. . .

11 darmowych narzędzi do analizy kryptowalut

Rafał avatar
Rafał   2022-05-26 11:55

Kryptowaluty rozwijają się w bardzo szybkim tempie i są coraz popularniejsze. Niestety nie każdy token jest dobrym pomysłem, a analiza tych, które mogą w przyszłości przynieść zyski nie jest tak prosta. W tym artykule przedstawię 11 potężnych i darmowych narzędzi do analizy, które pomogą w badaniach nad każdym aspektem działania interesującego nas projektu kryptowalut.

darmowe narzędzia do analizy kryptowalut

Narzędzia przydatne w analizie, czyli wykonywaniu popularnego "własnego researchu" pomogą Ci niezależnie od tego czy chcesz sprawdzić liczbę aktywnych adresów danej sieci, zablokowaną wartość w DeFi, czy popularność konkretnej aplikacji. Zawsze warto korzystać ze stron, które nie tylko są proste w obsłudze, ale i szybko potrafią dostarczyć interesujące nas dane. W tak dynamicznym, a jednocześnie ryzykownym krypto-świecie dobrze być na bieżąco oraz wiedzieć co i dlaczego kupujemy.

11 wymienionych dziś narzędzi należy do absolutnej czołówki w swoich dziedzinach, a mimo to są darmowe i  nie wymagają nawet założenia konta. Oczywiście wiele ma swoje płatne rozszerzenia, ale ich bezpłatne wersje są genialne i bardzo przydatne w niemal każdym aspekcie analizy pojedynczego tokena, całego segmentu rynku, a nawet całych sieci.

Warto zaznaczyć, że choć lista jest numerowana, absolutnie każde z tych narzędzi jest świetne i nie należy sugerować się numerkami. Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej. 

11 darmowych narzędzi przydatnych w analizie kryptowalut

 1. TradingView

tradingview

TradingView jest platformą, która umożliwia zarówno bardzo prostą analizę wykresów, jak i udostępnia zaawansowane możliwości. Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi na rynku, nie tylko kryptowalut.

Na TradingView znajdziemy większość interesujących nas wykresów, w różnych parach (np. do USD i BTC) i z różnych giełd. Pozwala analizować nie tylko kryptowaluty, ale całe sektory rynku (np. TOTAL3, który uwzględnia kryptowaluty bez BTC i ETH).

W wersji darmowej TradingView pozwala na przeprowadzanie potężnej analizy technicznej i umożliwia stosowanie wielu wskaźników, na których można opierać swoją zarówno krótko, jak i długoterminową analizę.

Pozycja obowiązkowa niezależnie od tego, czy jesteśmy traderami, czy długoterminowymi inwestorami. 

2. Messari

Messari to niekwestionowany lider w dziedzinie dostarczania zaawansowanych i bardzo szczegółowych raportów o różnych projektach i całych sektorach rynku krypto. Co najlepsze, wiele treści z działu “research” jest darmowa. 

messari

Oprócz danych o cenie, kapitalizacji, obrocie i wielu innych Messari udostępnia mnóstwo innych danych, zarówno podstawowe opisy setek projektów, jak i bardziej szczegółowe dane dotyczące zespołu, czy schematu vestingu. Proponuje też świetną platformę, która w jednym miejscu zbiera tysiące propozycji zarządzania protokołów. Messari Governor to bardzo ciekawe narzędzie, które pozwala śledzić najważniejsze zmiany Web3 w jednym miejscu. 

3. Etherscan 

Etherscan to “eksplorator blockchain”, który pozwala na dokładną analizę absolutnie wszystkiego co dzieje się w sieci Ethereum. Każdy adres i smart kontrakt staje przed nami otworem i choć opanowanie tego narzędzia zajmie nieco czasu, zdecydowanie warto.

etherscan.ioetherscan.io

Co więcej, oprócz ogromnych możliwości analizy pojedynczych smart kontraktów, adresów i tokenów, Etherscan dostarcza wiele danych ogólnych takich jak liczba transakcji, użytkowników, nowych adresów, a nawet średni czas bloku, czy opłata gas. Wszystko przedstawione w łatwy do odbioru, graficzny sposób w sekcji “charts”.

Na tej liście znajduje się tylko to narzędzie, jednak podczas analizy projektów warto udać się do każdego eksploratora, niezależnie od tego, jaki łańcuch analizujemy. Wiele sieci kompatybilnych z Ethereum posiada eksploratory budowane identycznie do Etherescan (nazwa takiej platformy to zapewne także będzie “scan”, jak np. bscscan, avascan, itp.).

Eksploratory, zwłaszcza tak zaawansowane jak Etherscan, są bardzo potężnymi i całkowicie darmowymi narzędziami. 

4. Dune Analytics

Na pierwszy rzut oka Dune Analytics nie wygląda jak coś, co jest łatwe w obsłudze, jednak to tylko złudzenie, a potęga danych, jakie tam znajdziemy jest ogromna. 

Programiści mogą tworzyć dowolne panele, z których korzystać może każdy, bez jakichkolwiek umiejętności wykraczających poza wpisanie w wyszukiwarkę interesujących nas haseł.

dune analytics danedune.com/rchen8/opensea

Na Dune.com znajdziemy dane, które nieraz mogą przytłoczyć szczegółowością. Możemy sprawdzić jak zmieniał się TVL projektów DeFi, ile adresów handluje NFT na Opensea, oraz jak wysokie opłaty trafiają do dostawców płynności na Uniswap.

Absolutnie potężne i całkiem darmowe narzędzie.

5. Token Terminal

Jeśli uważasz, że sukces danego protokołu zależy od tego ile zarabia nie tylko sam projekt, ale i użytkownicy (górnicy, dostawcy płynności) to Token Terminal jest jednym z ciekawszych narzędzi jakie znajdziesz. 

Token Terminal śledzi zyski generowane w obrębie danego protokołu i przedstawia go w banalny do zrozumienia sposób, co więcej, umożliwia łatwe porównanie wielu różnych projektów, a nawet sam dostarcza przydatne w świecie finansowym wskaźniki, takie jak P/E.

Jak możemy przeczytać w opisie projektu:

Uważamy, że zarówno blockchain, jak i dapps są koncepcyjnie podobne do tradycyjnych firm z rynku. Są to firmy internetowe, których usługi generują przychody, które są dzielone między uczestników projektu po stronie podaży i właścicieli. Firmy te są własnością i są obsługiwane przez ich posiadaczy tokenów, podobnie jak firmy są własnością i są obsługiwane przez ich akcjonariuszy.

Jeśli też tak uważasz, to polubisz Token Terminal.

6. LunarCrush

Media społecznościowe są potężną bronią. Nie sposób śledzić tysięcy kont i analizować każdy trend. W tym zadaniu pomoże LunarCrush - platforma, która śledzi aktywność w mediach społecznościowych i pozwala znaleźć najpopularniejsze i najbardziej gorące tematy w świecie kryptowalut.

lunarcrush

LunarCrush opracowało dwa wskaźniki, które są głównym produktem marki:

GalaxyScore, to połączona miara wskaźników używanych do korelacji i zrozumienia ogólnej kondycji, jakości i wydajności konkretnego projektu.

AltRank jest to z kolei kombinacja wielu wskaźników, które razem świadczą o popularności danego projektu.

Każdą kryptowalutę na LunarCrush można przeanalizować pod kątem społecznościowym takim jak ogólny sentyment, ilość linków i zaangażowania, a także sprawdzić, który “influencer” ostatnio coś wspominał o danym tokenie.

7. DefiLlama

Zdecentralizowane Finanse nie mają ostatnio najłatwiej, o czym pisałem tutaj, jednak chwilowe problemy nie koniecznie świadczą o końcu tego rynku. Według wielu osób DeFi znajduje się dopiero na początku swojej drogi, nie na końcu, a narzędzia takie jak DeFiLlama umożliwiają śledzenie tego jak radzą sobie poszczególne projekty.

DeFiLlama pozwala głównie na sprawdzenie aktualnych metryk dotyczących zablokowanej wartości (TVL) w poszczególnych protokołach i całych sieciach, ale jak każda aplikacja rozwija się dodając nowe funkcje.

Oprócz śledzenia TVL, możemy sprawdzić, które Wyrocznie zabezpieczają największą wartość, a nawet znaleźć projekty, które mogą (ale nie muszą) rozważyć stworzenie własnego tokena i airdrop.

Dla każdego fana DeFi pozycja obowiązkowa.

8. DappRadar

Kolejną pozycją obowiązkową nie tylko dla fanów DeFi, ale i zdecentralizowanych aplikacji jest DappRadar. Strona dappradar.com pozwala analizować ruch i popularność niemal wszystkich aplikacji blockchain.

dappradardappradar.com


Dzięki temu narzędziu możemy sprawdzić, które giełdy mają najwięcej użytkowników i które gry są najpopularniejsze w danym przedziale czasu. Wsparcie ogromnej liczby sieci umożliwia wyszukiwanie największych aplikacji na rynku lub tylko w jednej interesującej nas sieci.

Poza danymi, DappRadar to także szczegółowe raporty opisujące jak zmienia się rynek zdecentralizowanych aplikacji.

 9. TheBlock 

The Block pozwala na śledzenie wielu ciekawych wykresów umożliwiając analizę i porównanie największych giełd scentralizowanych i zdecentralizowanych, stablecoinów, rynków spot i futures, DeFi, NFT i wielu innych. 

Dzięki theblockcrypto.com możemy sprawdzić, jakie DEX mają największy udział w rynku, jak ten udział się zmienia i jak wygląda obrót na danych platformach. Możemy przeanalizować rynek futures i opcji oraz dowiedzieć się, który stablecoin jest najpopularniejszy i w jakiej sieci.

The Block oferuje także wiele innych ciekawych informacji, jak np. porównanie ilości wyszukiwań kilku popularnych i oczywiście związanych z kryptowalutami fraz w Google.

10. Staking Rewards

stakingrewards

Jak sama nazwa wskazuje Staking Rewards specjalizuje się w danych dotyczących stakingu. Na stronie znajdziemy wszystkie informacje związane z projektami Proof of Stake, takie jak wartość tokenów zablokowanych w stakingu i wysokość nagród. Oprócz “cyferek” strona oferuje także wiele ciekawych artykułów i mnóstwo poradników.  

Tokeny POS, to jednak nie jedyne co znajdziemy na Staking Rewards. Każdy projekt, który oferuje dochód pasywny ma swoje miejsce na stakingrewards.com, podobnie jak każdy dostawca usług związanych ze stakingiem. 

Staking Rewards to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych stakingiem w każdej formie.

11. Coinmarketcal

Co robisz za tydzień? Jeszcze nie wiesz? Coinmarketcal już wie. Kalendarz z przeróżnymi wydarzeniami rynku kryptowalut może okazać się bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na śledzenie każdego projektu i każdej aktualizacji. 

Co więcej, Coinmarketcal pozwala także na wykresach śledzić wpływ poprzednich wydarzeń na dany projekt. Proste, acz bardzo ciekawe i zdecydowanie przydatne narzędzie, które sprawi, że zawsze będziemy wiedzieć co i kiedy ma miejsce.

Podsumowanie

Każda informacja jaką zdobędziesz pozwoli podjąć bardziej świadomą decyzję, a wymienione tutaj 11 narzędzi pomoże Ci zdobyć wiele danych dotyczących zarówno projektu, jaki Cię interesuje, jak i sieci, w której działa.

Oczywiście do wielu danych trzeba podchodzić z odpowiednim dystansem i dodatkowo je weryfikować. Może się okazać, że gra NFT, która wygląda na popularną, jest tak naprawdę zdominowana przez boty farmiące nagrody, a giełda DEX ma wysokie TVL, ale dostarczone przez kilka adresów lub zdominowane przez własny token. 

Niezależnie od tego, do czego wykorzystasz dane z podanych tutaj źródeł, korzystając z nich na pewno będziesz wiedzieć więcej o danym projekcie i tym jak się rozwija, a to już krok w dobrą stronę.

Popularne