. . .

Nietypowe metawersum RMRK - Kanaria Skybreach

Rafał   2022-01-15 10:10

Projekty metawersum, zwłaszcza te opierające swoje działanie o technologię blockchain i wykorzystujące NFT przybierają na sile. RMRK zauważa jednak pewne problemy istniejących rozwiązań i wykorzystując swoją technologię chce znacznie ulepszyć, a nawet zrewolucjonizować branżę, która przecież tak naprawdę jeszcze nie zaczęła na dobre działać. W tym artykule przeanalizujemy pierwsze znane informacje na temat tego nietypowego projektu metawersum RMRK i jego wyjątkowych NFT.

Kanaria Skybreach metawersum

Metawersum, czyli wirtualna rzeczywistość przeżywa prawdziwy boom i choć to dopiero początek rozwoju świata cyfrowego omawiany dziś projekt zauważa pewne problemy, zwłaszcza w kontekście Web 3.0 i wykorzystywania NFT w sposób całkiem zdecentralizowany.

Aktualne projekty implementują własne modele, lub te robione przez społeczność, które działają w światach 3D. Te modele są jednak częścią gry, a posiadanie danego NFT tylko odblokowuje możliwość używania danej zawartości. Twój token niezamienny zazwyczaj nie posiada żadnych modeli i funkcjonalności danego przedmiotu, a jedynie odblokowuje dostęp do tej części zawartości gry.

Nadal daje to bardzo ogromne i nowatorskie opcje tworzenia rozgrywki, w której gracze posiadają dane elementy i mogą je dowolnie przesyłać i sprzedawać. Gry NFT, zwłaszcza te AAA, muszą tak działać, ponieważ przechowywanie wysokiej jakości modeli 3D na blockchainie jest bardzo drogie i niezbyt efektywne. Jednak jeśli chodzi o metawersum, kłóci się to z wizją całkiem zdecentralizowanego wirtualnego świata i wykorzystania w nim NFT oraz nie daje to takiego poczucia własności jak powinno - przynajmniej według twórców RMRK.

Rozwiązanie tych i wielu innych problemów powstających lub już działających światów opartych o technologię blockchain, wydaje się nadejść pod koniec 2022 roku wraz z Kanaria Skybreach.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Wszystkie informacje w tym tekście mogą szybko stracić ważność ze względu na wczesny etap rozwoju projektu. RMRK został umieszczony na naszej liście 10 obiecujących kryptowalut na rok 2022.

Czym jest Kanaria Skybreach?

Skybreach to metawersum działające w wielołańcuchowym środowisku Kusama. Tworzona jako przyjazna dla użytkowników wieloosobowa gra 2.5D, której logika i zasoby są w pełni przechowywane na łańcuchu, co daje poczucie prawdziwej własności posiadanych przedmiotów i pozwala na ogrom możliwości. 

W świecie Skybreach wszystkie decyzje będą zapadać w oparciu o światowe zarządzanie i oczywiście wystąpi w nim mnóstwo elementów play-to-earn.

Celem jest stworzenie metawersum, który jest tak samo łatwo dostępny, gdy czekasz na autobus, jak siedząc na kanapie w domu lub przy komputerze.

Kanaria Skybreach działa dzięki funkcjonalności tokenów niezamiennych projektu RMRK. RMRK to zestaw standardów tworzonych na Kusama, który składa się na „NFT lego”. Te klocki pozwalają użytkownikowi tworzyć systemy o dowolnej złożoności. W dużym skrócie; NFT RMRK mogą posiadać inne NFT. 

Więcej informacji o możliwościach tokenów niezamiennych RMRK znajdziesz w tym zapisie wideo.

RMRK nie posiada własnego łańcucha bloków, ani nie planuje go uruchamiać, a umieszcza własną logikę (tzw. „palety”) na istniejących łańcuchach.

co to Kanaria

Wykorzystując taką logikę i wielołańcuchową architekturę Kusama NFT od RMRK są wiecznie płynne i kompatybilne z jeszcze nawet niezapowiedzianymi projektami oraz bezproblemowo przenośne do dowolnego połączonego parachaina.

Jak będzie działać Kanaria Skybreach?

Back-end metawersum ma być zdecentralizowany i korzystać z możliwości oferowanych przez projekt Phala Network. Smart kontrakty natomiast mają być też uruchomione na Moonriver, a to wszystko dzięki „magii” wielołańcuchowego ekosystemu Kusama.

Co istotne metawersum nie będzie w pełni odporne na przestoje, ale za to będzie zdecentralizowane i odporne na cenzurę, co nie znaczy, że nagle każdy może chodzić z ptakiem przypominającym… “ptaka”. Decyzje dotyczące tego co jest dozwolone, a co nie, podejmować będzie zarządzanie, czyli posiadacze głównych NFT o nazwie Kanaria, których moc głosu zależy od posiadanych tokenów RMRK.

Jedną z najważniejszych opcji tokenów niezamiennych od RMRK jest to, że każdy może zawierać wszystkie zasoby potrzebne do renderowania go w środowisku gry! To oznacza, że korzystając z tej specyfikacji nie jest już wymagana żadna scentralizowana usługa, czy serwer do dostarczania zasobów wizualnych dla określonego metawersum. Sam NFT może zawierać wszystko, na przykład zarówno model 3D jak i 2D.

Dzięki skupieniu się na 2.5D, zamiast 3D jak w większości metawersów, to od RMRK będzie mniej “Minecraft-owe” co pozwoli mu działać na wszystkich urządzeniach oraz na łatwe renderowanie zasobów w alternatywnych interfejsach użytkownika zbudowanych przez inne projekty.

To wszystko pozwoli na wykorzystywanie NFT Kanaria zarówno w Skybreach, jak i np. w metawersum 3D od Bit.Country.

Jak będzie wyglądać rozgrywka?

Możliwości RMRK pozwalają na stworzenie w pełni zdecentralizowanego wirtualnego świata, którego elementy będą prawdziwie posiadane. “Królami” Skybreach będą tytułowe Kanarie.

Kanaria NFT

Kanaria to kolekcja stworzona przez RMRK, która będzie podstawą gry i najważniejszymi awatarami oraz absolutnymi władcami świata. Owe ptaki będą miały jedyne prawo głosu nad wszystkimi decyzjami wraz z posiadanymi przez nie tokenami RMRK. Użytkownicy posiadający token, ale nie mający Kanarii mogą oddelegować siłę swojego głosu do konkretnego NFT. Dodatkowo te zacne ptaki będą miały specjalną ważną umiejętność - latanie.

Dlaczego jest ona tak istotna? Ponieważ świat gry ma się składać z wielu „latających wysp”, znanych jako „Skylands”. W miarę wzrostu popularności i wielkości świata Kanaria Skybreach może porzucić niektóre wyspy lub zyskać nowe. Podróżowanie z jednej do drugiej wymaga właśnie umiejętności latania, albo opłacania podróży z wykorzystaniem przewoźników, zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Jednak ze względu na limitowaną ilość ptaków każdy zaakceptowany przez zarządzanie awatar będzie mógł zostać użyty w grze. Ma być dostępna również opcja wynajmu Kanarii ze względu na dość wysokie ceny tych NFT. Jedną z pierwszych propozycji dla „World Governance” ma być włączenie do świata tanich awatarów bez opcji latania o nazwie „Chunkies”.

Land - wirtualne działki

Jeśli słyszałeś już co nieco o metawersum to wiesz, że działki, czyli „Land” w wielu metawersach reprezentują prawo do ziemi i osiągają astronomiczne kwoty. Niemal każdą działkę można zakupić i podobnie będzie działać to w Skybreach, ale tylko “podobnie”. Najlepiej potencjał działek jako NFT w metawersum RMRK wytłumaczy poniższe wideo:


Działki można wynajmować i sprzedawać. Najcenniejsze takie jak te w pobliżu ośrodków miejskich, portali i doków statków powietrznych, będą opodatkowane.

Już zapowiedziano, że ze względu na potrzebne finansowanie “Land” zostanie sprzedany. Więcej szczegółów poznamy wkrótce, jednak już teraz wiemy, że jedyną akceptowaną walutą będzie token RMRK.

Nie wszystkie wirtualne ziemie trafią jednak na rynek. Posiadacze NFT Kanaria - “Kanarianie” - otrzymają trochę ziemi w zależności od rzadkości ich tokenów niezamiennych. Będą również mieli zniżkę dotyczącą sprzedaży gruntów, a posiadający specjalny kamień Kokopelli będą mieli wczesny dostęp do przedsprzedaży i możliwość zakupów najcenniejszych ziem.

Umiejętności, crafting i play-to-earn

Umiejętności zostaną stworzone jako rodzaj NFT, którego nie można przesyłać. Te NFT będzie można kupić i wykorzystać co pozwoli na nowe możliwości. Składają się na nie karty doświadczenia, osiągnięcia, przepisy, a nawet cechy osobowości, które są “noszone” wewnątrz awatara. Pozwala to rozwijać postać i wpływać na to jak widzi ją świat.

Skybreach będzie miał prostą ekonomię wytwórczą i wydobywczą, w której każdy awatar będzie mógł pozyskiwać podstawowe zasoby poprzez wysłanie awatarów do pracy, a także rozkładać istniejące NFT na zasoby podstawowe i wykorzystywać je do tworzenia i budowania.

Dla przykładu, będzie można rozłożyć dom, później przenieść go w nowe miejsce i znów złożyć. Bez jego rozłożenia, nie będzie można go przenieść.

Crafting może być czasochłonny, ale postacie w grze będą mogły wykonywać pracę gdy użytkownik jest wylogowany.

Dzięki możliwości wydobywania zasobów, craftingu i wielu innych form monetyzacji, np. wspomnianego już transportu, czy widocznego we wcześniej wspomnianym wideo billboardu Kanaria Skybreach pozwoli na wiele form monetyzacji rozgrywki, kontentu i posiadanego lądu.

Podsumowanie

Kanaria Skybreach dzięki wykorzystaniu nowatorskiego podejścia RMRK do NFT może stworzyć zdecentralizowane metawersum, w którym użytkownicy prawdziwie posiadają każdy z elementów rozgrywki, która nawet jeśli Skybreach zniknie, łatwo będzie mogła zostać przywrócona, ze względu na to, że wszystko co jest potrzebne do jego odtworzenia będzie zapisane na łańcuchu.

Wiedza o tym projekcie nadal jest szczątkowa, ze względu na jego bardzo wczesny etap rozwoju. Każda z informacji w tekście może się z czasem zmieniać, wraz ze zmianą wizji twórców, ale podstawy działania raczej zostaną zachowane. Więcej informacji w oficjalnej publikacji.

Skybreach ma wszystko, aby zostać absolutnie topowym projektem metawersum na rynku, choć nie wiadomo, czy przekonamy się o tym w 2022 roku. Pierwsze wersje rozgrywki i sprzedaż Lądów mają mieć miejsce w bieżącym roku, jednak prawdziwy start planowany jest na czwarty kwartał, co może skutkować przesunięciem się premiery na początek 2023 r.

Zdecydowanie warto się zaznajomić z RMRK i możliwościami, jakie oferuje, a także poznać i pamiętać o projekcie Kanaria Skybreach, ponieważ może to być jedna z topowych wirtualnych rzeczywistości na rynku.

 

Popularne