. . .

Krypto-Gem: Efinity - NFT nowej generacji na Polkadot

Rafał   2021-11-09 16:22

Efinity, czyli lepiej, szybciej i taniej. Projekt został opracowany przez najlepszych w branży NFT, a mianowicie zespół Enjin. Co oczywiste, oba projekty będą ze sobą współpracować, a dzięki ogromnej i budowanej przez lata bazie doświadczeń, współprac i narzędzi Enjin, projekt Efinity nie zacznie od zera, wręcz przeciwnie, zacznie od dużego ekosystemu i 100-milionowego funduszu na rozwój metawersum Efinity.

kryptowaluta Efinity EFI

Bardzo możliwe, że gry NFT, na czele z tymi skupiającymi się na koncepcie metawersum będą na pierwszym planie rynku kryptowalut w 2022 roku, głównie ze względu na oczekiwania, jakie budują takie tytuły jak Sandbox, Star Atlas, czy Illuvium, o czym mogłeś się przekonać czytając nasz artykuł o najbardziej oczekiwanych grach NFT 2022 roku.

Założyciel My Meta Studio i MyMetaverse Simon Kertonegoro określił Efinity oraz Enjin w następujący sposób:

Enjin to najlepszy zestaw narzędzi programistycznych NFT w przestrzeni, w której Efinity bardziej przypomina Internet NFT.

O ile nie jest to artykuł o Enjin, a o Efinity, ciężko nie wspomnieć o twórcach projektu, którzy stoją również za jedną z największych rewolucji w NFT, czyli standardem ERC-1155. Co więcej, token ENJ również będzie miał swoją rolę w Efinity i to istotną.

Artykuł należy do serii „Aukcje Polkadot" oraz „Krypto-Gem” , w których skupiamy się na przedstawieniu projektów z niską kapitalizacją i ogromnym potencjałem. Pamiętaj, że żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej, a inwestycja w tego typu projekty jest ryzykowna. Jeśli uznasz projekt za warty uwagi, przeprowadź własny research.

Czym jest Efinity?

Efinity jest blockchainem przeznaczonym dla cyfrowych aktywów nowej generacji działającym na Polkadot. Projekt planuje dołączyć do sieci DOT i zostać parachainem. O ile opcja na dołączenie do crowdloan za pośrednictwem giełd już się zaczęła, o tyle projekt jeszcze oficjalnie nie rozpoczął swojej zbiórki. (Aktualizacja - crowdloan trwa, a Efinity celuje w zwycięstwo podczas 5 aukcji | Aktualizacja 2 - Efinity wygra aukcję nr. 6 i dołączy do Polkadot w marcu 2022 r.).

Głównym celem Efinity nie jest działanie jako ogólny blockchain, a skupienie się na jak najlepszych doświadczeniach związanych z NFT i gamingiem. Efinity ma działać jako centrum dla tokenów niezamiennych, dzięki nowemu standardowi Paratokenów, który akceptuje tokeny z dowolnego innego łańcucha, w tym z najpopularniejszych standardów ERC-20, ERC-721 i ERC-1155. 

Polkadot

Enjin przy budowie Efinity współpracuje z fundacją web3. Blockchain Efinity będzie parachainem, który wykorzystuje walidatorów Relay Chain Polkadot do uzyskania konsensusu.

Nowy standard - Paratokens

Na blockchainie tokeny występują w różnych standardach. Są tokeny zamienne, czyli popularne tokeny użytkowe i zarządzające projektów, takie jak np. UNI. Ich główną cechą jest to, że można posiadać wiele takich samych tokenów. Można posiadać 2 UNI, 5 UNI, 100 UNI itd. i można je zamienić na inne tokeny UNI, ponieważ mają taką samą wartość.

Tokeny niezamienne, jak łatwo się domyślić są odwrotnością tego. Każdy token, znany jako NFT, jest unikalny i posiada w danym czasie jednego właściciela. Można nimi handlować i je przesyłać, ale nie można posiadać 2 takich samych NFT. ”Obrazek” może być identyczny, ale każdy posiada unikalny identyfikator i jest innym tokenem.

Tokeny niezamienne są idealne dla przedmiotów w grach, a zamienne dla jednostek wymiany, czyli jakiejś waluty. 

Enjin opracowuje nowy standard tokenów o nazwie Paratokens przeznaczony dla Polkadot. Będzie on kompatybilny z parachainami i smart kontraktami, dzięki czemu będzie interoperacyjny z całym ekosystemem Polkadot, a także Kusama. 

Oprócz obsługi zamiennych i niezamiennych tokenów Efinity będzie także pozwalać na "grouped NFT", czyli grupy tokenów niezamiennych, które są częścią jednej rodziny pod tym samym identyfikatorem, ale każdy z nich nadal zachowuje swoją unikalność.

„Paratokeny” będą wstecznie kompatybilne z ERC-1155, a dzięki mostom będzie można przenosić tokeny z innych sieci do Efinity.

most efinityźródło: efinity.io/whitepaper

Paratokens umożliwią międzyłańcuchowe transakcje NFT,  transakcje składające się z dużej grupy aktywów oraz efektywne wybijanie nowych tokenów. W testach Efinity pozwalało wybić 20 mln NFT… na sekundę, co oznacza 120 mln NFT na blok.

Na co pozwoli Efinity?

Transfery paratokenów mogą być proste lub bardziej zaawansowane zawierające wielu wysyłających i odbierających.

Jedną z najciekawszych funkcji jest jednak to, że opłaty za przesyłanie paratokenów na Efinity może pokrywać inna osoba lub pula.

Transakcja może zawierać cyfrowy podpis „płatnika opłat”, który pozwala komuś innemu pokryć opłaty transakcyjne. Tworzy to ogromne możliwości dla projektowania aplikacji.

EFI opłaty

źródło: efinity.io/whitepaper

Dzięki kolejnej ciekawej nowości, czyli “Dyskretnym adresom” opłaty mogą być pokrywane ze specjalnej puli. Dyskretne adresy są unikalnymi kontami, które można stworzyć. Mogą przybrać różne role, ale nie posiadają powiązanego klucza prywatnego. Dzięki nim powstają „Fuel Tanks”.

Fuel Tanks to specjalne dyskretne konta, które są używane wyłącznie do opłat transakcyjnych. Deweloperzy mogą zdecydować się na przejęcie części kosztów swoich klientów, deponując tokeny EFI na kontrolowanym przez siebie „Zbiorniku Paliwa” (np. rynek NFT, który pokrywa opłaty za użytkowników). Tokenów EFI zdeponowanych na takim adresie nie można wycofać.

Crafting

Kolejnym elementem Efinity jest Crafting, który pozwala na modyfikację istniejących tokenów lub tworzenie nowych za pomocą specjalnych „Receptur”.

Receptura to podpisana wiadomość, która jest generowana całkowicie poza łańcuchem. Każdy, kto posiada dany przepis, będzie mógł go wykonać na Efinity i to bez wiedzy programistycznej.

Każdy gracz wie, jak ważny jest crafting, który pozwala tworzyć lub ulepszać różne przedmioty w grach.

Oferty na dowolne NFT, nawet te nieistniejące na Efinity

rynek efinity

Mechanizm ofertowy Efinity umożliwia tworzenie przejrzystych, uczciwych i dokładnych wycen dla wszystkich transakcji NFT. Można składać oferty dotyczące aktywów znajdujących się na dowolnym rynku wspieranym przez Efinity, a także na NFT, które nie są wystawione na sprzedaż.

Każdy NFT z dowolnego łańcucha bloków można łatwo przenieść do sieci EFI, co sprawia, że można składać oferty na tokeny, które nawet nie istnieją na Efinity.

Dodatkowo najwyższa (niewypełniona) oferta na dowolny zasób jest systematycznie nagradzana z części opłat oraz ze specjalnej puli "Price Discovery Pool", co zachęca użytkowników do utrzymywania najwyższej oferty.

Tokeny ENJ i EFI

Efinity będzie miało dwa główne tokeny, ENJ oraz EFI. ENJ służy jako zabezpieczenie sieci Efinity. Każdy węzeł będzie musiał wnieść zabezpieczenie w postaci tokenów ENJ, a nominatorzy będą mogli delegować swoje ENJ do węzłów, zwanych Kolatorami. Kolatorzy to węzły parachaina, które przesyłają bloki do walidatorów Polkadot. 

Jak w przypadku każdego parachaina, to właśnie Polkadot odpowiada za bezpieczeństwo Efinity. 

Każdy z 10 kolatorów z najwyższą wartością ENJ, który zajmuje się przesyłaniem danych do walidaotrów Polkadot będzie otrzymywał równe wynagrodzenie z "Collator Pool”. W tej puli znajduje się 15% podaży Efinity, z której węzły i nominatorzy będą wynagradzani.

Oprócz nominacji przy użyciu ENJ, właściciele NFT tworzonych za pomocą Enjin będą mogli także nominować za pomocą swoich tokenów niezamiennych, w których zablokowane zostały tokeny ENJ. 

EFI

EFI jest tokenem służącym do wynagradzania kolatorów i nominatorów, zarządzania oraz wszystkich opłat w sieci Efinity. Na te opłaty składa się między innymi prowizja od transakcji na rynku Efinity, która wynosi 2.5%, lecz może być zmieniona w drodze głosowania posiadaczy EFI. 

Środki z tej opłaty trafiają do czterech pul, z których trzy już poznałeś: 

  • Collator Pool
  • Community Pool (z której finansowane są granty)
  • Price Discovery Pool
  • Fuel Tank Pool

Dodatkowo deweloperzy, którzy tworzą NFT, mogą ustawić opcjonalną opłatę za zamówienia z rynku. Maksymalnie może ona wynosić 25%.

Oprócz wykorzystania w obrębie łańcucha Efinity i ekosystemów Polkadot i Kusama, EFI jest także potrzebne w JumpNet, w którym określane jest jako JEFI. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli zwiększyć swoje limity transakcji JumpNet. Każde 100 JEFI pozwala podwoić ilość możliwych transakcji. 

JumpNet od Enjin umożliwia użytkownikom wykonywanie transakcji za darmo, ale nakłada limity, które mogą zostać zwiększone przez EFI.

Tokenomika EFI

Całkowita podaż EFI to 2 000 000 000 tokenów i zostały przeznaczone według schematu: 

EFI token

Sprzedaż publiczna odbyła się w czerwcu 2021 r. za pośrednictwem CoinList, gdzie sprzedano 100 mln tokenów. Sprzedaż prywatna została podzielona na trzy rundy podczas których sprzedano 300 000 000 EFI.

35% jest przeznaczone na rozwój ekosystemu oraz na nagrody dla uczestników crowdloan, a 15% trafi do kolatorów i nominatorów w ramach nagród przez najbliższe 8-10 lat.

Nagrody za blok są rozdzielane między cztery pule, a procent przydzielony do każdej puli może być dostosowywany poprzez zarządzanie:

EFI dystrybucja nagród

Wszystkie tokeny są objęte vestingiem, czyli są wypuszczane stopniowo w czasie, który zależny jest konkretnej alokacji.

Tokeny przeznaczone dla firmy są objęte stopniowym, pięcioletnim vestingiem, z bonusami za osiągnięcie kamieni milowych. Zespół posiada tokeny zablokowane na rok, po czym będą odblokowywane przez kolejne 3 lata. Sprzedaż publiczna jest uwalniana przez 9 miesięcy, a prywatna przez niecałe dwa lata w 15% transzach. 

EFI inflacja

źródło: coinlist.co/efinity

Całe uwalnianie tokenów sprawi, że EFI przez najbliższe 2-3 lata będzie posiadać ogromną inflację. 

W tym momencie w obiegu znajduje się nieco ponad 54 mln EFI, a w 2023 roku ma to być aż 1.6 mld. 

Wkrótce do obiegu trafią kolejne tokeny, zdobyte poprzez udział w crowdloan na Polkadot.

Crowdloan

Nie ma jeszcze żadnych szczegółowych danych na temat udziału w crowdloan Polkadot, natomiast DOT można już blokować poprzez giełdy, np. Binance. Schemat nagród przedstawia się następująco:

kryptowaluta EFI

Efinity ma wypłacić od 7.5 do 9.75 EFI za każdy DOT na rok (jak wiemy maksymalny okres wynajmu to niecałe 2 lata), co oznacza, że minimalna nagroda to 15 EFI za 1 DOT. Jako że EFI jest już na giełdach i kosztuje niecałe $2, można oszacować opłacalność udziału. 

Według danych z Binance pula nagród za udział w crowdloan wynosi 200,000,000 EFI. 

Niestety dokładne informacje nie są jeszcze podane, choć wygląda na to, że będzie to stały, liniowy vesting.

Update!

Nagrody zostały zmienione na 10% podaży EFI, czyli wspomniane 200 mln EFI, które zostanie równo rozdzielone zgodnie z udziałami. To znaczy, że im mniej DOT zbierze Efinity (i wygra), tym większe nagrody. Przy zebraniu 10 mln DOT od społeczności, nagroda za 1 DOT wyniesie 20 EFI, które będzie uwalniane stopniowo przez cały okres wynajmu (96 tygodni).

enjin.io/efinity-crowdloan

Więcej o aukcjach:

 crowdloan

100 mln na rozwój

Enjin ogłosił fundusz Efinity Metaverse Fund o wartości 100 mln dolarów, który ma wspomóc osoby oraz organizacje adoptujące Enjin i Efinity.

Fundusz ma wspierać integrację Enjin i Efinity, projekty metawersum działające na Efinity i Polkadot, inwestycje w rozwijające się gry, NFT i zdecentralizowane aplikacje oraz wiele innych.

Taki fundusz na pewno pomoże w szybkim rozwoju platformy, zwłaszcza że już posiada ona ogromny ekosystem budowany latami przez Enjin.

Dlaczego EFI to Krypto-Gem?

Mianem „gem”, czyli „klejnotu”, określa się projekty z ogromnym potencjałem i stosunkowo niską kapitalizację. Na dzień dzisiejszy EFI posiada kapitalizację na poziomie 100 mln dolarów, co jak na potencjał projektu jest bardzo niską kwotą. 

Oczywiście należy wziąć pod uwagę ogromną inflację, jednak krótkoterminowo projekt może przynieść wiele radości inwestorom, o ile hossa utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy. Niepokojącym wskaźnikiem jest wysoka kapitalizacja rozwodniona, która na ten moment osiąga 4 mld USD. W tym wypadku ważne pytanie, jakie należy sobie zadać to, czy 4 mld dolarów (osiągniete przy tej cenie za 3-4 lata), dla teoretycznie centralnego łańcucha w wielołańcuchowej przyszłości NFT i gier wykorzystujących blockchain to dużo?

Jeśli chodzi o dłuższy termin, nawet mimo ogromnej konkurencji, Efinity wydaje się świetną opcją dla osób dobrze oceniających przyszłość NFT, choć w ciągu najbliższych lat raczej na pewno pojawi się lepsza okazja na zakup niż okolice $2.

Oprócz bezpośredniego zakupu EFI można zdobyć go biorąc udział w wyżej wspomnianej crowdloan, blokując DOT na 2 lata. Należy pamiętać o długiej blokadzie DOT i stopniowo otrzymywanym EFI, jednak jeśli ktoś wierzy zarówno w Polkadot jak i w przyszłość gamingu opartego o NFT, tak opcja crowdloan wydaje się najbardziej optymalna, choć nie będzie to sposób na szybkie wzbogacenie się - co oczywiście nie jest poradą inwestycyjną.

Popularne