. . .

Launchpady. Czy nadal warto brać udział w przedsprzedażach?

Rafał   2021-07-26 03:52

Platformy startowe nie bez powodu zyskały ogromną popularność na początku roku. Pogoń za łatwymi i ogromnymi zyskami przyciągnęła tysiące użytkowników, a owe zyski potrafiły sięgać ponad 10000%. Sprawdźmy jak to wygląda teraz i czy warto zainteresować się projektami typu Launchpad?

Launchpad

Ogromny sukces Polkastarter, Trustswap, PAID Network, DAO Maker, czy BSCPad spowodował powstawanie kolejnych tego typu projektów, na innych łańcuchach, aż w końcu prawie każda platforma smart kontraktów posiadała jakiś „starter”, a te najpopularniejsze nawet i kilkanaście. 

Oczywiście na ich sukces ogromny wpływ miała rozkręcająca się hossa i ogromne zwroty z inwestycji, które te projekty generowały dla szczęśliwców, którym udało się wygrać na loterii. Spadki na rynku pokazały jednak, że nie wszystko złoto co się świeci i mimo że nadal można zarobić na udziale w przedsprzedażach, to nie jest to już aż tak opłacalne. Zacznijmy jednak od tego czym w ogóle jest Launchpad?

Czym jest Launchpad?

Launchpad jest to platforma startowa dla projektów, które chcą zebrać dodatkowe środki na rozwój poprzez sprzedaż tokenów przed wejściem na giełdę. Uczestnicy przedsprzedaży otrzymują bardzo dobrą cenę tokenów, w większości przypadków kilku lub kilkunastokrotnie niższą niż po wejściu na otwarty rynek.

W swoich założeniach Launchpad jest świetną inicjatywą, która ułatwia deweloperom pozyskanie kapitału na rozwój swojego projektu, poprzez sprzedaż tokenów. Niejako sprzedają oni swój pomysł i obietnice jego rozwoju, jako że większość nie posiada gotowego projektu.

Oprócz oczywistych zalet takich jak niska cena wejścia i potencjalnie ogromne zwroty, platformy startowe posiadają mnóstwo wad, o których mogliśmy się przekonać na własnych oczach.

Wady Launchpadów

Szybkie wzbogacenie się jest świetnym argumentem przemawiającym za udziałem w przedsprzedażach, niestety nie jest to takie proste. 

Po pierwsze, większość wymaga zakupienia natywnych tokenów platformy w celu udziału w zakupie tokenów. Niestety większość nie daje, lub nie dawała żadnej gwarancji udziału w przedsprzedaży. Tokeny są traktowane jako los. Jeśli masz np. 1000 PAID posiadasz jeden los, który nie daje wielkich szans na zwycięstwo. Ceny „losów” potrafiły sięgać kilku, a nawet kilkunastu tysięcy dolarów w topowych okresach rynku.

Po drugie, większość projektów w ogóle nie potrzebowała środków na start, ponieważ zdobywała wsparcie od dużych inwestorów, którzy otrzymywali ogromne ilości tokenów. Oznaczało to w wielu przypadkach niewielką ilość oferowanych tokenów dla użytkowników Launchapdów, a sama przedsprzedaż miała na celu głównie marketing i dystrybucję wśród większej liczby osób, niż samo pozyskanie środków. 

Innym minusem było uwalnianie tych tokenów, czyli vesting. Jeśli nie udało Ci się dostać do przedsprzedaży, ale zainwestowałeś w projekt we wczesnych fazach po dodaniu na giełdę, lub nie sprzedałeś swojej inwestycji właściwie od razu, czekała Cię niemiła niespodzianka związana ze stopniowym, ale jednak agresywnym uwalnianiem tokenów. Tak, stopniowo-agresywne uwalnianie tokenów potrafiło w dniu odblokowania kolejnej transzy dość skutecznie obniżyć cenę.

Ogromna inflacja tokenów związana z wysokimi zachętami dla dostawców płynności i wyżej wymienionym odblokowywaniem była kolejnym ciosem dla kupujących poza platformami startowymi.

Po trzecie loterie były i są bardzo niesprawiedliwe. Bogaci mogli zainwestować ogromne kwoty w „losy” i być pewni udziału w przedsprzedaży, na której zarabiali 50, albo 100 razy tyle ile zainwestowali, a dodatkowo mogli zyskiwać więcej na tokenach, które stanowiły los, czyli natywnych tokenach platform. Biedniejsi, kupowali minimum i liczyli na ogromne szczęście. Kilka projektów próbowało wprowadzić system „każdy, kto spełni wymagania bierze udział”, ale projekty, które sprzedawały na nich tokeny, osiągały minimalny lub zerowy sukces. W końcu wszyscy zainteresowani mieli już tokeny i kupujących na rynku nie było wielu, chyba że projekt był bardzo obiecujący.

Po rozpoczęciu spadków właściwie wszystkie projekty Launchpad i te, które sprzedawały na nich swoje tokeny oberwały bardzo mocno, ponieważ głównie były to projekty o niskich kapitalizacjach, które bardzo szybko potrafią tracić (na szczęście zyskiwać też). Użytkownicy omawianych platform nie tylko tracili na inwestycjach, z których nie wyciągnęli zysków, ale i na tokenach Launchapdów, których potrzebowali do udziału w loteriach.

Zalety Launchapdów

Oczywiście zalety również były i są nadal, ale opierają się na czysto finansowych aspektach, czyli zarobku na tokenach kupionych na platformie, jak i na tokenach platformy. Jeśli trafiłeś na loterii, mogłeś zarobić dziesiątki tysięcy dolarów, ale niestety większość nie trafiła.

Zwroty były i nadal często są ogromne, ale jeśli nie byłeś w wąskim gronie szczęśliwców nie możesz liczyć na nic ciekawego.

Warto zaznaczyć, że na początku kwietnia średnie zwroty z inwestycji w projekty, które startowały na najpopularniejszych platformach wynosiły około: BCSPad 68.2x (czyli średnio każdy projekt zyskał około 6700%), PAID 53.6x, Polkastarter i DAO Maker po 33.6x. 

Jak to wygląda teraz?

W tym momencie częstotliwość ofert przedsprzedaży spadła, choć ich zwroty nadal potrafią przyprawić o zawrót głowy, jednak już nie tak często i nie o tak duży zawrót. Należy pamiętać o limicie uczestnictwa. Zysk 10x jest fantastyczny, ale jeśli limit zakupu wynosił $200 lub $300, to te $2000 nie robią aż takiego wrażenia.

Popatrzmy na ostatnie projekty na trzech bardzo popularnych platformach Polkastarter, BSCPad, DAO Maker oraz PAID. Pomijamy vesting, czyli uwalnianie tokenów i ATH (All Time High - najwyższa cena w historii), które mogło tuż po dodaniu do giełdy poszybować bardzo wysoko.

Polkastarter

Projekt

Cena sprzedaży

Aktualna cena

ROI

OpenOcean

1 BNB = 7675 OOE

1 BNB = 1198 OOE

540%

Realfevr

1BNB=521666FEVR

1BNB = 31750FEVR

1543%

Meme.com

1 MATIC = 3,13 MEM

1 MATIC = 2,8 MEM

11%

Stratos

1 ETH = 8303 STOS

1 ETH = 3306 STOS

151%

Jak widać ostatnie cztery projekty nadal potrafią dać niezłe zyski. Najsłabszy w tabeli MEM zapewnił dobry zwrot jeśli został sprzedany do 3 dni po wejściu na giełdę.

DAO Maker

Projekt

Cena sprzedaży

Aktualna cena

ROI

Pera Finance

$0.10

$0.33

230%

Formation Fi

$0.03

$0.28

833%

OpenOcean

$0.04

$0.26

550%

delta.theta

$0.09

$0.17

88.8%

DAO nadal potrafi zapewnić wysokie zwroty i prezentuje jedno z najbardziej profesjonalnych podejść do ofert oraz świetną platformę.

PAID

Projekt

Cena sprzedaży

Aktualna cena

ROI

Decubate

$0.015

$0.021

40%

Ally

$0.0083

$0.004

-51%

EmiSwap

$0.185

$0.068

-63%

2Crazy

$0.04

$0.025

-37,5%

Jak widać w przypadku PAID, które kilka miesięcy temu potrafiło zapewniać cztero i pięcio cyfrowe zwroty, tym razem jest przeciwnie. Polkastarter i DAO Maker nadal się opłaca, PAID już nie.

Innym bardzo znanym Launchpadem jest TrustSwap, ale niestety nie dostarcza on historii projektów, które tam startowały, choć wszystkie z zestawienia Top 10 nadal są na znacznym plusie. No i nie można zapominać o Launchpadach BSC (choć wiele z wyżej opisanych także oferuje przedsprzedaż projektów ekosystemu Binance) z Binance Launchpad na czele, ale Binance to największa giełda na świecie i trochę inna historia dlatego sprawdźmy BSCPad.

BSCPad

Projekt

Cena sprzedaży

Aktualna cena

ROI

Xion

$0.18

$0.085

-52%

Swapz

$0.005

$0.032

540%

Polker

$0.0225

$0.036

60%

SafeLaunch

$0.5

$0.7

40%

W przypadku BSCPad również możemy liczyć na zyski. 

Oczywiście jak wspomniałem, w tabelach pomijamy vesting, ATH, które mogło być znacznie wyższe niż obecna cena i inne czynniki. No i nie możemy zapominać o progu wejścia, który znacznie się zmniejszył wraz ze spadkami na rynku, a także ze zmianami co do wymaganych tokenów. Jednak co najważniejsze, musimy pamiętać, że liczba osób cieszących się z takich zysków jest bardzo niewielka tak samo jak nasza szansa na dostanie się do przedsprzedaży.

Wiele platform zmniejszyło ilość ofert, ale oprócz PAID, nadal warto zainteresować się inwestycjami w nowe projekty, choć trzeba pamiętać, że zawsze możemy źle trafić. 

Zmiany cen i progów wejścia

Największa zmiana ceny dotycząca wymienionych w artykule projektów, oczywiście negatywna, to PAID, który od ATH stracił 96%! BSCPad niewiele „lepiej”, bo aż 93%. Polkastarter 87%, a Trustswap niecałe 85%. Najlepiej poradził sobie DAO Maker tracąc niecałe 84%. To bardzo dużo nawet jak na altcoiny, zwłaszcza te, które jakby nie patrzeć mają jakiś cel i są wykorzystywane. Binance, które posiada Launchpad na giełdzie i o którym była wzmianka w artykule straciło „zaledwie” 56%. To pokazuje, że mimo dostarczania nie najgorszego ROI wszystkie platformy startowe oberwały mocniej niż inni. 

Co do topowych projektów, które startowały na platformach to Yield App (TrustSwap) straciło 70% od ATH, SuperFarm (Polkastarter), nawet pomimo ostatniego wzrostu projektów NFT i dużego YouTubera, który stoi za projektem straciło aż 90%, podobnie jak Polychain Monsters (poprzednio Polkamon). Jeśli chodzi o projekt startujący na PAID to wiele osób pamięta AIOZ. Udział w przedsprzedaży zapewnił 175x, czyli ponad 17 tysięcy procent! Dzisiaj projekt nadal kosztuje 10 razy więcej niż podczas presale, jednak od ATH jest oddalony aż o 93%. Na DAO Maker startowało kilka ciekawych projektów np. My Neighbor Alice, który kosztował w przedsprzedaży $0.125, teraz kosztuje $10, jednak nadal 76% poniżej ATH.

Progi co do udziału w loteriach nie zmieniły się oprócz zmiany cen tokenów oraz zmiany podejścia Polkastarter. 

TrustSwap to nadal 4000 SWAP zablokowane w stakingu na co najmniej 7 dni. Jeden los PAID to 1000 tokenów, a Polkastarter z 3000 POLS zmniejszyło próg do zaledwie 250. DAO Maker wymaga stakowania co najmniej 500 DAO.

Podsumowanie

Zdecydowanie największą negatywną niespodzianką jest projekt PAID, który wyglądał świetnie i zapewniał inwestorom ogromne zyski, dodatkowo dość szybko poradził sobie z ciężką sytuacją związaną z hackiem i utratą milionów. Dzisiaj jest to projekt, którego token jest „na dnie” w porównaniu do tego gdzie był kilka miesięcy temu (w odniesieniu do innych platform startowych), a projekty startujące tam przynoszą prawie same straty.

Z drugiej strony projekt Polkastarter, który miał pomóc projektom z ekosystemu Polkadot, ale został ogłoszony jako scam przez wielu członków zespołów budujących w tej sieci radzi sobie z uruchamianiem projektów nienajgorzej, choć już dawno porzucił „Polka” na rzecz każdej sieci kompatybilnej z EVM. TrustSwap jako platforma startowa może nie robi szału pod wieloma względami, ale ogólnie jako projekt także świetnie się rozwija. DAO Maker jako Launchpad wygląda zdecydowanie najpoważniej jeśli chodzi o zyski i ogólny profesjonalizm podejścia do tematu.

Wyszukując projekty tego typu trzeba mieć na uwadze ich liczbę. Każda rozwijająca się sieć otrzymuje na start w gratisie co najmniej 2 projekty typu „starter” i warto na nie uważać, bo niektóre sieci w ogóle ich nie potrzebują... 

 

 

Popularne