Jest rok 2620. Budzisz się, myjesz, pijesz kawę z plantacji znajdującej się na planecie XZ-217 i wychodzisz do pracy. Na swoim osobistym wyświetlaczu widzisz najnowsze wiadomości: Przeciwnicy Bitcoina zwiastują mu rychły koniec, ponieważ jego cena spadła do 37 milionów ATLAS, które stanowią międzygalaktyczną walutę. Zanim wsiądziesz do swojego statku kosmicznego i polecisz rabować i niszczyć - w końcu jesteś piratem - dowiesz się jeszcze, że CHaotyczny Intergalaktyczny Naród Ykai, w skrócie CHINY zdecydował się 4256 raz zbanować Bitcoina, gdyż źle wpływa na robotycznych pracowników polowych, przez co nie można ich kontrolować.
Taka wizja przyszłości jest kreowana w grze Star Atlas… no może nie do końca taka, ale podobna.
Gracz wciela się w mieszkańca tego metawersum i będzie miał wpływ na wynik konfliktu trzech ras:
- MUD, która reprezentuje ludzkość,
- Konsorcjum ras obcych znane pod nazwą ONI,
- oraz Region Ustur, kontrolowany przez androidy
Te frakcje toczą ze sobą nieustanną walkę o zasoby, podbój terytorialny i dominację polityczną. Gracz wcieli się w jednego z wielu mieszkańców kosmosu przyszłości.
W artykułach serii „Krypto-Gem” skupiamy się na przedstawieniu projektów z niską kapitalizacją i ogromnym potencjałem. Pamiętaj, że żaden artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej, a inwestycja w tego typu projekty jest ryzykowna. Jeśli uznasz projekt za warty uwagi przeprowadź własny research.
Gra Star Atlas
Star Atlas umożliwi graczom kierowanie statkami w przestrzeni kosmicznej w celu skanowania i odkrywania zasobów, które mogą być wydobywane i wykorzystywane lub sprzedawane. Gracze będą mogli ręcznie pilotować statek, korzystając z widoku z pierwszej osoby na kokpit/mostek, który ma nadawać się również do gry w okularach wirtualnej rzeczywistości. Gra wykorzystuje silnik Unreal Engine 5.
Podróżowanie i eksploracja kosmosu to nie jedyne możliwości gry, a wręcz dopiero początek. Cała ekonomia gry będzie opierać się o materiały wydobywane, zdobywane lub kupowane, a gracze będą mogli budować nawet ścieżkę kariery w grze. Możliwymi pracami, które można wykonywać w tym świecie są: wydobycie, ratownictwo, piractwo, łowca głów, rzemiosło, handel, naprawy, tankowania, obrona, czy atak.
Tak, w grze będzie nie tylko możliwość zakupu statków i ich ulepszania i naprawy, ale także walka i to nie taka, jaką znasz z gier. Tutaj jest prawdziwa stawka. Gracz, który zostanie zniszczony straci swój statek i NFT, które go reprezentują! (spokojnie, tylko w ryzykownej strefie) Jest to mechanizm, który będzie spalał materiały i doprowadzał do zwiększania ich rzadkości. Zwycięzca pojedynku będzie mógł zebrać niewielka ilość części w ramach nagrody i użyć ich do napraw lub przerobić i sprzedać.
Natywną walutą gry będzie token ATLAS, a także POLIS, ale o nich później.
Rozgrywka
Każdy gracz rozpocznie przygodę w tzw. bezpiecznej strefie, gdzie będzie mógł poznać grę i wykonywać większość aktywności, oprócz walki. Druga strefa jest strefą przejściową, w której po porażce NFT są resetowane. Natomiast jedna z najciekawszych funkcji gry to strefa walki. Oprócz walki gra oferuje także mnóstwo innych aktywności w tym różnego rodzaju misje, zadania, eksploracje, wydobycie i wiele więcej.
Walka
Porażka w tej strefie oznacza prawie całkowite zniszczenie naszego statku. Rezultatem zniszczonego statku w walce jest to, że zasoby tego statku są rozkładane na komponenty takie jak złom i członków załogi, którzy uciekli w kapsułach, a pewna ilość zostaje utracona na zawsze. Zwycięzca, w ramach nagrody za pokonanie nas rabuje komponenty, które utracimy.
Statki są wyposażone w różne rodzaje broni takie jak wieżyczki i rakiety. Te mogą być energetyczne, balistyczne lub zakłócające, które wykluczają pewne elementy wrogiego statku. Gracze mogą także atakować instalacje naziemne, które z kolei mogą się… bronić posiadając własne uzbrojenie.
Można sygnalizować swoje nastawienie jako wrogie lub pasywne, które wzmacnia osłony i manewrowalność oraz pozwoli uciec w razie niespodziewanego ataku.
Statki mogą być oczywiście ulepszane różnymi elementami takimi jak np. załoga.
Eksploracja i Planety
Budowa świata Star Atlas sprawi, że każdą widoczną gwiazdę będzie można odwiedzić, jednak dotarcie do niektórych będzie wymagało specjalnego paliwa. Tak, paliwo też trzeba kupować...
Planety można skanować coraz mocniejszymi skanerami, które lepiej wykrywają surowce, a skany można sprzedawać na rynku. Planety są podzielona na parcele, z których każda jest NFT. Występuje tzw. Land Value Tax (LVT), czyli podatek od ziemi ustalany przez DAO i zależący od rozwoju.
Na planetach będą znajdować się porty lub centra górnicze. Wszystko ma swoje zastosowania, a każda stacja ma swoje ulepszenia i elementy dodatkowe takie jak „Pokłady”. Pokłady obejmują Handel (do przechowywania i handlu), Stocznię (do produkcji statków, napraw, tankowania, konfiguracji i dokowania), Rafinerię (do ulepszania rudy na wyższe poziomy), Hangar (do długoterminowego przechowywania statków), Handel detaliczny (do wytwarzania i sprzedaży komponentów i zaawansowanych materiałów), Uniwersytet (do szkolenia i rekrutacji załogi), Kargo (do przechowywania materiałów i komponentów) oraz Defensywa (do budowy wieżyczek i obrony stacji kosmicznej oraz jej mieszkańców).
DAC, czyli DAO in-game
Zdecentralizowane Korporacje Autonomiczne, czyli DAC są systemem gild w grze. Poprzez jego wdrożenie można budować całe kosmiczne miasta i mikrogospodarki zarządzane przez osoby u władzy. Współpraca umożliwia graczom dominację nad regionami i dostępnymi tam zasobami. Tutaj wkracza token POLIS, który będzie pełnił kluczową rolę w tych miastach, pozwalającą właścicielom decydować o podatkach, opłatach, czy grzywnach oraz zasadach dla tych spoza DAC, którzy chcą uzyskać dostęp do miasta.
Ekonomia Star Atlas, czyli play-to-earn w kosmosie
Właściwe wszystko w grze można nabyć, zdobyć lub wytworzyć, a następnie odsprzedać na rynku. Ekonomia gry jest bardzo rozbudowa, od podatków, poprzez wydobycie zasobów i handel, aż po zużywanie paliwa przez statki.
Dzięki smart kontraktom gracze wkraczający do stref walki wystawiają swoje statki i załogę na ryzyko. Utrata statku prowadzi do trwałego zniszczenia (spalenia) wspomnianego NFT. Zwycięzca potyczki zdobędzie łupy z bitwy w postaci ocalonych części NFT; jednak tylko losową część tego, co zostało zniszczone. Jeśli wielu graczy będzie chciało stawiać na walkę, może dojść do znacznego ograniczenia dostępności wielu materiałów. Jednak aktywa NFT będą wypuszczane przez zespół w zależności od popytu, wzrostu liczby graczy i innych zmiennych.
Token ATLAS
Natywną walutą gry jest ATLAS. Jest używany do wszystkich transakcji w obrębie gry takich jak kupno statków, materiałów, paliwa, załogi, lądu itd. W grze występują koszty operacyjne takie właśnie jak zakup paliwa, które się zużywa, czy personel do obsługi sprzętu górniczego, co zmusza graczy do strategicznego zarządzania swoimi zasobami i nieraz podejmowania ważnych decyzji.
ATLAS jest tokenem inflacyjnym o nieograniczonej podaży, ale ma występować program odkupowania ATLAS z rynku przez zespół rozwojowy gry. Fundusze mają pochodzić z części przychodów zarówno z gry, jak i innych źródeł.
Początkowo wybite zostało 36 miliardów ATLAS. 2% zostało sprzedane w ramach IDO, 22.5% jest przeznaczone dla prywatnych inwestorów, a 5% dla zespołu. Całkowita alokacja wygląda następująco:
Dystrybucja tokenów ATLAS
Schemat wypuszczania ATLAS, które trafią do zespołu i inwestorów kończy się w ciągu 2 lat:
źródło
Star Atlas DAO (POLIS)
POLIS to token zarządzający, który reprezentuje władzę zarówno w metaverse jak i w ustalaniu rozwoju gry. POLIS odgrywa kluczową rolę w ustalaniu dynamiki w gildii oraz pomiędzy gildiami, znanymi w grze jako DAC.
Zadaniem POLIS jest ustalanie schematu wybijania, dystrybucja i redystrybucja ATLAS w ramach skarbca. Pozwala także na zarabianie części zwrotów w ATLAS. POLIS można zdobyć w ramach wykonywanych zadań w grze.
Całkowita podaż POLIS jest ograniczona i wynosi 360 milionów. 2% zostało sprzedane w ramach IDO. Dystrybucja tokenów przedstawia się następująco:
Dystrybucja POLIS
Schemat wypuszczania przedstawia się tak:
W ciągu 2 lat wszystkie tokeny zespołu stanowiące aż 30% podaży zostaną odblokowane, podobnie jak tokeny z prywatnej sprzedaży stanowiące aż 22.5%. Niestety ten aspekt projektu wygląda średnio, jednak jeśli gra spełni oczekiwania i osiągnie dużą adopcję, nie będzie to miało większego znaczenia. No właśnie, jeśli...
Czy warto kupić ATLAS?
Gra jest nadal na wczesnym etapie rozwoju i niewiadomo kiedy się pojawi, na pewno nie wyjdzie w 2021 roku. Jeszcze w tym roku mają pojawić się pierwsze mini gry, jednak na pełną wersję projektu przyjdzie nam poczekać do 2022 roku i to raczej drugiej połowy. Dwuletni schemat wypuszczania tokenów zespołu i wczesnych inwestorów nie wygląda na długoterminowe zaangażowanie w projekt (co nie znaczy, że tak nie jest!) i może trochę odstraszać, a dodatkowo powoduje wysoką inflację, która jest kolejnym punktem przeciw.
Jeżeli jednak gra wyjdzie w rozsądnym czasie, nie tylko jako ulepszenie wersji, jaka działa teraz, czyli pozwala tylko na spekulacje cenami NFT, ale w pełnej wersji i będzie oferować, chociaż 50% tego co obiecuje może okazać się najlepszą grą NFT roku i przebić nawet popularnością Axie Infinity. Oczywiście nie wiemy jak będzie wyglądać ekonomia gry w praktyce, mimo wielu wyliczeń i szczegółowych modeli ekonomicznych, nikt nie wie co się wydarzy gdy gra ruszy.
Projekt może się okazać niewypałem zarówno jeśli chodzi o rozgrywkę, jak i o zainteresowanie graczy, chociaż rozsądny (i początkowo odpowiednio wysoki) play-to-earn raczej sprawi, że na ilość graczy narzekać nie będziemy.
Czy warto kupić ATLAS lub POLIS? Jeśli będziesz chciał grać w grę to i tak musisz posiadać ATLAS. Patrząc pod kątem inwestycyjnym, nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie.
Gdy gra okaże się sukcesem tokeny ATLAS i POLIS mogą stać się dobrem bardzo pożądanym, ale wysoka inflacja może sprawić, że ich cena wcale tak bardzo nie wzrośnie. Wiele zależy od tego kiedy gra będzie miała premierę, jak będzie wyglądać jakość mini gier i całej produkcji.
W tym momencie należy traktować oba tokeny jako bardzo ryzykowne inwestycje z ogromnym potencjałem. Warto zaznaczyć, że mimo dość niskiej jak na tak dobrze zapowiadający się tytuł kapitalizacji, wycena w pełni rozwodniona, czyli ta, która pokazuje kapitalizacje wszystkich tokenów, również tych nie znajdujących się w obiegu wynosi: w przypadku ATLAS prawie 3 miliardy, a POLIS niecałe 2.4 mld. To sporo, jak na niedziałający projekt, bo takim jest na razie „Atlas Gwiezdny”.
Długoterminowy zakup w tym momencie, gdy najprawdopodobniej czeka nas prędzej czy później bessa, może być średnim pomysłem, choć to oczywiście nie porada, ale krótkoterminowo, jeśli gra wyjdzie gdy nastroje na rynku będą pozytywne, lub mini gry okażą się śwetne może bardzo szybko wedrzeć się do top 100.
Podsumowanie
Star Atlas wydaje się być najciekawszą zapowiedzianą grą opartą o blockchain. Solana, która potrafi przetwarzać mnóstwo transakcji na sekundę, jest świetnym łańcuchem do obsługi takiej gry, a także może wreszcie otrzymać ogromne wyzwanie. Ewentualna wysoka popularność gry wreszcie przetestuje Solana w praktyce.
Materiały prezentowane przez projekt nie tylko są wysokiej jakości, ale też pokazują ambicje twórców gry, chociaż osobiście nie podoba mi się tak krótki okres vestingu tokenów.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat Star Atlas, możesz wejść na oficjalną stronę gry, która również jest absolutnie genialnie przygotowana na staratlas.com.