. . .

Columbus-5 - Aktualizacja, która będzie miała ogromny wpływ na Terra

Rafał   2021-08-24 11:35

Aktualizacja Columbus-5 w dużym stopniu odpowiada za ostatni znaczący wzrost wartości LUNA. Ma wejść w życie już 9 września i wprowadzi wiele ważnych zmian i usprawnień, które wpłyną na cały ekosystem Terra.

tech

Przez społeczność Terra Columbus-5 jest często porównywany (nie bez powodu) do popularnego EIP-1559, który już działa w sieci Ethereum.

Jak wiemy ta konkretna aktualizacja Ethereum wprowadziła zmiany w opłatach transakcyjnych, których większa część jest teraz spalana i nie trafia już do górników. Columbus-5 również ma spory związek ze spalaniem. Sprawdźmy więc, o co tutaj chodzi.

Terra

Columbus-5 już działa! Został wprowadzony 30 września

Columbus-5

Zacznijmy od ważnych, ale jednak mających mniejszy wpływ bezpośrednio na LUNA zmian. Wraz z aktualizacją w życie ma wejść Ozone. 

Ozone to protokół ubezpieczeniowy, który umożliwia ubezpieczenie się od ryzyka awarii technicznych w ekosystemie DeFi Terra. Wraz z protokołem pojawi się oczywiście token zarządzający OZ, którego 15% podaży wynoszącej 10 miliardów zostanie rozdana posiadaczom LUNA.

Kolejną ważną zmianą jest aktualizacja Stargate, która ma wprowadzić IBC. W dużym skrócie IBC to protokół, który umożliwia komunikację między łańcuchami bloków należącymi do sieci Cosmos, a jak wiemy Terra do tej sieci należy, a raczej właśnie do niej oficjalnie dołączy. Odblokuje to ogromne możliwości oraz umożliwi dostęp do kolejnych aplikacji, dodatkowej płynności itp.

Ostatnią ważną zmianą jest spalanie całego seigniorage. Siegniorage to proces, w którym użytkownik wybija stablecoina Terra i w zamian musi zapłacić równowartością w LUNA. Do tej pory część LUNA z procesu wybicia stablecoina była spalana, a część trafiała do community pool. Od aktualizacji całość LUNA ma być usuwana z obiegu.

Oczywiście są to największe zmiany i nowości, ale nie jedyne.

Wpływ aktualizacji na LUNA

 

Myślę, że powyższy tweet mówi więcej o wpływie aktualizacji na ekosystemy Terra i Cosmos niż nie jeden artykuł. Sieć Cosmos otrzyma dostęp do płynności Terra a Terra do protokołów z działającym IBC. 

Najważniejszym tokenem działającym w sieci nie jest LUNA, choć ta oczywiście też jest bardzo istotna, a właśnie UST, czyli stablecoin wybijany poprzez spalenie równowartości w LUNA.

UST

UST zasila DeFi działające w Terra i będzie zasilał Ozone, a wraz z otrzymaniem łatwego dostępu do sieci Cosmos wzrośnie zapotrzebowanie na stabilne dolary Terra. Wraz ze wzrostem popytu na UST wzrośnie cena LUNA, która będzie spalana w procesie siegniorage. Zasada działania Terra była do tej pory dość prosta, a będzie jeszcze prostsza. Im większe zapotrzebowanie na stablecoiny Terra, tym większa cena LUNA, ponieważ $1 UST = $1 spalonych LUNA.

Anchor

Aktualna podaż UST wynosi 2.3 miliarda USD. Porównując to do innego zdecentralizowane stablecoina DAI, to prawie 3 razy mniej. Stablecoiny cieszą się ogromną i ciągle rosnącą popularnością oraz mają coraz większy wpływ na cały rynek. Podwojenie podaży UST nie wydaje się nawet trudnym zadaniem, a po aktualizacji oznacza to spalenie LUNA o wartości 2.3 miliarda. Sam potencjał na wzrost jest jeszcze większy. Podaż UST może osiągnąć w 2021 roku nawet 10 miliardów, co z resztą było szacowane przez współzałożyciela Terra.

Czy warto kupić teraz LUNA?

To pytanie pewnie zaprząta głowę wielu osobom, którym nie udało się wejść poniżej $10, ale pamiętajcie, że na Blokpres nie znajdziecie porady inwestycyjnej, a jedynie przemyślenia autorów ;).

LUNA otrzyma ogromny zastrzyk, nie tylko płynności, ale i rozgłosu, który już pojawia się od pewnego czasu. W tym momencie znajduje się na ATH (All Time High) i ciężko mi powiedzieć „Tak kupuj, warto” z czystym sumieniem, jednocześnie znając ogromny potencjał, jaki drzemie w Terra. Jednak ATH nie jest aż takim problemem, większym wydaje się to, że LUNA zyskała 350%... w miesiąc, a po drodze  zaliczyła jedną 20% korektę.

Nie twierdzę, że za 2 miesiące nie zobaczymy LUNA za ponad $100, ale nie wiem, czy tak będzie. Ile w tym momencie jest spekulacji i FOMO, a ile prawdziwego zapotrzebowania na LUNA. Musimy pamiętać, że wiele zależy teraz także od Bitcoina. Jeśli hossa będzie kontynuowana nawet $33 wydaje się niezłą ceną, choć jestem na 99% przekonany, że zobaczymy niższą przed 9 września, może czeka nas nawet jakiś „sell the news” w okolicach tej daty. Jeśli zobaczymy $25 na wykresie, kupowanie wydaje się niezłym pomysłem, możliwe jest nawet $18, czyli okolice poprzedniego ATH i tam już naprawdę warto pomyśleć nad zakupami, o ile oczywiście rynek nie będzie wtedy w całkowitej zapaści.

 

Popularne