Z dniem dzisiejszym (17 grudnia) do sieci Polkadot dołączy pięciu zwycięzców aukcji, którymi zostały projekty; Acala, Moonbeam, Astar, Parallel oraz Clover.
Każdy zostanie parachianem, którego bezpieczeństwo jest zapewniane przez centralny łańcuch Polkadot o nazwie Relay Chain. Więcej o tym czym jest Polkadot, aukcje i parachain w naszym przewodniku.
Podsumowanie 5 pierwszych aukcji na Polkadot
Aukcje zakończyły się niewątpliwym sukcesem i cieszyły sporym zainteresowaniem. Projekty na niemal 2 lata zablokowały łącznie 99,113,469 DOT co przy dzisiejszej wartości przekłada się na ponad 2.5 mld USD. Zablokowane w pięciu aukcjach tokeny stanowią 8.7% całkowitej podaży.
Ogólna liczba zebranych DOT przez wszystkich uczestników, również tych, którym nie udało się zostać parachainem sięgnęła 113,316,393, jednak zgodnie z działaniem protokołu wszystkie tokeny zebrane przez projekty, które nie osiągnęły sukcesu trafią z powrotem do właścicieli.
Miejsca 1-2
Zwycięzcą pierwszej aukcji na Polkadot został projekt Acala, który zebrał od 24934 adresów aż 32,515,980 DOT. Dzięki wielu możliwościom udziału szacuje się, że Acala wsparło ponad 190 tys. osób!
Poznaj Acala:
Drugą aukcję wygrał Moonbeam, który zebrał nawet więcej niż Acala - 35,759,931 DOT od 48346 unikalnych adresów. Podobnie do Acala wiele możliwości udziału przekłada się na ponad 200 tys. wspierających.
Dwa najbardziej oczekiwane projekty i najwięksi faworyci nie zawiedli. W przypadku Acala każdy użytkownik biorący udział w crowdloan może liczyć na rekompensatę w postaci co najmniej 4.61 ACA za każdy przeznaczony 1 DOT, z których 20% trafi do wspierających od razu, a reszta będzie odblokowywana w czasie trwania najmu.
Moonbeam z kolei po wygranej aukcji chcąc odwdzięczyć się za tak ogromne wsparcie podniósł próg nagród o 50% co oznacza, że za każdy DOT uczestnik crowdloan otrzyma 4.19 GLMR, z czego 30% będzie odblokowane i możliwe do przesyłania od razu po dystrybucji tokenów.
Więcej o Moonbeam w artykule:
Aukcje 3-5
Pierwsze dwie aukcje były zdominowane przez dwa wspomniane wcześniej projekty, z których każdy samodzielnie zablokował więcej DOT niż 3 pozostałych zwycięzców razem wziętych.
Aukcję numer 3 wygrał Astar, który od 27170 unikalnych adresów zebrał 10,333,552 DOT. W zamian za wsparcie projekt przekazał 20% podaży ASTR do dystrybucji, a każdy zablokowany DOT otrzyma (w zależności od bonusów) ponad 102 ASTR.
Po głębszy opis projektu zapraszamy tutaj:
Kolejnym pewnym zwycięzcą okazał się Parallel Finance, który niemal 80% z 10,751,519 DOT zebrał poprzez swoją platformę. Kolejne 15% dołożył poprzez Binance co przełożyło się na liczbę zaledwie 4009 unikalnych adresów. Wspierający otrzymają co najmniej 93PARA/1DOT za swój udział.
Parallel Finance to protokół DeFi, który oferuje pożyczki, staking oraz udział w crowdloans poprzez „płynny DOT”. Użytkownicy deponujący aktywa na platformie mogą jednocześnie pożyczać i stakować, aby uzyskać podwójny zysk ze swoich tokenów, a pożyczkobiorcy mogą zabezpieczyć ewentualną pożyczkę. Jest to jedna z ciekawszych funkcji zapewnianych przez projekt nazywana „lewarowanym stakingiem”.
Aukcja numer pięć długo rozgrywała się pomiędzy projektami Clover oraz Efinity, jednak większość fazy późnej decydującej o zwycięstwie zostało zdominowane przez Clover i to właśnie wspierany przez Alameda Research projekt wygrał ostatnią w pierwszej serii aukcję.
Blokując 9,752,487 DOT od 5465 adresów Clover dołączył do grona pierwszych pięciu parachainów (aukcyjnych). Każdy uczestnik zbiórki za 1 DOT wsparcia otrzyma nieco ponad 20 CLV.
Clover jest blockchain warstwy 1, platformą smart kontraktów, wielołańcuchowym centrum Defi oraz wielołańuchowym portfelem w jednym. Blockchain Clover jest kompatybilny z EVM i dzieli się częścią opłat z deweloperami aplikacji działającymi na platformie. Owe opłaty są pokrywane w tokenie, jaki jest przesyłany co sprawia, że użytkownicy nie muszą posiadać jednego aktywa potrzebnego do opłacania ich. Dodatkowo ci bardziej aktywni uczestnicy sieci będą płacić mniejsze opłaty, niż ci rzadziej korzystający z sieci.
Co dalej?
Dziś wszystkie parachainy oficjalnie dołączą do Polkadot i rozpoczną pracę nad budową swoich ekosystemów on-chain.
Właściwy start tych sieci, dystrybucja tokenów oraz wejścia na giełdy, są planowane na pierwsze tygodnie 2022 roku. To właśnie wtedy rozpocznie się prawdziwe działanie wszystkich pierwszych pięciu zwycięzców. Jedynym tokenem już będącym w obiegu jest CLV, więc możliwe, że wspierający crowdloan tego projektu otrzymają swoje wynagrodzenie wcześniej.
Wszystkie projekty, którym nie udało się wygrać aukcji zwrócą DOT właścicielom i rozpoczną zbieranie od nowa.
Kolejne aukcje w drodze
Aukcja numer 6 zacznie się już za tydzień, a projekty chętne do „zaklepania” swojego slotu już rozpoczęły zbiórki. Aktualnie przodują Composable Finance oraz Centrifuge.
Bardzo możliwe, że druga partia aukcji będzie znacznie bardziej zacięta, bez wyraźnych faworytów i z wieloma nowymi projektami chcącymi dołączyć do wielołańcuchowego ekosystemu Polkadot.
Warto jednak pamiętać, że zwycięzcy drugiej serii dołączą do Polkadot dopiero w marcu.
Podsumowanie
Niemal 3 miliardy USD zebrane przez 11 projektów, z których do sieci udało się dołączyć jedynie pięciu najmocniej wspieranym oraz setki tysięcy uczestników biorących udział crowdloans pokazują, że zainteresowanie otrzymaniem tokenów obiecujących projektów w zamian za blokadę DOT na okres niecałych dwóch było ogromne.
Druga seria pokaże nam, czy wysokie zainteresowanie się utrzyma, ale patrząc na jakość projektów, które planują dołączyć do sieci w marcu, wygląda na to, że nie powinno spaść poniżej pewnego, wysokiego poziomu.