. . .

Dlaczego cena Solana (SOL) tak mocno wzrasta?

Rafał   2021-08-28 08:39

Podczas gdy większość projektów nadal nie potrafi powrócić do osiągniętych w maju szczytów, Solana radzi sobie znakomicie, nie tylko powracając na szczyt, ale i znacznie go przebijając. Co sprawiło i nadal sprawia, że cena Solana tak mocno wzrosła?

Pump

Na początku 2021 roku Solana kosztowała zaledwie $2. Zaledwie wczoraj cena dobiła do $89, co oznacza wzrost o 4350%. Co więcej, Solana jako jeden z nielicznych projektów wróciła do majowego szczytu w wysokości $58 i przebiła go właściwie bez większych problemów. Przeanalizujmy co stoi za takim wzrostem wartości SOL.

Zanim przejdziemy do analizy, warto dowiedzieć się czym jest Solana. Pisaliśmy o tym projekcie w tym artykule:

https://blokpres.pl/przewodnik-po-solana

Jeśli wiesz już czym jest i jak działa (lub jeśli cię to nie obchodzi) przejdźmy do konkretów.

Solana

Jednymi z ważniejszych powodów stojących za wzrostami SOL jest… sama Solana. To jak działa, jak jest szybka i tania sprawia, że ludzie chętniej przenoszą swoje środki do tego łańcucha bloków. 

Co więcej, nie można nie brać pod uwagę wpływu osobowości Sama. Sam Bankman-Fried znany jako SBF jest ogromnym fanem Solana i jedną z najbardziej poważanych i po prostu lubianych osób w świecie kryptowalut. Kierowana przez niego giełda FTX działa na rzecz adopcji krypto mocniej niż wiele innych razem wziętych. Zostali sponsorami w ligach takich jak NBA i MLB, a także angażują się w e-sport sponsorując zespół TSM i ligę LCS.

Rok temu, w lipcu 2020 roku, Sam ogłosił, że pracują nad zdecentralizowaną giełdą Serum działającą właśnie na Solana. (giełda oczywiście już działa). Jak napisał:

Serum zbudowane jest na blockchainie Solany. Solana może przetworzyć 10 000 razy więcej [transakcji -red.] niż Ethereum i jest 1 000 000 razy tańsza.

I w przeciwieństwie do wielu łańcuchów pobocznych, Solana jest pełnoprawnym, zdecentralizowanym blockchainem z ponad 100 walidatorami.

Należy też pamiętać, że inna firma SBF, czyli Alameda Research, jeden z większych VC na rynku krypto, także zainwestowała w SOL. Takie wsparcie na pewno jest pomocne i sprowadza wiele nowych osób do Solana, zwłaszcza teraz gdy rozpoznawalność FTX, a co za tym idzie Sama, rośnie. 

Warto także zaznaczyć, że liczba Walidatorów, o których wspominał SBF w swoim wpisie wzrosła już do 963.

Solana Season Hackathon

Od 15 maja br. do 7 czerwca trwał Solana Season Hackathon, w którym wziął udział nie tylko Sam, ale także Jeremy Allaire, założyciel Circle, jedna z legend krypto-Twittera Crypto Cobain, zdobywca Grammy RAC oraz założyciele Compund, SushiSwap, Arweave i wiele innych znanych osobistości.

Co ciekawe zaledwie dwa dni po zakończeniu Hackathon Solana Labs ogłosiła sprzedaż zakończoną uzyskaniem 314 milionów USD. W tej sprzedaży wzięło udził wiele znanych VC, także Alameda Research, jednak głównym daniem był a16z - potęga inwestycji i jeden z liderów wśród Venture Capital na świecie.

Jednak Solana Season Hackathon to przede wszystkim zawody, w których programiści rywalizują o nagrody, a ich projekty są oceniane przez jurorów. Zgłosiło się ponad 13000 programistów i 350 projektów z całego świata co pokazuje jak wielkim zainteresowaniem cieszy się Solana, a same nagrody wcale nie były takie wysokie. Najwyższa wyniosła $52 tys., a średnio było to około 10-20 tysięcy.

NFT

Rynek jest napędzany przez narracje i to one pozwalają zarabiać na kryptowalutach najwięcej. Kiedyś była to narracja „Bitcoin, ALE szybszy i tańszy”, później przeszliśmy do ery „Ethereum, ALE szybsze i tańsze”, później kilka innych narracji, aż dotarliśmy do DeFi i głównej w tym momencie narracji NFT.

NFT

NFT są w centrum uwagi w ostatnich miesiącach, jednak te na Solana cieszą się jeszcze szybciej rosnącą popularnością na czele z nowym projektem Degen Ape Academy, który może być kolejnym ze sprawców „Sezonu Solana”.

Degen Ape Academy to kolekcjonerskie szympansy, których założenia są inspirowane na CryptoPunks.

Projekt wystartował 15 sierpnia, w ciągu trzech kolejnych dni SOL zyskał 88%. 

Solana wykresDokładnie widać start małp, nawet bez oznaczeń na wykresie

Degen Ape Academy zaczął ostro. Rekordowy obrót pierwszego dnia (NFT na Solana), który wyniósł ponad 4 miliony dolarów. Przełożyło się to na 79 000 SOL. 

Popularność tego projektu pozytywnie wpłynęła także na inne NFT Solana takie jak BoldBadger, SolPunks, czy Sollamas, a to z kolei ma pozytywny wpływ na cenę SOL, w końcu każdy chętny do zakupu tokenów niezamiennych musi posiadać SOL. 

Działanie Solana pozwala na budowanie gier play-to-earn działających bezpośrednio na głównym łańcuchu. Solana po prostu nie potrzebuje rozwiązań L2. Zbliżamy się do startu gry Star Atlas, której przedsprzedaż tokenów odbyła się dwa dni temu na giełdzie FTX, a wkrótce odbędzie się na platformach Apollo-X oraz Raydium. Jeśli gra wystartuje w niedalekiej przyszłości może znów pozytywnie wpłynąć na SOL.

TVL

Wraz ze wzrostem użytkowników i ceny SOL wzrasta także zablokowana wartość w ekosystemie Solana, która na dzień dzisiejszy wynosi 2.8 mld dolarów.

Według Defi Llama Solana plasuje się pod tym względem już na 5 miejscu.

Sieć

TVL ( w miliardach)

Ethereum

114 

Binance Smart Chain

19

Terra

6.4 

Polygon

5

Solana

2.8 

Avalanche

2.2 

Czołowymi projektami Solana są Raydium, Saber, który zanotował największy, ponad 330% wzrost TVL w ciągu ostatniego miesiąca oraz Serum i SolFarm.

Solana w ciągu ostatniego miesiąca zanotowała 120% wzrost zablokowanej wartości z 1.27 mld do 2.8 mld USD. Od 26 czerwca, czyli dnia, w którym zanotowano najniższy TVL od majowego szczytu, ta wartość wzrosła aż o 440%.

Ogólny rozwój

Coraz więcej projektów pojawia się w sieci Solana, która przyciąga coraz większą liczbę programistów jak można było zauważyć podczas Solana Season Hackathon.

Aplikacje finansowe w rozwijającym się ekosystemie oferują wysokie zwroty czym przyciągają dostawców płynności, a gdzie jest płynność, tam jest jeszcze szybszy rozwój. 

Saber oferuje kilkudziesięcioprocentowe zwroty. Raydium podobnie, a farming tokenów płynności pozwala zarabiać jeszcze więcej. 

W tym momencie oficjalnie przedstawiany przez Solana ekosystem składa się z ponad 300 różnych firm, giełd i aplikacji, lecz to na pewno nie koniec i wkrótce dołączą kolejne. 


Co dalej?

Czy wzrost ceny SOL jest podyktowany nie tylko rozwojem ekosystemu, ale i chwilowym hypem na NFT i wysokimi zwrotami z farmingu? Akurat odpowiedź na to pytanie jest dość prosta: Tak. Cena Solana wzrosła nie tylko ze względu na bardzo mocne fundamenty, ale też przez FOMO, czyli strach przed nie załapałam się na szybkie zyski. Wiele osób kupuje SOL nie wiedząc co i czemu. 

Długoterminowe fundamenty Solana wydaje się mieć bardzo mocne. Świetna technologia wspierana przez osoby, które wiedzą co robią i wcale nie jest powiedziane, że to koniec wzrostów. Inwestując należy jednak pamiętać, że po tak dużych ruchach trzeba spodziewać się odreagowania.

Popularne