. . .

5 najbardziej oczekiwanych gier NFT 2022 roku

Rafał   2021-10-24 19:12

Na rynku kryptowalut jest mnóstwo projektów NFT, które nie mają żadnego celu, wykorzystania i w dłuższym okresie czasu przyniosą jedynie straty. Prawdziwa przyszłość i możliwości wykorzystania tokenów niezamiennych (NFT) drzemie w rynku gier opartych o technologię blockchain. W tym artykule przedstawimy 5 najbardziej oczekiwanych gier NFT.

top 5 gier nft

NFT, czyli non-fungible tokens to unikalne tokeny działające na blockchain, które mają dodatkowe właściwości w porównaniu do standardowych tokenów takich jak UNI, AAVE itp.

Każdy token niezamienny jest zapisany na łańcuchu bloków i posiada w danym momencie tylko jednego właściciela. Dzięki temu można tworzyć mnóstwo rozwiązań, od zwykłych i najbardziej popularnych w mediach unikalnych obrazów, aż po tokenizowanie aktów własności. 

nft

Gry NFT

To właśnie branża gier jest tą, która z NFT może wyciągnąć najwięcej. Gracz może stać się prawdziwym właścicielem każdego przedmiotu i postaci posiadanej w grze, a nie tylko konta, które w każdym momencie może z różnych powodów stracić. Dzięki tokenizacji i oparciu o blockchain gracze mogą nie tylko zdobywać NFT, ale i zarabiać tokeny stanowiące natywną walutę danej gry wykorzystywaną do wszystkich aktywności. Taki system zarabiania za granie nazywa się play to earn.

Już dzisiaj gry play to earn odnoszą ogromne sukcesy, chociaż daleko im do tytułów AAA, czyli tych najwyższej jakości. Wiele z nich odnosi sukcesy nie poprzez rozgrywkę, ale właśnie ze względu na stosowany model, który pozwala czerpać zyski z różnych aktywności wykonywanych w grze lub poprzez samo granie. 

Wraz z rozwojem tego rynku powstaje coraz więcej gier, które stawiają nie tylko na sam model, który w większości przypadków jest zachowany, ale i na rozgrywkę, która ma przyciągnąć graczy na dłużej. 

Sprawdźmy, jakie nadchodzące tytuły zapowiadają się najlepiej.

Najbardziej oczekiwane gry NFT 2022 roku

1. The Sandbox

Platforma: Ethereum 

Sandbox to hit gier mobilnych z 2011 roku i wraz z The Sandbox Evolution z 2016 r. łącznie wygenerowały aż 40 milionów pobrań na iOS i Android. Po ogromnym mobilnym sukcesie twórcy zdecydowali, że czas na blockchain. 

Sandbox to wirtualny świat, w którym gracze mogą grać, budować, posiadać i zarabiać na swoich wirtualnych doświadczeniach. Jeśli chodzi o design, gra jest podobna do popularnego Minecrafta. 

Artyści i projektanci gier za pomocą VoxEdit i Game Maker mogą tworzyć zasoby (tokeny NFT - ASSET) i różne doświadczenia, takie jak gry, dioramy i galerie sztuki, dla siebie i do dzielenia się z innymi. Te “doświadczenia” są budowane na LAND, który reprezentuje prawo do wirtualnej ziemi metawersum Sandbox. Wszystkie stworzone zasoby można sprzedawać i kupować na rynku. 

Projekt posiada natywny token ERC-20 SAND zbudowany na blockchainie Ethereum. Jest to główny token zarządzający i waluta ekosystemu The Sandbox. SAND jest wymagany do kupowania NFT, takich jak LAND i ASSET, z rynku.

Sandbox posiada mnóstwo partnerów i współprac między innymi ze Snoop Doggiem i Atari. Mimo że narzędzia takie jak Game Maker, czy rynek są już dostępne tak sama rozgrywka jeszcze nie. Data premiery The Sandbox nie jest znana. Według planu gra miała mieć premierę już w połowie 2021 roku.

2. Illuvium

Platforma: Ethereum (rozwiązanie L2 - Immutable X)

Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów wśród gier NFT jest bez wątpienia Illuvium, które absolutnie zachwyca prezentowaną grafiką i zdecydowanie zalicza się do grona gier AAA. Zespół gry tworzy 90 doświadczonych programistów, grafików i ekspertów.Illuvium to kolekcjonerska gra RPG z otwartym światem i auto-battler w jednym. W grze można będzie wydobywać, zbierać, chwytać i walczyć z Iluvialami. Każda bestia, czyli „Illuvial” posiada unikalne statystyki oraz klasy, a zdobyć je można podczas polowań. 

Po zebraniu drużyny można walczyć w trybie auto-battler, w której liczy się strategiczne budowanie drużyny i synergia między postaciami. 

Co więcej, sam początek rozgrywki będzie darmowy! Dopiero później gracz może zdecydować o zagłębieniu się w płatną, ale i pozwalającą nieco zarobić rozgrywkę. Gracze mogą zarabiać walutę ILV poprzez udział w turniejach i wykonywanie misji PVE, a także handlując zdobytymi przedmiotami i bestiami.

Gra ma mieć premierę w pierwszym kwartale 2022 roku.

3. Star Atlas

Platforma: Solana

Star Atlas znajduje się jeszcze na wczesnym etapie rozwoju i chociaż w najbliższym czasie mają mieć premierę pierwsze mini gry, tak na pełną rozgrywkę przyjdzie nam zapewne poczekać do końca 2022 roku, może nawet dłużej. Jednak już teraz można kupować pierwsze NFT.


Star Atlas podobnie do Illuvium zapowiada się na pełnoprawny tytuł AAA. Prace koncepcyjne prezentują się świetnie, a zwiastuny pokazują, że z budżetem gry problemów raczej nie będzie.

Star Atlas jest metawersum osadzonym w kosmosie w roku 2620. Gracze będą mogli nie tylko wydobywać surowce, i podróżować, ale i kupować statki kosmiczne, którymi można będzie walczyć i – co więcej – porażka będzie oznaczać utratę NFT reprezentującego statek i załogę (ale tylko w specjalnych strefach). Cały ekosystem gry będzie ogromny i zasilany tokenem ATLAS potrzebnym do kupowania paliwa, skanów, ulepszania statków, załogi i wiele więcej. 

Oczywiście gra stosuje koncept play to earn z wieloma różnymi sposobami na zarobek.

Więcej o rozgrywce i możliwościach Star Atlas oraz dwóch tokenach projektu pisaliśmy w artykule z cyklu Krypto-Gem:

Star atlas zajawka

4. Guild of Guardians

Platforma: Ethereum (rozwiązanie L2 - Immutable X)

Guild of Guardians jest pierwszą na liście grą mobilną. Jest to wieloosobowa gra fantasy RPG, w której gracze tworzą zespół „Strażników” i rywalizują w gildii, aby zdobyć najlepsze i w dodatku zbywalne nagrody.

Co ważne gra będzie darmowa i będzie pozwalała zarabiać zasoby i bohaterów bez wydawania nawet grosza. Na liście oczekujących znajduje się już ponad 120 000 osób, a gra otrzymała wsparcie od Ubisoft Strategic Innovation Lab.


Gracze będą zdobywać zasoby służące do tworzenia wartościowych przedmiotów i bohaterów, których następnie można sprzedać na rynku. 

GoG osadzona jest w świecie fantasy RPG, w którym gracze mogą rywalizować jako magowie, wojownicy, elfy, orki itd. W grze będzie dostępna waluta znana jako Klejnoty, która będzie tokenem ERC-20 (nie NFT). Gracze muszą wydawać klejnoty za każdym razem, gdy chcą wybić nowy zasób w łańcuchu bloków, dokonać zakupu lub głosować nad zmianami w grze.

Gameplay pre-alhpa:

Deweloperzy planują premierę w pierwszych miesiącach 2022 roku.

5. Big Time


Big Time jest mniej popularnym tytułem ze względu na bardzo młody wiek projektu. Największym plusem i przewagą, jaką posiada ta gra jest jej zespół. W Big Time Studios pracuje zespół weteranów branży gier, pracujących w przeszłości dla firm takich jak Epic Games, Blizzard, EA i Riot. 

Indywidualnie członkowie zespołu przyczynili się do powstania takich tytułów jak Fortnite, God of War, Call of Duty, Overwatch, czy Gears of War. CEO projektu jest Ari Meilich, twórca Decentraland.


Big Time to kooperacyjna gra RPG typu hack and slash, który łączy dynamiczną walkę, kolekcjonowanie NFT i przygodę z historią, aby stworzyć najlepsze możliwe wrażenia z gry.

W trakcie gry gracze mogą zdobywać różnego rodzaju nowy sprzęt, zwierzaki, wierzchowce, tytuły i rangi itd. Bardzo rzadkie przedmioty można będzie wymieniać, wypożyczać lub sprzedawać innym graczom. 

Big Time będzie oferować ubrania i zbroje z różnych epok, a każdy gracz otrzyma swój osobisty wehikuł czasu, który można dostosować i udekorować za pomocą szerokiej gamy przedmiotów. 

Premiery możemy spodziewać się na początku 2022 roku. Pierwsze dropy NFT pojawiły się już na Binance NFT.

Podsumowanie

Gry NFT pozwalające nie tylko na prawdziwe posiadanie aktywów, ale i zarabianie na rozgrywce stanowią przyszłość całego rynku NFT, a być może nawet rynku gier.

Przedstawione powyżej 5 tytułów nie tyle stosuje play to eran, a play and earn, w którym zarobek jest jedynie dodatkiem do świetnej rozgrywki, wciągającej historii, rywalizacji lub po prostu dobrej zabawy, ponieważ po to powstają gry, aby dostarczać rozrywki. NFT oddaje władzę nad każdym przedmiotem, skinem, wyposażeniem, czy pojazdem w ręce gracza, który w momencie gdy zdecyduje się zakończyć przygodę z rozgrywką, może sprzedać zgromadzone przedmioty i przynajmniej w części odzyskać wkład.

Nowa generacja gier play to(and) earn nadchodzi wielkimi krokami i warto poświęcić trochę uwagi na tę część rynku kryptowalut, bo może się okazać, że wielkie okazje przechodzą nam koło nosa. Oczywiście kupując NFT lub tokeny projektu warto go dokładnie przeanalizować, nie tylko pod kątem rozgrywki, ale i rozwodnionej kapitalizacji, ponieważ ta, w wielu przypadkach jest już na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli brakuje ci na tej liście jakiegoś projektu, lub chciałbyś poznać jakiś tytuł bardziej szczegółowo, daj nam znać na Twitterze, a zobaczymy co da się zrobić ;)

 

Popularne