. . .

Najciekawsze projekty ekosystemu Cosmos

Rafał avatar
Rafał   2022-11-04 15:20

Ekosystem Cosmos rozwija się tak szybko, że coraz ciężej nadążać za wszystkimi projektami, które się tam pojawiają. Mnogość wyboru i ciągły rozwój sprawia, że częściej dostajemy łańcuchy, które robią dokładnie to samo. W takim razie co warto śledzić? Jakie projekty wybijają się ponad inne? Które mają najlepsze tokenomie, robią coś wyjątkowego lub mogą być w przyszłości ważniejsze niż dziś się wydaje?

Najlepsze projekty ekosystemu Cosmos

Cosmos pozwala budować łańcuchy bloków dostosowane do konkretnych potrzeb. Wszystkie są połączone przez specjalny protokół IBC, który umożliwia transport aktywów pomiędzy sieciami w sposób bezpieczniejszy niż popularne i często padające ofiarami ataków mosty znane z Ethereum, czy innych kompatybilnych z EVM rozwiązań.

W tym artykule nie będziemy jednak skupiać się na ważnym IBC, a na konkretnych projektach tego ekosystemu, które warto śledzić. Jeśli więc interesuje Cię IBC, zapraszam tutaj:

Cosmos IBC

Sieć Cosmos jest coraz bardziej nasycona nowymi rozwiązaniami. Wolność w projektowaniu i budowaniu sprawia, że ekosystem rośnie i rozwija się, ale ma też ciemniejsze strony. Konkurencja często jest dobra i sprawia, że o użytkowników końcowych toczy się walka, na której korzystają właśnie oni, ale generuje też konflikty oraz w przypadku kryptowalut, rotację kapitału szukającego "lepszej farmy". W końcu trzeba zadać pytanie ile platform smart kontraktów potrzebujemy? Ile opcji płynnego stakingu to za dużo?

Płynny staking to nie tylko świetny przykład w kontekście tej sieci, ale i bardzo na czasie. Wspomniany w Whitepaper ATOM 2.0 i dopiero rozwijający się element sieci Cosmos, już dziś oferuje kilka projektów, które właśnie na tym planują się skupić. Neutron, Stride, czy Quicksilver to dopiero początek płynnego stakingu w Cosmos, a niektórzy mogliby powiedzieć, że 3 projekty (każdy z własnym tokenem i łańcuchem) to już za dużo.

Choć nikt nie jest w stanie przewidzieć, który projekt odniesie sukces i który token da zarobić najwięcej, zdecydowanie można wskazać kilka kryptowalut działających w tym ekosystemie, które wyróżniają się na tle reszty. Absolutnie nie oznacza to, że każdy z wymienionych dziś projektów ma idealną tokenomie, nie miał/nie ma problemów i odniesie pewny sukces, ale za to z czystym sumieniem jestem w stanie każdy z nich przedstawić jako wyjątkowy, nawet jeśli nie w kontekście całego rynku, to zdecydowanie w kontekście ekosystemu Cosmos.

Żaden artykuł na Blokpres nie stanowi porady inwestycyjnej, a jest jedynie subiektywną opinią autora. Zawsze wykonaj własnych research i pamiętaj o ryzyku.

Najciekawsze projekty ekosystemu Cosmos

Najciekawsze, oczywiście według mnie... Kolejność wymieniania projektów nie ma znaczenia, ale zacznijmy od czegoś, co jest dość oczywiste. ATOM.

ATOM

Pierwszy i teoretycznie najważniejszy token w całym ekosystemie. To czy w praktyce jest najważniejszy to całkiem inna kwestia… 

ATOM to kryptowaluta Cosmos Hub, pierwszego łańcucha w sieci Cosmos. O ATOM pisałem już wielokrotnie na Blokpres i choć mam swoje zarzuty zarówno do aktualnej (już niedługo starej) tokenomii, jak i do nowej wizji znanej jako ATOM 2.0, tak nie można nie wspomnieć o tym projekcie. Szczególnie na uwagę zasługuje właśnie nowa wizja, która stawia na długoterminowe zmniejszenie inflacji ATOM przy jednoczesnym wzroście jego znaczenia.

ATOM 2.0 opisałem w tym artykule i bardzo go polecam, głównie dlatego, że go napisałem, ale także dlatego, że wydaje się nie być całkowicie beznadziejny i nieco przybliża zasady przyszłego działania Cosmos Hub i jego natywnej waluty.

Jeśli jednak chodzi o samą kryptowalutę ATOM pozwoliłem sobie ją opisać i nieco skrytykować tutaj:

ATOM

Zmiana na nowy system inflacji i skupienie się na dochodach z ICS, choć zmienia Cosmos na korzyść, tak nadal uważam, że moje marudzenie w powyższym tekście nie straciło na aktualności i choć pewne problemy nie są takie same, nadal są (przynajmniej w moim mniemaniu).

Niezależnie jednak od mojej krytyki (polecam także temat na Twitterze >>), ATOM pozostaje bardzo ważną częścią ekosystemu, zwłaszcza po wejściu w życie 2.0 i ICS, które mogą nadać znacznie większą wartość tokenowi. Poza tym staking cały czas wypłaca niezłe nagrody i daje dostęp do mniej lub bardziej ciekawych airdropów.

No i jest jedna kluczowa kwestia - mogę się całkowicie mylić co do ATOM 2.0 i także ja z tego powodu uważam, że nie stać mnie na całkowite pominięcie ATOM. Nie uważam tego projektu za najlepszy w sieci Cosmos, najważniejszy, ani za taki który ma najlepszą tokenomie (zobaczymy jak sprawdzi się 2.0), ale jest to zdecydowanie jeden z pierwszych, które należy zbadać zagłębiając się w ten ekosystem.

Dzięki wszystkiemu co nadchodzi, czyli 20 razy wspomniane już ATOM 2.0, ICS, nowe appchainy, a nawet dramy, które narosły wokół wszystkiego, zdecydowanie jest to jeden z najciekawszych projektów tego ekosystemu. Wreszcie…

Inwestycja w ATOM?

Nowy pomysł na tokenomię został przeze mnie szerzej opisany w powyższych artykułach, ale wspomnę tylko kluczowe elementy, dla których ATOM może okazać się strzałem w dziesiątkę lub też nie. 

Krótkoterminowy wzrost inflacji, która trafi do nowego funduszu, z którego korzystał będzie również nowy “Allocator” jest pewnym zagrożeniem, natomiast długoterminowo planowane jest znaczne ograniczenie inflacji, bardzo znaczne, poniżej 1% rocznie. Allocator i Scheduler są ciekawymi opcjami, które mogą pomóc nie tylko ekosystemowi, ale także ATOM.

Ograniczenie trafiania do obiegu nowych ATOM odbędzie się jednak tylko, gdy będziemy świadkami wysokiego zastosowania ICS i generowania dzięki temu odpowiednio wysokich dochodów dla walidatorów. 

ATOM oferuje staking z niezłym oprocentowaniem (przynajmniej jeszcze przez jakiś czas) oraz airdropy.

W momencie pisania artykułu kapitalizacja ATOM to 4 mld USD. Jak na kryptowaluty i patrząc pod kątem porównania tego projektu do innych, można stwierdzić, że jest to dość niska kapitalizacja i choć potencjał nie jest nieskończony, nadal drzemie w tym projekcie. W mojej ocenie są jednak nieco lepsze opcje.

SCRT

Secret Network to projekt, którego jestem fanem. Tokenomia nie powala, ale pisząc o wyjątkowych projektach działających na Cosmos nie można nie powiedzieć “SCRT”.

Funkcje prywatności na blockchainie, który z natury jest otwarty zostały już docenione przez użytkowników i znienawidzone przez regulatorów. Secret Network jest ciekawym połączeniem, ponieważ oferuje prywatność jak np. Monero oraz możliwości tworzenia smart kontraktów jak inne platformy. Przy tym wszystkich SCRT nie jest private coinem! Jest nim sSCRT. Daje to pewną przewagę, ponieważ ciężko zakazać stosowania SCRT, skoro jest to zwykła i możliwa do “śledzenia” i analizowania kryptowaluta. Choć w sumie regulatorzy mają to i tak gdzieś... Z kolei tokeny, aplikacje i NFT działające w tej sieci mogą posiadać bardzo przydatne funkcje prywatności.

Więcej o Secret Network tutaj:

Secret

Secret Network ma spory fundusz na rozwój, a także zapowiedział ostatnio swoją wersję “2.0”. Możliwe więc, że wkrótce wytykane wady również w tym przypadku zostaną ograniczone.

Inwestycja w SCRT?

Niestety Secret Network cierpi na kilka problemów. Tokenomia nie jest największym, ale zdecydowanie jednym z nich. Wysoka inflacja, brak możliwości spalania, czy choćby ograniczania podaży to niewątpliwe wady SCRT. Co prawda wysoka inflacja dobrze płaci za staking, co jest niezłą formą pomnożenia swoich udziałów do nadejścia kolejnej hossy, ale jak wiemy, teoretycznie nie pomnażamy, a po prostu utrzymujemy nasz % posiadania w stosunku do innych.

Jako platforma smart kontraktów, kapitalizacja SCRT zależy nie tylko od dobrej tokenomii i spalania (choć fajnie jakby coś było), ale przede wszystkim od adopcji, użytkowników, wykorzystania przez apliakcje itd...

I to chyba największy problem Secret - ciągły brak adopcji. Secret Network nie istnieje od dziś, a mimo to cierpi na “nicość”. Niskie TVL, niski obrót, niska liczba użytkowników. 

Kapitalizacja rynkowa na poziomie 170 mln USD sprawia jednak, że patrząc na potencjał Secret Network przymykam oko, a nawet dwa i jestem w stanie zaryzykować. Tym bardziej że (w każdym wypadku) można będzie zapewne znaleźć jeszcze lepsze punkty wejścia.

SCRT, mimo iż bardziej ryzykowne niż ATOM jest dla mnie jedną z lepszych okazji i zdecydowanie jednym z ciekawszych projektów na rynku, nie tylko w ekosystemie Cosmos. Oczywiście może się też okazać, że nigdy nie zostanie docenione. Do tej pory nie zostało.

Warto też dodać kolejny plus. Wiele projektów Cosmos opiera swój sukces o wzrost popularności tego ekosystemu, natomiast Secret spokojnie poradziłoby sobie bez IBC i jako osobny projekt, ponieważ w przeciwieństwie do kolejnego na liście OSMO, nie zależy w takim stopniu od całej sieci.

OSMO

Mimo iż o Osmosis jeszcze nie napisałem artykułu na Blokpres i nie mam was gdzie odesłać, abyście poczytali więcej o tym projekcie, jestem pewny, że taki tekst powstanie. 

Osmosis, choć jako inwestycja może nie jest w tym momencie super opcją, jest w mojej ocenie jednym z najważniejszych projektów Cosmos, a jego potencjał zostania centrum płynności, w teorii tego ogromnego ekosystemu, jest zbyt kuszący, aby o nim nie wspomnieć.

Być może to Injective lub inne projekty poradzą sobie lepiej w kwestii “płynności Cosmos” lub jako DEX, jednak nie można nie doceniać Osmosis, projektu, który rozwija nie tylko swój łańcuch, ale i pracuje nad nowymi możliwościami. Superfluid staking, czy Mesh Security to jedne z ciekawszych pomysłów i rozwiązań Osmosis. Dodatkowo mam swoją teorię o tym, dlaczego topowe projekty DeFi nie upadną (chyba że kryptowaluty upadną...) i jak rośnie znaczenie rozpoznawalności, zaufania, czy przyzwyczajenia użytkowników. Dlatego też wątpię, że Osmosis nagle straci wszystko, chyba że nastąpi jakiś atak, exploit, zespół porzuci projekt itp. To są jednak dość uniwersalne zagrożenia.

Osmosis to największa giełda ekosystemu Cosmos, która ma potencjał, aby nią pozostać i korzystać z wszystkich plusów, jakie to ze sobą niesie. Ogromna wartość transferów IBC oraz ich ilość świadczą o popularności Osmosis i znaczeniu tego projektu (choć akurat w tym momencie Injective oraz Band radzą sobie lepiej w kwestii ilości transferów, a Hub pod względem obrotu).

Inwestycja w OSMO?

Tokenomia OSMO nie porywa i choć można ja zmienić, tak nie da się oprzeć wrażeniu, że OSMO służy dziś jedynie jako zachęta do wynajęcia kapitału, który będzie spoczywał w pulach tej giełdy.

Jako że Osmosis jest łańcuchem bloków, natywny token służy także do opłat transakcyjnych, zabezpieczania sieci w stakingu, Superfluid stakingu oraz w Mesh Security (gdy to nadejdzie). Nie zmienia to jednak faktu, że Osmosis nie ma super mechanizmów dotyczących tokenomii.

OSMO kryptowaluta

W momencie pisania ponad 500 tys. OSMO dziennie trafia do: walidatorów (25%), programistów Osmosis (25%), pul płynności (45%) oraz puli społeczności (5%).

Nie jest jednak aż tak źle jak może się wydawać. Staking i głosowania to też jakieś wykorzystanie, zwłaszcza że stakujący OSMO często kwalifikują się do airdropów. No i głosujący mogą wybierać, które pule otrzymują nagrody co można uznać za “Curve-podobny system”.

720 mln USD kapitalizacji i 1.5 mld USD FDV ograniczają nieco potencjał zysków na OSMO, ale jak pokazuje UNI, nie potrzeba dobrego wykorzystania, aby błyszczeć. Czasem wystarczy ogromne znaczenie dla rynku i spekulacja. OSMO w przeciwieństwie do tokenów Uniswap ma jednak jakieś prawdziwe wykorzystanie…

Injective

Być może to nie Osmosis, a skonstruowany pod budowę aplikacji giełdowych Injective okaże się najlepszym miejsce do wymian i handlu różnego rodzaju aktywami i derywatami. “Zbudowany dla rynku finansowego” idealnie oddaje cel Injective. Szybkie bloki, mikroskopijne opłaty (lub ich brak) i narzędzia ułatwiające budowę nowych rozwiązań DeFi.

Injective jest mocno wspierany przez znanych w branży, a jego wykorzystanie w ekosystemie Cosmos rośnie. Co prawda mam wrażenie, że aktualne liderowanie tego projektu w ilości transferów IBC jest nieco zmanipulowane patrząc po ilości aktywnych adresów i kwot, jakie zostały przesłane...

ekosystem cosmosmapofzones.com

Tak czy inaczej, jest to projekt z potencjałem, ale i z widocznymi problemami jak dość niski obrót, geoblokada na USA (na główną giełdę), czy niepowalająca liczba walidatorów. Nie wiemy też jak zachowa się, gdy do gry wkroczy dYdX...

Inwestycja w INJ?

O ile do tej pory tokeny i ich mechanizmy mogły nieco zawieść wreszcie doszliśmy do kryptowaluty, która prawdziwie zyskuje na adopcji nie tylko pod względem spekulacji, ale także bezpośrednio na poziomie tokenów.

INJ posiada 5% inflacje i nieograniczoną podaż (nie jest ograniczona do 100 mln), natomiast ma także mechanizm spalania, który jest zależny od tego jak radzi sobie giełda, a raczej giełdy, które korzystają z modułów Injective. 

60% opłat za wymiany, które są pobierane w wysokości 0.1% dla maker i 0.2% taker, trafiają do specjalnego modułu aukcji. Następnie użytkownicy mogą odkupić dane aktywa (aktualnie USDT) za pomocą tokenów INJ, które są spalane.

Injective spalanie

Ten system sprawia, że wraz ze wzrostem popularności giełd Injective, które oferują handel spot oraz futures, zwiększy się spalanie, które wpłynie pozytywnie na zahamowanie wzrostu podaży lub nawet spowoduje deflację.

Kapitalizacja rynkowa 217 mln i FDV 270 mln dają miejsce do rozwoju i do zysku. 

Kujira

Projekt, który miał świetne początki na Terra, by następnie doświadczyć upadku tej sieci, powrócił jako łańcuch L1 Cosmos i zdecydowanie ten powrót imponuje.

Kujira to bardzo ciekawy projekt skupiający się na tworzeniu rozwiązań DeFi. Działa w sposób, który wymaga pozwoleń na tworzenie nowych smart kontraktów ze względu na to, aby każda aplikacja dodawała wartość nie tylko sieci, ale też posiadaczom KUJI.

Tokenomia KUJI jest jedną z ciekawszych, podobnie jak ich produkt ORCA zajmujący się likwidacjami.

Znacznie więcej o Kujira pisałem w tym artykule i wreszcie znów mogę was odesłać:

Kuji

Najważniejsze produkty Kujira to:

  • ORCA - pierwszy na świecie publiczny rynek dla likwidacji, który może sięgać całego ekosystemu Cosmos
  • FIN - giełda tworzona w standardowym stylu, czyli oparta o księgi zleceń
  • USK - stablecoin zabezpieczony innymi aktywami

Inwestycja w KUJI?

Maksymalna podaż KUJI została ograniczona do niecałych 122.4 mln tokenów, a wszystkie, które jeszcze są zablokowane w vestingu  trafią do obiegu w ciągu najbliższego roku, do listopada 2023.

Tokenomia KUJI jest z jednej strony świetna, zaraz dowiemy się dlaczego, ale z drugiej ryzykowna.

KUJI nie ma inflacji. Żadnej. Walidatorzy za zabezpieczenie sieci otrzymują tokeny, które inni użytkownicy wydali na opłaty transakcyjne i inne prowizje za korzystanie z aplikacji w tej sieci.

To oznacza, że jest to chyba jeden z pierwszych eksperymentów pod tytułem: “Co będzie jak skończy się inflacja w X?. Czy same opłaty wystarczą, aby utrzymać sieć?". Jeśli ta "sieć" jest tak zaprojektowana jak Kujira, gdzie każda aplikacja wnosi swoją cegiełkę do zapewnienia nagród dla walidatorów, wtedy wydaje się, że tak. 

Nie zmienia to faktu, że w okresie kryzysu, bezpieczeństwo sieci może spadać w związku z niskimi nagrodami. Aktualnie Kujira wypłaca 2,7% rocznie. Wszystko z generowanego przez siebie czystego zysku i to w różnych tokenach!

Kujira to w teorii jedna z najciekawszych tokenomii w Cosmos. Jest zależna całkowicie od użytkowania aplikacji i ma ogromny potencjał, ale także zagrożenie jeśli Kujira nie osiągnie adopcji w rozsądnym czasie. 

Kapitalizacja 95 mln USD. FDV 123 mln USD. Ryzyko może się opłacić.

Band Protocol

Wyrocznie są jednym z najważniejszych elementów DeFi i nie tylko DeFi. Projekty takie jak właśnie BAND, czy ślepo uwielbiany przeze mnie Chainlink mogą dostarczać dowolne dane, nie tylko te o cenie. Jedną z takich danych może być VRF, czyli generacja losowych liczb, bardzo przydatna przy tworzeniu NFT, czy gier.

Band Protocol, choć aktualnie nie ma w mojej opinii żadnego podejścia do Chainlink, może stać się jednym z ważniejszych projektów nie tylko ekosystemu Cosmos, ale i stanowić konkurencję dla nadal absolutnie bezkonkurencyjnego LINK (konkurencja nie znaczy równej walki, tej nie przewiduje).

Problemem Band jest ciągle niska adopcja i konkurent, który działa także w ekosystemie Cosmos. Chainlink ma ogromną przewagę, a na tym rynku jakość, pewność i zaufanie do danych jest absolutnie kluczowa. 

Tylko 29 partnerów o czymś świadczy… 

Mimo wszystko patrząc na znaczenie wyroczni na rynku DeFi i NFT, niską kapitalizację i rozwój ekosystemu Cosmos nie można ignorować Band, zwłaszcza że rynek wyroczni nie jest jeszcze aż tak nasycony.

Inwestycja w BAND?

Niestety w dniu publikacji tego artykułu BAND poleciał w… kosmos i wykonał +200% ruch. Kapitalizacja rynkowa na poziomie 50 mln brzmiała lepiej niż 140 mln, ale nadal nie jest to maksimum, jakie może osiągnąć ten projekt (choć kupowanie po takim ruchu jest raczej niewskazane - DYOR i rób co chcesz).

Jeśli chodzi o sam token, BAND opiera się o identyczny system co ATOM w wersji “1.0”. Inflacja jest zależna od ilości tokenów zablokowanych w stakingu. 

Jego wykorzystanie jest jasne: walidatorzy, głosowania i opłaty, w tym opłaty za usługi wyroczni.

Za usługę związaną z dostarczaniem danych płaci się w tokenach BAND co daje tokenowi jasne i praktyczne wykorzystanie.

BAND CosmosPotencjał BAND jest spory, ale musi się coś ruszyć w kwestii adopcji tego rozwiązania w ekosystemie Cosmos (i poza nim).

Stargaze

Stargaze to projekt, który ma podobne tokenomiczne problemy do Osmosis, w końcu zespół inspirował się OSMO... W tym wypadku dodatkowym problemem jest to, że STARS wystartował później niż wspomniana DEX i całą inflację ma jeszcze przed sobą. Jednak ma też coś, czego OSMO nie ma - mechanizm spalania.

Zanim o nim napiszę, krótko przedstawmy Stargaze. Jest to rynek NFT, który potencjalnie może być “Opensea dla całego ekosystemu Cosmos”. Tak w największym skrócie można to opisać.

Stargaze pozwala wybijać NFT każdemu w łatwy sposób dzięki przyjaznemu UI oraz oczywiście nimi handlować. Co więcej, w przyszłości można będzie używać rynku Stargaze jako centrum dla NFT wszystkich sieci Cosmos dzięki IBC.

Jednak zwykłe obrazki to nie koniec. Ostatnio wprowadzono system domen znany z popularnego ENS. Ponadto opracowywane jest zarządzanie oparte o NFT.

Jeśli ktoś uważa, że tokeny niezamienne będą dużo znaczyły w ekosystemie Cosmos, to zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej Stargaze. Niestety jest to projekt, który cierpi na brak pomocnych i jasnych materiałów, więc trzeba się nieco naszukać, aby znaleźć interesujące nas informacje.

Na szczęście token jest opisany dość dobrze.

Inwestycja w STARS?

Jak już wspomniałem STARS ma problemy związane z dość wysoką inflacją, ale przynajmniej jest ona jasna i ograniczana. Maksymalna podaż to 4 mld tokenów.

kryptowaluta STARS inflacja

STARS ma wykorzystanie podobne do każdego innego tokena łańcucha L1, natomiast jego mechanizmem ograniczania podaży jest spalanie.

Spalanie zależne jest od obrotu NFT, ponieważ pochodzi z 50% opłat, jakie są pobierane z rynku. Im większa aktywność, tym lepiej dla posiadaczy STARS.

Kapitalizacja rynkowa na poziomie 70 mln USD i FDV 224 mln (największy "rozrzut" właśnie przez inflację) sprawiają, że jest to najniżej skapitalizowany token, ale i obarczony najwyższym ryzykiem. 

Nie wiemy czy Stargaze zostanie głównym rynkiem NFT na Cosmos, ani czy w ogóle NFT na Cosmos będą miały jakieś znacznie i osiągną popularność - nie jestem tego pewny. Nawet jeśli, to możliwe, że projekty chętniej wybiorą handel w swoich sieciach, jak np. Secret Network, który ma własne rynki. Ryzyko inwestycji w STARS jest dość wysokie, ale projekt jak najbardziej załapuje się do grona najciekawszych.

Jeszcze ich nie ma, a już ciekawią…

Ciągły rozwój Cosmos pozwala nam pospekulować także o projektach, które jeszcze nie ruszyły. Bardzo ciekawa Celestia, o której mam nadzieję uda się wkrótce napisać coś więcej, to tylko wierzchołek góry Cosmosowej.

Innymi wartymi uwagi projektami są Neutron, czyli pierwszy beneficjent ICS będący platformą smart kontraktów, a także skupiający się na płynnym stakingu, czy FairBlock również korzystający z ICS i w pewnym sensie podobny do Secret Network, zapewniający prywatność i walkę ze złym MEV. 

Warto zainteresować się tymi trzema rozwiązaniami jeszcze przed ich wyjściem na rynek. 

W tym dziale myślę, że warto także dodać ThorChain. Może nie jest to taka oczywista część ekosystemu Cosmos jak większość innych wymienionych w tym tekście projektów, ale jest to zdecydowanie łańcuch warty uwagi i także opisany już na Blokpres:

ThorChain 

Podsumowanie

Ekosystem Cosmos rozwija się szybko i tworzy ciekawe rozwiązania. Niektóre bardzo ściśle powiązane i niemal całkowicie zależne od ekosystemu, inne radzące sobie nawet i bez IBC.

Wymienione w tym tekście projekty są zdecydowanie warte uwagi, podobnie jak i kilka tych niewymienionych. Chociaż nie uważam, że potrzebujemy kolejnych platform smart kontraktów na Cosmos, jedna czy dwie są akceptowalne i takie też istnieją w postaci Juno, czy Evmos. Co prawda w żaden sposób nie powaliły mnie ich “oferty”, może nieco bliżej mi do Evmos, ale wiele innych osób uważa je za jedne z lepszych opcji. Warto zbadać dlaczego.

Każdy szuka czegoś innego. Ja skupiam się na projektach, które albo są wyjątkowe w kontekście całego rynku i trafiają do “narracji”, w których nie panuje jeszcze przepych, albo ich konstrukcja czerpie z rozwoju całego ekosystemu Cosmos i w zamyśle mogą zostać “centrum czegoś”, czyli kluczowym punktem ekosystemu. 

Uważam, że każdy z wymienionych w tym tekście projektów robi coś lepiej, inaczej lub ma elementy, które pozwolą mu pokonać konkurencję, która w ekosystemie Cosmos jak najbardziej występuje. Podane kapitalizacje i potencjał nie oznacza, że nie nadarzą się lepsze momenty wejścia! Po to właśnie każdy powinien wykonać własny research i podjąć decyzje czy i jak kupuje.

Popularne