. . .

Polkadot pół roku po starcie aukcji

Rafał avatar
Rafał   2022-05-31 13:52

11 listopada 2021 roku wystartowały długo oczekiwane aukcje Polkadot. Rewolucyjne podejście do tematu wynajmu bezpieczeństwa blockchain oraz oferowania tokenów nowych projektów w zamian za wsparcie w crowdloans cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Czy nadal tak jest? Czy ktoś w ogóle używa Polkadot? Czy jest czego używać? Sprawdźmy jak po niemal pół roku działania prezentuje się ekosystem Polkadot.

Polkadot ekosystem

Polkadot to całkiem nowe podejście do budowy wielołańcuchowej sieci, za której bezpieczeństwo odpowiadają walidatorzy stakujący DOT. Jeśli nie wiesz czym jest Polkadot, jak działają aukcje i czym są crowdloans, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na Blokpres. Polecam zacząć tutaj:

Polkadot

Pierwsza, historyczna aukcja rozpoczęła się 11 listopada i zakończyła tydzień później zwycięstwem jednego z faworytów - Acala. Jak po kilku miesiącach rozwoju wygląda ekosystem Polkadot, jak radzą sobie parachainy, które rozpoczęły już swoje działanie i na co już dziś pozwala sieć? Na te i inne pytania spróbujemy znaleźć dziś odpowiedź.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy poprawności danych zawartych w artykule.

Pół roku Polkadot

Od momentu dołączenia do sieci pierwszych parachainów minęło już niemal pół roku. Jakie najważniejsze wydarzenia mogliśmy obserwować przez ten czas?

11 listopada miał miejsce początek pierwszej z serii 5 aukcji Polkadot. Zwycięzcami zostały projekty: Acala, Moonbeam, Astar, Parallel i Clover.

Nieco ponad miesiąc później, 18 grudnia, wszyscy wymienieni wyżej zwycięzcy dołączają do sieci i produkują bloki jako parachainy a kilka dni później, 23 grudnia, zaczyna się kolejna seria aukcji, tym razem znacznie bardziej rozciągnięta w czasie i trwająca aż do 10 marca.

Na początku 2022 roku ukazał się raport Electric Capital, który przedstawił Polkadot jako jeden z najbardziej interesujących projektów dla programistów i to tutaj wielu z nich decyduje się pracować. Sieć DOT jest jedną z najaktywniejszych pod kątem rozwoju i ten trend utrzymuje się do tej pory. 

programiści Polkadot

10 lutego ruszył zdecentralizowany stablecoin aUSD, a 23 marca Acala wraz z ośmioma innymi projektami ekosystemu Polkadot i wieloma inwestorami zapowiedziała fundusz na rzecz adopcji aUSD o wartości 250 mln USD. aUSD wybijany na Acala ma zostać natywnym stablecoinem całej sieci Polkadot.

ausd

Na początku maja miało miejsce zdecydowanie najważniejsze wydarzenie. 4 maja w aktualizacji v9190 weszła w życie funkcja, która umożliwia parachainom przesyłanie między sobą wiadomości. XCM, ponieważ tak nazywa się format przesyłania wiadomości w sieci, wprowadza Polkadot w prawdziwą erę “multichain”. 

polkadot xcmźródło

12 maja zostało utworzone pierwsze połączenie, kanał HRMP pomiędzy dwoma pierwszymi zwycięzcami aukcji Acala oraz Moonbeam, które pozwala przesyłać aktywa z Acala, takie jak aUSD do Moonbeam i używać ich w ekosystemie EVM. 

Polkadot (Relay Chain) w liczbach

Zadaniem głównego łańcucha sieci znanego jako Relay Chain (czy też “Polkadot”) jest zabezpieczenie i koordynacja całej sieci. To tutaj walidatorzy stakują DOT, nominatorzy nominują, parachainy licytują, a zarządzanie wprowadza zmiany.

Od momentu uruchomienia aukcji Relay Chain notuje stały wzrost liczby adresów posiadających niezerowy balans. Jak podaje Subscan ilość adresów posiadających DOT to 972,542. Według danych Messari adresów posiadających co najmniej 0.001 DOT jest już niemal 1.3 mln.

polkadot adresy

Ilość transferów DOT na Relay Chain jest bardzo niewielka i podobnie do całego rynku cały czas spada. Około 8 tys. transakcji (tylko przesyłania DOT) dziennie w ciągu ostatniego tygodnia i około 15 tys. tydzień wcześniej w porównaniu do właściwie dowolnej innej sieci wypada bardzo blado, warto jednak pamiętać, że transfery natywnej waluty Relay Chain to nie jedyne transakcje na Relay Chain, a Polkadot rozdziela zadania obsługi DeFi, NFT i dowolnych innych aplikacji do parachainów, a tym samym to one mają brać na siebie największą część przeciążenia. Mimo to ekosystem Polkadot nadal jest daleki od definicji “masowej adopcji”. 

polkadot nowe konta

Jeśli chodzi o codziennie aktywne i nowo tworzone konta sprawa wygląda podobnie do ilości transakcji i pod żadnym względem nie imponuje. W ostatnich tygodniach dziennie Polkadot przybywa średnio 2.5 tys. kont, natomiast od startu pierwszej aukcji były to 3724 konta dziennie. Co ciekawe liczba aktywnych kont jest na podobnym poziomie co nowo tworzonych, a w końcowych tygodniach 2021 roku była nawet mniejsza, co przełożyło się na średnią 3242 aktywnych kont dziennie.

Aukcje

Najważniejszą częścią ekosystemu Polkadot są parachainy, czyli dedykowane łańcuchy bloków, które korzystają z bezpieczeństwa zapewnianego przez Relay Chain, ale jednocześnie działają niezależnie od siebie i mogą się ze sobą łatwo komunikować (dzięki wprowadzeniu XCM i przyszłych usprawnieniach).

polkadot zwycięzcy aukcji parachain

Mimo niezbyt dużej aktywności użytkowników na Polkadot udało się zablokować aż 131.14 mld DOT w 18 aukcjach (aukcja Bifrost nadal trwa w momencie pisania artykułu). Przekłada się to na 11% podaży DOT, która została wyłączona z obiegu na kolejne 509 dni (od 30 maja).

Aż 52.06% zablokowanych DOT przypadło dwóm pierwszych zwycięzcom. Jak widać na powyższym wykresie trend, jeśli chodzi o ilość blokowanych DOT jest zdecydowanie spadkowy i bardzo możliwe, że taki się utrzyma, aż do znalezienia minimalnej “ceny” wynajmu. 

Bardziej może martwić fanów sieci Polkadot to, że maleje liczba nie tylko zbieranych DOT, ale i adresów uczestniczących w crowdloans. Moonbeam wsparło (on-chain) niemal 50000 adresów, zwycięzcę 10 aukcji, Interlay wsparło 11600 adresów, natomiast ostatniego zwycięzcę zaledwie 1830. Co znaczy w tym wypadku on-chain? Giełda wspiera daną aukcję z 1 adresu, ale odpowiada za np. 20000 osób, które wsparło dany parachain swoimi tokenami, co nieco zakłamuje obraz. Mimo tego, że liczba uczestników jest większa niż podają suche dane, maleje ona w bardzo szybkim i nieco martwiącym tempie.

Być może najważniejszą kwestią w przypadku aukcji i crowdloans jest to, że ilość zebranych DOT zależy właściwie jedynie od popularności danego projektu. Jeśli tylko pojawi się ciekawy kandydat, może się okazać, że znów zbierze ogromne ilości DOT, nawet jeśli nie będzie musiał ich zebrać, aby wygrać swoje miejsce w sieci.

Parachainy

Pierwsze parachainy dołączyły do sieci Polkadot 18 grudnia, jednak z 17 zwycięzców i aktualnie prowadzącego w 18 aukcji Bifrost, wystartowały zaledwie 4 łańcuchy: Acala, Moonbeam, Astar i Parallel. 

Clover, Nodle oraz Centrifuge działały już wcześniej i jedynie “przesiadły się” na parachain. 

Clover, mimo że uruchomiło już parachain, który tworzy bloki, nadal właściwie nic tam się nie dzieje. A gdzie się coś dzieje?

polkadot parachainy adresy

Pod kątem ilości adresów posiadających natywny token danego projektu górują Nodle, który już wcześniej działał i jedynie migrował jako parachan oraz jeden z liderów rozwoju ekosystemu - Astar.

Największym wykorzystaniem parachainów, jakie do tej pory już wystartowały, a nie tylko wygrały aukcję, jest DeFi na czele z płynnym udziałem w crowdloan oraz płynnym stakingiem. 

polkadot tvl

Powyższa grafika nie uwzględnia 85 mln USD zablokowanych w Tinlake od Centrifuge, ponieważ ta wartość przebywa na Ethereum.

Całkowita zablokowana wartość ekosystemu Polkadot to ponad 1.4 mld USD co stawia go na 11 miejscu wśród wszystkich sieci, tuż za Arbitrum. 

Zdecydowanie największą popularnością pod względem TVL wśród parachainów cieszy się Parallel, który zablokował 567 mln USD. Połowa tej wartości to DOT zablokowane w crowdloans za pośrednictwem Parallel w tzw. “płynnym crowdloan”. Polega to na zablokowaniu DOT poprzez platformę i otrzymaniu w zamian nie tylko nagród oferowanych przez projekty, ale również cDOT, reprezentację zablokowanych DOT w stosunku 1:1, który możemy używać w DeFi, a gdy minie okres 2 lat blokady odebrać DOT paląc cDOT.

Aż 22.4% wszystkich zablokowanych w crowdloans DOT zostało przeznaczone poprzez Parallel.

W przypadku Acala również w TVL dominuje płynny DOT. 24.12 mln DOT zostało przeznaczone na płynne crowdloan poprzez lcDOT, które pozwalało brać udział tylko w crowdloan Acala, która nie pozwala tak jak Parallel brać udział w aukcjach innych projektów.

Od momentu uruchomienia łańcucha pierwszego zwycięzcy aukcji, przesłane zostało już 6 mln DOT do aplikacji Acala. 90 mln USD zostało przeznaczone na wybicie aUSD, stablecoina, który będzie zapewne największym w sieci Polkadot, dzięki połączonym siłom 9 projektów, które stworzyły 250 mln fundusz wspierający adopcję aUSD. 

Moonbeam, który otwarł już połączenie z Acala radzi sobie do tej pory najsłabiej z całego działającego już towarzystwa (nie licząc "ghost parachainów" jak Clover) i co ciekawe niemal 3-krotnie gorzej pod kątem TVL niż siostrzany Moonriver. Właściwie pod każdym kątem Moonbeam radzi sobie jak na razie gorzej niż Moonriver…

Mimo świetnego startu i zapewnienia zwrotów całości inwestycji w crowdloan każdemu, kto sprzedał w pierwszych godzinach, Moonbeam nie błyszczy.

Co do zwrotów. Artykuł nie skupia się na finansowych aspektach, ale w ramach ciekawostki tak przedstawiają się dane dostarczane przez Parachains.info:

polkadot crowdloan zwrotyparachains.info/auctions

 

Astar jest jednym z większych pozytywnych zaskoczeń i opcją popularniejszą wśród użytkowników. Wliczając 200 mln DApp Stakingu, Astar posiada 316 mln TVL, jednak w tym wypadku można stakować również ASTR, które jest zablokowane w vestingu, co nieco umniejsza tę wartość.

Astar w ciągu ostatnich 30 dni przetwarzał minimum 130 tys. transakcji EVM dziennie, niejednokrotnie przebijając 600 tys. Czyni go to najbardziej używanym projektem całego ekosystemu Polkadot. Dla porównania Moonbeam ledwo był w stanie przebić 100 tys. transakcji EVM, utrzymując około 30 tys.

Polkadot na pierwszy rzut oka cierpi na brak niesamowitych statystyk użytkowych, jednak dodając do dwóch wspomnianych powyżej danych dziesiątki tysięcy transakcji przetwarzanych już dziś w pozostałych parachainach nie wygląda to aż tak tragicznie dla tego dopiero powstającego ekosystemu.

Cała reszta projektów, które wygrały swoje miejsce jeszcze nie wystartowała ze swoimi parachainami na Polkadot.

Co już dziś oferuje ekosystem Polkadot?

Zaledwie kilka działających parachainów i dominacja DeFi w ekosystemie Polkadot sprawia, że wybór nie jest wielki, ale i większy niż mogłoby się wydawać.

Najpopularniejszą pod względem zablokowanej wartości aktywnością jest “płynne crowdloan” oraz “płynny staking”. Obie te możliwości są proponowane przez Parallel. 

Parallel UXapp.parallel.fi

Acala również umożliwia płynny staking, a poza tym wybijanie aUSD, czyli zdecentralizowanego i zabezpieczonego innymi aktywami stablecoina. Jednym ze wspieranych zabezpieczeń jest lcDOT, czyli płynny DOT, który otrzymali wspierający Acala w crowdloan. 

Moonbeam oraz Astar są łańcuchami skupionymi na kompatybilności z EVM, co oznacza, że obsługa aplikacji działających w ich obrębie może odbywać się za pomocą portfela MetaMask. Oba te projekty są zdominowane przez DeFi, takie jak giełdy i protokoły pożyczkowe.

Tutaj możliwości jak na razie się kończą. Po głębszy opis działania poszczególnych projektów ekosystemu Polkadot zapraszam do działu “Aukcje Polkadot”:

Podsumowanie

Polkadot cały czas znajduje się w fazie budowy i rozwoju. Na szczęście rozwój jest namacalny i widać, że dzieje się wiele, choć nie tak szybko jak wszyscy fani tego ekosystemu by chcieli. Wiele danych i statystyk nie imponuje, a spadek zainteresowania największą z rewolucji propozowanych przez ten projekt, czyli crowdloans, jest bardzo widoczny, choć możliwe, że również spowodowany sytuacją ogólnorynkową.

Nadchodzące miesiące przyniosą nam starty łańcuchów kolejnych zwycięzców, ogromny wzrost współpracy między łańcuchami poprzez otwieranie kanałów HRMP i wielu nowych kandydatów blokujących setki tysięcy, a może nawet miliony DOT na lata.

Przy analizie danych Polkadot i jego możliwości warto pamiętać o tym, że nie działa on jak typowe projekty L1 a cały ekosystem dopiero rozpoczyna swoje podboje będąc jednym z najmłodszych na całym rynku. 

 

Popularne