. . .

Przewodnik po Terra. Czym jest kryptowaluta LUNA i jak działa sieć Terra

Rafał   2021-08-04 12:02

Terra to protokół blockchain wykorzystujący Cosmos SDK oraz algorytm Proof of Stake Tendermint. Pozwala na programowanie smart kontraktów i co za tym idzie budowę zdecentralizowanych aplikacji. Projekt najczęściej jest kojarzony ze stablecoinami, które działają w sieci, na czele z TerraUSD.

Terra

Terra jest projektem bardzo ambitnym, który ma na celu zastąpienie skomplikowanych systemów płatności jednym blockchainem. Już teraz Terra zapewnia proste kanały płatności dla sprzedawców, co więcej, bardzo popularna w Korei aplikacja płatności CHAI (podobna do PayPal), korzysta właśnie z sieci Terra.

Mimo kojarzenia przez wiele osób jedynie ze stablecoinami, blockchain Terra nie jest jedynie siecią stabilnych, powiązanych z walutami fiat tokenów i płatności, które już teraz mają wykorzystanie, ale pozwala na tworzenie wielu zdecentralizowanych aplikacji dzięki CosmWasm. 

Konsensus

Sieć jest zbudowana przy użyciu narzędzi Cosmos. Dzięki temu Terra jest wielołańcuchowym projektem. Więcej informacji na temat tego czym jest Cosmos, Cosmos SDK, Tendermint oraz IBC znajdziesz w tym artykule:

Cosmos

W konsensusie sieci Terra bierze udział 130 walidatorów z najwyższą siłą głosu, czyli stawką w postaci tokenów LUNA, którą zablokowali sami lub, która została do nich delegowana od użytkowników.

W każdym okresie protokół wybiera walidatora, który doda blok z zestawu aktywnych walidatorów. Wybór jest ważony wielkością stawki LUNA. Ci z największą ilością LUNA mają większą szansę na zostanie wybranym.

Zarówno walidatorzy jak i delegatorzy są zachęcani do stakingu nagrodami. Nagrody pochodzą z trzech źródeł:

  • Gas, czyli opłata za wykorzystanie mocy obliczeniowej, która zapobiega spamowi, opłata za transakcje,
  • tzw. podatek, która waha się od 0.1 do 1%
  • „nagrody seigniorage” za wierne raportowanie kursu walut on-chain poprzez Wyrocznie. W sieci Terra każdy walidator bierze udział w procesie Oracle i głosowaniu na aktualną cenę tokenów w sieci.

Maksymalne opłaty w sieci Terra są ograniczone do 1 SDT. TerraSDR (SDT) jest powiązany z aktywami rezerwowymi SDR IMF.

LUNA

Natywnym tokenem sieci jest LUNA. Służy do zachęcania walidatorów, którzy zabezpieczają sieć oraz udziału w zarządzaniu, ale jej głównym zadaniem jest zabezpieczanie wartości stablecoinów w sieci Terra, w tym także TerraSDR.

Terra osiąga stabilność cen dzięki algorytmicznym dostosowywaniu podaży do wahań popytu. 

Jeśli jest wielu chętnych na stablecoin działający na Terra np. TerraUSD (UST), jego wartość rośnie (ponad $1) co oznacza, że podaż TerraUSD musi wzrosnąć, aby zrekompensować dodatkowy popyt. Nazywa się to ekspansją. Protokół musi wybić i sprzedać stablecoiny, aby wprowadzić je na rynek. 

Terra osiąga to dzięki wykorzystaniu arbitrażu, czyli zarobku traderów na wahaniach cen.

Traderzy mogą zakupić TerraUSD i uzyskać wolny od ryzyka zysk, kupując 1 nowo wybity TerraUSD za równowartość $1 LUNA i sprzedać go na rynku zyskując na różnicy. 

Użytkownik wysyła do systemu LUNA o wartości $1, za co otrzymuje 1 UST, tyle że UST na otwartym rynku kosztuje więcej niż $1 (np. $1.02) i to właśnie jest arbitraż, który utrzymuje wszystkie stablecoiny w granicach ich powiązania. Dodatkowo za każdym razem gdy LUNA jest wysyłana do systemu, aby wybić stablecoina, część jest spalana, a część trafia do „community pool”. Ten proces nazywany jest „seigniorage” (Od aktualizacji Col-5 całość jest spalana).

W odwrotnym scenariuszu spadek popytu na TerraUSD skutkuje spadkiem aktywności transakcyjnej i spadkiem ceny. W takim przypadku należy obciąć zapas, aby utrzymać powiązanie w dopuszczalnych granicach. Nazywa się to "kontrakcją" i działa podobnie do ekspansji, tylko... odwrotnie. Spadek wartości spowodowany spadkiem popytu na stablecoin, jest absorbowany przez posiadaczy LUNA, której podaż w takim wypadku wzrasta.

LUNA zabezpiecza całą sieć stablecoinów Terra, ponieważ 1 UST, lub inne stablecoiny zawsze można wymienić na $1 LUNA, tak samo jak 1 TerraKNW, reprezentujący won koreański można wymienić na 1 KRW wartości LUNA itd. 

LUNA posiada elastyczną podaż. Wybite zostało maksymalnie 995 milionów LUNA, z czego (na moment pisania) w obiegu znajduje się mniej niż połowa. Jak można przeczytać w dokumentacji, 1 miliard LUNA stanowi maksymalną „równowagę” dla podaży.

Stablecoiny

Największym stablecoinem działającym w sieci Terra jest TerraUSD (UST), który posiada kapitalizacje na poziomie 2 miliardów dolarów.

Co ważne, w porównaniu do wielu innych stablecoinów te na Terra nie są "niczym"  zabezpieczone. Są wybijane poprzez spalenie LUNA, a ich wartość jest utrzymywana na poziomie powiązania z walutą bazową poprzez opisany wyżej system polegający na arbitrażu.

Co istotne, wszystkie stablecoiny na czele z UST są wykorzystywane w całym ekosystemie Terra, co zwiększa zapotrzebowanie na wybijanie, co z kolei w dłuższym terminie prowadzi do wzrostu wartości LUNA, która zabezpiecza wartość ich wszystkich. Jeśli popyt spadnie, cena LUNA również ucierpi.

Ekosystem

Ekosystem Terra rozwija się w szybkim tempie a fundusz „Terra Ecosystem Fund” o wartości 150 milionów dolarów tylko przyspieszy jego rozwój ze względu na postawione wymagania. Aby otrzymać wsparcie projekt, co oczywiste, musi być zbudowany na blockchainie Terra, a także w znacznym stopniu wykorzystywać już istniejące aktywa Terra w swoim działaniu.

Największymi projektami, które aktualnie należą do ekosystemu Terra są Mirror Protocol oraz Anchor Protocol.

Mirror Protocol umożliwia tworzenie instrumentów pochodnych, „syntetyków”, które śledzą ceny aktywów w świecie rzeczywistym. "Syntetyki lustrzane" mają być wykorzystywane jako kluczowe elementy w smart kontraktach i wprowadzić światowe zasoby do łańcucha bloków. Aby wybić instrument pochodny należy zablokować 150% wartości w stablecoinach Terra lub w mAssets.

Anchor Protocol jest swego rodzaju kontem oszczędnościowym. Umożliwia użytkownikom zarabianie wysokiego dochodu na stablecoinach Terra (do 20% rocznie) oraz branie pożyczek.

Podsumowanie

Terra zdecydowanie nie jest jedynie projektem płatności zabezpieczającym wartość powiązanych z walutami fiat tokenów, a całym ekosystemem zasilanym przez LUNA i stablecoiny, które istnieją w sieci. Dzięki ambitnym planom i wielu partnerstwom już teraz łańcuch Terra jest wykorzystywany do płatności i choć na ten moment adopcja najszybciej przebiega w Korei nie jest powiedziane, że wkrótce nie rozszerzy się na inne kraje. Do tego wszystkiego dochodzi szybko rozwijający się ekosystem DeFi zasilany istniejącymi już w sieci aktywami.

Aktualizacja Columbus-5

Wraz z nadejściem aktualizacji Columbus-5 zmieni się wiele. Jest ona tak ważna dla sieci Terra jak EIP-1559 dla Ethereum. Oprócz wielu zmian najważniejszymi wydają się być wprowadzenie IBC (o którym możesz przeczytać w artykule o Cosmos) oraz spalenie całego LUNA użytego do wybicia stablecoinów, zamiast tylko części, tak jak ma to miejsce teraz. Może to mieć ogromny wpływ na cenę LUNA. Aktualizacja ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Popularne