Podobnie jak Kusama, Polkadot bezpośrednio nie wspiera smart kontraktów, ponieważ ma inne zadania, o których mogłeś się dowiedzieć z naszego Przewodnika po Polkadot:
Astar Network to skalowalna i interoperacyjna infrastruktura dla Web3.0, która działa również jako platforma smart kontraktów, czym Astar wypełnia lukę dotyczącą tego aspektu Polkadot, podobnie jak projekt Shiden w Kusama.
Astar skupia się na dostarczaniu najlepszej platformy smart kontraktów dla programistów wprowadzając między innymi funkcję DApp Stakingu, o której więcej dowiesz się za chwilę.
Ten artykuł jest częścią cykli: „Aukcje Polkadot” oraz „Przewodnik po”. Oczywiście pamiętaj, że nic co tu znajdziesz nie jest poradą, zrób własny research i pamiętaj o ryzyku.
Czym jest Astar Network?
źródło
Astar nazywa siebie centrum zdecentralizowanych aplikacji. Jest platformą smart kontraktów i łańcuchem bloków typu Layer 1, podobnym do największej platformy tego typu - Ethereum.
Parachainy Polkadot, co warto zapamiętać, są łańcuchami bloków z własnym zarządzaniem, tokenem, opłatami i założeniami, jednak ich bezpieczeństwo i ostateczność bloków są zapewniane przez Relay Chain Polkadot.
Astar nie jest zbiorem smart kontraktów, tokenem zbudowanym na innej platformie, czy rozwiązaniem L2, choć akurat jeśli chodzi o warstwy drugie może być też takim rozwiązaniem i to nie tylko dla Ethereum, dzięki temu, że wspiera zarówno EVM jak i WASM oraz rozwiązania warstwy drugiej takie jak Plasma, oraz Rollups.
Astar otrzymał aż 7 grantów od fundacji Web3, z czego dostarczył już 4. Dodatkowo jest wspierany przez Microsoft Japan.
Jeszcze przed startem posiada nie tylko dużą społeczność, ale i mnóstwo partnerstw, a także przyznaje granty dla projektów budujących na Astar.
Jak działa Astar Network
Astar (poprzednio Plasm Network) pozwala programistom na łatwe budowanie swoich aplikacji. Działanie platformy opiera się o Optimistic Virtual Machine (OVM), Rollupy i inne funkcje do tworzenia skalowalnych dApps.
Aby pomóc programistom we wprowadzaniu rozwiązań, które nie są możliwe w Plasma, Astar oferuje Plasma as a Service. Jest to rodzaj platformy jako usługi, która pozwala w prosty sposób wdrażać aplikacje Plasma.
Więcej o tym czym jest Plasma oraz Rollups w naszym artykule o rozwiązaniach warstwy drugiej:
Nie zagłębiając się w technikalia, OVM jest to zestaw standardów, które usprawniają i ujednolicają różne protokoły L2, a Plasm to rozwiązanie skalujące wykonujące obliczenia off-chain.
Astar natywnie wspiera zarówno EVM, czyli smart kontrakty napisane w Solidity (kompatybilność z Ethereum) jak i WASM. Jest to możliwe dzięki funkcji o nazwie X-VM (Cross Virtual Machine). X-VM umożliwia smart kontraktom wykonywanie połączeń i odczytywanie danych z różnych maszyn wirtualnych w ramach tego samego łańcucha bloków i różnych języków takich jak np. interakcja pomiędzy aplikacjami napisanymi w Solidity i ink!.
Według Astar to WASM jest przyszłością, ponieważ jest znacznie lepiej zoptymalizowany, szybszy i pozwala pisać smart kontrakty we właściwie dowolnym języku. X-VM ma być modułem, który ujednolica różne silniki w taki sposób, jak OVM ujednolica protokoły warstwy drugiej.
Bardzo ciekawą funkcją Astar jest też Operator Trading. Jest to mechanizm kupowania i sprzedawania aplikacji Astar i bezpośrednio łączy się z jednym z najciekawszych modułów składających się na Astar, z tzw. DApp Stakingiem.
DApp Staking
DApp staking działa już w Shiden network, czyli “Kusamowej” wersji Astar. DApp Staking to mechanizm nagradzania deweloperów lub administratorów smart kontraktów. 50% nagrody inflacyjnej emitowanej przez sieć Astar Network trafia do twórców aplikacji. Astar umożliwia przypisanie administratora smart kontraktu, zwanego „operatorem”.
źródło
Operatorzy mogą być nominowani przez „Nominatorów” dApps, którzy również otrzymują nagrody. Z 50% nagród każdego bloku, 40% trafia do operatorów smart kontraktu, a 10% do nominatorów. Taki system nie tylko zachęca do budowania swoich aplikacji na Astar, ale również pozwala zarabiać użytkownikom, którzy wspierają swoją ulubioną aplikację lub po prostu taką, która zapewni im lepszy zysk.
Aura PoS
Astar jest łańcuchem bloków typu Layer 1, jednak nie zabezpiecza sam siebie. To konsensus Polkadot odpowiada za bezpieczeństwo każdego parachaina. Astar nadal jednak potrzebuje przesyłać dane ze swojego łańcucha do walidatorów Polkadot i za to odpowiadają kolatorzy. Najprościej mówiąc tworzą oni bloki parachaina i wysyłają je do walidatorów.
Kolatorzy będą działać podobnie do walidatorów. Muszą wysyłać bloki i stakować ASTR, za co otrzymają nagrody, jednak nie odpowiadają oni za bezpieczeństwo sieci, a jedynie za przesyłanie danych, które również jest ważne. Astar będzie stosował system Aura PoS, w którym kolatorzy będą musieli zablokować określoną ilość ASTR aby brać udział w konensusie między kolatorami.
Token ASTR
Natywnym tokenem sieci będzie ASTR. Będzie służył do pokrywania opłat, zachęt do udziału w crowdloans, tworzenia rozwiązań L2 (jako zabezpieczenie), zarządzania, jako stake kolatorów oraz w dapp stakingu, a także jako nagrody dla wszystkich uczestniczących w tych czynnościach.
Dystrybucja odbędzie się według powyższego schematu. 30% zostało przeznaczone dla uczestników Lockdropów w sieci Ethereum (coś na miarę stakingu, który odbył się już jakiś czas temu). Kolejne 30% zostało przeznaczone na aukcję i nagrody dla użytkowników, którzy wesprą aukcję projektu swoimi DOT. Po 5% odpowiednio na: przyszłe aukcje, marketing, DAO i dla zespołu. 10% na granty i rozwój oraz kolejne 10% dla inwestorów instytucjonalnych.
Inflacja ASTR, według wstępnych założeń, ma wynosić około 10% rocznie.
Wsparcie i ekosystem
Jak już wspominałem Astar posiada wsparcie Microsoft for Startups, a mnóstwo “znanych i (nie)lubianych” inwestorów zainwestowało w projekt, między innymi Binance, OKEx, czy Huobi Ventures.
Oprócz współpracy z innymi potencjalnymi parachainami jak Acala, Crust, Phala, czy Bifrost, już teraz Astar posiada projekty, które budują swoje rozwiązania właśnie na tej platformie.
Są to między innymi Coinversation i PolkaEx, które tworzą wielołańcuchowe zdecentralizowane giełdy za pomocą Solidity i ink!, a także Standard Protocol tworzący syntetyczne aktywa zabezpieczone wieloma tokenami.
Podsumowanie
Astar nie bez powodu jest jednym z faworytów, może nie pierwszej aukcji, ale zdecydowanie pierwszej partii, która będzie miała miejsce od 11 listopada do 16 grudnia. Bardzo możliwe, że 17 grudnia Astar będzie już działał jako parachain na Polkadot.
Dodatkowo bardzo szybko dostanie się na topowe giełdy. Możliwe że Kraken, Kucoin, Huobi i OKEx, a może nawet Binance będą wspierać crowdloan Astar na swoich giełdach i bardzo szybko po uruchomieniu sieci i transferów, token znajdzie się na wszystkich wymienionych platformach handlowych.
To czy warto brać udział w crowdloan Astar będzie zależeć od tego jak będzie wyglądać ich oferta oraz jakie będą inne, a także od tego jak każdy z was traktuje DOT. Pamiętajcie, że inwestycja w crowdloan wiąże się z zablokowaniem tokenów na 2 lata i choć są różne propozycje jak np. płynny DOT zaproponowany przez Acala, nie każdy projekt będzie oferował takie rozwiązania.
Astar jest zdecydowanie projektem ciekawym, mocno wspieranym i wartym poświęcenia mu uwagi i głębszej analizy.