. . .

Jak się nie pogubić w kryptowalutach?

Rafał   2021-08-08 11:47

Algorytmy, protokoły, konsensusy, DeFi, NFT i wiele więcej. Nie ma się co oszukiwać, kryptowaluty są nieco skomplikowane i wiele osób po przeczytaniu jednego czy dwóch artykułów dotyczących działania tego, czy innego projektu zrezygnuje z dalszego poznawania świata aktywów cyfrowych właśnie ze względu na ich skomplikowanie. Spróbujmy więc odpowiedzieć na ważne pytanie: Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

znaki

Świat krypto cały czas się rozwija. Powstają nowe sieci z nowymi możliwościami i nawet doświadczeni użytkownicy potrafią się w tym wszystkim pogubić. Niektórzy maksymaliści Bitcoinowi otwarcie przyznają, że nie interesują się innymi projektami, bo dużo czasu zajęło im zrozumienie samego BTC i nie mają czasu ani ochoty na poznawanie innych projektów (ale nie roztrząsajmy drażliwego tematu "maksów", to nie artykuł o nich…). Jako doświadczony użytkownik i ktoś, kto poświęca na to cały czas, coś tam już wiem, ale mi również zdarza się natknąć na coś, co na początku ciężko mi zrozumieć.

Więc co robić, aby nie zagubić się w tak szybko pędzącym do przodu świecie krypto? 

Dlaczego tu jesteś?

Odpowiedz sobie na pytanie dlaczego tu jesteś? Dlaczego interesujesz się kryptowalutami?

Niektórzy są w tym dla technologii, inni wierzą w decentralizację wszystkiego, jeszcze inni nienawidzą banków i systemu więc narracja odcięcia się od tego im pasuje, ale (prawie) wszyscy są w krypto dla pieniędzy, a znaczna większość pewnie tylko dlatego. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego ty się tym interesujesz.

Kasa

Jeśli kierują tobą tylko pieniądze, to musisz jedynie umieć poruszać się po giełdach. Dobrze byłoby znać podstawy działania portfeli, ale nawet i to może się nie przydać, bo jeśli poza pieniędzmi nic cię nie interesuje, to w decentralizację pewnie też nie wierzysz, a skoro tak, to trzymanie pieniędzy na giełdzie, czy innych scentralizowanych platformach nie powinno być dla ciebie żadnym problemem. 

To, co i kiedy kupować nie jest takie proste, ale nie ma to nic wspólnego z działaniem protokołów i zrozumieniem projektów, a wiąże się z analizą wykresów, trendami itp. Możesz też jako niedoświadczony użytkownik, którego technikalia projektów nie obchodzą zastosować DCA (Dollar Cost Averaging), czyli strategię kupowania w równych odstępach czasu za taką samą kwotę, np. co miesiąc za 400 zł. 

Więcej o DCA i innych podstawowych strategiach znajdziesz w tym artykule:

strategie krypto

Oprócz tego jest kilka sposobów na dochód pasywny dla osób nieinteresujących się działaniem protokołów. Zapraszam do poniższego artykułu gdzie poznasz kilka możliwości, lecz to ten ostatni, czyli scentralizowane platformy finansowe, będzie właśnie najłatwiejszy dla osób zainteresowanych tylko pieniędzmi.

najłatwiejszy sposób krypto

Technologia

Aktywa cyfrowe będą stanowić w przyszłości sporą część wielu rynków i jeśli zmienisz swoje zainteresowanie związane tylko z zarobkiem, lub jeśli już teraz masz takie podejście i zechcesz poznać technologię, będziesz musiał poświęcić na to trochę czasu, ale warto. Nie musisz zostać ekspertem, ale wypadałoby znać podstawy działania Bitcoina i Ethereum. 

Na Blokpres znajdziesz sporo artykułów, które opisują jak działa Bitcoin, portfele, kopanie itd. Zdecydowanie polecam cały dział poradniki, w którym znajdziesz opisy nie tylko dwóch największych projektów na rynku, ale i wielu innych. Niektóre są dość skomplikowane (jak np. Solana), ale warto przynajmniej się z nimi zapoznać.

Uwaga! W artykule są oczywiście linki do strony blokpres.pl, ale nie czerp wiedzy tylko z jednej strony, nawet jeśli to Blokpres. Czytaj o kryptowalutach, oglądaj filmy na ten temat, możesz nabyć jakieś książki itd. Niestety w Polsce jest niewiele stron i kanałów, które wnoszą coś więcej niż tłumaczenie newsów z angielskiego, ale kilka ciekawych na pewno znajdziesz. 

Jak powinna wyglądać twoja droga? 

Najpierw dowiedz się czym jest Bitcoin i blockchain. Później zapoznaj się z Ethereum i kilkoma pojęciami, które w przyszłości usłyszysz (lub przeczytasz) bardzo często, a są to: 


Wydaje się, że jest tego sporo, ale po kilku godzinach powinieneś znać podstawy działania kryptowalut. Oczywiście znajdziesz u nas więcej informacji, a dodatkowo cały czas pojawiają się nowe, jeśli jednak czegoś Ci brakuje, napisz na kontakt@blokpres.pl, a o ile krótka odpowiedź nie wystarczy, artykuł pojawi się w ciągu kilku dni.

Po zapoznaniu się z podstawami możesz działać dalej i poznawać nowe projekty i to jak zmieniają dane pojęcia, aby działać szybciej, taniej, lub po prostu inaczej.

Nie przesadzaj

Jeśli ledwo masz czas na dobre zapoznanie się z Bitcoin i Ethereum to nie przesadzaj z inwestycjami w wiele różnych sieci. Poznaj podstawy kilku projektów i wybierz te, które najbardziej ci się podobają. Możesz nawet wybrać tylko jeden i na nim się skupić, ale nie zamień się w zaślepionego maksymalistę, który bez podstaw pluje na wszystko, co nie jest jego projektem… proszę. 

Jeśli wybierzesz kilka projektów inwestuj w nie i skup się na nich. Możesz też wybrać tylko konkretny sektor rynku. Może widzisz potencjał w NFT i chcesz wyszukiwać i poznawać nowe projekty tylko w tym sektorze, a może DeFi to według Ciebie przyszłość, wtedy skup się na tym, a najlepiej na DeFi w jednej, najlepszej według ciebie sieci. 

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na spędzanie długich godzin każdego dnia, to możesz nie mieć wyboru i musisz skupić się na kilku projektach lub jednym sektorze. Jeśli będziesz chciał być wszędzie, to skończy się tak, że będziesz... nigdzie. Zawsze się spóźnisz, nie wyciągniesz optymalnych zysków, ani wiedzy.

Jak się nie pogubić?

Żeby się w tym wszystkim nie pogubić musisz wiedzieć, po co tu jesteś i co chcesz osiągnąć. Niestety, bez zrozumienia podstaw ciężko nieraz nawet czytać newsy, które się pojawiają. Dodatkowo osobom nierozumiejącym podstawowych zagadnień ciężej dobrze inwestować i wybierać przyszłościowe projekty, a to skutkuje często stratami. 

Bez żadnej wiedzy na temat kryptowalut musisz polegać na innych. Nieraz trafisz na ekspertów w tej dziedzinie i genialnych analityków, inwestorów, czy traderów, ale równie często możesz natknąć się na osoby, które mają średnie pojęcie, są maksymalistami jednego projektu lub reklamują coś i nawet o tym nie wspominają. 

Obierz swoją drogę rozwoju i spokojnie nią podążaj, nie musi być taka jak wskazana w tym artykule, choć przynajmniej mi, wydaje się, że znajomość absolutnych podstaw głównych mechanizmów konsensusu i pojęć takich jak smart kontrakt jest absolutnie kluczowe. Możesz rozwijać się w stronę programowania, analizy danych, albo zostać ekspertem od tylko jednej sieci, którą doskonale poznasz. Wybór zależy od tego, ile masz czasu, determinacji i przede wszsytkim jak widzisz przyszłość tego rynku i to czy warto poświęcać na to swój czas.

 

Popularne