Ethereum jest największą platformą smart kontraktów, jednak cierpi na poważny problem - opłaty. Zbyt wysokie odstraszają użytkowników, którzy wybierają inne sieci, jednak zazwyczaj te, do których uzyskają łatwy dostęp, czyli takie, które są kompatybilne z Ethereum i pozwalają np. wykorzystywać znany im portfel MetaMask.
Moonbeam jest mostem łączącym wielołańcuchową sieć Polkadot z Ethereum. Dzięki niemu projekty mogą w łatwy sposób, czyli bez dużych zmian w swoim kodzie, rozwinąć się nie tylko na kolejny łańcuch, ale na całą sieć łańcuchów działających w Polkadot.
Moonriver, czyli siostrzana wersja Moonbeam działająca w sieci Kusama okazała się nie tylko ogromnym sukcesem finansowym, ale i ekosystemowym. Już teraz całkowita zablokowana wartość w DeFi Moonriver przekroczyła 250 mln USD, a udział w crowdloan potrafił zapewnić ogromne zyski, ponad $4000 za 1 KSM, a w szczytowym momencie nawet i $7000. Oczywiście nie oznacza to, że Moonbeam odniesie tak samo wielki i szybki sukces.
Ten artykuł jest częścią cykli: „Krypto-Gem”, „Aukcje Polkadot” oraz „Przewodnik po”. Oczywiście pamiętaj, że nic co tu znajdziesz nie jest poradą, zrób własny research i pamiętaj o ryzyku.
Jak działa Moonbeam?
Moonbeam jest platformą smart kontraktów kompatybilną z EVM. Co istotne, Moonbeam jest łańcuchem Layer 1, takim jak np. Ethereum, który posiada własne zarządzanie, token do opłat i ekosystem, ale działa w wielołańcuchowym środowisku Polkadot. Łańcuch bloków Moonbeam będzie korzystał z bezpieczeństwa zapewnianego przez Relay Chain Polkadot gdy tylko wygra aukcję i zostanie parachainem.
Kluczowe cechy Moonbeam to:
- Decentralizacja
- Pełna implementacja EVM, umożliwiającą migrację smart kontraktów Solidity przy minimalnych zmianach
- Interfejs API Web3 RPC, dzięki czemu istniejące DApp można migrować przy minimalnych zmianach, a to oznacza, że istniejące narzędzia Ethereum, takie jak Truffle, Remix i MetaMask, mogą być używane bez modyfikacji.
- Stworzony przy użyciu Substrate
- Natywna międzyłańcuchowość za pośrednictwem sieci Polkadot i mostów, co pozwala na komunikacje z Ethereum i innymi łańcuchami.
Moonbeam jest stworzony przy użyciu frameworku Substrate, czyli narzędzi programistycznych, które przyspieszają pracę nad blockchainem. Moonbeam używa kolekcji modułów palety FRAME, która w tym projekcie odpowiada za transfery środków, kompatybilność z EVM, zarządzanie i inne podstawowe funkcje.
Ujednolicone konta
Aby jak najbardziej uprościć użytkownikom korzystanie z Moonbeam, które będzie działać w dwóch sieciach, projekt wprowadził funkcję ujednoliconych adresów. Dzięki temu użytkownicy mogą posiadać tylko jeden klucz prywatny i adres co oznacza, że nie muszą przenosić sald między 2 różnymi kontami i są w stanie uzyskać dostęp do wszystkich funkcji za pomocą jednego konta. Da im to dostęp zarówno do wykonywania transakcji w sieci Ethereum jak i Moonbeam.
Kolatorzy
Producenci bloków parachainów nazywani są kolatorami. Te węzły utrzymują parachainy zbierając transakcje od użytkowników i proponując bloki walidatorom łańcucha Polkadot - Relay Chain.
źródło
Moonbeam korzysta z konsensusu między kolatorami nazwanego Nimbus. Jest to pewnego rodzaju filtr, który wybiera jacy kolatorzy mogą proponować blok do Polkadot. Moonbeam wykorzystuje dwuwarstwowe podejście. Pierwsza warstwa zawiera filtr stakowania parachain, który pomaga wybrać aktywną pulę kolatorów spośród wszystkich kandydatów na podstawie ich stawki. Druga warstwa dodaje kolejny filtr, który zawęża liczbę kolatorów do podzbioru dla każdego slotu. Jednak cały ten system i konsensus dotyczy tylko propozycji bloku do walidatorów Polkadot, bloki nadal są finalizowane na Relay Chain.
Aby zostać kolatorem Moonbeam należy zablokować w węźle pewną kwotę GLMR. Filtr wybiera 32 kolatorów z najwyższą wartością GLMR co rundę (300 bloków). Następnie, dla każdego kolejnego bloku z tych 32, wybierany jest w sposób pseudolosowy podzbiór węzłów, które mogą proponować blok.
Glimmer
Jak każda platforma smart kontraktów Moonbeam potrzebuje tokena użytkowego. Natywnym tokenem platformy będzie Glimmer (GLMR). Jego głównymi funkcjami będą; określenie pomiaru wysokości opłat w realizacji smart kontraktów oraz pokrywanie tych opłat, zachęty dla kolatorów, czy udział w zarządzaniu.
GLMR nie ma określonego maksymalnego limitu. Początkowa podaż wyniesie 1 mld, a inflacja około 5% rocznie. Z owej inflacji 1% zostanie przeznaczone dla węzłów, 1,5% na rezerwę parachain, aby zgromadzić fundusze i zapewniać sobie parachain w nieskończoność, a pozostałe 2,5% trafi do delegatorów.
Aby zmniejszać emisję tokena, 80% opłat w sieci jest spalana, a 20% trafia do skarbca.
Początkowe 1 mld będzie wypuszczane zgodnie z powyższym schematem i rozdystrybuowane w następujący sposób:
- 14% - sprzedaż seed
- 12% - sprzedaż strategiczna
- 15% - zachęty dla wsparcia parachain w latach 1-6
- 15% - rozwój ekosystemu (fundacja Moonbeam)
- 10% - zespół
- 10% - sprzedaż "Take FLight"
- 8% - programy płynności
- 4.6% - zatrudnienie
- 4.5% - strategiczni partnerzy i doradcy
- 4.5% - zachęty dla programistów
- 2.4% - skarbiec, przyszły parachain i PureStake
Wsparcie, inwestorzy i ekosystem
To jak duży ekosystem jest w stanie stworzyć sobie Moonbeam pokazał już Moonriver działający na Kusama.
Już teraz można znaleźć mnóstwo projektów, które będą z Moonbeam korzystać, gdy tylko sieć wystartuje. Takie nazwy jak SushiSwap, Chainlink, Ocean Protocol, The Graph, czy ICON zna pewnie każdy, kto „siedzi” w kryptowalutach dłużej niż kilka tygodni.
Zresztą strona moonbeam.network/community/projects najlepiej pokaże, z czym mamy tutaj do czynienia, a na pewno nie jest to wszystko, co zobaczymy na Moonbeam.
Inwestorzy, którzy za bezcen otrzymują mnóstwo tokenów nie są może najlepszym przejawem decentralizacji, ale potrafią też znacznie pomóc w rozwoju. W Moonbeam zainwestowała śmietanka rynku na czele z Binance Labs, ParaFi, Coinbase Ventures i Bitcoin.com. To pokazuje, że duże pieniądze ciągną do Moonbeam.
Warto inwestować w crowdloan Moonbeam?
Jak pokazał Moonriver zyski z takiej inwestycji potrafią być ogromne, a co więcej ze względu na to jak działają crowdloans, po określonym czasie nasza inwestycja do nas wraca… Jednak rozwijany przez ten sam zespół Moonbeam, to nie Moonriver i wcale nie musi odnieść tak dużego sukcesu, zwłaszcza pamiętając, że konkurencja na Polkadot będzie większa niż na Kusama.
Należy też pamiętać o tym, że w wypadku aukcji Polkadot blokujemy nasze DOT na 2 lata, a to automatycznie oznacza, że KAŻDA inwestycja w crowdloan Polkadot jest długoterminowa. Nie znamy jeszcze szczegółów nagród za udziału w zbiórkach, więc nie możemy podejmować w tej kwestii decyzji.
Jeśli jednak nie masz zamiaru sprzedawać DOT to inwestycja w staking lub jakąkolwiek crowdloan wydaje się nie tylko najlepsza, ale wręcz oczywista. Patrząc na "plecy” jakie ma Moonbeam wydaje się to być jeden z lepiej wspieranych i zaprojektowanych łańcuchów Polkadot, który ma dość jasne przeznaczenie - połączyć Ethereum z Polkadot.