Co to Masternode?
Najpierw wyjaśnijmy, czym są Węzły (ang. Nodes). Węzeł sieci jest to komputer, który stanowi część tej sieci, jest jednym z jej filarów i przechodzi przez niego cała komunikacja, jaka ma miejsce w danej sieci. Węzły kryptowalut takich jak np. Bitcoin to komputery stale podłączone do Internetu, które przechowują pełną kopię łańcucha bloków, a także weryfikują poprawność transakcji.
Masternode jest to specjalny węzeł w sieci, czy też po prostu odpowiednio skonfigurowana aplikacja, portfel, który spełnia dodatkowe funkcje, które są zależne od danej sieci, mogą to być na przykład natychmiastowe lub anonimowe transakcje. Masternode jest ważniejszy niż inne, „normalne” węzły. Jego zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania łańcucha bloków. Mimo że masternode pierwotnie były stosowane w Dash jako dodatek do Proof of Work, głównie są wykorzystywane w kryptowalutach Proof of Stake.
W zamian za poprawne wykonywanie swoich obowiązków węzły są wynagradzane.
Jak uruchomić Masternode?
Aby stworzyć masternode, należy zablokować konkretną ilość danej kryptowaluty jako zabezpieczenie. Na przykład, w przypadku Dash jest to 1000 DASH. Jeśli użytkownik posiada kryptowalutę w ilości, która pozwala na stworzenie masternode, musi zdeponować tę kwotę w portfelu. Następnie może albo sam obsługiwać serwer, na którym będzie działał jego węzeł lub zwrócić się do firmy, która się tym zajmie, oczywiście odpłatnie.
Konfiguracja masternode wymaga pewnych umiejętności technicznych, chociaż każda z kryptowalut posiada szczegółowe poradniki na temat tego, w jaki sposób należy to zrobić.
Zazwyczaj do utworzenia nowego masternode wykorzystuje się serwer Linux od dostawcy VPS.
Aby czerpać korzyści finansowe ze swojego masternode, należy monitorować swój węzeł, ponieważ aby otrzymywać nagrody, musi on być on-line a portfel, na którym się znajduje, musi zawsze być aktualny.
Po co tworzyć Masternode?
Wkład do sieci
Po pierwsze będziesz częścią sieci. Pomożesz w sprawdzaniu transakcji, a tym samym w bezpiecznym jej funkcjonowaniu. Ponadto, w konkretnych kryptowalutach, masternode pozwala na udział w zarządzaniu łańcuchem, poprzez głosowania nad przyszłością sieci i potencjalnych modyfikacjach jej działania.
Dochód Pasywny
Jak wiadomo wszyscy jesteśmy w kryptowalutach dla technologii ;) Głównym powodem, dla którego warto posiadać masternode są kwestie finansowe. Obsługa węzła pozwala na generowanie pasywnego dochodu. Oczywiście zależy on od wielu czynników. Jeśli projekt oprócz szybkiego dochodu nie oferuje nic więcej, zapewne źle się to skończy… Masternode w 99% przypadków są bardzo ryzykowne. Istnieje niewiele projektów, które przetrwały próbę czasu. Zabezpieczenie, które należy posiadać i zablokować w węźle jest inwestycją, która w zależności od projektu, może się nigdy nie zwrócić lub po prostu nie opłacać, jeżeli jednak dobrze trafiliśmy, możemy zarobić naprawdę sporo.
Który projekt wybrać?
Istnieje kilkadziesiąt tysięcy kryptowalut i co najmniej kilkadziesiąt projektów masternode. Wybór tego, który spełni nasze oczekiwania, jest trudny i wymaga sporego badania rynku i analizy projektu. Poniżej znajdziesz kilka największych projektów, które nie istnieją od wczoraj i mają wypracowaną pewną pozycję na rynku:
- Dash
- Horizen
- Energi
- Divi
- PIVX
- Syscoin
Przed wyborem projektu należy przeanalizować parametry projektu i to, w jakim czasie (teoretycznie) nastąpi zwrot z inwestycji. Kwestie finansowe są istotne dla każdego, lecz przede wszystkim projekt musi przetrwać do momentu, w którym nasza inwestycja się zwróci, więc trzeba skupić się na:
- Zespole, który stoi za projektem, czy są aktywni i mają umiejętności, aby spełnić swoje obietnice.
- Społeczności, czy w ogóle istnieje, jak jest duża i czy jest aktywna
- Celach projektu, czy są realne i realizowane zgodnie z planem
- Płynności, czy projekt posiada odpowiedni wolumen obrotu, na ilu giełdach i czy ten obrót nie jest sztucznie generowany
Jeśli nie posiadasz umiejętności technicznych, możesz skorzystać ze znanych platform, które oferują hosting masternode, a także pozwalają na inwestycje mniejszych kwot, jako udziały w puli.