. . .

10 obiecujących kryptowalut na 2022 rok

Rafał avatar
Rafał   2021-12-25 19:03

Każdy zastanawia się jakie kryptowaluty mogą być czołowymi w 2022 roku. Niestety ranking „pewniaków” nie istnieje, co nie zmienia faktu, że fundamenty przedstawionych w tym artykule 10 projektów prezentują się bardzo obiecująco.

najlepsze kryptowaluty 2022

Mijający rok był niesamowity pod wieloma względami. Rosnąca adopcja Bitcoina jako środka przechowywania wartości, ogromny wzrost znaczenia stablecoinów, czy potężny rozwój NFT. 

2021 był genialny dla fanów i inwestorów krypto, którzy zadają sobie pytanie co przyniesie kolejne 12 miesięcy? Kilka przewidywań dotyczących tego, co czeka nas w 2022 roku zostało poruszone już w tym artykule i tam też zapraszam po ogólne przedstawienie ciekawych narracji, które warto znać i mieć na uwadze podejmując decyzje. 

W dzisiejszym artykule przedstawimy 10 kryptowalut z ogromnym potencjałem, świetnymi fundamentami i ważnymi nadchodzącymi wydarzeniami, które mogą (ale nie muszą!) przełożyć się na ich cenę. Będą to projekty dość duże, z czołowej 200 rankingu, które według mnie prezentują się bardzo dobrze i które nie tylko mają szansę zabłysnąć w 2022 roku, ale także przetrwać w czasie kryzysu by wrócić w przyszłości.

Zanim zaczniemy, podkreślmy, że niniejszy artykuł, podobnie jak żaden inny na Blokpres, nie stanowi porady inwestycyjnej. Wymienione tu projekty są jedynie subiektywną opinią autora, który może być zaangażowany finansowo w niektóre, lub wszystkie wymienione kryptowaluty. Przed inwestycją przeprowadź własny research i pamiętaj o ryzyku.

update: Stosunek risk/reward nie oznacza braku ryzyka, a to, że im większe ryzyko, tym większa potencjalna nagroda. Np. DOT oferuje niskie ryzyko nie tylko całkowitej utraty inwestycji, ale nawet w wypadku spadków na 99.9% wróci w przyszłości. Z drugiej strony MOVR jest bardzo ryzykowne, ale jeśli uzyska adopcję i zostanie docenione, może zapewnić bardzo duże zyski, czym "równoważy" spore ryzyko.

Najlepsze kryptowaluty na 2022 rok

Jeszcze jedna uwaga. Artykuły tego typu mają jedynie krótko przedstawić kilka ciekawych i obiecujących projektów, które mogą błyszczeć w przyszłości. Decyzję o ewentualnych zakupach każdy musi podjąć już sam, po własnej analizie wszystkich za i przeciw, każdej wady i ryzyka zwiazanego z działaniem danego protokołu oraz tego, czy jest szansa na kontynuację wzrostów na rynku, czy też nie.

1. Polkadot (DOT)

Polkadot jest projektem nowego typu - Layer 0 (warstwa 0), który wprowadza mnóstwo rewolucyjnych, albo po prostu „innych” rozwiązań związanych z kryptowalutami i Web3, ale jeśli chodzi o zwroty z inwestycji w 2021 roku zawiódł wiele osób, a „sell the news” związany z uruchomieniem aukcji zmiótł go z top 10. Co prawda tylko na chwilę, ale nie zmienia to faktu, że DOT nadal przebywa -50% od ATH (all time high - najwyższa cena w historii).

Jednak 2021 to już przeszłość i warto mieć na uwadze, że Polkadot przebywał w top 10 jako projekt… niedziałający. Przyszłość i fundamenty Polkadot wyglądają jednak tak mocno, że znając je, nie da się przejść wokół tego projektu obojętnie.

Polkadot

Oficjalny start pierwszych parachianów już nastąpił, natomiast ten prawdziwy początek działania sieci przyjdzie właśnie w pierwszych dniach/tygodniach 2022 roku. Projekty takie jak Acala, Moonbeam, czy Astar to najwyższa półka i nikt nie powinien się zdziwić jeśli przynajmniej 2 z nich bardzo szybko trafią do top 100 rankingu pod względem kapitalizacji. Nie można nie docenić Paralell i Clover, które, choć wydają się mniejsze (w porównaniu do 3 wymienionych), również są topowymi łańcuchami bloków z dużą społecznością i wsparciem gigantów branży krypto.

100 mln DOT zablokowanych we wspomnianych 5 parachainach na niemal 2 lata i kolejne dziesiątki milionów, które będą blokowane w najbliższych aukcjach, dodatkowo uszczupli dostępną podaż. Pamiętajmy też, że uruchomienie parachainów to kolejne miliony DOT wyjęte z giełd i Relay Chain Polkadot, gdyż Acala, czy Paralell to projekty DeFi, w których jednym z głównie używanych aktywów będzie właśnie DOT.

Do tego dochodzą fundamenty niezwiązane z parachianami jak, chociażby dwa ostatnie wydarzenia, czyli partnerstwo z Energy Web oraz inwestycja Deutsche Telekom, a także niemal 23 mln DOT czekające w skarbcu na zasilenie projektów chętnych do budowy swoich rozwiązań w tej sieci.

Polkadot swoje właściwe działanie rozpocznie w 2022 roku i choć będzie to start powolny, ponieważ kolejne parachainy dołączą dopiero w marcu, a następne aukcje nie są jeszcze ogłoszone, tak może pozytywnie odbić się na DOT przed końcem hossy. 

Polkadot okupuje pierwsze miejsce w rankingu, ponieważ niekoniecznie może dostarczyć największe zwroty, ale doliczając do tego długoterminowy potencjał projektu, dość “niskie” ryzyko ogromnego i nagłego spadku, możliwe dodatkowe zyski poprzez udział w crowdloans i prawdopodobny sukces całego ekosystemu, po prostu ciężko umieścić go niżej. To wszystko przekłada się na jeden z najlepszych stosunków nagrody do ryzyka na liście.

2. Bancor (BNT)

Jednym z głównych “faworytów” 2022 roku może okazać się protokół płynności Bancor.

Bancor, gdyby nie kilka wad związanych głównie z Ethereum, mógłby być najlepszą DEX na rynku. Tak, na całym rynku kryptowalut. Wszystkie wady mają jednak zostać wyeliminowane w 2022 roku dzięki wprowadzeniu wersji 3 protokołu.

Bancor już dziś zapewnia ubezpieczenie przed „nietrwałą stratą”, jednostronną płynność i ogromne zwroty za dostarczenie tej płynności. Wersja trzecia wprowadza mnóstwo zmian i usprawnień, które zmniejszą opłaty za wymiany, zwiększą zyski, usprawnią działanie wszystkich już istniejących zalet projektu i wprowadzą Bancor na rozwiązania L2 i do innych sieci. 

Otwarcie się na nowe ekosystemy i wsparcie L2 to kluczowy aspekt nowej wersji Bancor, ponieważ jednym z największych problemów giełdy są właśnie wysokie opłaty powodowane przez Ethereum, na którym do tej pory skupiał się projekt.

Więcej o V3 w artykule o Bancor:

BNT

Bancor V3 sam w sobie będzie świetną i rewolucyjną DEX, a wraz z planowanym ETH 2.0 może stworzyć wybuchową mieszankę, choć nowe funkcje są jeszcze bardziej eksperymentalne niż w wersji V2. 

3. NEAR Protocol (NEAR)

NEAR to jedna z najlepiej zaprojektowanych platform smart kontraktów na rynku, tworzona przez genialnych programistów i wspierana przez największe fundusze, która posiada bardzo ciekawą tokenomikę, wymagającą od niemal każdego uczestnika sieci pewnego rodzaju ”blokowania” NEAR. Do tego, natywna waluta sieci posiada ciekawy system malejącej inflacji wraz ze wzrostem wykorzystania sieci. Co ciekawe nawet mimo ostatniego wzrostu nadal niewiele osób nie mówi o NEAR, a sam projekt wydaje się przebywać zdecydowanie poniżej swojej wartości. 

Ekosystem NEAR od kilku miesięcy rośnie szybko, ale prawdziwy rozwój może nastąpić w 2022 roku gdy swoje rozwiązania zaczną wprowadzać w życie setki projektów budujących na NEAR, zarówno te, które otrzymały - i cały czas otrzymują - granty, jak i te, które po prostu wybierają NEAR, bo… wiedzą co robią. Jeśli jednak ktoś się waha i zastanawia, którą sieć wybrać do budowy swojego projektu, to ponad $800 mln fundusz na rozwój jest dość skuteczną zachętą.

O NEAR więcej pisaliśmy w tym artykule:

NEAR 1

NEAR nadal nie działa tak, jak powinien. Wiele opisanych w powyższym artykule funkcji znajduje się w rozwoju, a wprowadzenie ich w „pełnych wersjach” jest planowane właśnie na nadchodzący rok (np. Nightshade - aktualnie stosowany Simple Nightshade, czy potrzeba pobierania pełnej kopii blockchain, która nadal obowiązuje).

4. RMRK (RMRK)

RMRK to projekt ekosystemu Kusama (oraz Polkadot), który tworzy coś, co nie bez powodu nazywane jest NFT 2.0. Dzięki temu jak działa pozwala tworzyć zaawansowane rozwiązania w zakresie tokenów niezamiennych, które już dziś z powodzeniem są wykorzystywane przez kilka projektów. Projekt zapowiedział też swoje metawersum, gdzie oczywiście natywną walutą będzie RMRK.

Projekt wprowadza koncepcję lego NFT - proste, prymitywne komponenty standardu, które po połączeniu mogą stworzyć nieskończenie złożony projekt.

Dlaczego tokeny niezamienne od RMRK są wyjątkowe? Ponieważ NFT mogą posiadać… inne NFT. Jest to koncept bardzo przydatny przy tworzeniu wielu rozwiązań, głównie w obrębie jednej z głównych narracji 2022 roku, czyli metawersum i gier.

Jako przykład możliwości stosowania rozwiązań projektu jest podawana postać w grze, która posiada plecak, który z kolei posiada kilka mikstur zdrowia. Postać może również być wyposażona w kolejne NFT, np. hełm. Dodatkowo tokeny niezamienne od RMRK mają funkcję „konsumpcji” NFT, np. wspomnianej mikstury zdrowia.

Co więcej, jedno NFT może mieć wiele form, np. gra załaduje model 3D, ale rynek, na którym można handlować wykorzysta już format jpg, by wyświetlić dany token. Najlepsze w RMRK jest to, że to nawet nie jest połowa jego możliwości. 

RMRK to jeden z ciekawszych i posiadających ogromny potencjał projektów na liście, a dodatkowo wpisuje się w jedne z najgorętszych narracji przyszłego roku; NFT, metawersum oraz wielołańcuchowe ekosystemy (Polkadot i Kusama).

Metawersum RMRK

Co ciekawe niemal cała podaż tokena RMRK znajduje się na rynku. Z 10 mln tokenów, 9.5 mln znajduje się już w obiegu. 5% zostanie odblokowanie liniowo dla zespołu. Żadnych VC, inwestorów i inflacji (nawet deflacja). O sukcesie tokena będzie decydować czysty popyt i podaż.

5. Kusama (KSM)

Kusama to lekceważony i niedoceniony kuzyn Polkadot. Oba projekty (jesli chodzi o działanie) są niemal bliźniacze, z kilkoma różnicami jak szybkość działania, podaż, czy przeznaczenie. Kusama jest projektem społeczności i ryzykowną platformą dla eksperymentów, która może mieć nawet większy krótkoterminowy potencjał niż DOT. 

Krótki opis głównych różnic między projektami znajdziesz tutaj:

Kusama fundamenty

Do maja 2022 roku w sieci Kusama będzie działać 30 parachainów (aukcyjnych), gdy w tym samym czasie na Polkadot zaledwie 11. Co więcej, projekty Kusama rozwijają się i testują rozwiązania już od wielu miesięcy podczas gdy ekosystem Polkadot dopiero rozpoczyna działanie.

Przewaga Kusama będzie przez długi czas ogromna. Już dziś ponad 25% podaży zablokowane jest w parachainach i być może nawet ponad 30% będzie zablokowane w maju. Dodając do tego rozwijające się DeFi wykorzystujące KSM i duże zwroty ze stakingu związane z malejącym procentem stakowanych aktywów, liczba KSM dostępna na giełdach może dość skutecznie zostać ograniczona.

Czy wpłynie to jednak na cenę? Zależy to od wielu czynników, a jednymi z głównych są większy marketing, programy zachęt DeFi i adopcja rozwiązań ekosystemów Kusama i Polkadot.

Warto jednak mieć w głowie maj 2022 roku jako czas, w którym cena KSM może zacząć spadać. To właśnie wtedy ponad 1 mln KSM zablokowane w pierwszych crowdloans trafi z powrotem do ich właścicieli, co może wywołać ogromną presję sprzedaży. 

6. Aave (AAVE)

Aave to największy protokół pożyczkowy DeFi i jeden z największych projektów zdecentralizowanych finansów na całym rynku. Podobnie jak Bancor wprowadza wersję 3 swojego protokołu, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na platformę i jej dość mocno ograniczony podażowo token.

Aave w wersji trzeciej proponuje wiele ulepszeń, a jednym z najważniejszych wydaje się “Portal”, czyli funkcja, która ułatwi przenoszenie płynności między różnymi sieciami, na które Aave również szerzej się otworzy, podobnie jak na rozwiązania L2. To wszystko może pozwolić platformie wrócić na pierwsze miejsce pod względem TVL (zablokowanej wartości) na całym rynku DeFi.

Więcej o Aave V3 pisaliśmy tutaj:

AAVE 

Kiedy Aave V3 zostanie wprowadzone? Tego nie wiemy, ale raczej w pierwszym kwartale 2022 roku. Sam token jednego z największych projektów DeFi nie ma może takiego kluczowego znaczenia dla Aave jak BNT dla Bancor, co nie zmienia faktu, że staking zachęca do zakupów. 

Pamiętajmy też, że tokeny projektów nie tylko służą pokrywaniu opłat, dostarczaniu płynności, spekulacji i różnym formom zabezpieczania protokołu, ale są pewnym wyznacznikiem wartości danej „marki”. Jak pokazuje UNI, nie potrzeba dużego wykorzystania, aby być wysoko w rankingach…

7. Secret Network (SCRT)

Nazwa mówi sama za siebie. Secret Network pozwala tworzyć aplikacje i NFT, które są całkowicie prywatne, a także pozwala na anonimowe transfery i wymiany. Potencjał takich rozwiązań dostrzegł… Quentin Tarantino, a świetnym przykładem jest niedawno uruchomiony rynek NFT Stashh. Co więcej, SCRT przy tym wszystkim, na co pozwala nie jest private coinem więc (teoretycznie) nie grozi mu banicja z dużych giełd.

Więcej informacji o tym czym jest i jak działa Secret znajdziesz w naszym przewodniku, do którego gorąco zapraszam:

Secret

Secret Network planuje ogromną ekspansję w roku 2022 roku. Mówi się o co najmniej 100 projektach budujących w sieci, a wspomina nawet o 1000, które mają pojawić się w 2022 roku. Dodatkowo niedawna implementacja IBC wprowadziła Secret w wielołańcuchowy świat Cosmos.

Czy zapewniające prywatność platformy smart kontraktów będą kolejną niezłą narracją przyszłego roku? Możliwe, a Secret wydaje się najpewniejszym, choć nie jedynym w tej kategorii, wyborem.

8. Cosmos (ATOM)

Czy 2022 rok będzie dla ATOM łaskawy? Patrząc na rozwój i jakość projektów budujących swoje rozwiązania wykorzystując przy tym narzędzia Cosmos wydaje się, że tak (np. umieszczony na liście Secret Network, czy dodana w “bonusie” LUNA).

Cosmos Hub (czyli łańcuch Cosmos, którego tokenem jest ATOM) ma kilka poważnych problemów, na które może jednak znaleźć rozwiązanie w ciągu nadchodzących 365 dni. Największą bolączką projektu jest to, że sieć Cosmos może działać właściwie… bez Cosmos Hub. 

Cosmos

Rozwój jest jednak namacalny i niezaprzeczalny. Przyszłe rozwiązania mają znacznie zwiększyć wartość ATOM i Cosmos Hub w - jakby nie patrzeć - jego “własnym” ekosystemie, a nadejść mogą szybko. 

Mowa o dwóch ważnych nowościach. Po pierwsze ustanowieniu Cosmos Hub, jako centrum, przez które przechodzi cała komunikacja IBC, która w tym momencie działa nie tak jak planują to programiści projektu. W zamyśle to właśnie Cosmos Hub ma być pośrednikiem między „strefami” i zapewniać bezpieczeństwo transferom międzyłańcuchowym oraz mniejszą ilość wymaganych połączeń.

Drugą ważną zmianą ma być funkcja zabezpieczenia innych łańcuchów w sieci przez Cosmos Hub, czyli przez walidatorów stakujacych ATOM, dzięki tzw. Interchain Security, które wykorzystuje IBC. Wprowadzenie tego systemu zbliży nieco Cosmos do Polkadot, którego „dzielone bezpieczeństwo”, a raczej „bezpieczeństwo jako usługa”, jest jednym z głównych powodów (ale zdecydowanie nie jedynym), dla którego projekty chcą dołączyć do sieci DOT.

Te dwie główne funkcje, jak i ciągły rozwój ekosystemu, mogą wreszcie nadać większe znaczenie głównemu projektowi i tokenowi sieci Cosmos, który do tej pory znajdował się w cieniu Terra. Czy jednak wyjdzie z tego cienia kiedy nowe możliwości zostaną dodane i czy duże projekty (takie jak Terra, Secret, Crypto.org, KAVA, czy Band) będą je stosować? Zobaczymy.

9. Chainlink

Jeden z najważniejszych projektów rynku kryptowalut, kluczowy dla wielu aplikacji (nie tylko DeFi), zabezpieczający dziesiątki miliardów dolarów wartości i łączący wiele znanych, ogromnych firm ze świata rzeczywistego z blockchainem i smart kontraktami.

chainlink

Rozwój technologii (opisany w Chainlink 2.0), ekosystemu i partnerstw w świecie rzeczywistym Chianlink w 2021 był ogromny, jednak cenowo LINK nie zrobił niczego wyjątkowego, wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o to gdzie teraz znajduje się token LINK, to jest mniej więcej tam gdzie… na początku 2021 roku.

Chainlink zawiódł wiele osób w mijającym roku brakiem eksplozji ceny, ale fundamentalnie jest to absolutnie kluczowy gracz na rynku DeFi i NFT. Jednym z najważniejszych wydarzeń nadchodzącego roku może być wprowadzenie oczekiwanego przez wszystkich, rewolucyjnego stakingu LINK.

Nawet jeśli nie doczekamy się stakingu, to jest mnóstwo powodów, dla których warto przyjrzeć się LINK i jeszcze więcej potencjalnych świetnych newsów, które mogą wywołać wzrost wartości tokena. Czy jeden z najważniejszych graczy na rynku kryptowalut, kluczowy dla DeFi i NFT w niemal każdej sieci blockchain nie powinien mieć pewnego miejsca w top 10? 

10. Moonriver

Moonriver to platforma smart kontraktów, kompatybilna z EVM. Projekt z takim ekosystemem, jaki ma Moonriver nie powinien być wyceniany (w porównaniu do konkurencji) na niecałe 500 mln USD, zwłaszcza jeśli zakładamy, że hossa będzie jeszcze trwać i czeka nas jeszcze choć jeden “impuls”, który zapewni zastrzyk gotówki (lub jej rotacje) i wywoła nowe ATH wielu projektów.

ekosystem Moonriver

Jeśli fundamenty mają znaczenie dla potencjału cenowego w 2022 roku to MOVR jest w czołówce. Mnóstwo partnerstw, działający ekosystem z TVL (zablokowana wartość w DeFi) większym niż posiadają znacznie wyżej skapitalizowane Tezos, czy Algorand i cały czas rosnąca liczba projektów ogłaszających budowę swoich rozwiązań w tej sieci mówi sama za siebie.

Moonriver jest jednym z najbardziej niedocenianych projektów w rankingu, co nie zmienia faktu, że ma spore ALE. Istnieje prawdopodobieństwo, że start Moonbeam i ekosystemu Polkadot odsunie trochę uwagi od MOVR… 

Dlaczego akurat te 10?

Stosunek ryzyka do nagrody oraz długoterminowy potencjał jest jednym z głównych czynników, jakie brałem pod uwagę (pamiętajcie, to jedynie mój subiektywny wybór). Na liście nie umieściłem kryptowalut, które są świeżo po niesamowitych zyskach, ponieważ w ich wypadku nie ma sensu gonić wzrostów, co nie znaczy, że nie należy szukać dobrych okazji do wkupienia się w te wartościowe projekty (jak np. MATIC).

Jeśli hossa będzie trwać przynajmniej przez kilka miesięcy 2022 roku, możliwe, że wszystko znów zyska na wartości. Pozostaje znaleźć projekty, które według was mają największy potencjał, aby nie tylko krótkoterminowo zyskać więcej niż inne, ale i w razie “zagapienia się” i niezrealizowania zysków lub szybszego zakończenia hossy miały szansę powrócić w przyszłości.

Bonus: Ethereum i Terra

Czy druga największa kryptowaluta na rynku może zapewnić duże zwroty? Jak najbardziej, zwłaszcza jeśli w rozsądnym czasie wprowadzi ETH 2.0, czyli przejdzie na algorytm Proof of Stake, który ma wiązać się nie tylko z niższymi opłatami, ale też z (być może) większym spalaniem ETH. Co więcej, rozwój L2, zwłaszcza wprowadzenie ZK-Rollups, może przywrócić wielu użytkownikom wiarę w czołową platformę smart kontraktów.

Ethereum, jak dziwnie by to nie zabrzmiało, może być czarnym koniem 2022 roku i choć jestem daleki od teorii “flipowania”, czyli zastąpienia BTC na pierwszej pozycji pod względem kapitalizacji rynkowej, ze wszystkim co nadchodzi dla ETH wydaje się to mniej niemożliwe, a nawet zaryzykuję stwierdzenie “dość prawdopodobne”.

Terra (LUNA)

Nie sposób tworzyć listy skupiającej się głównie na fundamentach i nie umieszcić na niej LUNA. Patrząc na cały czas rosnącą adopcję UST i ilość projektów, które powstają w tej sieci ciężko nie być pozytywnie nastawionym na 2022 rok.

Nie można niedocenić ekosystemu Terra, zwłaszcza po aktywacji IBC i widocznie rosnącej adpocji UST wychodzącej poza ekosystemy Terra i Cosmos. W 2022 roku zdecentralizowane stablecoiny mogą rozwijać się jeszcze szybciej, a to przełoży się na - być może - jeszcze większy wpływ na cenę LUNA. 

LUNA jest bardzo mocnym projektem, który nie powiedział ostatniego słowa, ALE należy pamietać o bardzo mocnej końcówce 2021 roku, a także o tym, że wraz ze wzrostem wartości LUNA, jej ilość potrzebna do wybijania UST będzie maleć ($1 LUNA pozwala wybić $1 UST). W tym wypadku należy przeanalizować wiele za i (krótkoterminowych) przeciw.

Osiągnięcie - w aktualnie panujących warunkach - poziomu kapitalizacji podobnego do BNB jest jak najbardziej możliwe, a to oznaczałoby ponad 200% wzrost ceny od 100 USD, jednak po takiej końcówce roku (a dokładniej po całym 2021 roku), widać już początki euforii w okół projektu i wygląda na to, że prędzej czy później przyjdzie czas na odreagowanie, co może dać znacznie lepszy punkt wejścia niż aktualny ($100). 

Podsumowanie

Jest mnóstwo projektów w top 200, które zasługują na wzmiankę i mogą sobie genialnie poradzić w nadchodzącym roku, ale z wielu powodów nie zmieściły się na liście. 

Wszystkie, o których wspomnieliśmy mają ogromny potencjał, duże budujące się ekosystemy, działające już produkty lub ważne wydarzenia, które nadejdą w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Warto zapoznać się ze wszystkimi, co nie znaczy, że należy zamknąć oczy i kliknąć BUY. Każdy z tych projektów może okazać się mniejszą lub większą klapą, może nie dostarczyć tego co obiecał, nie zyskać adopcji lub po prostu zawieść ruchami cenowymi. Bardzo dużo będzie zależeć od tego co zrobi Bitcoin i czy hossa będzie kontynuowana.

Pamiętajcie, aby zawsze wykonać własny research i dostosować ryzyko, które w 2022 roku, w wielu przypadkach, wydaje się większe niż w 2021. 

Popularne