. . .
Tesla

Tesla

Producent samochodów elektrycznych

Tesla to amerykańskie przedsiębiorstwo, zajmujące się technologiami związanymi z samochodami elektrycznymi oraz zrównoważoną energią. Założycielami w 2003 roku byli Martin Eberhard oraz Marc Tarpenning. Od początku istnienia firmy aktywnym inwestorem był Elon Musk, który stał się dyrektorem spółki w roku 2008.

Początkowo firma działała pod nazwą Tesla Motors i skupiała się przede wszystkim na motoryzacji. Produkcja pierwsze modelu Tesla Roadster zaczęła się w roku 2009. Kolejno pojawiały się samochody Model S (sedan, 2012), Model X (SUV, 2015), Model 3 (sedan, 2017) oraz Model Y (crossover, 2020). W roku 2020 firma osiągnęła historyczny sukces miliona wyprodukowanych samochodów elektrycznych.

Spółka-córka, Tesla Energy, to z kolei firma z zakresu rozwiązań fotowoltaicznych. Powstała w roku 2006 i skupia się na dostarczaniu nowoczesnych systemów produkcji energii słonecznej. W 2020 roku zgromadzona przez produkcję energia przekroczyła 3 GWh.

W lutym 2021 roku Tesla zainwestowała 1,5 mld USD w Bitcoina. Ogłoszono wówczas, że firma będzie akceptować kryptowalutę jako środek płatniczy. Pod koniec marca można już było płacić Bitcoinem w Stanach Zjednoczonych. Jednak 12 maja Elon Musk napisał na Twitterze, że Tesla przestaje akceptować Bitcoina. Miało to rzekomo związek z uwarunkowaniami klimatycznymi i negatywnym wpływem kryptowalut na zmiany klimatu. 

Zespół
Elon Musk
CEO Tesla
Popularne