. . .

Glassnode: Największa bessa Bitcoina w historii

Rafał avatar
Rafał   2022-06-27 10:08

Niedawny raport firmy analitycznej Glassnode stwierdza, że obecna bessa na Bitcoinie jest najgorsza w historii.

bessa kryptowaluty

Rok 2022 nie wygląda dobrze dla właściwie żadnego rynku. Akcje, obligacje i aktywa cyfrowe zmagają się z coraz ostrzejszymi warunkami monetarnymi. Wysoka inflacja i "zaciskanie pasa" przez najważniejsze dla wszystkich tych rynków USA wywarły ogromną presję na zdecydowanie nadmiernie lewarowany ekosystem kryptowalut. Problemy dodatkowo uwypukliła wojna wywołana przez Rosję i wszystkie związane z nią konsekwencje.

To wszystko doprowadziło do ogromnych kłopotów nie tylko związanych z cenami kryptowalut, ale i wieloma firmami, które nie były gotowe na tak duże spadki co powoduje upadłości, niewypłacalności, a także masowe zwolnienia, nawet w firmach, które jeszcze niedawno zatrudniały tysiące osób.

W tym czasie zarówno Bitcoin, jak i Ethereum pierwszy raz w historii są notowane poniżej poprzedniego ATH. O ile Ethereum nie miało tego typu "trendu", tak Bitcoin zdecydowanie zrobił coś, czego jeszcze nie było.

Najnowszy raport Glassnode pokazuje, że spadki pogrążyły dużą część rynku w niezrealizowanych stratach, a wszyscy inwestorzy z lat 2021-22 są teraz "pod wodą". Coraz większa część inwestorów likwiduje swoje udziały, odnotowując rekordowo wysokie zrealizowane straty. Według wszystkich danych, jakie przedstawiło Glassnode, jest to najgorsza bessa w historii.

Możemy teraz definitywnie twierdzić, że bessa Bitcoin 2021-22 jest jedną z, o ile nie najgorszą w historii, zarówno pod względem dotkliwości, głębokości, jak i wielkości odpływu kapitału i strat poniesionych przez inwestorów.

Raport podsumowuje bessę BTC 2021-22 i podaje następujące statystyki i obserwacje:

  • Cena BTC spadła o 73,3% poniżej poprzedniego ATH
  • Czas trwania od topu do dołka wynosi od 227 do 435 dni, w zależności od miejsca rozpoczęcia bessy.
  • Odchylenie poniżej 200-dniowego MA jest tak duże, że tylko 2% dni handlowych było gorszych.
  • Rynek odnotował największy w historii miesięczny spadek "Realized Cap".
  • Ogromny odpływ kapitały z rynku. Tylko 3,5% dni handlowych odnotowało większe odpływy.
  • Stosunek między wolumenem transferu w stratach a zyskiem osiągnął historycznie wysoki poziom.

Wszystkie opisane przez Glassnode dane podkreślają wielkość strat inwestorów, ogromną skalę destrukcji kapitału oraz zdarzenia kapitulacyjne, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy. 

2022 rok to według tych danych najistotniejsza bessa jakiej doświadczają kryptowaluty.

Pełny raport Glassnode znajdziesz tutaj.

Popularne