. . .

Najłatwiejszy sposób na dochód pasywny w kryptowalutach?

Rafał   2021-06-26 06:55

Każdy chce dostawać pieniądze za nic. Niestety, o ile w życiu nie ma nic za darmo, tak kryptowaluty potrafią stanowić bardzo dobre źródło przychodu uzyskiwanego bez większego wysiłku. Wbrew pozorom zarabianie pasywne na cyfrowych aktywach potrafi być bardzo proste. Przedstawione w tym artykule 4 sposoby nie wymagają właściwie żadnych specjalnych umiejętności oprócz podstawowej obsługi portfeli.

Zarobek

Dochód pasywny w kryptowalutach jest dość prosty do osiągnięcia, o ile masz już pewien kapitał. Bez środków na start ciężko o dochód „pasywny”, czyli taki, w którym nie musisz robić właściwie nic, aby zyskiwać na swoich aktywach cyfrowych. 

Zanim przejdziemy do najłatwiejszego sposobu zarabiania na swoich kryptowalutach, przyjrzymy się innym, czasem mniej, czasem bardziej ryzykownym, ale nadal prostym i mało skomplikowanym sposobom na dochód pasywny.

Pamiętaj, że ten artykuł, jak każdy inny na blokpres.pl, nie stanowi porady inwestycyjnej. Mimo że w większości wymienionych w artykule sposobach ryzyko jest dość niskie, zawsze jakieś istnieje. Sam musisz podjąć decyzję o inwestycji i przeprowadzić własny research na każdy temat. 

DeFi - pożyczki

Jeśli mają to być proste sposoby, nie mogę umieścić tutaj dostarczania płynności do DEX ze względu na impermanent loss, ale zdecydowanie można tutaj umieścić protokoły pożyczkowe DeFi, które pozwalają nieźle zarobić, nic nie robiąc.

Wpłacenie swoich tokenów do puli, z której następnie inni użytkownicy mogą wziąć pożyczkę, jest świetnym i prostym sposobem na zarobek. Jeśli znasz podstawy obsługi portfeli Web 3, takich jak np. MetaMask, to cały proces będzie dla Ciebie banalnie prosty, a jeśli nie znasz, bardzo łatwo jest się tego nauczyć. Łączysz portfel z aplikacją, wpłacasz tokeny i zarabiasz. Bez żadnych weryfikacji, pozwoleń i w sposób zdecentralizowany.

Metamask

Zwroty, mimo że nadal atrakcyjne, to nie są tak wysokie w przypadku najłatwiejszego sposobu, o którym na końcu. "Procenty" są także niestabilne, ponieważ zależą od algorytmów bazujących na popycie i podaży w pulach. Oprócz tego trzeba pamiętać o posiadaniu dodatkowych pieniędzy na pokrycie opłat transakcyjnych, wykonując każde działanie, co w niektórych sieciach może być dość kosztowne.

Aby zwiększyć swój zarobek, możemy korzystać z protokołów przystosowanych właśnie do optymalizacji dochodów takich jak np. yearn.finance.

Wyjątkiem jeśli chodzi o zwroty DeFi jest Anchor Protocol bardziej szczegółowo opisany w tym artykule. Pozwala zarabiać 20% rocznie bez żadnych umiejętności. Nie został uznany za najprostszy sposób, bo jednak jest to część DeFi i niesie ze sobą trochę większe ryzyko. Jeżeli jednak masz podstawową wiedzę z zakresu kryptowalut, lub chcesz poświęcić trochę czasu na jej zdobycie, to Anchor wydaje się jedną z prostszych i zdecydowanie jedną z najlepszych opcji na zarobek pasywny i dlatego też poświęciliśmy mu osobny artykuł.

Przykłady platform DeFi

Aave 

Compound

Ryzyko DeFi

Mimo że dość łatwe w obsłudze nie są pozbawione ryzyka. Po pierwsze istnieje możliwość wystąpienia błędów i wad smart kontraktów, stosunkowo niewielkie, ale jest. Po drugie, nie tylko możemy personalnie zostać zaatakowani przez hakerów, ale sam protokół, czy konkretna pula, może zostać w różny sposób zaatakowana, co zapewne doprowadzi do utraty części lub całości naszych środków. 

W DeFi ponosisz nieco większe ryzyko kosztem decentralizacji i dostępności, której nikt ci nie zabroni, nie zablokuje konta i nie każe się weryfikować. 

Plusy:

 • Decentralizacja
 • Brak weryfikacji
 • Mamy kontrolę nad własnymi pieniędzmi
 • Anchor!

Minusy: 

 • Ryzyko różnego rodzaju ataków hakerskich
 • Niestabilne zwroty
 • Opłaty transakcyjne

Staking na giełdach

Staking jest bardzo łatwym sposobem zwiększania ilości naszych tokenów. Jako że delegacja on-chain nie jest aż tak super prosta (choć nadal nie jest to skomplikowany proces) to istnieje łatwiejszy sposób zarobku na stakingu. Tym sposobem jest staking na giełdach scentralizowanych.

O ile nie powinno się trzymać środków na giełdach, o tyle bezpieczeństwo i regulacje firm zajmujących się tym stale wzrasta. Do tego dochodzą różnego rodzaju ubezpieczenia i fundusze giełd, które powstały właśnie na wypadek ataków hakerskich. Giełdy stały się dość bezpieczną opcją do stakingu, a nawet przechowywania niewielkich ilości kryptowalut (o ile znamy ryzyko z tym związane).

Staking na giełdach jest prosty i nie wymaga od użytkowników większych umiejętności niż te, potrzebne do poruszania się po platformie handlowej. Dodatkowo nie musimy posiadać portfela i martwić się o bezpieczeństwo kluczy każdej kryptowaluty, na której chcemy zarabiać.

Na stakingu możemy zarobić tyle, ile oferuje dany projekt. Może to być zarówno 5%, jak i 20% rocznie.

Właściwie wszystkie większe giełdy oferują staking.

Sprawdź nasz katalog Giełd

Ryzyko

Ryzyko jest bardzo podobne do każdego innego sposobu. Są to ataki hakerskie na nas, lub na giełdę, czy blokada naszego konta, nawet i bez powodu, w końcu korzystamy ze scentralizowanej firmy. W przypadku wielu giełd musimy także przejść weryfikację.

Plusy:

Minusy:

 • Prosta obsługa
 • Zwroty zależą od projektu, zazwyczaj wysokie
 • Bezpieczeństwo naszych środków jest zapewniane przez ogromne firmy
 • Nie trzeba posiadać portfela dla każdej sieci
 • Scentralizowana firma, więc to oni mają kontrolę
 • Wymagana weryfikacja KYC

Jeśli jednak nie chciałbyś oddawać władzy nad swoimi środkami w obce ręce możesz skorzystać z naszego przewodnika po delegacji, z którego dowiesz się co, jak i gdzie delegować on-chain.

delegacja

Masternode

Jako że mają być to najprostsze sposoby to nie każdy projekt masternode, a jeden projekt, o nazwie DIVI. 

DIVI pokazało, że nie potrzeba wyspecjalizowanej wiedzy, aby uruchomić i zarabiać na swoim masternode. Oczywiście odbywa się to kosztem poświęcenia kontroli nad swoim węzłem, ale coś za coś.

Aby zarabiać na Masternode, wystarczy ściągnąć aplikację portfela, zsynchronizować się (co może zająć trochę czasu), zakupić określoną liczbę DIVI (występują różne poziomy masternode), przesłać je na portfel i uruchomić własny masternode „jednym” kliknięciem. Opłata za hosting węzła jest pobierana z naszego konta PayPal. 

Zwroty to około 18% rocznie i więcej. Są oczywiście liczone w DIVI, więc zarobek, jak w każdym przypadku, zależy od aktualnej ceny konkretnej kryptowaluty, w tym wypadku DIVI.

DIVI

Ryzyko 

Mimo że prawdopodobnie jest to najprostszy w obsłudze projekt masternode, nie oznacza to, że nie ma wad. Oprócz poświęcenia kontroli nad węzłem (co w tym wypadku jest jednak plusem, w końcu chodzi o prostotę), występuje szereg zagrożeń.

Musimy zakupić sporą ilość DIVI, aby móc w ogóle myśleć o własnym węźle, a także opłacać abonament za hosting tego węzła co zwiększa koszty. Istnieje tutaj dość spore ryzyko. DIVI może stracić na wartości tyle, że nasza inwestycja nie zwróci się w rozsądnym czasie, albo i nigdy, jest to jednak nadal dość mały, choć już długo istniejący projekt i trzeba to mieć na uwadze.

Plusy: Minusy:
 • Wysokie zwroty (w DIVI)
 • Prosta obsługa
 • Nie musimy się martwić o utrzymanie węzła 
 • Najbardziej ryzykowny sposób z wymienionych
 • Zarobek zależy od ceny dość niewielkiego projektu
 • Koszty utrzymania (niewielkie)
 • Brak kontroli nad węzłem

 

Wymienione wyżej sposoby są bardzo proste, mają swoje zalety, wady i poziom ryzyka. Teraz przejdźmy do prawdopodobnie najprostszego sposobu na zarobek pasywny w kryptowalutach. Jest on również prawdopodobnie najbezpieczniejszy dla niedoświadczonych użytkowników i oferuje naprawdę wysokie zwroty.

Najprostszy sposób na dochód pasywny w kryptowalutach -Scentralizowane platformy finansowe

Najprostszym i najszybszym sposobem na dochód pasywny w kryptowalutach są scentralizowane usługi finansowe oferujące stały dochód na środkach, które użytkownicy wpłacili na platformę. 

Działanie takich firm jest proste. Użytkownicy zakładają konto na stronie, lub ściągają aplikację mobilną i wpłacają kryptowaluty, które następnie codziennie generują im przychód. Trzeba pamiętać, że rejestracja wiąże się z przejściem procesu weryfikacji tożsamości, co dla wielu osób będzie największym ryzykiem i zarazem wadą takich rozwiązań.

Najlepsze w tego typu inwestycjach jest to, że nie musisz być nawet fanem kryptowalut, aby zarabiać. Możesz zamienić swoje złotówki na stablecoiny, np. USDC i zarabiać pasywnie na powiązanych z dolarem tokenach. 

Co więcej, każdego kolejnego dnia zarabiasz więcej, bo w wielu przypadkach odsetki są naliczane codziennie. Zwroty wahają się od około 5-6% do nawet 18% rocznie. Na stablecoinach można zarobić zazwyczaj w okolicach 8-12%.

Zarobki są bardzo wysokie, ale trzeba pamiętać, że wpłacając BTC, zarabiasz BTC, jeśli cena spadnie, nadal zarabiasz BTC, tyle że dużą część wkładu w dolarach/złotówkach mogłeś stracić właśnie na spadkach. Rozwiązaniem są tutaj stablecoiny lub wiara w przyszłość aktywów, które posiadasz. Jeśli wierzysz długoterminowo w BTC, to zarobek kilku procent rocznie jest świetną opcją.

Przykłady firm oferujących takie usługi: 

Nexo
BlockFi
SwissBorg 
Celsius
Crypto.com 

Ryzyko

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka w tym sposobie generowania dochodu pasywnego, nie ma ich zbyt wiele. Oczywiście ktoś może ukraść ci telefon, czy hasło do konta, ale takie samo ryzyko występuje wszędzie, na ulicy też mogą ukraść ci portfel. Spadki cen kryptowalut zawsze stanowią ryzyko i trzeba o tym pamiętać. No i korzystasz z usług scentralizowanych firm, mimo że są to profesjonalne i uregulowane działalności jakieś ryzyko blokady konta z różnych powodów zawsze istnieje. 

Plusy: Minusy:
 • Wysokie bezpieczeństwo
 • Wysokie zwroty z inwestycji
 • Łatwość obsługi
 • Brak kosztów (oprócz wpłat i wypłat)
 • Pomoc i wsparcie w razie problemów
 • Firmy scentralizowane
 • Weryfikacja KYC

Podsumowanie

Sposobów na zarobek w kryptowalutach jest mnóstwo. Jedne są bardzo proste, inne wymagają specjalistycznej wiedzy i poświęcania dużej ilości czasu. Przedstawione w naszym artykule sposoby są łatwe i nie wymagają właściwie żadnych specjalnych umiejętności. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

Jeśli wolisz decentralizację protokoły DeFi na czele z Anchor (jeśli lubisz stablecoiny) będą idealne. Jeśli nie masz ochoty zarządzać bezpieczeństwem swoich kluczy i pieniędzy, scentralizowane firmy zrobią to za ciebie. 

Jeśli pomyślałeś, że w świecie zdecentralizowanym najlepszą opcją zarobku wydają się te… scentralizowane, to nie mogę Cię winić, bo poniekąd to z tego artykułu wynika. Pamiętaj jednak, że nie przedstawiłem NAJLEPSZYCH opcji, tylko te NAJPROSTSZE.

Według wielu DeFi są przyszłością, ale skoro ktoś nieźle płaci za to, że potrzymasz swoje pieniądze u nich na platformie to dlaczego nie skorzystać? Oczywiście te firmy nie robią tego z dobroci serca, zarabiają na tym znacznie więcej i dzielą się swoimi zarobkami w lepszym stosunku niż bank, który rzuci ochłapem w wysokości 1% rocznie i jeszcze się tym pochwali, a sam zgarnie całą resztę (dużą resztę). Pamiętajmy też, że wszystkie te przykładowe firmy wymienione w artykule są regulowane, więc prawdopodobieństwo przekrętów jest nikłe, choć nie zerowe i jeśli już chcesz korzystać z takich platform, to wybieraj te duże i sprawdzone, nie małe, pochodzące nie wiadomo skąd. 

Popularne