. . .

Decentraland - Pierwsze zdecentralizowane metawersum

Rafał   2021-12-01 13:58

Decentraland jest jednym z największych i najbardziej znanych projektów kryptowalut związanych z metawersum. Pierwsze pomysły na projekt narodziły się w 2015 roku. Dwa lata później przeprowadzono ICO, natomiast w 2020 roku pierwsze zdecentralizowane metawersum rozpoczęło swoje działanie. Dzisiaj dowiesz się czym jest Decentraland, jak działa, po co ci token MANA, czym jest LAND oraz jak dołączyć do tego wirtualnego świata.

co to decentraland - kryptowaluta mana

Po ogłoszeniu zmiany nazwy Facebook na Meta, projekty metawersum eksplodowały, nie tylko jeśli chodzi o zainteresowanie tym pojęciem, ale i o cenę tokenów projektów kryptowalut powiązanych z wirtualną rzeczywistością. Ostatni rekordowy zakup ziemi w Decentraland, za którą zapłacono równowartość niemal 2.5 mln USD dodatkowo podbił zainteresowanie projektem. Sprawdźmy, o co tutaj chodzi i czym w ogóle jest Decentraland.

kryptowlauta mana cenaWykres MANA. Zadanie domowe: Patrząc na wykres zgadnij kiedy Facebook ogłosił zmianę nazwy na Meta.

mana

Co to Decentraland?

Decentraland jest projektem wirtualnej rzeczywistości, czyli  „metawersum” działającym na blockchainie Ethereum. Dokładniej mówiąc, projekt wykorzystuje blockchain do przechowywania i weryfikacji własności i zawartości NFT.  Metawersum Decentralanad jest zdecentralizowanym wirtualnym światem opartym o blockchain, w którym gracze mają niemal nieograniczone możliwości i pełną kontrolę nad posiadanymi przez siebie przedmiotami i działkami, bo wirtualny ląd jest tutaj na wagę złota. Oprócz poruszania się po cyfrowym świecie użytkownicy mogą grać, tworzyć oraz monetyzować dowolny kontent, który w dodatku jest ich całkowitą własnością. 

Dzięki temu, że Decentraland opiera się o blockchain Ethereum i wykorzystuje tokeny zamienne (MANA) i tokeny niezamienne (np. LAND), każdy element rozgrywki jest posiadany przez kogoś i może zostać zakupiony lub stworzony.

Decentraland pozwala na tworzenie niemal dowolnych aplikacji, gier, gier hazardowych i dynamicznych scen 3D. Sceny można tworzyć przy użyciu prostego edytora, natomiast programiści mogą korzystać z Decentraland SDK, które daje znacznie potężniejsze możliwości kreacji świata.

Decyzje w świecie są podejmowane poprzez DAO, czyli Zdecentralizowaną Organizację Autonomiczną. Dzięki DAO użytkownicy mają kontrolę nad zasadami: na przykład, jakie rodzaje przedmiotów są dozwolone (lub niedozwolone), moderowanie treści, polityka LAND,  aukcje itd.

Głos w Decentraland DAO jest ważony zgodnie z saldem MANA i LAND powiązanych z kontem danego użytkownika.

Czym jest MANA?

MANA jest tokenem ERC-20, a także natywną walutą metawersum Decentraland. Przy pomocy MANA przeprowadzane są wszystkie transakcje w grze oraz na rynku. 

Całkowita podaż MANA została ograniczona do 2,805,886,393, jednak ze względu na spalanie tokenów, które występuje gdy ktoś handluje na rynku, podaż stale się zmniejsza. Dodatkowo w listopadzie 2018 r. klucze smart kontraktu MANA, zostały zniszczone, co oznacza, że nigdy nie będzie można już zatrzymać MANA lub wybić więcej tokenów.

Czym jest LAND?

Wirtualna przestrzeń w świecie Decentraland jest reprezentowana przez NFT o nazwie LAND. LAND to działki/parcele, z których każda posiada unikalne współrzędne. Każda działka ma wirtualny rozmiar 16m^2, a ich właściciele mogą budować na nich dowolne doświadczenia, gry lub sceny. LANDy są unikalnymi i ograniczonymi ilościowo tokenami ERC-721, których istnieje 90000.

Decentraland mapaCzęść mapy Decentraland

Na powyższej mapie części świata Decentraland możesz zobaczyć:

  • Kolor ciemnoszary– prywatne działki LAND, które można kupić i sprzedać na rynku,
  • Koror jasnoszary – Drogi,
  • Kolor fioletowy – prywatne działki tematyczne,
  • Kolor zielony – Place, jest to obszar mapy, na którym gracze mają się odradzać.

Tylko LANDy oznaczone kolorem ciemoszarym można kupować, cała reszta nie jest na sprzedaż.

W grze występują również nieruchomości/posiadłości. Podobnie jak LAND, nieruchomość jest NFT i stanowi połączenie dwóch lub więcej bezpośrednio sąsiadujących działek. Łącząc działki w posiadłości, można znacznie łatwiej nimi zarządzać.

Posiadacze działek mogą swobodnie je dostosowywać i tworzyć na nich dowolne gry i aplikacje.

NFT

Co można robić w Decentraland?

Właściwie co się chce, a raczej to, na co aktualnie pozwala świat. Gracze mogą dowolnie poruszać się po świecie za pomocą stworzonych przez siebie awatarów, których wygląd mogą dowolnie dostosować. Oczywiście niestandardowe ubrania można zakupić na rynku, podobnie jak nazwę swojej postaci, czyli „nick”. 

Można korzystać z dowolnych gier np. ścigać się, strzelać lub... grać w kasynie. Kasyno nie tylko urządza turnieje pokera, oczywiście bezpośrednio w Decentraland, ale i… zatrudnia pracowników. Tak, w marcu projekt decentral.games zatrudniał ludzi, zamiast używać NPC-ów.

Oprócz tego Decentraland pozwala organizować pokazy, nie tylko sztuki cyfrowej w postaci NFT, ale i mody. Rekordowy zakup przeprowadzony przez Metaverse Group ma „ułatwiać pokazy mody i handel w dynamicznie rozwijającym się cyfrowym przemyśle mody”.

Jak grać w Decentraland?

Najlepsze jest to, że wypróbować Decentraland można całkowicie za darmo, bez żadnego zaangażowania finansowego, a nawet bez pobierania, ponieważ gra się w przeglądarce. Nie trzeba też posiadać portfela Web 3.0, aby móc przetestować możliwości świata.

jak grać w DecentralandMożna grać jako gość lub łącząc portfel

Rozgrywka "jako gość" przeczy całej idei metawersum, ale jest świetnym sposobem na sprawdzenie Decentraland, zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje.

Połączenie portfela do dłuższej i zaangażowanej rozgrywki jest niezbędne, ponieważ działa on jak osobiste konto, zapewniając bezpieczeństwo wszystkich cyfrowych zasobów (imiona, przedmioty kolekcjonerskie, LAND) i postępów na świecie.

Najpopularniejszym portfelem, jaki można podłączyć, jest MetaMask. Poradnik MetaMask znajdziesz tutaj:

MetaMask

Rynek Decentraland działa na Ethereum, które jest dość kosztowne jeśli chodzi o opłaty transakcyjne, ale także na Polygon, które dzięki integracji z Biconomi sprawia, że korzystając z Decentraland na Polygon, w ogóle nie ponosimy opłat. Zakupione przedmioty można przesyłać między obiema sieciami. Niektóre przedmioty i LAND są jednak niedostępne na Polygon, należy więc pamiętać, że gra w Decentraland może wymagać sporej ilości ETH na pokrycie opłat, oczywiście o ile chcemy coś kupować.

Samo poruszanie się po świecie jest proste i intuicyjne, a samouczek szybko zaznajamia gracza z podstawami.

Rozgrywka i podstawy sterowania

Decentraland poleca do gry przeglądarki Chrome lub Firefox dla zachowania optymalnej wydajności. Rozgrywka w wersji mobilnej nie jest jeszcze dostępna.

Po wybraniu formy zabawy, czyli gry jako gość lub połączeniu portfela na play.decentraland.org przeniesiemy się do wyboru awatara. Możemy go stworzyć z mnóstwa dostępnych opcji lub wygenerować losowo. 

Następnie możemy wybrać nazwę i rozpocząć w parceli startowej.

Sterowanie w metawersum Decentraland jest proste i intuicyjne:

Poruszamy się za pomocą: W S A D
Skok: Spacja
Widok z trzeciej osoby: V
Emotki (np. taniec): B
Czat: Enter
Mapa: TAB

decentraland sterowanie

Na każdego awatara w Decentraland można kliknąć i poznać „kim jest”, a także w razie problemów zablokować jego czat. 

Przechodząc na mapę przy pomocy TAB, możemy szybko teleportować się do dowolnego miejsca. Klikając ESC odzyskujemy kontrolę na kursorem.

Podsumowanie

Projekty metawersum, zwłaszcza po ogłoszeniu Facebooka, stanowią coraz większą część rynku kryptowalut i choć wiele nie przetrwa próby czasu, Decentraland raczej nie zaliczy się do tej grupy. 

Działający od lat i posiadający ogromne wsparcie Decentraland jest jednym z kluczowych graczy na arenie wirtualnej rzeczywistości wykorzystującej blockchain, a ostatnia cena sprzedanego lądu pokazuje, że zainteresowanie nie maleje, a wręcz przeciwnie, cały czas rośnie. 

 

Popularne