabiać nagrody.

cvxCRV, mimo że blisko powiązany z CRV, nie musi mieć wartości 1:1 na rynku. Jego ceną kieruje popyt. Oznacza to, że czasem bardziej opłaca się kupić cvxCRV z giełdy DEX, niż zamieniać CRV poprzez Convex!

Po wpisaniu interesującej nas kwoty Convex automatycznie podpowie nam, że bardziej opłacalny jest zakup, niż wpłata.

Convex DEFI

W takim wypadku możemy po prostu kliknąć przycisk, który przekieruje nas na giełdę ParaSwap, gdzie możemy dokonać zamiany CRV na cvxCRV. Po uzyskaniu cvxCRV możemy je stakować (wspomniane już ostatnie pole widoczne na pierwszej grafice).


Co ważne. Każda operacja wiąże się z podpisaniem 2 transakcji w portfelu. Pierwsza, zatwierdzająca, daje smart kontraktom Convex prawo do używania naszych tokenów CRV, a kolejna, wykonuje opcję, którą wybieramy.


Załóżmy, że posiadamy na portfelu CRV i chcemy je zamienić na cvxCRV poprzez Convex oraz automatycznie stakować:

  1. W pierwszym polu wpisujemy kwotę.
  2. Klikamy Approve.
  3. Wyskoczy nam okno MetaMask (lub innego portfela), w którym musimy potwierdzić transakcję.
  4. Gdy zostanie potwierdzona w sieci, klikamy tym razem na Convert & Stake i znów potwierdzamy w portfelu. Ta transakcja kosztuje więcej i należy pamiętać o odpowiedniej liczbie ETH na portfelu. Opłaty zależą od przeciążenia sieci. Może to być około $5-$10.

To wszystko! Nic więcej nie musimy robić. 

cvxCRV możemy przestać stakować w dowolnym momencie w zakładce “unstake”. Wolne tokeny nie zarabiają, ale mogą posłużyć do brania udziału w różnych aktywnościach DeFi lub w celu sprzedaży na DEX, jeśli chcemy wyjść z tej pozycji. 

Nasze nagrody możemy odebrać na stronie “Claim”.

Convex nagrody

Aby wypłacić zyski musimy kliknąć Claim, które będzie podświetlone na niebiesko, o ile będziemy mieć co odebrać. Pamiętajmy, że opłaty na Ethereum są nadal dość wysokie i nie warto odbierać małych kwot!

Możemy też odebrać nagrody i od razu je reinwestować w staking możemy to zrobić klikając Claim All & Stake w górnej części strony.

Convex nie tylko angażuje się w Curve, ale i Frax. Właściwie wszystkie kroki są identyczne dla wpłaty FXS co wiąże się z otrzymanie cvxFXS. 

Convex Frax

Wystarczy u samej góry strony przełączyć się z Curve na Frax i możemy zarabiać także na tokenie FXS, którego mechanika jest podobna do veCRV.

Staking CVX

Do tej pory korzystaliśmy z Convex do optymalizacji zysków z innych protokołów DeFi (Curve i Frax). Jednak posiadacze natywnych tokenów CVX także mogą czerpać korzyści na dwa sposoby. Pierwszym jest prosty staking CVX.

Można stakować CVX na stronie https://www.convexfinance.com/stake i zarabiać 5% (już niedługo zmniejszy się to do 4.5%) prowizji Convex pobieranej od dostawców płynności korzystających ze zwiększonych nagród LP. 

staking CVX

Aktualny zysk wynosi tu 2.6% rocznie i jest on wypłacany w tokenach cvxCRV.

Stakowane tokeny CVX można wypłacić w dowolnym momencie przełączając się na widoczną na obrazku zakładkę “UNSTAKE”.

Blokowanie CVX

Drugim, znacznie ciekawszym sposobem na zarobek na CVX, jest blokowanie go i udział w głosowaniach, co wiąże się z dodatkowym zyskiem z łapówek. Tak właściwie to nie jest to zysk dodatkowy, a główny.

Blokowanie odbywa się po przejściu do strony Lock CVX.

Jak sama nazwa wskazuje, ten staking wymaga zablokowania tokenów CVX na 16 tygodni, podczas których nie możemy ich wypłacić.

Samo zablokowanie ma dwa źródła podstawowych nagród, z których jedno wkrótce zniknie. 1% prowizji z platformy (w cvxCRV) jest wypłacane wszystkim blokującym. W nowym systemie proponowanym przez Convex nie będzie już tych nagród. Do blokujących trafia także część prowizji z Frax w postaci cvxFXS, ale w momencie pisania daje to zarobić zaledwie 0.47% rocznie.

Jednak to nie po ten zysk blokuje się CVX, a po łapówki.

Convex vlCVX łapówki

vlCVX i łapówki

Cały system działa identycznie jak staking CRV i CVX. Należy wpisać kwotę i zatwierdzić 2 transakcje w portfelu, jedna po drugiej, klikając najpierw Approve, chyba że już potwierdziliśmy, a następnie Lock CVX.

Po prawej stronie będą widoczne nasze pozycje i pozostały czas blokady każdej z nich.

Znacznie ciekawsze są jednak zachęty za głosowania, czyli widoczne na powyższej grafice “Voting Incentives”. Aktualny zwrot to aż 26.88% rocznie i podchodzi on z łapówek oferowanych przez projekty w zamian za głosowanie na wybraną przez nich pulę.

Votium
Głosowania odbywają się poprzez votium.app gdzie projekty mogą oferować zachęty w tokenach w zamian za nasze głosy.

Możemy głosować sami lub oddelegować nasz głos do Convex, Votium, albo dla dowolnego innego adresu.

W takim wypadku to ten adres będzie głosował w naszym imieniu, w domyśle tak, aby optymalizować zyski.

Jeśli chcemy, aby to Votium głosowało za nas, musimy w pole “Delegate to a specific address” wpisać adres: 

0xde1E6A7ED0ad3F61D531a8a78E83CcDdbd6E0c49

Potwierdź poprawność tego adresu tutaj.

Możemy też na stronie Votium, po połączeniu portfela, kliknąć przycisk “Delegate”. 

Nagrody odbieramy poprzez Votium, które pobiera 4% w ramach opłaty. Aby przejść do odbioru zysków, wystarczy kliknąć Claim Rewards na stronie votium.app.

Następnie możemy odebrać jedną nagrodę lub zaznaczyć “ptaszkiem”, które tokeny chcemy odebrać i zrobić to w jednej transakcji klikając Claim x tokens. Nagrody mają postać wielu różnych tokenów, a ich wysokość może się zmieniać w zależności od tego kto je oferuje.

Wysokość łapówek dla konkretnych rund i nasze statystyki możemy śledzić na stronie Llama.airforce.

Oczywiście w każdym momencie możemy zmienić adres, któremu delegujemy nasze głosy, np. delegować Convex lub głosować samemu. Co więcej, nawet po delegacji można głosować na wybrane przez siebie pule jeśli się chce samemu podjąć decyzję.

Podsumowanie

Convex to największy gracz wojen Curve i jeden z największych projektów na rynku DeFi.

Korzystanie z Convex jest bardzo proste i pozwala całkiem nieźle zarabiać. Należy jednak pamiętać, że zyski są wypłacane w różnych tokenach, a o naszym końcowym rezultacie decyduje moment sprzedaży do dolarów/złotówek oraz cena wejścia w CVX lub CRV. 

Zwroty są podawane i wyliczane w stosunku do aktualnych cen CVX, CRV i tokenów oferowanych w łapówkach i mogą się często zmieniać. 

Istnieje tu także ryzyko nie tylko związane z wahaniami cen, ale także smart kontraktami oraz portfelem multisig, ale to jest już część, której poznaniem musisz zająć się wykonując własny research. Kilka pomocnych artykułów wymieniłem w tym poradniku, inne także znajdziesz na Blokpres.

Popularne