. . .

Czym jest i jak działa Lido? Płynny staking Ethereum

Rafał avatar
Rafał   2022-06-12 16:05

Staking pozwala użytkownikom na pasywny zarobek dzięki blokowaniu tokenów. Każdy projekt ma swoje minimalne wymagania dotyczące czasu blokady i kwoty, a także wymaga podstawowej wiedzy, aby aktywnie brać udział w konsensusie. Projekty takie jak Lido powstały, aby zmniejszyć próg wejścia i pozwolić każdemu na zarobek bez względu na jego doświadczenie i zasoby.

co to lido? Jak działa stETH?

Ostatnie wydarzenia na rynku związane z Celsius i ich domniemanymi problemami wysunęły na pierwszy plan rynku kryptowalut stETH,  główny “produkt” założonego w 2020 roku Lido. Dzisiaj wytłumaczymy czym jest Lido, jak działa oraz postaramy się odpowiedzieć na niepewności związane z powiązaniem cenowym stETH/ETH, czyli szeroko ostatnimi czasy komentowanym “pegiem”.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. 

Czym jest Lido?

Lido jest liderem rynku “płynnego stakingu” i platform Staking-as-a-Service, który rozpoczął swoje działanie w 2020 roku na Ethereum, tuż po starcie Beacon Chain. W 2021 roku rozszerzył swoje działanie na sieci Terra i Solana, a w 2022 roku dołączył do Kusama, Polkadot i Polygon. Dziś skupimy się jednak tylko na Ethereum.

Głównym celem projektu było umożliwić staking wszystkim, którzy chcą, ale z różnych powodów nie mogą tego robić samodzielnie, a także upłynnić środki, które w ramach standardowego sposobu stakingu są zablokowane na określony przez zasady każdego projektu czas. 

W przypadku największej z platform smart kontraktów do stakingu wymagane jest 32 ETH, co nawet przy aktualnych, ciągle spadających cenach jest kwotą zbyt wysoką dla wielu użytkowników. Poza tym staking wymaga uruchomienia własnego węzła, a to z kolei wymaga wiedzy i generuje dodatkowe koszty. Innym ograniczeniem dotyczącym stakingu na Beacon Chain jest brak możliwości wypłat ETH aż do wejścia odpowiedniej aktualizacji po pełnym przejściu Ethereum na POS.

Wszystkie te problemy jest w stanie rozwiązać Lido, zarządzane przez DAO, którego zadaniem jest pełna obsługa projektu, wprowadzanie zmian, promowanie Lido, zatrudnienia nowych członków, walidatorów itd.

Jak działa Lido?

Staking ETH za pomocą Lido odbywa się poprzez wysłanie ETH do smart kontraktu Lido. W zamian otrzymuje się stETH, czyli reprezentacje naszych stakowanych tokenów. Wszystkie wpłaty do Lido są przypisane operatorom węzłów, jednak ze względu na to, jak działa Lido, operatorzy nigdy nie mają bezpośredniego dostępu do ETH użytkowników.

jak działa Lido stETHźródło: blog.lido.fi


Saldo tokenów stETH w obiegu opiera się na ilości ETH zdeponowanego do Lido wraz z łącznymi zarobionymi nagrodami, minus ewentualne kary za slashing. Beacon Chain jest oddzielnym łańcuchem, więc smart kontrakty Lido nie mogą uzyskać bezpośredniego dostępu do tych danych. Komunikacją między częścią systemu Ethereum 1.0 a siecią 2.0 realizowana jest przez wyznaczone wyrocznie Lido DAO.

Liczba stETH w obiegu zmienia się w zależności od nagród walidatorów i stale rośnie.

Od zysku generowanego dzięki Lido (z nagród), projekt pobiera 10% prowizji, która jest naliczana poprzez wybicie tokenów stETH odpowiadających zyskowi Lido. Wybite stETH są rozdzielane równo między operatorów węzłów a skarbiec DAO. 

Tokeny stETH i LDO

LDO jest tokenem zarządzającym Lido, który służy jako prawo głosu nad ewentualnymi zmianami. Podaż LDO to 1 mld. Całość została wybita wraz ze startem projektu i trafiła do:

  • Skarbiec DAO: 36,32%
  • Inwestorzy: 22,18%
  • Programiści: 20%
  • Założyciele i przyszli pracownicy: 15%
  • Walidatorzy: 6,5%

stETH jest tokenem, który służy jako reprezentacja naszych udziałów w stakowanych dzięki platformie ETH. Ilość stETH w obiegu odpowiada tym stakowanym przez walidatorów Lido w stosunku 1:1 i rośnie wraz ze zdobywanymi nagrodami.

stETH jest w 100% zabezpieczony ETH.

Celem stETH jest umożliwienie zarabiania nagród każdemu, kto chce to robić, bez limitów i umiejętności technicznych. Co więcej, stETH może być używany w DeFi tak jak każdy inny token.

W momencie, którym Ethereum umożliwi walidatorom wypłaty, Lido zostanie zaktualizowane i pozwoli na odebranie ETH, czyli spalanie stETH. Do tego momentu jedyną opcją wyjścia z stETH jest jego sprzedaż na giełdach.

Peg stETH? 

W związku z sytuacją Celsius, wytworzyło się przekonanie, że stETH powinien zawsze być powiązany ceną z ETH niczym stablecoin z dolarem. Czy właśnie tak ma być? 

stETH jest w 100% zabezpieczony ETH, więc w teorii wartość ich obu powinna być identyczna lub bardzo bliska, jednak dopiero po wprowadzeniu możliwości wypłat. W tym momencie takiej możliwości nie ma, co oznacza, że jedynym sposobem odzyskania natywnej waluty Ethereum jest sprzedaż stETH na giełdzie, a to sprawia, że naturalnie wartość obu tokenów będzie różna. Dochodzi do tego także dodatkowe ryzyko. Mimo audytów zawsze mogą wystąpić błędy w smart kontraktach co oznacza, że stETH nigdy nie będzie tak bezpieczny jak ether.

Co więcej, stETH to po prostu… nie ETH. Nie zapłacimy opłaty sieciowej za jego pomocą, a sam token nie jest tak szeroko akceptowany jak ether, więc mimo że płynny staking ma plusy, nigdy nie zastąpi ETH.

Aż do wprowadzenia wypłat w sieci Ethereum 2.0 stETH będzie miał inną wartość niż ETH i nie będzie, a nawet nie powinien być, z nim powiązany. Przykładowo: Załóżmy, że wypłaty zostaną uruchomione za rok. Co to oznacza? Kupując stETH, kupujemy możliwość odebrania ETH za rok, więc nawet pomimo możliwości korzystania z płynnych tokenów w DeFi, blokujemy swoje środki ETH na ten czas, a w zamian zarabiamy nagrody. 

stETH jest zabezpieczony ETH w 100%, ale to zabezpieczenie będzie “aktywne” dopiero po aktualizacji, która umożliwi wypłaty. Aktualnie, czyli jeszcze przed The Merge wszystkim dyktuje rynek, spekulacja i płynność. Rozjazd ceny obu tokenów jest naturalny, a jednocześnie daje szansę cierpliwym, wierzącym w przyszłość Ethereum oraz w sam sukces przejścia na POS (co również ma znaczenie) na zakup tańszego ETH dzięki wykorzystaniu rozbieżności cenowej, oczywiście znając podejmowane ryzyko i skutki tej decyzji.

Podsumowanie

Płynny staking rozwija się w każdej sieci Proof of Stake, w której jest pożądany a Lido jest aktualnie liderem tego rynku. Po przejściu sieci głównej na POS i odblokowaniu wypłat ilość ETH zablokowanych w stakingu może znacznie wzrosnąć, co da szansę na dalszy rozwój Lido i innych tego typu rozwiązań. 

Aktualny strach dotyczący stETH jest podyktowany użyciem tego tokena jako zastawu w DeFi, wysychającą płynnością, spekulacją i przede wszystkim kłopotami scentralizowanych firm, natomiast nie zmienia to faktu, że 1 stETH w momencie uruchomienia wypłat będzie pozwalał odebrać 1 ETH, niezależnie od ceny, po jakiej się go kupiło. 

Jeśli The Merge zostanie przeprowadzone z sukcesem stETH/ETH zacznie zapewne dążyć do wartości bliskiej 1:1 nie tylko ze względu na zmniejszenie się ryzyka wystąpienia błędów podczas “połączenia”, ale i na zmniejszający się czas wymuszonej blokady i braku możliwości wypłaty.

 

Popularne