Ilość projektów blockchain, które umożliwiają tworzenie tokenów niezamiennych jest ogromna. Każda platforma pozwalająca na uruchamianie smart kontraktów może być podstawą dla gry, tokenów kolekcjonerskich lub dowolnego innego wykorzystania możliwości NFT. Wiele z nich jednak niczym się nie wyróżnia, powiela schematy, albo nie ma ciekawych projektów, które chciałyby budować na nich swoje rozwiązania.
Dzisiaj przedstawimy kilka projektów prezentujących najciekawsze i największe możliwości dla tworzenia tokenów niezamiennych, które nie są jedynie kopią czegoś innego, a wprowadzają własne rewolucyjne pomysły w życie, są przystosowane specjalnie dla NFT lub po prostu wydają się być głównym wyborem wielu świetnie zapowiadających się gier opartych o blockchain.
Są one też na tej liście ze względu na ich długoterminowy potencjał zostania czołowymi graczami na rynku NFT. Pamiętajcie jednak, że wszystkie nadal dopiero się rozwijają, nikt nie jest pewniakiem, a krótkoterminowo może być różnie... Jak zawsze DYOR!
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a jest jedynie subiektywną opinią autora, który może być zaangażowany w wymienione projekty. Zawsze przeprowadź własny research przed podjęciem decyzji.
RMRK
Znając możliwości wykorzystania standardów RMRK i ich potencjał nie da się zacząć tej listy inaczej. Ogromne możliwości tworzenia i wykorzystania tych NFT opisaliśmy krótko w jednym z ostatnich artykułów o tym projekcie i jego powstającym metawersum:
Co ważne, RMRK nie jest blockchainem, a zbiorem standardów działających w ekosystemie Kusama. Wykorzystanie nieokrzesanego kuzyna Polkadot sprawia, że wszystkie NFT powstające z wykorzystaniem tej technologii są wiecznie płynne, wielołańcuchowe i kompatybilne z jeszcze nawet niedziałającymi projektami.
Tokeny niezamienne tworzone zgodnie ze standardami RMRK mają wiele właściwości, których nie doświadczymy przeglądając kolekcje tworzone na Ethereum, Tron i właściwie żadnym innym ekosystemie.
RMRK 2.0 wprowadził koncepcję “lego NFT”, czyli proste prymitywne komponenty standardu, które po połączeniu mogą stworzyć nieskończenie złożony projekt.
Dzięki tzw. „zagnieżdżonym NFT” tokeny niezamienne mogą posiadać... inne NFT. Jako najczęstszy przykład podawana jest postać w grze, która posiada plecak, który z kolei posiada kilka mikstur zdrowia. Zarówno postać, plecak jak i mikstury są NFT standardu RMRK. Ten plecak może być zakładany przez postać jak w zwykłej grze, a jego zawartość może się dowolnie zmieniać. Dodatkowo dzięki specjalnej funkcji “konsumowania” NFT mogą być spalane, np. wspomniana mikstura zdrowia, która po użyciu przywraca siłę naszej postaci, ale sama jest wypijana, czyli niszczona.
Jedną z najważniejszych funkcji tych NFT jest ich “wielo-zasobowość”. Dany token może mieć różne “formy”. Np. posiadać model 2D i 3D oraz zwykłą grafikę. Gra A załaduje model 3D, gra B może załadować model 2D, a rynek, na którym chcesz sprzedać NFT załaduje prostą grafikę, aby oszczędzać zasoby. Innym przykładem są e-booki. Na rynku zostanie załadowana okładka, czyli plik JPG, ale do przeczytania książki załaduje się już PDF.
Te możliwości w połączeniu z reakcjami on-chain, czyli emotkami, które również są dostępne w RMRK potrafią zmieniać wygląd naszego NFT np. po uzyskaniu 100 “łapek w górę”, czy konkretnych emotek.
RMRK pozwala na ogromne możliwości i może być zaimplementowany na dowolnym łańcuchu w sieci Kusama.
Secret Network
NFT od Secret Network pozwalają na wiele i mają specjalne właściwości.
Secret Network jest łańcuchem bloków działającym w ekosystemie Cosmos. Blockchain tego projektu jest wyjątkowy, ponieważ pozwala na zachowanie prywatności wielu naszych danych, w tym NFT.
Daje to ogromne możliwości tworzenia nie tylko fantastycznych rozwiązań w grach, takich jak np. popularne “lootboxy”, których zawartość jest znana dopiero po ich otworzeniu, ale też pokazuje jak bardzo mylą się "eksperci od klikania prawego przycisku myszy i zapisywania obrazu" danego tokena.
Samo w sobie zapisanie obrazu tokena dla osób, które rozumieją czym jest NFT nie ma sensu, ale Secret Network udowadnia to niedowiarkom. Jak? Sprawiając, że nasze kolekcje stają się prawdziwie prywatne. Dzięki temu, jak działa ten łańcuch posiadane przez nas NFT są dostępne jedynie dla nas, co więcej mogą zawierać miniaturkę w słabej jakości ze znakiem wodnym, a do wysokiej jakości grafiki dotrzemy dopiero gdy zdobędziemy dany token.
To jednak dopiero początek. Sieć pozwala dodawać do NFT właściwie dowolne poufne dane, nie tylko grafiki, a do tego daje wybór. Możemy udzielić dostęp do wglądu w prywatne dane tylko wybranej grupie lub wszystkim, albo zachować całkowitom prywatność i nie pokazywać ich nikomu.
Możliwości oferowane przez Secret Network są ogromne nie tylko jeśli chodzi o NFT i warto się z nimi zapoznać:
Przewodnik po Secret: Czym jest Secret Network i kryptowaluta SCRT? 2021-10-21 17:22
Efinity
Efinity zwyciężyło aukcję na Polkadot i w marcu zostanie parachainem. Efinity jest łańcuchem bloków tworzonym przez najlepszych w branży NFT, czyli zespół projektu Enjin, który stoi za stworzeniem jednego z najpopularniejszych standardów używanych w sieci Ethereum; ERC-1155.
Efinity będzie blockchainem skupionym tylko i wyłącznie na jak najlepszym dostosowaniu się do potrzeb rynku tokenów niezamiennych - idealnym dla graczy oraz kolekcjonerów wraz z wieloma funkcjami, które pomogą w adopcji całej branży.
Jedną z nowości oferowanych przez Efinity jest funkcja, która pozwala pokrywać opłaty za transakcje innemu adresowi. Da to możliwość tworzenia np. rynków NFT, które nie wymagają ponoszenia żadnej opłaty, oprócz prowizji, która trafia do danego rynku.
Jednak Efinity nie musi być darmowe, ponieważ będzie niebywale tanie w użytkowaniu, a do tego pozwoli wybijać ogromne ilości tokenów na raz, co dla rozwiniętych gier jest bardzo istotne.
Oprócz tego pozwoli na tworzenie rynków NFT w formie księgi zleceń znanej z giełd, gdzie można składać oferty kupna i sprzedaży danego przedmiotu po konkretnych cenach, a dzięki wielołańcuchowości i mostom tokeny nie tylko w ogóle nie muszą być wystawione na sprzedaż, aby otrzymać ofertę, ale nie muszą nawet istnieć na łańcuchu Efinity!
Efinity wspierane przez ogromny fundusz, genialny zespół i budowany od lat ekosystem Enjin może stworzyć raj dla gier opartych o technologię blockchain, gdzie masowe wybijanie NFT niemal nic nie kosztuje.
Immutable X
Ze względu na wysokie opłaty, Ethereum dla zwykłych użytkowników nie będzie nadawało się do używania jeszcze przez pewien czas. Doprowadziło to do ogromnego rozwoju warstw drugich takich jak właśnie kolejne na naszej liście Immutable X.
Immutable X jest pierwszym przeznaczonym typowo dla NFT “L2” Ethereum. Wykorzystuje technologie StarWare oraz “Rollups”, a dokładniej mówiąc ZK-Rollups.
Rollupy jako coraz popularniejsza, a niedługo zapewne dominującą technologia skalowania pozwalają na znaczne zwiększenie komfortu używania Ethereum przy jednoczesnym zachowaniu jego podstawowego bezpieczeństwa.
Rollup działa grupując dużą liczbę transakcji, generując „dowody ważności” dla tych transakcji, a następnie przesyłając ten dowód do smart kontraktu znajdującego się na warstwie bazowej, czyli w tym wypadku Ethereum.
Immutable X pozwala na ponad 9000 transakcji na sekundę, a dodatkowo nie pobiera za nie opłat.
To wszystko sprawia, że ten projekt na bazę dla swojego działania wybrało mnóstwo wyczekiwanych gier, które na głównej warstwie Ethereum nie miałyby prawa działać. Tytuły takie jak Guild of Guradians, czy Illuvium będą się opierać właśnie na tym rozwiązaniu.
Podsumowanie
Niesamowita rewolucja RMRK, prywatność i nowe możliwości Secret Network, szybkość i wielołańcuchowość Efinity, czy bezpieczeństwo Ethereum bez opłat. Każde z tych rozwiązań pozwala tworzyć wyjątkowe tokeny w jeszcze wyjątkowy sposób, a jednocześnie udowadnia, że NFT to nie tylko jpeg, który szkodzi środowisku. Żadne z tych rozwiązań nie ma żadnego zauważalnego wpływu na emisję CO2.
Czy to one będą czołowymi “postaciami” wzrostu kolejnych metawersów, gier play-to-earn oraz nowych kolekcji NFT? A może są inne, lepsze rozwiązania, które powinny się tu znaleźć? Jedno jest pewne, każdy z wymienionych tu projektów robi coś więcej dla branży NFT niż tylko pozwala na powstanie kolejnej kopii CryptoPunków…