. . .

Gdzie trzymać Bitcoina? Rodzaje Portfeli i ich działanie

Rafał   2021-05-24 02:16

Kupiłeś swoje pierwsze Bitcoiny i nie wiesz jak je bezpiecznie przechowywać? A może dopiero zastanawiasz się, czy kupić i chcesz być przygotowany? W tym artykule dowiesz się, co to jest portfel, poznasz podstawy działania każdego z nich, a także przykładowe portfele.

Portfel

Czym jest portfel Bitcoina?

Każda kryptowaluta, nie tylko Bitcoin, posiada swój portfel. Wyróżniamy wiele różnych rodzai portfeli, natomiast zacznijmy od tego czym w ogóle jest portfel? 

Portfele to po prostu aplikacje, które można zainstalować na komputerze czy smartfonie, ale nie tylko. Są różne rodzaje portfeli, a dzięki temu jak działa Bitcoin, można go przechowywać nawet na kartce papieru.

Głównym zadaniem portfela jest przechowywanie klucza prywatnego i publicznego użytkownika, dzięki któremu może on wysyłać i podpisywać swoje transakcje. Portfel również „czyta” Blockchain i powiadamia użytkownika o otrzymanych BTC. Co ciekawe nasz portfel w praktyce nie przechowuje Bitcoinów, a jedynie UTXO, które nasz klucz prywatny może podpisać. 

utxo

Jak działa?

Klucz prywatny i publiczny

W momencie uruchomienia portfel generuje losowy klucz prywatny w parze z kluczem publicznym, są one ze sobą powiązane matematycznie. Klucz prywatny jest podpisem cyfrowym danego użytkownika, naszym “hasłem do konta”. Potwierdza on, że to my wysyłamy daną transakcję, natomiast klucz publiczny jest w pewnym sensie naszym adresem. W kryptowalutach klucz publiczny jest dodatkowo haszowany, aby otrzymać adres właściwy, którego używasz na co dzień. Adres nie jest tym samym co klucz publiczny. Droga generacji kluczy wygląda tak: 

Klucz prywatny -> Klucz publiczny -> Adres

Nie jest możliwe uzyskanie żadnej z tych danych w sposób odwrotny, to znaczy, musisz znać klucz prywatny aby wygenerować klucz publiczny, z którego generujesz adres. Z klucza publicznego nie da się wygenerować prywatnego.

Jak sama nazwa wskazuje, klucz prywatny jest tylko dla nas, nie powinniśmy go udostępniać NIKOMU, ponieważ każdy, kto ma do niego dostęp może zarządzać naszymi BTC! Z kluczem publicznym można robić, właściwie co się chce. Jednak to właśnie adres, a nie klucz publiczny udostępniasz aby otrzymać BTC. Możesz go publikować na forach, stronach, telewizji, gazetach, bilbordach… o ile chcesz aby każdy go znał.

Przejdźmy więc do praktyki.

Portfele sprzętowe

Po pierwsze portfel sprzętowy. Są zdecydowanie najlepszą, bardzo bezpieczną i wygodną formą trzymania naszych Bitcoinów. Portfele te kosztują kilkadziesiąt dolarów, ale w porównaniu do tego co oferują, są inwestycją, która się po prostu opłaca.

Portfele te, nawet gdy podłączamy je do komputera, aby wykonać transakcję, nie udostępniają naszego klucza prywatnego. Transakcja jest podpisywana w portfelu i przesyłana do aplikacji, która następnie prześle ją do sieci.

W momencie uruchomienia urządzenia tworzysz kopię zapasową, poprzez spisanie 24 wyrazów na kartce i zabezpieczasz portfel pinem. Te wyrazy to fraza seed, twoja kopia zapasowa, której również nikomu, nigdy nie udostępniaj!

Jeśli myślisz poważnie o kryptowalutach i posiadasz BTC, lub inne kryptowaluty o sporej wartości, właściwie musisz wyposażyć się w portfel sprzętowy. 

Dwa najpopularniejsze to Ledger i Trezor.

Portfele programowe (aplikacje)

Są to aplikacje, które instalujemy na komputerze. Są przydatne jeśli, dość często chcemy korzystać z naszych kryptowalut, bądź nie mamy ich zbyt wiele. Szybko się je uruchamia i wygodnie przesyła transakcje. Natomiast, jako że są zainstalowane na naszym PC, cały czas są podłączone do sieci, co sprawia, że są podatne na ataki (chyba że nasz komputer jest offline). Oczywiście nie oznacza to, że nagle za każdym razem gdy włączamy komputer jesteśmy w niebezpieczeństwie... 

Można łatwo utworzyć kopię zapasową i przechowywać ją na pen drive, dysku, karcie itp. Są wygodne i przydatne.

Można tutaj również umieścić aplikacje mobilne. Portfele mobilne są bardzo przydatne np. jeśli płacimy naszymi kryptowalutami za towary i usługi. Wtedy szybko można zeskanować kod QR i przesłać środki. Wygodne, ale również nie najbezpieczniejsze. Można np. używać starego telefonu jako bezpiecznego portfela, który większość czasu spędza w trybie samolotowym.

Zazwyczaj są chronione tak jak dane w naszym telefonie pinem i odciskiem palca.

Portfel Główny

Kolejny rodzaj portfela, czyli główny portfel Bitcoin (lub innej kryptowaluty), tak zwany Core Wallet. Jest on absolutnie niepotrzebny jeśli nie masz ochoty być węzłem w sieci. Chyba że lubisz marnować czas na ściąganie całego łańcucha bloków. Portfel główny jest to właśnie ten, który przechowuje pełną kopię łańcucha danej kryptowaluty, czyli pełny węzeł.

Jest on przeznaczony raczej dla doświadczonych użytkowników. Nie jest ani najszybszy, ani najwygodniejszy.

Portfel na papierze

Szybko przechodzimy do kolejnego portfela. Tworzenie portfela papierowego jest proste. Można użyć wielu dostępnych stron, aby szybko go wygenerować, a nawet zrobić to całkowicie off-line (powinno się to robić off-line). 

W momencie, gdy stworzymy taki portfel, otrzymamy 2 ważne ciągi znaków. Są to klucz prywatny i adres, jednak to klucz prywatny jest najważniejszy. Możemy wygenerować również kod QR. 

Następnie przesyłamy BTC na adres, który otrzymaliśmy i wydrukowaną kopię trzymamy w bezpiecznym miejscu. Jest to bezpieczna forma przechowywania kryptowaluty, ponieważ przechowujemy ją całkowicie off-line. Niesie ze sobą jednak spore ryzyko. Łatwo go zgubić, lub zniszczyć, a wtedy nic już nie zrobimy. Oczywiście można wydrukować i 100 kopii naszego portfela, ale wtedy łatwiej będzie komuś uzyskać do niego dostęp, a raczej nie o to nam chodzi. 

Portfel na papierze ma sens tylko gdy nie mamy zamiaru ruszać naszych BTC przez dłuższy czas lub jako dodatkowe zabezpieczenie. Nie jest wygodny w „codziennym” użytkowaniu.

Podsumowanie

Oczywiście to nie wszystko. Istnieją również portfele jako rozszerzenia do przeglądarki, bardzo przydatne jeśli często korzystamy ze zdecentralizowanych aplikacji, DeFi itp. Jednym z takich portfeli jest np. MetaMask.

Natomiast jeśli chodzi o bezpieczne przechowywanie Bitcoina, Ethereum i wielu innych kryptowalut najlepszą opcją jest i pewnie zawsze będzie portfel sprzętowy taki jak Ledger lub Trezor. Trzeba pamiętać, żeby portfele kupować z OFICJALNYCH źródeł, nigdy z Allegro, czy Aliexpress. Nie warto zaoszczędzić kilku dolarów, aby później żałować straty BTC. 

Popularne