. . .

Jak działa Bybit Launchpad i czy warto brać udział?

Rafał avatar
Rafał   2022-05-02 19:03

Bybit niedawno wprowadziło drugą wersję swojej platformy startowej dla tokenów, która ma oferować większy wybór i więcej zabawy. Oprócz standardowego modelu subskrypcji przy wykorzystaniu tokenów BIT, inwestorzy mają okazję brać udział w loterii za pomocą USDT. Sprawdźmy jak działa Bybit Launchpad oraz przede wszystkim czy warto brać w tym udział?

Bybit launchpad co to

Bybit to jedna z największych giełd na rynku, która obok standardowej oferty tradingowej, daje możliwość wzięcia udziału w przedsprzedaży tokenów. Launchpad daje możliwość wkupienia się w nowe projekty po niższych cenach.

Projektów tego typu, czyli takich, które oferują przedsprzedaże jest mnóstwo i każdy ma własne zasady, które zazwyczaj opierają się o posiadanie tokenów danej platformy, które pozwalają brać udział w loterii lub zapewniają pewne alokacje. Jak działa Bybit?

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własny research przed jakimkolwiek zakupem.

Jak działa Bybit Launchpad?

Bybit Launchpad zapewnia dostęp do oferty każdemu, kto posiada 100  USDT lub 50 BIT. Wersja 2.0 działa w podwójnym systemie, w którym USDT nie daje pewnej alokacji, ale udział w loterii, w której można wygrać możliwość zakupu nowych tokenów. 50 tokenów BIT posiadanych na platformie zapewnia pewny dostęp do przedsprzedaży. Co istotne nie można brać udziału w obu tych ofertach, musimy zdecydować się albo na pewniaka BIT, albo USDT i loterię. Co ważne należy przejść pierwszy poziom weryfikacji KYC, aby wziąć udział w tych ofertach.

Platforma Bybit działa na zasadzie subskrypcji, która zlicza średnią ilość posiadanych przez nas tokenów BIT lub USDT na koncie przez 5 dni. Brane są pod uwagę salda konta spot, earn i derywatów. 

W przypadku loterii, należy przeznaczyć 100 USDT na los, który o ile wygra zostanie wykorzystany w całości lub tylko w części. Np. Jeśli maksymalnie można wygrać 50 tokenów XX za 1 USDT każdy, wtedy wróci do nas 50 USDT i 50 XX.

System loterii jest ciekawym dodatkiem do platformy, której podstawowe działanie jest właściwie identyczne do tego jak działa Binance Launchad, który opisałem tutaj:

Binance

Subskrypcja

System subskrypcji na Bybit Launchapd zapewnia pewny udział w ofercie tokenów i wymaga posiadania minimum 50 BIT. BIT to token jednej z największych Zdecentralizowanych Organizacji Autonomicznych (DAO) na rynku o nazwie BitDAO. Mimo że BIT nie jest natywną walutą giełdy, ta ma bardzo duży udział w jego rozwoju. 

Działanie platformy startowej w tym systemie dzieli się na trzy główne fazy:

  • Pierwsza polega na obliczeniu średniej wartości BIT posiadanej przez użytkownika na giełdzie przez kolejnych 5 dni.
  • Druga faza to tytułowa „subskrypcja”, czyli moment, w którym należy zadeklarować, ile BIT chcemy przeznaczyć. Jeśli średnia na naszym koncie to 1000 BIT, tyle właśnie powinniśmy przeznaczyć, ponieważ deklaracja nie równa się otrzymanej alokacji!
  • Trzecia faza to dystrybucja tokenów i obliczenia ile tych tokenów otrzymamy. Równianie dotyczące otrzymanej przez nas ilości tokenów wygląda tak: (zadeklarowane przez nas BIT / wszystkie zadeklarowane BIT) * dostępna ilość tokenów.

Czy warto brać udział w przedsprzedażach na Bybit?

Jeśli przeczytałeś wcześniej wspomniany przeze mnie artykuł o Binance, to system działa niemal identycznie w przypadku Bybit Launchpad i tak samo nie oferuje zmieniających życie alokacji. 

Najważniejsze w przypadku próby odpowiedzi na pytanie “czy warto?” jest poznanie historii platformy, wysokości otrzymywanych alokacji oraz samego BIT, który jest kluczowy. 

Historia przedsprzedaży:

Niestety ByBit nie oferuje tak fajnych i szczegółowych statystyk jak Binance, dlatego też musimy kilka rzeczy założyć na podstawie moich eksperymentów z tą platformą. Pierwszą ofertą platformy był token BIT, który pominiemy w naszych rozważaniach. Dla informacji; cena oferty wyniosła 2.8 USD za 1 BIT, co jest jakimś kompletnym absurdem. Kto wycenił projekt BitDAO na niemal 30 mld USD i dlaczego? Nie wiem…

Ważne, aby wiedzieć, że podobnie do Binance Launchpad wszystko jest przeliczne na dolary. To oznacza, że choć twoja alokacja pobierana jest w BIT (w przypadku subskrypcji) to przeliczenie odbywa się do dolarów. Ma to swoje konsekwencje, które również mocno dotyczą BIT i o których wspomnimy później.

Historia przedsprzedaży na Bybit nie jest tak efektowna jak u konkurencji, ale nie ma co narzekać. Ostatnie 6 ofert zakończyło się 11 do nawet 52,5-krotnym wzrostem ceny po dodaniu tokenów na giełdę, a rekordzista osiągnął nawet 180x! 180x brzmi jak wcześniejsza emerytura? Niestety nie. 

Po pierwsze alokacje są bardzo rozwadniane, ze względu na ogromną ilość uczestników i kapitału. W przypadku moich testów, za 950 USD w tokenach BIT otrzymałem 42 APEX, co przelicza się na alokację w wysokości… 2.1 USD. APEX pofrunął po wejściu na giełdę 11x do rekordowej ceny 0,55 USD. To nie jest mało, ALE…

Po drugie, ROI obliczane do ATH, czyli rekordowej ceny to nie twój zwrot z inwestycji! Po rekordowej cenie sprzedaje niewielu i jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi, ty nie będziesz jednym z nich w 99.9% przypadków. Kilka minut spóźnienia robi dużą różnicę w cenie, a godziny zazwyczaj oznaczają obcięcie rekordowej wyceny o połowę.

CBX cena na BybitWykres projektu, którego cena wzrosła 180x po wejściu na giełdę! Kto zdążył sprzedać w te 0,2 sekundy?

Zrobiłem sobie prywatną i subiektywną tabelę, która pokazuje na jakich poziomach realistycznie bylibyśmy w stanie sprzedać każdy z tokenów jaki wystartował na Bybit. GENE i REAL to jedyne projekty jakie w mojej absolutnie subiektywnej ocenie dały nam realną szansę sprzedaży blisko ATH. GENE na pozimie 37.5x (ATH 47x), a REAL 24x (ATH 28x). 

Nasze przykładowe APEX udało mi się sprzedać za $0,28, za co otrzymałem 11,55 USD, czyli 1,2% ROI. To znów, nie jest mało! Wcześniejsze oferty były nieco lepsze i gdyby założyć, że na każdej zarabiasz około 2% (i więcej) wyglądałoby to świetnie. Po 10 sprzedażach zarobiłbyś 20% i to bez reinwestycji zysków. Problemy jednak zaczynają się pojawiać gdy zrozumiemy co i dlaczego zarabiamy…

Niestety omówiony za chwilę problem dotyczy wielu projektów Launchpad, również Binance, które często porównujemy do BIT, ponieważ Bybit samo do tego zachęca kopiując system Binance.

BIT

Do udziału w przedsprzedażach używamy BIT, którego cena w momencie oferty decyduje o naszej alokacji i naszym ROI. Jeśli zdziwiło cię, dlaczego zdecydowałem się przetestować ByBit za $950, a nie np. równy $1000, to masz rację.

Zainwestowałem $1000 w tokeny BIT, jednak w kilka dni, do momentu otrzymania alokacji straciły one 5% na wartości, a to oznacza, że moje prawdziwe ROI nie wynosi 1,2%, a -3,45%. 

Poziom, na jakim udało ci się zakupić BIT oraz to jak BIT radzi sobie nie tylko w długim terminie, ale też w dniu przedsprzedaży definiuje nasz zwrot. Przy 2% ROI z każdej sprzedaży, cena BIT nie może spaść o więcej niż 1,96%, abyśmy wyszli na ZERO. 

Oczywiście cena może wzrosnąć co będzie dla nas genialne i zarobimy jeszcze więcej. Dodatkowo nasza jednorazowa inwestycja służy zazwyczaj w więcej niż jednej sprzedaży, problem w tym, że od momentu pierwszej oferty 5 listopada cena BIT zna tylko jeden kierunek, południowy (pierwsza sprzedaż zaznaczona niebieskim kółeczkiem). 

cena bitdao

Niestety nie bez powodu BIT traci na wartości i nie jest to związane tylko z niepewnością na rynku.

Dlaczego cena BIT, od której zależą nasze zyski spada? Ponieważ (oprócz sytuacji ogólnorynkowej) jak na razie BitDAO nie bardzo ma cel dla BIT, który prawdziwie zwiększałby jego wartość. Oprócz głosowań i Launchpadu, BIT służy jako wynagrodzenie i system zachęt dla innych, co oznacza, że jest wydawany, a nie “pożądany”. 

Mimo ogromnego skarbca, BIT w żaden sposób nie czerpie z niego wartości. Giełda Bybit wpłaca część opłat jakie pobiera na giełdzie do DAO, jednak nie są to opłaty w BIT, ani nie są zamieniane na BIT. 

Pojawiła się propozycja, która ma na celu wykorzystanie wpłat ByBit do odkupu BIT, co może w długim terminie być bardzo dobrym krokiem, jednak BIT i tak musi znaleźć większe wykorzystanie poza samym Launchpadem.

Jak można przeczytać w propozycji, która raczej zostanie zaakceptowana:

Docelowa dzienna kwota zakupu (TDPA) zostanie początkowo ustalona na 700 000 USD dziennie (około 21 mln USD miesięcznie).

oraz:

W przyszłości, jako osobny temat propozycji, możemy zbadać spalanie $BIT ze skarbca BitDAO.

Ta propozycja oraz ewentualna przyszła mogą dodać wartość BIT, ale ile tej wartości?

Przy cenie 1,21 USD BIT ma w pełni rozwodnioną kapitalizację na poziomie 12 mld USD, to bardzo dużo jak na DAO, które wcale nie ma wielkiego wykorzystania dla swojego tokena i choć zarządza sporym skarbcem, pochodzi on głównie od ByBit i początkowej dystrybucji BIT. Granty będą zapewne przyznawane głównie w BIT tworząc presję sprzedaży, której 21 mln USD miesięcznie może nie zniwelować. 

Różne narzędzia pokazują także inną podaż w obiegu. Coinmarketcap mówi o niecałych 600 mln, Coingecko podaje 920 mln, a Messari mówi o 4,4 mld. Niezależnie od tego, które są prawidłowe (po opisie w dokumentacji BitDAO wydaje się, że Messari), nadal miliardy BIT będą trafiać do obiegu, a 45-procentowa pozycja ByBit (tak, 4.5 mld BIT) zacznie być uwalniana już pod koniec tego roku.

Mimo że inflacja BIT nie będzie wysoka, tak brak większego wykorzystania dla BIT i generacja presji sprzedaży w postaci wypłacania grantów w BIT sprawia, że tak naprawdę każda inflacja jest za wysoka... W ostatniej przedsprzedaży na ByBit brało udział niecałe 160 mln BIT, a największą popularnością cieszył się GGM z ponad 174 mln BIT.

To zaledwie 3.6% podaży znajdującej się w obiegu, według Messari i według tego schematu:

kryptowaluta bit tokenomika

Tokenomika BIT ważniejsza niż tokenomika sprzedawanych tokenów? 

Wydaje się to dziwne, ale tak, tokenomika BIT jest ważniejsza niż to, co jest sprzedawane. W przypadku analizy oferowanych tokenów przez Binance wyszło nam, że w większości wypadków najlepiej jest sprzedawać tokeny tuż po tym jak wejdą na giełdę, nie zawsze, ale większość tak wygląda. ByBit w tej kwestii działa niemal identycznie. Sprzedaż 1 dnia była najlepsza dla każdego oprócz dwóch oferowanych projektów. Żaden z nich nie znajduje się dzisiaj nawet blisko ATH i ceny uzyskanej pierwszego dnia (zazwyczaj to ta sama cena). 

To wszystko oznacza, że tokenomiki oferowanych projektów raczej nie mają wpływu na ich ceny, zwłaszcza że oferta sprzedaży ogranicza się do maksymalnie 1% całkowitej podaży projektów! Tylko KASTA i PTU zaoferowały więcej, odpowiednio 1.67% i 1.33% uczestnikom Launchpadu.  

Dwa wyjątki, które nie uzyskały ATH pierwszego dnia, zrobiły to w ciągu dwóch tygodni od startu, więc też na samym początku swojej przygody. Patrząc na Binance i ich ofertę jest to powtarzający się trend, nie wyjątek. Jedynym projektem, który radzi sobie bardzo dobrze w porównaniu do ceny startowej jest GENE kosztujący dziś 17x więcej niż podczas oferty, drugim jest KASTA - 5x więcej.

Tokenomika BIT jest więc absolutnie kluczowa dla naszych zysków, ponieważ i tak w większości wypadków powinniśmy sprzedać 1 dnia/tygodnia (nie porada), nie tylko dla zysków, ale też dla optymalizacji inwestycji, w końcu skoro wszystko spada mocno po starcie, możemy wkupić się znacznie niżej. Jak pokazuje historia sprzedaży na bardzo podobnie działającym Binance Launchpad, sytuacja na rynku nie ma znaczenia. Podczas wzrostów było tak samo, początkowa eksplozja, a następnie zjazd.

Zwroty z przedsprzedaży mogą być na papierze wysokie, jednak w praktyce możemy w wielu wypadkach ledwo wyjść na zero. Nie wiadomo czy każdy projekt da nam 2-3% ROI i więcej (APEX nie dał, choć teraz radzi sobie nieźle, pytanie jak długo), nie wiadomo ile ofert pojawi się na platformie i jaka będzie ich jakość, wiadome jest za to, że zainteresowanie nie zmaleje na tyle, aby pojedyncze alokacje były znacznące co zwiększyłoby zwrot z inwestycji.

Kolejnym minusem dla popytu na BIT może okazać się nowa możliwość wzięcia udziału w sprzedaży za pomocą USDT i loterii.

Bybit Launchpad- co wybrać? BIT, czy loteria?

Jako że artykuł powstaje po pierwszej ofercie w wersji 2.0 nie można jeszcze oceniać loterii USDT, ale przy 40% szansach i 400 tokenach APEX (tak wyglądała pierwsza oferta w drugiej wersji) dla osób, które mają nie tylko niskie, ale i nieco większe środki na udział bardziej opłacało się brać udział w loterii. 

Bybit loteria czy BIT, co wybrać?

Jeśli alokacja rozkładała się w miarę równomiernie, tak moje 950 USD/42 APEX oznacza, że dla średniego udziału, który wyniósł 152 APEX potrzeba było około $3500 wartości BIT.

To nadal ponad 2.5 razy mniej niż 400 APEX oferowane przez loterię, na którą potrzeba 100 USDT…

Wszystkie wyliczenia są moimi założeniami i są zaokrąglane. 3300 BIT (4050 USD na dzień sprzedaży) dało innemu użytkownikowi 174 APEX, więc mimo że wydają się one poprawne, mogę się mylić.

Loteria daje 40% szans na wygraną 400 APEX. Oznacza to, że nasza wartość oczekiwana wynosi 160 APEX za 100 USDT. Jest jeszcze lepiej, ponieważ pobranoby z naszego konta tylko 20 USDT. Zwrot w wypadku trafienia wyniósłby około $112 (po cenie, po której sam sprzedałem), a w przypadku braku trafienia $0. Wartość oczekiwana to $44 z inwestycji $100 (kosztuje nas to $20, ale musimy mieć $100, ponieważ tyle kosztuje wejście). Ta sama inwestycja, czyli $100 w BIT oznacza, że w 100% przypadków zarabiamy... $1.1.

Co się więc bardziej opłacało? Tak naprawdę, według matematyki do wartości około $3500 w BIT bardziej opłacało się brać udział w loterii APEX niż w “pewniaku”. 

Oczywiście obliczanie tego w taki sposób nie jest optymalne, oferty są jednorazowe, możemy mieć pecha i nie trafić kilka razy z rzędu a w dłuższym terminie więcej osób będzie brać udział w loterii i wartości będą dążyć do pewnej równowagi, ale nie zmienia to faktu, że Bybit obcięło BIT sporą część popytu wprowadzając loterię, która dla osób posiadających mniej niż $1000, a nawet zaryzykuję stwierdzenie $2000 na inwestycję, jak na razie wygląda znacznie lepiej niż "pewne grosze" z BIT.

Warto, czy nie warto?

Jak zwykle sam musisz znaleźć odpowiedź na to pytanie. Czy WEDŁUG MNIE warto? W loterii? Tak. W przedsprzedaży za pomocą BIT? Nie. 

Cena BIT w mojej opinii ma znacznie więcej miejsca w dół w długim terminie. Oczywiście mówię tylko o mojej perspektywie i patrzeniu poprzez czysty aspekt finansowy dla osób, które jeszcze NIE POSIADAJĄ BIT. 

Jeśli ktoś uważa BIT za świetny projekt, który ma świetlaną przyszłość, którą odwzoruje cena, to oczywiście obiektywnie patrząc musi brać udział w przedsprzedażach, ponieważ to się opłaca. Jeśli masz już BIT, wzięcie udziału w przedsprzedaży jest oczywistością, ponieważ tylko na tym zyskasz. 1-2%,a może nawet więcej z posiadanego kapitału BIT  jest bardzo dobrym zwrotem, ale czy warto kupić BIT przy kapitalizacji 5 mld USD i w pełni rozwodnionej 12 mld USD, tylko po to, aby wziąć udział w ofercie sprzedażowej? W mojej opinii nie. 

A jakie są argumenty “za”?

To, że moja opinia jest taka, a nie inna nic nie znaczy, ale przeanalizujmy, dlaczego mimo tego wszystkiego miałbyś jednak zdecydować się na udział i zakup BIT?

Po pierwsze cena BIT może wzrastać i możesz zarabiać i na BIT i na tokenach jakie oferuje platforma. Po drugie same sprzedawane tokeny mogą być niesamowite i okazać się przyszłościowe dając ogromne zwroty w długim terminie. Przy większych kwotach i analizie oferowanych tokenów i ich tokenomik, HODL może dać sporo. Możemy też trafić na genialny projekt, który da nam zarobić 5, albo i 10%.

No i oczywiście jednorazowa inwestycja daje nam dostęp do każdego projektu, jaki startuje na platformie. Może się okazać, że cena BIT utrzyma się w okolicy $1 i będziemy zarabiać przez najbliższe lata. 

Warto też zapolować na okazję jeśli cena spadłaby bardzo nisko i próbować wkupić się w BIT przy znacznie niższej kapitalizacji, aby nie tylko korzystać z ewentualnego wzrostu ceny, ale i z oferty ByBit Launchpad.


Jeśli wierzysz w BIT lub podoba ci się token, który tam startuje, śmiało, inwestuj. Pamiętaj jednak o ryzyku! Przedsprzedaże BIT dadzą ci zapewne około 2-3% przy dobrym projekcie. Rynki tradycyjne płaczą jak to widzą, ale pierwsza lepsza inwestycja w kryptowalutę, która jest przyszłościowa da znacznie więcej.

W mojej opinii Bybit Launchpad opłaca się tylko jeśli zakup BIT się opłaca, podobnie do Binance Launchpad i BNB. 

Popularne