Inwestowanie w kryptowaluty jest inne niż tradycyjne znane nam sposoby pomnażania kapitału. Ceny bardzo szybko potrafią się zmieniać, co prowadzi do chciwości i braku wyciągania zysków lub paniki i sprzedaży na stracie.
Postaram się przedstawić kilka strategii które mogą pomóc Ci w wybraniu własnej drogi "krypto-inwestora".
Oczywiście jak żaden artykuł na portalu nie jest to porada inwestycyjna.
Inwestuj w siebie
Tak wiem, brzmi to jak tanie hasło na baner reklamowy, ale taka jest prawda. Inwestycja w swoją wiedzę i umiejętności może zarobić dla Ciebie więcej, niż niejedna inwestycja w kryptowaluty. Projekty krypto cały czas szukają pracowników. Co najlepsze, pracę można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli, w przeciwieństwie do mnie, umiesz pisać, czyli posiadasz "lekkie pióro", a do tego świetnie znasz angielski, możesz zostać copywriterem. Jeśli umiesz pozycjonować strony, pozycjonuj strony kryptowalutowe. Lubisz pomagać innym? Możesz zostać moderatorem na discordzie, telegramie itp.
Na każdym z tych stanowisk musisz posiadać wiedzę (nie raz techniczną) z zakresu kryptowalut. Nazewnictwo i zrozumienie działania blockchainów jest podstawą, dlatego możesz zainwestować czas i pieniądze, aby tę wiedzę zdobyć.
Jeśli już jesteś programistą, lub zmierzasz w tym kierunku to trafiłeś w dziesiątkę. Właściwie każdy projekt szuka programistów. Naucz się języków używanych w kryptowalutach i działaj.
HODL
Przejdźmy do konkretnych strategii, które możesz wykorzystać, inwestując. Jeśli jesteś niedoświadczony, nie masz czasu lub chęci na to, żeby uczyć się handlu, analizy itp. to strategia HODL może okazać się najlepsza. HODL, pochodzi od angielskiego hold, czyli trzymaj. Wzięło się to od przejęzyczenia, a raczej złego wpisania wyrazu hold na klawiaturze, przez jednego z użytkowników forum Bitcointalk.
Strategia ta jest banalnie prosta. Polega na zakupie Bitcoina, lub innej kryptowaluty. Tyle, nic więcej nie potrzeba. Kupujesz BTC i trzymasz. Jeśli historia jest jakimś wyznacznikiem to strategia HODL sprawdzała się, o ile trzymało się Bitcoina przez co najmniej 4 lata od zakupu. Po tym czasie ZAWSZE byłeś na plus. Niezależnie kiedy kupiłeś, po 4 latach zarobiłeś.
Ma ona jeszcze jedną ważną cechę. Nie interesują Cię wahania ceny, ponieważ nie masz zamiaru sprzedawać przez określony czas, lub do momentu osiągnięcia przez Bitcoina konkretnej ceny.
DCA
DCA, czyli Dollar Cost Average. Strategia to polega na zakupie Bitcoina w stałych odstępach czasu za określoną kwotę, bez względu na jego cenę.
Jeśli chcemy kupić Bitcoina, ale nie stać nas na jednorazowy spory zakup wtedy możemy zastosować strategię DCA i kupować pierwszego dnia każdego miesiąca BTC o wartości 400zł. Lub co tydzień za 100zł. Niezależnie od ceny, zawsze wydajemy określoną kwotę w określonym czasie. DCA jest prawdopodobnie najlepszą strategią, nie tylko dlatego, że "Bitcoin drogi", ale też dlatego, że uśredniamy nasze wejście i krótkoterminowe wahania ceny nie są dla nas tak bolesne.
Istnieje wiele wyliczeń, które udowadniają jak dochodowe (DO TEJ PORY) było stosowanie DCA.
Tę strategię można stosować również w przypadku inwestycji w inne kryptowaluty, a także jako strategię WYJŚCIA. Nie musimy od razu sprzedać wszystkiego, a właśnie określić, że co dzień/tydzień/miesiąc sprzedajemy BTC o wartości 1000zł.
Dźwignia
Jest to narzędzie, które należy dobrze poznać, zanim zacznie się go używać. Dźwignia potrafi sprawić, że niewielkie ruchy procentowe mogą przynosić nam wielkie zyski, lecz jest bardzo ryzykowna. Jeśli otworzymy pozycję długą, a cena spadnie, możemy zostać zlikwidowani, czyli stracić 100% inwestycji.
Dźwignia działa jak pożyczka, którą musimy oddać, gdy zamykamy pozycję. Możemy otworzyć dwie pozycje długą i krótką, a także dodać do tych pozycji dźwignie, czyli mnożnik, który określa ile więcej chcemy zainwestować. Długa oznacza, że stawiamy na to, że BTC wzrośnie, krótka, że spadnie.
W skrócie, możemy użyć dźwigni 2x, która sprawia, że wkładamy $1000, ale nasza inwestycja wynosi $2000, przy dźwigni 10x wynosi $10000 itd. Każdy wzrost (lub spadek) jest dla nas znacznie bardziej dochodowy, ale im większa dźwignia, tym mniejszy zakres błędu prowadzącego do likwidacji.
Nic więcej o dźwigni z tego artykułu się nie dowiesz, ponieważ jest to temat dość skomplikowany i przeznaczony dla osób, które wiedzą co robią. Oczywiście, możesz się tego nauczyć jak wszystkiego innego i wykorzystać ten sposób na swoją korzyść, ale pamiętaj, że większość używających dźwigni traci.
Niewielkie kapitalizacje, wielkie ryzyko
Jeśli chcesz inwestować bardzo małe kwoty i liczysz na szybki zarobek, musisz dostosować poziom ryzyka. Projekty z bardzo małą kapitalizacją rynkową są bardzo ryzykowne, ale jeśli wybierzesz odpowiedni, zwroty mogą być ogromne.
Inwestowanie w “świeże” lub niedocenione projekty jest jedną ze strategii szybkiego pomnażania kapitału. Nawet jeśli Bitcoin wzrośnie trzykrotnie to twoja jednorazowa inwestycja w wysokości 1000zł zmieni się w 3000zł. Zawsze to coś, ale w przypadku projektów z bardzo małą kapitalizacją, ale dobrym pomysłem, sporą społecznością i świetnym zespołem, takie zwroty mogą wystąpić po tygodniu, a nie kilku latach.
Jest to ryzykowne podejście i wiążę się z tym ryzyko całkowitej utraty pieniędzy. Małe projekty łatwo mogą zostać zaatakowane, lub okazać się po prostu oszustwem. Można podejść do tego na zasadzie "niewielkie ryzyko, wielkie zyski" i inwestować kilka stów (o ile dla nas jest to mało) w małe kapitalizacje i albo stracić wszystko, albo zyskiwać 100x. Można się ubezpieczać i wyciągać inwestycję już po podwojeniu kapitału i reinwestować ten kapitał w kolejny tzw. "gem".
Podsumowanie
Wielu inwestorów wykorzystuje mix kilku strategii. Kilka procent inwestują w ryzykowne małe projekty, kilka w duże projekty, większy lub mniejszy procent przeznaczają na handel, niektórzy "bawią się" dźwignią itd.
Większość jednak znaczną część swoich środków po prostu trzyma, czyli korzysta ze strategii HODL.
Ty sam musisz zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze. Może masz głowę do dźwigni i handlu, może wręcz przeciwnie, wolisz kupić i zapomnieć, a może lubisz ryzyko i stawiasz na niskie kapitalizacje? To już twoja decyzja.