Star Atlas to jedna z największych aktualnie powstających gier szeroko wykorzystujących koncept NFT, czyli przekazanie graczom prawa do własności wszystkich wirtualnych przedmiotów kupowanych i zdobywanych w grze, które zapisywane są na blockchainie - w wypadku Star Atlas na Solana.
„Atlas Gwiezdny” będzie działał jako metawersum osadzone w kosmosie, a do swojego działania wykorzysta popularny silnik Unreal Engine 5.
Produkcja w pełnej wersji ma trafić na rynek w połowie 2022 roku. Do tego czasu fani mają otrzymywać coraz to bardziej rozbudowane mini gry, które powoli pozwolą zatapiać się w wirtualnym świecie oraz wreszcie wykorzystać zakupione statki.
Więcej o Star Atlas możesz przeczytać w naszym opisie:
Pełna wersja gry Star Atlas cały czas znajduje się w fazie rozwoju, jednak pierwsze NFT reprezentujące statki od wielu miesięcy trafiają na rynek. Aby zadowolić najwierniejszych fanów i przedstawić pierwsze wykorzystanie zakupionych statków, zespół projektu wprowadza SCORE.
Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Wszystkie informacje zawarte w tym artykule będą aktualizowane po starcie mini gry.
Czym jest SCORE?
SCORE, czyli Ship Commissions on Remote Expeditions jest pierwszą mini gierką, w jakiej będzie można wykorzystać zakupione pojazdy kosmiczne.
Tak naprawdę SCORE nie tyle przypomina grę, ile staking, a dokładniej mówiąc staking posiadanych statków (NFT). Rozgrywki jako takiej żadnej nie ma oprócz potrzeby utrzymywania kilku zasobów na wystarczającym poziomie.
???? Star Atlas Roadmap Report: ????
— Star Atlas ????✨ (@staratlas) December 11, 2021
SCORE:
???? Confirmed date: Dec 16th, 2021!
???? On-chain program audit ongoing, QA in final stages
DAO:
???? New target date: Feb 3rd, 2022
???? Finalizing High Fidelity process, starting UI implementation
???? Full report: https://t.co/9HnPWD9TAP pic.twitter.com/xYURIzdQRD
Zasady gry
Każdy gracz będzie mógł zgłosić swój statek na misje jednocześnie zapewniając odpowiednią ilość żywności, paliwa, narzędzi i amunicji, by brać aktywny udział w walce. Wspomniane zasoby zostaną udostępnione do zakupu na rynku Star Atlas.
Sama „walka” będzie odbywała się w tle i nie wymaga żadnych dodatkowych aktywności lub zaangażowania. SCORE polega więc na zgłoszeniu swojego NFT do misji i zaopatrywaniu go w niezbędne materiały, a w zamian gracz będzie otrzymywał tokeny gry - ATLAS.
Misje będą trwały tak długo, jak zapewniana będzie wystarczająca ilość zasobów, która zasila statki. Te z kolei różnią się od siebie wieloma zmiennymi, co prowadzi do różnych kosztów operacyjnych.
Ile można zarobić?
Możliwe zyski będą znane dopiero gdy SCORE ruszy, a nawet wtedy szybko mogą się zmieniać, jednak według słów CEO projektu, zwroty mają sięgać nawet 100% wartości statku rocznie, już po odjęciu kosztów związanych z zasobami (ich koszt nie jest nadal znany).
Zarobki mają bazować na tzw. VWAP, czyli Volume-Weighted Average Price. Jest to średnia cena danego statku, po której został zaoferowany podczas „dropu”, czyli gdy twórcy wprowadzili go do obiegu.
Każdy statek jest oferowany w kilku rzutach. Dla przykładu; Jeśli 500 sztuk statku X zostało zaoferowanych za $1000, a 300 sztuk za $1500 to VWAP wynosi (niezależnie od ilości sprzedanych sztuk);
((500*1000) + (300*1500)) / 800 = $1187,5
Bardzo możliwe, że zwroty będą więc niezależne od wahań ceny ATLAS, choć jest to niepotwierdzona informacja! - aktualizacja: zwroty wyglądają na stałe (w ATLAS) i zależą od VWAP statku.
Aktualne VWAP można śledzić na stornie aephia.com/star-atlas-ships
Jak grać w pierwszą mini grę Star Atlas?
Aby rozpocząć swoją przygodę ze Star Atlas należy posiadać portfel Solana, ponieważ na tym łańcuchu przechowywane są NFT tej gry, niewielką ilość SOL na pokrywanie opłat oraz USDC lub ATLAS na zakup statku, oraz zasobów.
Jednym z najlepszych portfeli Solana, jest przeglądarkowy Phantom, o którym więcej informacji znajdziesz w naszym katalogu.
Statki można znaleźć na rynku Star Atlas play.staratlas.com/market, z którym należy połączyć portfel (klikając w lewym dolnym rogu „Connect Wallet”).
Koszty pojazdów kosmicznych zaczynają się od kilkunastu dolarów a kończą na kilkudziesięciu... tysiącach dolarów.
Statek Pearce X5
Po wybraniu interesującego nas statku należy kliknąć „Trade” i złożyć ofertę. Handel jest podobny do tego znanego z giełd i wystawiania ofert kupna/sprzedaży typu limit. Aby zakupić po najniższej oferowanej cenie wystarczy kliknąć najniższą ofertę w tabeli „ASK SIZE”, co automatycznie uzupełni wysokość oferty, a następnie kliknąć „Buy Now”.
Po potwierdzeniu transakcji statek znajdzie się w naszym ekwipunku, ale należy go odebrać, klikając „Claim”. Nazwa statku będzie skrócona np. PX5, OPALJ itp.
Po zakupie i odebraniu statku będzie on widoczny w naszym ekwipunku oraz w portfelu Phantom (o ile z niego korzystamy). Następnie wystarczy zakupić surowce i można zarabiać ATLAS biorąc udział w SCORE.
SCORE
Aby rozpocząć staking należy przejść do zakładki "Faction Fleet" > "Ship Enlistment" i tam wybrać statek, który chcemy przeznaczyć na staking.
W zakładce widzimy wszystkie szczegóły, jak zużycie surowców. Po potwierdzeniu możemy sprawdzać aktualny stan naszej "wyprawy" i odbierać nagrody w ATLAS.
Nagrody zależą od statku jaki posiadamy. Zaczynają się od niecałego 1 ATLAS dziennie, za staking najtańszych pojazdów i dochodzą do setek, a nawet tysięcy ATLAS dziennie za te droższe.Koszt surowców
- Paliwo: 0,0014336 ATLAS
- Jedzenie: 0,0006144 ATLAS
- Narzędzia: 0,0017408 ATLAS
- Amunicja: 0,0021504 ATLAS
Wszystkie ceny dotyczą jednej sztuki. Każdy statek może zużywać różne ilości zasobów. Tempo ich zużycia widoczne jest w przeglądzie naszego statku (na powyższej grafice).
W momencie gdy jakikolwiek zasób spadnie do 0 nasz statek przestaje zarabiać nagrody! Ilość dni, na jaką wystarczą surowce jest z góry ustalona i pokazana w menu floty.
Aktualizacja: Jak liczyć ROI? Przykład
Kosztujący około $150 (około 1400 ATLAS) Pearce X5 pozwala zarobić 6.254 ATLAS na dzień. Koszty utrzymania wynoszą jak widać na poniższej grafice 693 Paliwa, które wystarczy na 3 dni i 5 godzin, 362 Jedzenia wystarczające na 2 dni i 2 godziny oraz 1880 Amunicji, którą trzeba uzupełniać przynajmniej raz na 6 dni i 10 godzin. To oznacza, że raz na dwa dni musimy się zalogować i uzupełnić magazyny (możemy wszystkie uzupełnić w tym samym czasie).
Tip: Im większy (droższy) statek tym rzadziej wymaga logowania, ze względu na większy magazyn.
Znając ceny poszczególnych surowców i cenę statku można obliczyć ROI, czyli zwrot z inwestycji (w ATLAS). 1400 ATLAS to cena Pearec X5. Koszty utrzymania na dzień wynoszą;
- Paliwo 214,
- Jedzenie 174,
- Amunicja 293 jednostki na dzień
Wynik otrzymujemy dzieląc koszty na ilość godzin (2 dni i 2 godziny to 50 godzin), a następnie wynik mnożymy przez 24 , co da dziennie zapotrzebowanie.
Przekłada się to (w przybliżeniu) na 0,3 ATLAS + 0,1 ATLAS + 0,63 ATLAS = 1,03 ATLAS na dzień. Do tego dochodzą niewielkie Narzędzi. Zdrowie statku spadające do 0 również wyklucza nagrody. Pearce X5 potrzebuje 302 Narzędzia na dzień, co oznacza 0.52 ATLAS.
Nasze średnie dzienne koszty to wiec 1.55 ATLAS na dzień, co przekłada się na 4,7 ATLAS zysku na dzień.
Roczne ROI, czyli zwrot z inwestycji w tym wypadku to 22,5% (inwestycja 1400, zwrot 1716).
Koszt statku to 1400 ATLAS, dzienny zysk to 4,7 ATLAS co daje 297 dni potrzebne do zarobienia 1400 ATLAS i wyjścia na 0 (przy czym nadal mamy NFT statku). Dodając wartość statku i zakładając, że utrzyma się na tym poziomie ceny, ROI wynosi 122%.
Zwroty w dolarach ciężko obliczyć, ponieważ nie wiadomo jaka będzie cena ATLAS za rok, czy nie nadarzy się okazja na sprzedaż po znacznie lepszej cenie niż aktualna itp.
Podsumowanie
Star Atlas jest jedną z najbardziej oczekiwanych gier NFT 2022 roku, która zgodnie z obietnicą wreszcie wypuszcza pierwszą formę rozgrywki i wykorzystania zakupionych statków kosmicznych.
SCORE nie jest rozbudowaną grą, a jedynie prostym stakingiem wykorzystującym NFT do zarabiania ATLAS, z małym dodatkiem w formie utrzymywania zasobów na pewnym poziomie.
Bardzo ciekawe będzie obserwowanie nie tylko zainteresowania grą SCORE, ale też tego, jaki wpływ wywrze na ATLAS oraz czy ceny statków wzrosną sygnalizując większe zainteresowanie.