. . .

Znamy pierwszych pięciu zwycięzców aukcji Kusama

Rafał   2021-07-20 03:15

Pierwsze pięć aukcji już za nami. W tym momencie czekamy na informacje o kolejnych i przede wszystkim na zapowiedź aukcji w sieci Polkadot. Aby nie czekać bezmyślnie gapiąc się w ekran patrząc na aktualne wykresy kryptowalut, przyjrzyjmy się projektom, które zostały już Parachainami na Kusama.

Aukcje

Choć pierwsze problemy Kusama już za nami, nadal czeka nas okres monitorowania i sprawdzania, czy wszystko działa tak, jak powinno. Jeśli nie wystąpią większe problemy, to w niedługim czasie możemy spodziewać się rozpoczęcia pierwszych Crowdloans na Polkadot.

Tymczasem w pierwszych pięciu zbiórkach a co za tym idzie aukcjach, ponieważ projekty licytowały tylko zebranymi, a raczej pożyczonymi, od społeczności KSM, zablokowanych zostało 1,114,626 KSM. Przyjrzyjmy się projektom, które wygrały pierwsze pięć aukcji w sieci Kusama.

Karura

Dość spodziewanym zwycięzcą pierwszej aukcji na Kusama została Karura, która zebrała i zablokowała w Parachainie 501,137.6619 KSM. Jest to siostrzany projekt Acala.

Karura appgrafika: acala.network/karura

Karura jest hubem DeFi działającym w sieci Kusama. Karura jest kompatybilna z EVM i zoptymalizowana pod kątem DeFi. Platforma zaoferuje użytkownikom zestaw aplikacji finansowych, w tym płynny KSM, zabezpieczony wieloma aktywami i międzyłańcuchowy stablecoin (kUSD) oraz zdecentralizowaną giełdę AMM. Wszystko to z minimalnymi opłatami, które można będzie uiścić w dowolnym tokenie.

Dla wyjaśnienia płynny KSM oznacza, że można zablokować i stakować KSM, a w zamian otrzymujemy LKSM, powiązany z głównym aktywem. Zdobywamy nagrody bez poświęcania płynności. LKSM jest odblokowany i gotowy do handlu, zaciągania pożyczek i zapewniania płynności dla dodatkowego zysku.

Platforma, mimo że jeszcze nie działa, jest już dostępna na https://apps.karura.network. UPDATE: Nie wszystkie funkcje jeszcze działają, ale aplikacja już pozwala na transfery i niedługo ma ruszyć giełda.

KAR

KAR to natywny token platformy. Może służyć między innymi jako token, w którym pokrywamy opłaty, jako nagrody dla węzłów, jest wykorzystywany do zarządzania, a także służy do automatycznej korekty ryzyka w protokołach. Automatycznie dostosowuje parametry ryzyka, takie jak stopy procentowe lub wskaźniki zabezpieczenia.

Maksymalna podaż wynosi 100 000 000. Niecałe 61% trafi do społeczności, 29% do inwestorów, a 10% do zespołu Karura. Większość ze 100 milionów KAR będzie stopniowo uwalniane przez pierwszy rok.

Projekt otrzymał grant od fundacji web3, a inwestycją w niego może pochwalić się wiele firmy z Coinbase Venture na czele.

Moonriver

Drugim zwycięzcą okazał się Moonriver, który będzie służył jako „CanaryNet” dla projektu Moonbeam, ale również ma to być eksperyment prowadzony przez społeczność, w którym to ona zdecyduje, w jakim kierunku projekt się rozwinie. 

Projekt zebrał i zablokował w Parachainie 205,935.0111 KSM.

Moonriver jest w pełni kompatybilny z Ethereum, co ułatwia korzystanie z popularnych narzędzi programistycznych do budowania lub ponownego wdrażania projektów napisanych w języku Solidity.

Moonriver zapewnia najłatwiejsze możliwe przejście ze środowiska Ethereum do Kusama, na które składają się minimalne zmiany, które nie wymagają przepisywania kodu, możliwość używania języka Solidity i korzystania z aktualnych narzędzi i zdecentralizowanych aplikacji Ethereum takich jak MetaMask oraz wiele więcej.

Oprócz tego projekt będzie służył jako środowisko testowe dla Moonbeam. Wszystkie zmiany, jakie będą implementowane w projekcie, najpierw będą testowane na Moonriver.

MOVR

Token MOVR ma kluczowe znaczenie dla projektu, tak jak dla każdej platformy smart kontraktów. Oprócz podstawowej możliwości przesyłania wartości MOVR będzie służył do opłat i ich pomiaru podobnie jak Ether, będzie zachęcał i nagradzał węzły do udziału w sieci, a także będzie służył do zarządzania.

W przeciwieństwie do KAR token MOVR jest tokenem inflacyjnym bez określonej maksymalnej podaży. Inflacja ma wynieść około 5% rocznie. Z tych 5% inflacji, 1% zostanie przeznaczone na zachęcanie Kolatorów, 1,5% zostanie przeznaczone na udział w kolejnych aukcjach parachain. Pozostałe 2,5% trafi do użytkowników, którzy stakują swoje tokeny MOVR i wspomagają proces wyboru Kolatora.

Co do opłat transakcyjny i smart kontraktów w sieci, 80% MOVR będzie spalane, a 20% trafi do skarbca, o którego wykorzystaniu zdecyduje zarządzanie Moonriver.

Token MOVRmoonbeam.foundation/moonriver-token

W momencie startu sieci podaż będzie wynosić 10 milionów MOVR. 30% zostało przeznaczone dla pierwszej Crowdloan, 40% pozostanie w rezerwie na przyszłe aukcje, a także inne inicjatywy jak zachęty do dostarczania płynności, nagrody w różnych programach itp. 1% po połowie trafi do skarbca i do kolejnego funduszu, który ma zapewnić zwycięstwo w przyszłych aukcjach, 24,5% trafi pod kontrolę fundacji Moonbeam w celu zapewniania grantów, rozwoju sieci, ekosystemu itd. Pozostałe 4,5% zostanie wykorzystane w krótkim terminie w celu adopcji projektu i platformy oraz na praktyczne potrzeby.

Już teraz Moonbeam chwali się wieloma partnerstwami i projektami, które budują na nim. Wśród nich są takie projekty jak ICON, Sushi, czy Balancer. Pytanie ile z nich będzie także wykorzystywać Moonriver?

Shiden Network

Trzecim zwycięzcą, który zebrał i zablokował 138,457.8629 KSM okazał się być projekt Shiden. Jest to siostrzana sieć znanego wcześniej pod nazwą Plasm, projektu Astar.

Shiden Networkgrafika: docs.astar.network

Shiden Network to wielołańcuchowa zdecentralizowana warstwa aplikacji w sieci Kusama, która tak jak Polkadot nie obsługuje smart kontraktów. Shiden ma być tą warstwą sieci Kusama, która zapewni obsługę wielu zdecentralizowanych aplikacji, DeFi, NFT i itp. 

Shiden jest oczywiście kompatybilny z EVM, a także z WebAssembly i rozwiązaniami warstwy 2.  Pozwala także na połączenie z wieloma innymi sieciami takimi jak Cosmos, czy Secret Network.

Bardzo ciekawie prezentuje się jedna z opcji sieci, tak zwany DApp staking. Posiadacze tokenów SDN mogą stakować swoje tokeny we wspieranej przez nich aplikacji, dzięki czemu zarówno nominujący, jak i programista danej aplikacji może zdobywać tokeny SDN.

Projekt jest wspierany przez wielu znanych inwestorów w tym Binance Labs, a także jest częścią programu Microsoft for Startups.

SDN

15,400,000 SDN stanowiące 22% całkowitej początkowej podaży zostało przeznaczone na pierwszą aukcję. Dodatkowo 8% zostało zarezerwowane jako zachęty do wzięcia udziału w kolejnej zbiórce KSM.

Kolejne 30% jest przeznaczone dla uczestników “lockdropów” Plasm. 5% zostało przeznaczone na dodatkowy fundusz dotyczący przyszłych aukcji, 10% na rozwój protokołu i granty. Po 5% zostało przeznaczone dla zespołu, na marketing oraz do skarbca. Pozostałe 10% trafi do inwestorów instytucjonalnych.

Token będzie używany do wszystkich standardowych dla platform smart kontraktów funkcji, a także do wymienionego wyżej DApp stakingu.

Khala

Khala wygrała aukcję numer 4 i jest pierwszym projektem, którego token jest już na giełdach (wystartował jako token ERC-20), a dodatkowo obie sieci ta na Kusama (Khala) i ta na Polkadot (Phala) będą używać tego samego tokena PHA. W zbiórce udało się zablokować 132,280.7456 KSM.

Phala stara się rozwiązać problem z prywatnością danych na blockchainie, gdzie każda transakcja i stan smart kontraktów są widoczne dla każdego. Takie rozwiązanie nie pozwala przetwarzać żadnych prywatnych danych.

Phala jest siecią przetwarzania danych w chmurze, która oferuje moc obliczeniową porównywalną z istniejącymi usługami, chroni prywatność zarządzanych programów (tzn. stany programów i interakcje użytkowników z nimi nie są publicznie dostępne i widoczne), a przy tym zachowuje właściwości blockchaina, ponieważ jest bezpieczna i nie wymaga zaufania. Sieć Phala działa jako pośrednik między mocą obliczeniową a użytkownikami, a blockchain utrzymuje porządek w transakcjach i zapewnia ich bezpieczeństwo.

Khala jest wczesną wersją Phala działającą na Kusama. 

PHA/K-PHA

PHA jest natywnym tokenem obu sieci. W wersji Kusama jest nazwany K-PHA. K-PHA można zamieniać z natywnym tokenem sieci PHA oraz z wersją ERC-20 1:1.

Maksymalna podaż wynosi 1 miliard PHA. Token jest używany do opłat, zarządzania, stakingu i opłat za zasoby komputerowe.

Phala przeznaczyła 15 milionów PHA jako nagrody dla wspierających Crowdloan w sieci Kusama. Na aukcje w sieci Polkadot zostanie przeznaczone około 54 miliony PHA.

Największa część tokenów jest zarezerwowana dla górników TEE (Trust Execution Environment), aż 70% podaży. TEE to specjalny komponent sprzętowy odizolowany od reszty systemu i niezależny. Oddzielne TEE ma ograniczone funkcje, jednak Phala łączy TEE i blockchain, aby uzupełnić zalety obu, tworząc bezpieczną i wydajną rozproszoną chmurę obliczeniową.

Bifrost

Ostatnim zwycięzcą jest Bifrost, projekt instrumentów pochodnych skupiony na stakingu. Bifrost zebrał 136,817.7951 KSM.

Bifrost wprowadza w życie vToken (Staking Derivatives Voucher Token), który umożliwia użytkownikom wymianę tokenów PoS na vToken i uzyskanie płynności przy jednoczesnym zachowaniu nagród za staking za pośrednictwem protokołu Bifrost.

Bifrost-warstwaBifrost to warstwa między stakingiem a aplikacjami | grafika: wiki.bifrost.finance

Mechanizm pozwala użytkownikom na zamianę tokenów PoS na vToken w dowolnym momencie za pośrednictwem protokołu Bifrost, a każdy token PoS będzie odpowiadał innemu vTokenowi, np. vDOT, vETH itp. Użytkownicy muszą tylko posiadać vToken i mogą otrzymać nagrody za Staking. Zapewniając płynność vToken, można zapewnić płynność i bezpieczeństwo sieci PoS.

Co więcej, dzięki programowi SALP można brać udział w Crowdloans nie poświęcając swojej płynności. Dzięki instrumentom pochodnym Bifrost można zablokować KSM w aukcji, a w zamian otrzymać vsKSM i vsBond. Jednocześnie można wspierać projekty i otrzymywać nagrody nie blokując KSM na rok (w przypadku DOT nawet na 2 lata).

BNC

BNC to natywny token Biforst służący do opłat związanych z wszystkimi działaniami w sieci, stakingu i związanemu z nim slashingu, a także do zarządzania.

Maksymalna podaż wynosi 80 000 000 BNC. 50% zostało przeznaczonych na rozwój ekosystemu w tym aukcje na Kusama i Polkadot, zachęty do wybijania vToken-ów, czy zachęty Kolatorów.

Aż 20% tokenów trafi do zespołu i założycieli i będzie odblokowywane na przestrzeni 2 lat. 15% zostało sprzedanych w kilku rundach inwestorom, 3% przeznaczone na marketing, 2% na „Mint Drop”, a 10% trafi do skarbca fundacji.

Bifrost ma wsparcie wielu inwestorów, otrzymał granty od fundacji Web3 oraz należy do programu Substrate Builders w ramach Parity.

Co dalej?

Teraz czeka nas wspomniane na początku artykułu testowanie Kusama z już działającymi Parachainami, a później uruchomienie pierwszych zbiórek na Polkadot. 

Projekty, które wygrały pierwsze pięć aukcji nie są przypadkowe. Wspierane są przez gigantów rynku i rozwijane przez duże zespoły. Innowacyjne lub skupione na rozwijających się sektorach rynku. Wiele z nich jest wśród faworytów do wygrania pierwszych aukcji także na Polkadot. Czy odniosą sukces? Tego nikt nie wie.

Rynek znajduje się aktualnie w dołku i nawet KSM mimo niewątpliwego sukcesu, jakim jest zablokowanie ponad 10% podaży w pierwszych 5 aukcjach nie radzi sobie… w ogóle. Pozytywem jest to, że jeśli sytuacja na rynku się odwróci, a sukces finansowy udziałowców Crowdloans okaże się spory, może to zachęcić wielu nowych inwestorów do udziału w zbiórkach, zakupie i blokowaniu KSM. Dodatkowo ewentualny sukces Polkadot na pewno pozytywnie odbije się nie tylko na Kusama, ale i na wysokiej jakości projektach, które będą działać w tej sieci. 

 

Popularne