. . .
Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried

CEO FTX, Założyciel Alameda Research

Sam Bankman-Fried to amerykański entuzjasta kryptowalut i założyciel znanej na świecie giełdy FTX. Z wykształcenia jest fizykiem, ukończył studia na słynnym MIT w 2014 roku. Po ukończeniu edukacji zajął się inwestowaniem na giełdach w profesjonalnym środowisku firmy Jane Street. Następnie przeniósł się do nowopowstałego projektu Alameda Research.

Przedsiębiorstwo to zajmuje się inwestycjami w kryptowaluty. W ramach działalności Alameda Reasarch, Sam Bankman-Fried zarządzał aktywami o wartości 2,5 miliarda dolarów. W 2021 roku "oficjalnie" opuścił firmę, by skupić się w pełni na swoim drugim dziecku - FTX.

W kwietniu 2019 roku Sam założył giełdę kryptowalut FTX, która charakteryzowała się nowoczesnym i altruistycznym podejściem do finansów. Do czasu.

W 2022 roku na światło dzienne wyszły szemrane interesy, jakich dokonywały firmy Sama i on.. sam. 

Giełda FTX oraz Alameda Reserach zakończyły swoją działalność, gdy okazało się, że pieniądze deponowane przez inwestorów na giełdę były wykorzystywane przez Alameda do ratowania własnych inwestycji. Sam wyprowadzał pieniądze użytkowników giełdy w ramach "pożyczki" dla Alameda. Doprowadziło to, do ogromnej dziury finansowej FTX, która nie miała prawa korzystać ze środków użytkowników i miliardowych strat.

Sam został zatrzymany i w tym momencie jest sądzony. Grozi mu dożywocie.

Zdjęcie: alameda-research.com
Firmy
Popularne