. . .

Anchor Protocol, czyli 20% rocznie na stablecoinach Terra

Rafał avatar
Rafał   2021-08-22 12:16

Aktywa cyfrowe oferują całkiem niezły dochód pasywny, czyli taki który nie wymaga żadnych aktywności, oprócz inwestycji. Wiele protokołów oferuje dwucyfrowe zwroty, jednak zazwyczaj na aktywach, których cena potrafi bardzo mocno się wahać. A co jeśli byłby protokół, który oferowałby stabilny i wysoki zwrot na stablecoinie, czyli tokenie, którego cena jest zawsze bliska dolarowi i nie jesteśmy narażeni na niekorzystne (jak i korzystne) wahania?

Anchor

Aktualizacja: UST stracił powiązanie z dolarem! Czytaj więcej tutaj:

ust

Czym jest Anchor Protocol?

Anchor Protocol to działający w sieci Terra protokół DeFi, który pozwala jego użytkownikom na kilka aktywności, w tym wzięcie pożyczki i zapewnia inwestorom dostarczającym płynność stabilny zysk.

Terra

Protokół dzieli się na 4 główne komponenty:

  • Bonded Assets: Aktywa powiązane - bAsset to płynne, tokenizowane reprezentacje stakowanych (powiązanych) aktywów w blockchainach Proof of Stake. Pozwalają one uzyskać płynność w stosunku do zablokowanych aktywów, umożliwiając wykorzystanie tej zablokowanej wartości w aplikacjach finansowych, takich jak właśnie Anchor. Użytkownicy mogą na moment pisania artykułu wybić bETH oraz bLUNA, ale wkrótce mają pojawić się kolejne możliwości.
  • Rynek Pieniężny: Obsługuje pożyczki i depozyty stablecoinów Terra i pożyczki zabezpieczone przez bAssets
  • Likwidacje: Aby pożyczkobiorcy spłacali swoje pożyczki, Anchor zachęca likwidatorów do obserwowania i likwidacji pożyczek ze wskaźnikiem LTV powyżej dozwolonego maksimum. Kontrakt Likwidacji służy do konwersji zabezpieczeń kredytu na stablecoiny Terra, które są następnie wykorzystywane do spłaty kredytu.
  • Anchor Token (ANC): Natywny token protokołu, który służy do stakingu, zarządzania i opłat, które są zamieniane na ANC i rozsyłane stakującym. Protokół dystrybuuje także tokeny ANC w każdym bloku pożyczkobiorcom stablecoinów, proporcjonalnie do pożyczonej kwoty. Maksymalna podaż została ograniczona do 1 miliarda ANC.

Stabilny dochód

Głównym punktem protokołu jest konto oszczędnościowe, które pozwala zarabiać pasywnie na stablecoinach Terra. W tym momencie oferowane jest tylko UST, ponieważ jest to największy stablecoin sieci Terra oraz posiada najlepszą płynność.

Anchor pozwala nam zdeponować nasze UST w protokole i zarabiać niecałe 20% rocznie. Dochód jest w miarę stabilny i chociaż mogą występować niewielkie wahania, APY utrzymuje się na poziomie bliskim 20%.

Za piękne by było prawdziwe?

20% to nie jest dużo… to bardzo dużo. Pytanie, w jaki sposób Anchor jest w stanie zapewniać taki zwrot?

Wbrew temu co może się wydawać Anchor jak najbardziej jest w stanie utrzymać takie APY przez pewien czas. Wątpliwości zaczną pojawiać się w momencie gdy wejdziemy w bardzo ostrą bessę lub za kilka lat gdy skończy się emisja ANC, ale zacznijmy od początku.

APR vs APY

Anchor do zapewnienia takich zwrotów korzysta z dwóch głównych źródeł dochodu bAssets oraz odsetek pożyczkobiorców.

Użytkownicy mogą wybić bAssets, czyli powiązane ze stakowanymi tokenami aktywa i zarabiać nagrody lub wziąć pożyczkę w ich zastaw. Te aktywa, jeśli użyte jako zastaw, są stakowane przez Anchor i jest to pierwsze źródło dochodu

Stakując LUNA lub ETH na Anchor nagrody są przyznawane w UST.

Oprócz tego protokół zarabia poprzez udzielanie pożyczek w UST z płynności, która jest dostarczana przez użytkowników. Wpłacając UST do puli zarabiasz 20%, ale pożyczkobiorcy płacą 25% jeśli wezmą pożyczkę (dane aktualne na czas pisania artykułu, mogą zmieniać z czasem).

25% APR, czyli odsetki od pożyczki to raczej sporo. Dlaczego ktoś miałby wziąć pożyczkę na taki procent? Po pierwsze dlatego, że na tym… zarabia. Protokół wypłaca token ANC pożyczkobiorcą w ramach rekompensaty. Pożyczkobiorca płaci 25% odsetek w UST, ale zarabia 40% z ANC. Oznacza to zysk (w tym momencie) 15%, plus dostęp do płynności z pożyczki.

Co więcej, protokół może zarabiać nawet więcej niż 20%, ale limit ustalany przez zarządzanie jest właśnie taki, co zapewnia stabilny dochód. 

Przyszłość i zagrożenia

Oczywiście zagrożenia są takie jak w każdym protokole. Podstawowymi są ewentualne ataki, wady smart kontraktów itp. Dotyczy to jednak każdego protokołu DeFi.

Zagrożeniami typowo Anchor-owymi są na pewno bardzo duże wahania ceny ANC i aktywów powiązanych, czyli bAssets. Ostra bessa może negatywnie wpłynąć na APY oferowane przez Anchor i na UST. Do tego dochodzi jeszcze ANC. Do osiągnięcia maksymalnej podaży jeszcze daleko, ale na pewno może to spowodować pewne problemy. W końcu nagrody dla pożyczkobiorców nie będą tak wysokie w nieskończoność. Na szczęście jest to raczej dość odległa przyszłość. Maksymalna podaż ANC ma zostać osiągnięta za około 4 lata, a po drodze czeka nas pewnie jeszcze sporo zmian.

Jak zacząć zarabiać z Anchor?

Po pierwsze potrzebny jest portfel Terra, najlepszym wyborem jest Terra Station - Rozszerzenie Chrome. Można utworzyć nowy portfel, lub podłączyć Ledger (opcja Ledger bezpieczniejsza).

Terra Station

Jeśli mamy już portfel, powinniśmy zasilić go LUNA, a także co oczywiste stablecoinem UST. LUNA nie jest wymagana, bo Anchor pobierze opłatę w UST, ale warto posiadać chociaż niewielką ilość LUNA (np. 0.1), lub w momencie zamiany LUNA na UST zostawić niewielką ilość na przyszłe transakcje. LUNA i UST możemy nabyć na giełdach, lub zakupić tylko LUNA i zamienić ją na UST. Listę giełd, na których możesz nabyć UST i LUNA znajdziesz oczywiście na stronach poszczególnych aktywów na Blokpres. 

Następnie musimy połączyć się z aplikacją Anchor klikając Connect Wallet w prawym górnym rogu.

Anchor Panel

Następnie wybieramy zakładkę EARN i klikamy Deposit. Wybieramy kwotę, potwierdzamy transakcję i tyle, nasze stablecoiny już pracują. Nasze saldo UST rośnie od tego momentu cały czas.

Jak widać cały proces jest prosty i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wypłata polega na kliknięciu Withdraw i potwierdzeniu transakcji.


Podsumowanie

Terra coraz szybciej rozwija swój ekosystem, a Anchor jest jedną z jego głównych części. Dzisiejsza zablokowana wartość w protokole przekroczyła 3 miliardy dolarów i pokazuje rozwój nie tylko Anchor, ale i całej sieci Terra.

Anchor pozwala zarabiać w sposób zdecentralizowany co jest dodatkowym plusem. Nie musimy się rejestrować, potwierdzać tożsamości, ani robić nic, czego nie chcemy. Dodatkowo możemy stakować nasze LUNA lub brać pożyczki, o ile wiemy co robimy.

 

Popularne