. . .

Jak działają transakcje Bitcoin? Wyjaśnienie modelu UTXO

Rafał   2021-05-24 02:00

Zapewne usłyszałeś już o UTXO i zastanawiasz się, co to jest, a może po prostu chcesz się dowiedzieć, jak działają transakcje w sieci BTC? Niezależnie od tego dlaczego się tu znalazłeś, dobrze trafiłeś. Postaramy się wyjaśnić, jak działają transakcje w sieci Bitcoin i czym jest UTXO.

Bitcoin transakcja

Monety?

Bitcoin korzysta z łańcucha bloków, który w czasie rzeczywistym śledzi wszystkie transakcje, jakie mają i kiedykolwiek miały miejsce. Każda z transakcji jest zapisana na blockchainie, dzięki czemu można prześledzić historię każdego z Bitcoinów od momentu, w którym został wykopany. Jako użytkownik sieci BTC będziesz korzystał z portfela, aby wysyłać lub odbierać Bitcoiny.

Co ciekawe (i trochę skomplikowane dla początkujących) nasze portfele nie przechowują żadnych monet Bitcoin. Nie ma czegoś takiego jak saldo, lub stan konta, tak samo jak nie ma żadnych monet BTC. Oczywiście tak się mówi i jest to w porządku, natomiast w praktyce nic takiego nie istnieje. Nasz portfel tak naprawdę sumuje wartość naszych UTXO, czyli Unspent Transaction Outputs, a następnie wyświetla nam ich sumę. 

bitcoin

UTXO

Każda transakcja Bitcoin musi posiadać co najmniej jedno wejście i jedno wyjście. Każde wejście jest wyjściem poprzedniej transakcji. Te wejścia, które nie zostały jeszcze użyte do stworzenia nowej transakcji są właśnie UTXO, czyli niewydane wyjścia transakcji. 

Bitcoin UTXO

Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie (pomijamy opłaty za transakcje, które są po prostu odejmowane od wyjścia). Korzystając z grafiki powyżej, załóżmy, że Tomek otrzymał od Grażyny 0,5 BTC a od Sebastiana 0,3 BTC. W tym momencie jego portfel wyświetla 0,8 BTC i tyle może on wydać. Dokładniej mówiąc, posiada dwa UTXO o łącznej wartości 0,8 BTC, które jego klucz prywatny może podpisać.

W momencie, w którym Tomek wysyła 0,6 BTC np. na giełdę, aby je sprzedać, jego portfel wykorzystuje dostępne UTXO (czyli 0,5 + 0,3), następnie wysyła 0,6 na adres giełdy, a resztę (minus pobrana opłata) odsyła na tzw. adres reszty, który również kontroluje Tomek. 

W tym momencie transakcja jest wysyłana do węzłów, które sprawdzają, czy ma ona sens, czyli, czy Tomek ma prawo wysłać te 0,6 BTC. Węzły czytają blockchain i stwierdzają, że transakcja jest poprawna, a Tomek dysponuje UTXO, na których posiada więcej niż 0,6 BTC. Transakcja nadal jest niepotwierdzona, a dodawana do Mempool, czyli miejsca, gdzie oczekuje na dodanie do łańcucha. Tylko górnik ma prawo ją dodać i doda ją, o ile mu się to opłaca. 

Opłaty

Każda transakcja może składać się z kilku wejść i wyjść. W jednej transakcji można wysłać BTC na wiele różnych adresów. Im więcej wejść i wyjść tym transakcja jest cięższa i zajmuje więcej miejsca w bloku. Aby górnik dodał ją do łańcucha, musi mu się to opłacać, dlatego użytkownik jest zmuszony do zapłacenia niewielkiej kwoty, aby go zachęcić. 

Doborem odpowiedniej opłaty nie musisz się przejmować, ponieważ portfele sugerują opłatę za konkretną transakcję. Robią to, analizując opłaty poprzednich transakcji. Im wyższa opłata, tym większa szansa na to, że górnik ją wybierze.

Co ważne, przy ustalaniu opłat nie ma znaczenia kwota jaką wysyłasz, a właśnie to, jak dużo miejsca twoja transakcja zajmie w bloku. 

Podsumowanie

Wbrew pozorom model UTXO jest dość prosty do zrozumienia i mamy nadzieję, że ten artykuł chociaż trochę to rozjaśnił. Jednak, nie przejmuj się, nawet jeśli go nie rozumiesz to jako inwestorowi, czy traderowi jest Ci to i tak niepotrzebne, ponieważ wszystko za Ciebie zrobi portfel. 

Popularne