. . .

Kryptowaluty - Jak zacząć?

Rafał   2021-05-13 18:38

Dowiedziałeś się, czym jest Bitcoin i chciałbyś zacząć, ale nie wiesz jak? Z tego artykułu dowiesz się, od czego zacząć, o czym pamiętać, a także poznasz ryzyko, które wiąże się z inwestowaniem w kryptowaluty.

kryptowaluty jak zacząć?

Bitcoin

Mam nadzieję, że wiesz już, czym jest Bitcoin. Jeśli nie, zapraszam Cię najpierw tutaj:

bitcoin

Jeśli znasz już podstawy, to czas na konkrety. Pierwszym co zrobisz, gdy już podejmiesz decyzje o inwestycji w kryptowaluty będzie zapewne zakup Bitcoina. Kupno BTC jest zdecydowanie najprostsze i najszerzej dostępne.

Ryzyko

Czy wiesz, że gdybyś kupił Bitcoina w 2011 roku za 1000zł to... straciłbyś trzy stówy, gdybyś sprzedał za wcześnie.

Według danych KAŻDY, kto trzymał Bitcoina co najmniej 4 lata zarobił. Nie ważne kiedy i za ile kupił, po tym czasie zawsze byłbyś na plus. Pytanie czy to oznacza, że nie da się stracić na kryptowalutach, albo że ten trend się utrzyma? Zdecydowanie nie. 

Z perspektywy czasu wszystko wydaje się takie oczywiste, przecież wystarczyło nie sprzedawać w 2013. Można było kupić nawet na ATH (All Time High) w 2013 i 4 lata później sprzedać z ogromnym zyskiem. Tyle że to nie jest takie proste, gdy dzień po dniu widzisz jak cena spada, albo gdy po roku okazuje się, że straciłeś 80% inwestycji i chcesz cokolwiek ratować.

Musisz posiadać proste podejście. Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz. Wiele osób na kryptowalutach traci, kupują gdy ceny idą w górę, a sprzedają w panice gdy nagle doświadczają korekty, ponieważ nie mają doświadczenia, nie znają rynku, historii, trendów.

Na kryptowalutach da się zarobić, natomiast musisz znać ryzyko i nie inwestować środków, których nie masz lub na utratę, których Cię nie stać. Pamiętaj o tym, pieniądze przeznaczone na kryptowaluty uznaj za „stracone”, nie podejmuj pochopnych decyzji i przede wszystkim trzymaj się swojej strategii oraz realizuj zyski!

Oczywiście wiele zależy od tego, jaką masz strategię, czy jest to długoterminowa inwestycja na lata, czy szybki skok na kasę? Raczej to pierwsze sprawdza się częściej...

Zapraszam Cię jeszcze do działu Poradniki, gdzie znajdziesz mnóstwo potrzebnych informacji, Blokpres Research, gdzie patrzymy na różne rzeczy przez pryzmat analizy i danych, a także do artykułu o tym, jak się w tym nie pogubić?

jak sie nie pogubic 

Gdzie kupić kryptowaluty?

Przejdźmy więc do konkretów. Giełda, kantor, czy może inny sposób? Jak kupić? Gdzie kupić?

Giełd jest niemal tyle, co kryptowalut. No, może nie aż tyle, ale cały czas powstają kolejne. Jedne są świetne, a inne… mniej. Zacznijmy od tego, czego nie robić. Przede wszystkim nie kupuj kryptowalut z niepewnych źródeł. 

Jeśli chodzi o kupno Bitcoina, raczej wybieraj giełdy, chyba że interesuje cię jednorazowa transakcja. Kantory oferują gorsze kursy, ale nie ma sensu przechodzić weryfikacji i rejestrować kont jeśli masz zamiar kupić BTC za niewielką kwotę. Jeśli jednak musisz przejść weryfikację to lepiej zacząć na giełdach.

giełdy

Można również skorzystać z platform OTC jak np. Localbitcoins. Natomiast podobnie jak w przypadku kantorów, nie jest to najlepsze cenowo rozwiązanie, jak i również najwolniejsze z tych wszystkich, ponieważ transakcje przeprowadzasz bezpośrednio z drugą osobą, co wydłuża czas realizacji zakupu.

Największe i najbardziej znane giełdy są zdecydowanie najlepsze. Możemy polecić kilka na początek. Są to Binance, Bitbay (zmiana nazwy na Zonada) i Coinbase. 

Giełda Binance

Jest to największa giełda na rynku. Ich oferta nie sprowadza się jedynie do kupna Bitcoina i mnóstwa innych kryptowalut. Oferują również między innymi staking, pożyczki, handel dźwignią (nie dla początkujących) i wiele innych. 

Oczywiście, możliwe, że na początku nie będzie Cię to interesować, ale skoro już musisz założyć konto i przejść weryfikację aby zakupić kryptowaluty za gotówkę, lepiej skorzystać z giełd oferujących najwięcej możliwości. 

Od 2021 roku korzystanie z Binance wymaga przejścia weryfikacji. Wcześniej limity wypłat wynosiły nawet 2 BTC dziennie bez weryfikacji.

Co do weryfikacji. Prawdopodobnie w przyszłości każda giełda będzie już na starcie wymagać weryfikacji w związku z postępującymi regulacjami, więc jeśli nie masz na to ochoty, raczej nie kupuj kryptowalut. W każdym momencie giełda może wprowadzić obowiązek KYC i może się okazać, że dopóki nie prześlesz dokumentów, nie wypłacisz nawet ułamka swoich BTC.

Binance

Giełda Bitbay (Zonda)

Polska giełda, która nie jest już w Polsce... Po nagonce na kryptowaluty, zostali zmuszeni do przeniesienia firmy do Estonii. Oferta jest (na moment pisania tego artykułu) dość ograniczona,  zarówno jeśli chodzi o dostępne kryptowaluty jak i inne usługi, natomiast najważniejsze funkcje są takie, jakie być powinny.

Kupno i sprzedaż są banalnie proste, a użytkownicy z Polski, mają mnóstwo możliwości wpłaty i wypłaty. Bitbay oferuje standardowe przelewy, wpłaty i wypłaty przez Pocztę Polską, a także wypłaty z bankomatów (Sky Cash). 

Zdecydowanie jedna z najlepszych giełd dla inwestorów z Polski. Aby korzystać ze wszystkich funkcji należy przejść weryfikację. 

BitBay

Giełda Coinbase

Podobnie jak BitBay, jest prostą w obsłudze giełdą. Znana marka oferująca wysokie bezpieczeństwo. Również należy przejść pełną weryfikację. Można kupić Bitcoina nawet za 25zł przy użyciu karty lub przelewu. Wypłaty ze sprzedaży kryptowalut możliwe są na konto bankowe lub Paypal.

Jeśli interesuje Cię szybki zakup, raz w miesiącu, dobrym rozwiązaniem może być właśnie Coinbase, które pozwala zautomatyzować proces zakupu, możemy np. ustawić zakup co miesiąc za 200zł, lub co tydzień za 50zł.

Coinbase w kwietniu 2021 roku weszło na giełdę pod symbolem COIN.

Coinbase

Poza wymienionymi istnieją inne, ogromne i bezpieczne giełdy, ale na początek te trzy zdecydowanie Ci wystarczą. Co więcej, jeśli nie jesteś zapalonym traderem wystarczy Ci konto na tylko jednej z tych trzech. Jeśli interesuje Cię prostota i wygodne wpłaty i wypłaty Bitbay może być dla Ciebie idealne, jeśli jednak lubisz altcoiny, to z tych trzech wymienionych Binance jest najlepszą opcją. Zakupy cykliczne i strategia DCA - wybierz Coinbase.

Jeśli interesuje Cię oferta innych giełd zapraszamy do naszego rozwijającego się katalogu.

Bezpieczeństwo na giełdach kryptowalut

Pamiętaj aby jak najlepiej zabezpieczać się na giełdach. Używaj silnych haseł, możesz, a nawet powinieneś je zmieniać co jakiś czas.

Zawsze używaj dwuetapowej weryfikacji, nie numerem telefonu (lub nie tylko), ale poprzez Google Authenticator. Jeśli jest taka opcja, dodaj numer PIN. 

Pamiętaj, nie istnieje coś takiego jak za dużo zabezpieczeń.

Giełdy DEX

Jeśli chcesz inwestować w projekty DeFi lub inne działające na Ethereum, BSC itp. możesz i w większości przypadków musisz, korzystać z giełd DEX, czyli zdecentralizowanych. Na nich nie musisz się rejestrować, jedyne czego potrzebujesz to portfel np. MetaMask, który łatwo połączysz ze wszystkimi usługami DeFi. Najbardziej znanymi zdecentralizowanymi giełdami na Ethereum są Uniswap i SushiSwap, a na Binance Smart Chain PancakeSwap. 

Co dalej? Zabezpiecz swoje kryptowaluty

Kupiłeś Bitcoina i co dalej? Wypłać go, nie trzymaj środków na giełdach. Jest jedna prosta zasada, nie twoje klucze, nie twoje kryptowaluty (jeśli nie wiesz co to klucze, nie kupuj kryptowalut). Zdecydowanie polecam wyposażyć się w jeden z portfeli sprzętowych takich jak Ledger, czy Trezor. Jeśli nie zainwestowałeś większej kwoty i nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, rozwiązaniem będzie np. Exodus. Jest to portfel, który pozwala na przechowywanie wielu kryptowalut na swoim komputerze.  

Portfele

"Altcoiny"

Jeśli zagłębisz się w rynek, możesz zechcieć kupić coś innego. Przecież kryptowaluty to nie tylko Bitcoin. Jest ich mnóstwo, dziesiątki tysięcy. 

Wiele istnieje tylko po to, aby zgarnąć szybkie pieniądze, wiele po prostu upada, nawet mimo dobrych chęci, ale sporo wprowadza wiele nowości, optymalizacji i być może zrewolucjonizuje wiele aspektów, wielu rynków. Doświadczony inwestor będzie w stanie zarobić na większości z nich, lecz ci niedoświadczeni polegną. 

Musisz pamiętać, że żaden projekt nie jest idealny, żaden nie jest TYM JEDYNYM. Nie przywiązuj się do nich i zawsze realizuj zyski! Nic nie zarobisz, jeśli nie sprzedasz. Najlepiej inwestować w długoterminowe projekty z dobrymi fundamentami podczas bessy. 

Przynajmniej nie trać pieniędzy. Nie bądź chciwy i odzyskaj swoją początkową inwestycję, a później ciesz się zyskami, bez balastu psychicznego, którego nie unikniesz, gdy zobaczysz nagły spadek na rynku (choć w wielu przypadkach (do tej pory) opłacało się trzymać dłużej niż nakazywał rozsądek - znów strategia!). Zaplanuj kiedy chcesz się wycofać, jaki zysk jest dla ciebie wystarczający i nigdy nie żałuj, że „mogłeś poczekać” lub „trzeba było wcześniej sprzedać”. Nikt nie sprzedaje na ATH (All Time High) i nie kupuje w idealnym momencie. 

Bardzo ważna jest strategia i dobry research przed dokonaniem inwestycji. Nie kupuj czegoś bo "ktoś coś powiedział", czy napisał.

Nie daj się nabrać!

I proszę, nie daj się nabrać na super okazje, lub super pomocnych użytkowników na discordach, czy telegramach. Wyślij mi 1BTC to odeśle Ci 2 itp... Ucz się na błędach innych, nie swoich i pamiętaj, że nie ma nic za darmo. Nawet jeśli ma miejsce jakiś airdrop, to jedyne co powinieneś wtedy podać, to swój ADRES (Publiczny), nic więcej. 

oszustwa 

Nie udostępniaj ekranu, komputera, nie pożyczaj i nie wierz na słowo. Nie podawaj swojego klucza prywatnego, frazy seed lub plików z portfela nikomu! Nie otwieraj plików i wiadomości, którym nie ufasz i zawsze sprawdzaj nadawcę. 

Oszuści są wszędzie i kryptowaluty nie są inne. Na każdym kroku spotkasz ludzi podających się za kogoś innego, którzy tylko czekają aby dobrać się do twoich cennych Bitcoinów.

Bądź bezpieczny i inwestuj mądrze (lub YOLO, twoje pieniądze, twoja sprawa). Powodzenia i niech twoje portfolio świeci się na zielono nawet podczas bessy! 

Popularne