. . .

Raz na zawsze wyjaśnijmy HEX

Rafał avatar
Rafał   2022-09-26 12:15

Ostatnio na Twitterze znów rozgorzała dyskusja o HEX. Szukając atencji postanowiłem podpiąć się pod nią, pierwszy i ostatni raz opisując HEX. Sprawdzimy jak działa i czym w ogóle jest projekt, który jest tak oczywisty, że aż dziwi jak tak wiele osób, może nie dostrzegać w nim pewnych schematów.

Czy HEX to scam?
Grafika: hex.com/downloads

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o HEX, to czas najwyższy nadrobić zaległości! Dziś krótko przedstawię jego historię oraz działanie. Projekt taki jak HEX musi zostać jasno i szczegółowo wyjaśniony, choć tak naprawdę każdy, kto poświęci kilka dobrych minut na analizę jego oferty będzie wiedział, z czym ma do czynienia. 

Zaczynajmy i raz na zawsze wyjaśnijmy HEX oraz to, czy warto zainteresować się - nie boję się użyć tych słów - najbardziej kontrowersyjnym projektem na rynku kryptowalut, za którym dodatkowo stoi jedna z najbardziej kontrowersyjnych osób w branży.

Na temat tego czym jest ten projekt i jakie praktyki stosuje, aby wyglądać lepiej dla zewnętrznego obserwatora powstały już dziesiątki tekstów. Ten, będzie kolejnym, który mam nadzieję wyjaśni, z czym mamy tutaj do czynienia.

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własną analizę projektu przed podjęciem decyzji.

Czym jest HEX?

Zacznijmy od podstaw. Czym jest HEX? 

“HEX zastępuje niewydajne waluty, banki i sieci płatnicze bezpieczną i w pełni weryfikowalną technologią peer-to-peer”. Oj tak, zweryfikujemy dziś kilka informacji...

HEX określa się jako lepszy Certyfikat Depozytowy (CD). CD to produkt oszczędnościowy, czy też papier wartościowy, który jest oprocentowany wyżej niż standardowe depozyty, ponieważ kwota inwestycji musi być zablokowana przez określony czas. Za wycofanie środków przed upłynięciem ustalonego okresu, banki lub inne instytucje, które wydają te certyfikaty, naliczają kary.

Jak sam to określa, HEX przenosi te instrumenty do świata kryptowalut oferując lepsze CD, lepszego Bitcoina i lepszy świat. Przynajmniej według twórcy i jego armii wiernych. W jaki sposób?

Za całą swoją zawiłą na pierwszy rzut oka otoczką, wieloma funkcjami, ofertą bezpieczeństwa, niezawodności itd. projekt HEX jest zwykłym smart kontraktem działającym na Ethereum, a kryptowaluta HEX tokenem ERC-20. Nic w tym złego! Ale sposób, w jakim każda podstawowa funkcja smart kontraktów na Ethereum jest tu wychwalana jest dość “nachalny”. Na nowych i niedoświadczonych użytkownikach kryptowalut może robić to wrażenie i nie bez powodu to właśnie oni są tutaj głównym celem.

Omawiany dziś projekt oferuje aktualnie 38% roczny zysk na tokenach HEX, które należy zablokować na określony czas, nawet do 15 lat (WTF?!) w “stakingu” i przy okazji niską inflację owych tokenów. 

Projekt został założony przez Richarda Heart, ale pozwólcie, że nie będziemy skupiać się na jego historii, o której też można co nieco napisać. Osoba założyciela będzie przywoływana sporadycznie, choć w kluczowych kwestiach. Skupmy się na historii samego HEX.

HEX idzie BRRRRHEX idzie BRRRR, źródło: hex.com/downloads

Na czym polega zarabianie z HEX?

Jest to banalnie proste. Kupujesz HEX z rynku, następnie blokujesz tokeny w "stakingu" na określony czas. Im dłużej, tym lepsze oprocentowanie. To wszystko...

W momencie, gdy minie twój czas, wypłacasz ze smart kontraktu HEX + cały dochód, jaki wygenerował. Np. 10000 HEX, zablokowane na rok z 10% oprocentowaniem pozwoli wypłacić Ci za rok 11000 HEX.

Możesz wcześniej zakończyć staking, ale zostaniesz ukarany za wypłatę przed upływem okresu blokady. 

Obiecywane około 38% rocznie dotyczy najdłuższej blokady. 365 dni daje na moment pisania artykułu około 11% APY, 1000 dni 14%, a 5555 dni 36.7% rocznie.

Wysokość nagród zależy od ilości HEX zablokowanego w stakingu. Jako że inflacja jest z góry ustalona im więcej osób bierze udział w zabawie, tym niższe oprocentowanie i odwrotnie.

Średni czas blokady to ponad 5 lat, co oznacza, że nagrody z inflacji są opóźnianie średnio o ten czas i jest to główna “oferta” HEX. Czas blokady ma sprawiać, że tokeny będą wyciągane z obiegu, a zwiększający się popyt zapewni wzrost ceny. Jeśli chcesz sprzedać wcześniej, płacisz karę. 

Jak zaczynał HEX?

HEX zaczął jako pół-airdrop i airdropy, to coś, co w tym projekcie bardzo lubią, ale do tego jeszcze wrócimy… 

Posiadacze BTC mogli odebrać HEX za darmo w stosunku 10000 HEX za 1 posiadany BTC, natomiast Ci, których ominęła ta szansa mogli zakupić tokeny za pomocą ETH… oj przepraszam, przejęzyczenie. Czy przeklawiaturzenie? Nie wiem, w każdym razie w związku z pewną organizacją niezbyt przychylnie patrzącą na kryptowaluty, HEX unika nazwy ICO. 

Otóż użytkownicy [serio, pisząc to śmieje się do monitora] “przekształcili” ETH w HEX! Nie wiem, jak ludzie w SEC mieliby to kupić i stwierdzić; “A nie, to nie ICO, tylko transformacja. To w porządku”, ale Richard ma 145 IQ, a ja pewnie 14 więc winię mój mały móżdżek, nie geniusz twórcy, który stworzył projekt na miarę nagrody Nobla! Pewnie myślicie, dobra, nie żartuj. Nie, nie żartuję…

Nobel dla HEXŹródło: OFICJALNA, powtarzam, OFICJALNA strona HEX.com

To ile czerwonych flag jest na samej stornie HEX.com jest wręcz zadziwiające, ale spokojnie, wrócimy do tego, to będzie długi artykuł.

Przejdźmy do tematu, który jest związany zarówno z początkami, jak i z aktualnym działaniem, a mianowicie “Origin Address”. 

Origin Address

Hmm, cóż to takiego. Nikt nigdy o tym nie wspominał? Nie ma tego na stronie głównej HEX, ani żadnej podstronie? DLACZEGÓŻ?

Origin Address oraz inny bohater, czyli adres, na który wpłacano ETH, aby transformować je magicznie w HEX, jest właściwie czymś, co sprawia, że możemy zakwalifikować HEX do grona piramid finansowych, schematów Ponzi i połączenia tych dwóch “modeli biznesowych”.

Aby znaleźć informacje o tym czym jest ten adres musisz albo znać się na smart kontraktach, albo pogrzebać nieco głębiej (ja się nie znam. Okej umiem przeczytać podstawy i znalazłem wzmiankę o tym, zwłaszcza że jest po ludzku opisana).

HEX Origin AddressSmart kontrakt HEX, zapraszam tutaj 

Odpowiedź na pytanie czym jest ten "Origin" znajdziemy w dokumencie “HEX Contract in Layman's Terms”, dziś przemianowanym na Whitepaper.

Oto moja przetłumaczona wersja tego, czym jest ten tajemniczy twór, ale nie wierz mi, kliknij link powyżej i sprawdź sam:

""Umowa określa adres ETH jako adres Origin. Ten adres jest opłacany w HEX w ramach kontraktu na kilka sposobów:

- ½ wszystkich HEX odzyskanych przez kary (druga połowa trafia do puli wypłat)

- Origin otrzymuje kopię wszystkich wypłat bonusowych z:

  • Premii za prędkość
  • Bonusu za polecenie
  • Wszyscy jesteśmy Satoshi
  • Critical Mass/Virality""

Moglibyśmy teraz wyjaśniać sobie każdy ze źródeł dochodów, ale szczerze mówiąc, połowy sam nie ogarniam. Najważniejsze jest jednak jedno. Adres 0x9A6a414D6F3497c05E3b1De90520765fA1E07c03, czyli “Origin” otrzymuje połowę kar, jaką płacą użytkownicy, druga połowa wraca do stakujących (trafia do puli wypłat).

Jednak ciekawszy jest drugi segment. Adres początkowy, pochodzenia, czy jak chcemy sobie to nazwać otrzymywał KOPIĘ wszystkich innych bonusów, jakie otrzymywali użytkownicy… KOPIĘ. Jak dostałeś 100 HEX z jakiegokolwiek bonusu, to ten adres też dostał 100 HEX.

O ile różne bonusy dobiegły już końca, tak połowa kar będzie trafiać na ten adres wiecznie. 

No dobrze, ale kto kontroluje Origin? 

Oczywiście NIE WIEMY. Nikt nie kontroluje tego adresu. Dobra, bądźmy poważni. Oczywiście osobą, która posiada klucze adresu Origin i wielu innych adresów z topu jest Richard, który według kilku ciekawych wyliczeń kontroluje nawet 88% podaży…

Wiecie co na to odpowiadają fanatycy HEX? “Przecież Satoshi kontroluje 5% BTC, a zresztą wszyscy o tym wiedzą, więc w czym problem?”. 5% w rękach nieznanego twórcy = 88% w rękach kłamcy i manipulatora. No, ale skoro ta wiedza jest jawna, to w porządku…

Krąży wiele bredni, że to dobrze, że HEX jest kontrolowany przez Richarda, że przecież nie sprzeda itd. Jeśli tak uważasz, to dobrze dla Ciebie, ja staram się przedstawić fakty nie domysły.

Ale spokojnie, jest jeszcze ciekawiej…

Pamiętacie może transformersowanie ETH w Optimusa Prime? Otóż ciekawostka. Richard nie tylko dostaje 50% HEX z kar i dostawał kopię z wszystkich bonusów, ale też otrzymywał oczywiście ETH, które było wpłacane? Poświęcane? Donejtowane? Nie wiem, w każdym razie TO NIE ICO!

Oczywiście sam Richard nie wiedział, kto posiada klucze do adresu Origin oraz ETH…

Ehh… W sumie, nawet jeśli posiadacz diamentu “The Enigma” (którego nazwę zmienił, żeby posiadacze HEX mogli o tym napisać na Twitterze i wydawało im się, że ma to jakiekolwiek znaczenie) mówiłby prawdę (a nie mówi), to chyba średnio świadczy o założycielu, że NIE WIE kto kontroluje klucze do najważniejszych adresów projektu, który założył? I nie są to adresy "naturalne", a "systemowe", które mogą dosłownie zepchnąć cenę HEX do zera i właściwie wyciągnąć dywanik wszystkim kiedy tylko chcą. Czy może mi odbiło? 

Wróćmy, do faktów. Co się jednak działo z ETH, które było wpłacane do nieznanego posiadacza kluczy? A no wyobraźcie sobie, że było… używane do transformacji w HEX. 

Całą sytuację przedstawiono na YT. 3500 wyświetleń od ponad 2 lat w sprawie jednego z najciekawszych oszustw w historii kryptowalut jest wynikiem, który pokazuje, na co zwracamy uwagę wykonując “research”, a raczej co nas nie obchodzi w projekcie…

Na powyższym filmie, jego twórca pokazuje oczywiste wykonywanie pętli przez “tajemniczego posiadacza kluczy adresu ETH, o którym nic nie wie sam twórca projektu”. WTF x2??!?!

Pomijamy tutaj oczywisty bias i "reklamę" innego syfu przez twórcę wideo. Tutaj mamy kolejne analizy, a Google jeszcze bardziej nam pomoże i odeśle nas do wielu, wielu innych dowodów...

Co się działo? Użytkownicy wpłacali 1 ETH, otrzymywali HEX, a posiadacz kluczy, czyli "nie-Richard", następnie wypłacał to ETH, rozdzielał na kilka innych adresów, aby je znów wpłacić i otrzymać HEX. Free money! 

Oczywiście wszystko jest na blockchainie, ale kto by tam weryfikował, skoro możemy pokładać wiarę w pana Heart. Czyżby motto fanów kryptowaluty HEX zostało zmienione na “Ufaj, nie weryfikuj!”?

Airdrop HEX!

Wspominałem jak społeczność HEX lubi airdropy? Kto nie lubi darmoszki? Wszyscy lubią, a zwłaszcza 173 tys. “użytkowników” HEX, którzy nigdy nie kupili tokenów, a otrzymali je z JEDNEGO adresu w ilości 100-101 i prawdopodobnie nadal nawet ich nie ruszyli…

Wiecie co jest niesamowite? Moja “praca” nad tym artykułem była tak banalnie prosta dzięki ilości tekstów, które udowadniają, jakim typem projektu jest HEX, że osoby, które nadal się na to nabierają chyba muszą nie znać Google. Albo przeglądarki internetowej.

Całą sprawę przedstawiono w tym temacie na Reddit , wraz z danymi, dowodami, no i blockchainem, który możecie SAMI SPRAWDZIĆ, BO PRZECIEŻ TO TYLKO FUD!!!! 

Wiecie co? Pomogę wam. Kliknijcie TUTAJ, już wam nawet wybrałem stronę. 

Ale oczywiście na HEX.com przeczytamy, że posiada go już prawie pół miliona portfeli.

HEX użytkownicyhex.com

ALE BAZA UŻYTKOWNIKÓW! ZAUFAJ NAM JAK PÓŁ MILIONA INNYCH IWESTORÓW! 

Nie wiem skąd wzięli tę liczbę, bo Etherscan pokazuje 301 tys., ale już mniejsza o to. Ja się nie znam, może czegoś nie widzę lub nie wiem. Jeśli jednak 301 tys. jest liczbą właściwą, to ponad połowa użytkowników HEX, nie jest użytkownikami HEX. Zresztą ciężko w ogóle być "użytkownikiem" HEX, bo ten projekt nic nie oferuje.

Mały update: Zapomniałem wspomnieć, że ta informacja o "ilości posiadaczy" jest także wykorzystywana do wygłaszania kłamstw i manipulacji dotyczących decentralizacji HEX i Bitcoina...

Niska inflacja i 38% rocznie

HEX ma niską inflację na poziomie 3.69% rocznie, ale wypłaca użytkownikom aż 38% rocznie. Jak to? Ależ ta firma musi generować obroty…

Inflacja HEX jest niska, to fakt. 3.69% rocznie to całkiem okej cyferka i tak, zysk użytkowników pochodzi właśnie z tej cyferki. Problemem jest to, że 90% HEX nie znajduje się w stakingu. Jak do tego doszło? Nie wiem - powiedział właściciel tych niestakowanych tokenów, Richard Heart.

Oczywiście na swojej stronie HEX zachwala inflację mówiąc, że właściwie to jest ona zerowa, no bo jak stakujesz to masz nagrody w tokenie, więc masz więcej tokenów. Jeśli nie chce nam się myśleć to może i brzmi to nieźle, ale więcej tokenów o wartości 99% niższej niż gdy je kupiliśmy, ponieważ HEX nie ma żadnego celu oprócz “stakingu”, nie jest najlepszym biznesem.

Nie wspominając, że jeśli chcemy zarabiać 38% rocznie, to musimy zablokować HEX na 15 lat... 15 LAT. PIĘTNAŚCIE LAT.

FAQ (YOU)

Powiem szczerze. Strona HEX, to idealny przykład scamu. Każde zdanie w ich FAQ jest tak zmanipulowane jak tylko się da, a te niezmanipulowane są po prostu głupie. “Jak wytłumaczyć HEX mamie?”,  “Czy HEX jest piramidą, ponzi, MLM itp?”, ”Zostałem bogaty dzięki HEX, komu mam powiedzieć?”

Co? Co tu się dzieje?

Jeśli coś jest najgorszą, najgłupszą i najbardziej oczywistą reklamą piramido-ponzi-scamu, to jest to hex.com. Trzeba im jednak przyznać, że w byciu najgorszymi są najlepsi.

Jeśli jakiś projekt jedyne co robi, to obiecuje Ci zysk, wiedz, że coś się dzieje. Nie ufam absolutnie niczemu, co jako pierwszy punkt w dziale “Jak działa HEX”, tuż po kilku zdaniach o CD, prawi o… cenie.

cena HEXJak działa HEX? Odpowiedź: Lama

“Staking” i lepszy Bitcoin

Zbliżając się do końca, pośmiejmy się jeszcze z tego jak często HEX porównuje się do Bitcoina, mimo iż z BTC nie ma absolutnie nic wspólnego. Dlaczego jednak to robi? Ponieważ, jak każdy shitcoin z krwi i kości, nie ma żadnego realnego wykorzystania i celu, a sam projekt jest typowym kryptowalutowym Ponzi-piramidowym tworem.

Oczywiście jego fani na podstawie definicji sprzed 100 lat mówią: “Nie, nie, jaka piramida? Gdzie tu Ponzi? Definicji nie znasz?”. 

Prawda jest taka, że HEX jest idealnym przykładem piramidy finansowej w kryptowalutach oraz przy okazji Ponzi, które dało twórcy żerować na inwestorach.

Staking nie jest tu żadnym stakingiem. HEX nazywa tak blokowanie HEX w smart kontrakcie, dodając do tego jakieś dziwne terminologie jak T-Shares, CD i kilka innych rzeczy, tylko po to, aby wyglądać bardziej profesjonalnie.

Gdyby ktoś jednak miał wątpliwości to na szybko je rozwieję. Staking w systemach POS zapewnia BEZPIECZEŃSTWO sieci. Ekosystemowi setek, tysięcy, a może i milionów aplikacji i kontraktów takich jak HEX. 

HEX z kolei po prostu blokuje tokeny na określony czas i oddaje Ci więcej gdy ten czas upłynie… KONIEC, to wszystko.

HEX nie ma absolutnie żadnego celu, żadnego wykorzystania i nie generuje żadnego dochodu.

Bitcoin z kolei, jeśli już chcemy porównywać jabłka do zgniłych gruszek, stosuje POW, ma własną sieć, w której jest kluczowy, ogromną bazę użytkowników i działa jako wirtualny Store of Value z niską i stale malejącą inflacją będąc akceptowany i wykorzystywany w coraz większej liczbie krajów, sklepów itd. 

Bitcoin i HEX to dwa całkiem różne aktywa i nie wiem dlaczego w ogóle trzeba to komuś tłumaczyć. Tak, BTC ma pewne problemy, które od dawna dostrzegam, ale nadal cała oferta Bitcoina, jego decentralizacja, bezpieczeństwo, adopcja itd. jest, na poziomie którego HEX nigdy nie osiągnie, a porównywanie ich dlatego, że “Bitcoin też nie ma celu” (i przy okazji przyznawanie, że HEX go nie ma) jest czymś z czym nie warto nawet dyskutować. To, że nie wiesz dlaczego BTC jest tam gdzie jest, nie znaczy, że możesz stworzyć byle co, lub kupić byle co, a później twierdzić, że jest to identyczne do Bitcoina. Nawet forki BTC nie są identyczne do BTC… 

HEX to połączenie piramidy finansowej z Ponzi

To, że coś jest kryptowalutą, nie oznacza, że nie może być piramidą. Opisywałem to oraz różnicę między piramidą i Ponzi nieco szerzej tutaj.

HEX i jego cena nie zależy od żadnej oferty i kreowanej wartości. HEX nie daje Ci platformy do budowania aplikacji, nie jest Store of Value (choć na stronie twierdzą, że jest), nie kreuje nic i nie będzie szeroko akceptowaną metodą płatności.

Dochód na HEX zależy tylko i wyłącznie od inwestycji nowych użytkowników a nagrody pochodzą z najsztuczniejszej inflacji, jaka może istnieć, czyli inflacji dla inflacji (psst... ta w Bitcoinie zachęca do zabezpieczania go). 

Oczywiście wystarczy przejść na stronę HEX, aby zobaczyć jak wiele miejsca jest tam poświęcone na aspekt ceny tokenów i “obalania mitów” dotyczących tego jak to HEX nie jest ponzi, piramidą, MLM i scamem. Oczywiście, jak wiemy, na stronie każdej piramidy jest napisane “Jesteśmy piramidą”, więc skoro HEX twierdzi, że nią nie jest, to chyba jest jasne, że nie… czego więcej chcecie?

Ilość głupot, jakie można wyczytać na hex.com przekracza zdrowy rozsądek i ewidentnie targetem twórców są nowi użytkownicy, który wiedzą niewiele lub najlepiej nic o kryptowalutach.

Ogromna skala reklam i shillowania przez armię botów oraz wiernych fanów, którzy umoczyli w tym pieniądze i pojawiają się pod każdy postem, który choćby zająknie się o HEX, jest imponująca i tylko udowadnia, o co tu chodzi. Argumenty, jakich używają są tak proste do obalenia, że nie trzeba ich obalać. 

Wiele osób naprawdę zarobiło na HEX, nie twierdzę, że nie, ale czy aby na pewno osiągniemy $367 jak ewidentnie sugeruje to główna strona HEX? Może jestem człowiekiem małej wiary, ale śmiem wątpić.

Czas sprawdzić swój PULSE wielbicielu HEX

Pan Richard Schueler, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko, tworzy coś nowego! Pulsechain, czyli największy airdrop w historii!  

Narracja wokół tego projektu jest taka sama jak wokół HEX. Manipulacje, kłamstwa i oczywiście wysyłanie panu twórcy milionów dolarów, tym razem jednak nie transformujemy! O nie, nie. Tym razem “poświęcamy”... 

Nie twierdzę, że token tego łańcucha nie da jakiegoś zysku, twierdzę, że to nie ma sensu… 

O Pulse pisałem już artykuł, zapraszam tam i nie wracajmy do tego więcej:

Pulse

Na koniec mam pytanie. Skoro kontrolowane jest 88% podaży HEX, ale wiemy Richard nie sprzeda, OA nie sprzeda, nikt nie sprzeda i w ogóle wszystko działa tylko dla dobra sieci, to dlaczego na adresie poświęcenia PulseX, giełdy na PulseChain jest prawie 50% podaży HEX? Skoro nikt nic nie robi z tokenami i ich nie sprzedaje? To jak tak wiele znalazło się na tym adresie? Ja wiem jak, a wam pozwolę się domyślić. Niech ta transakcja pomoże wam w domyślaniu się. 

Oczywiście, jak już wiemy, to kolejna wspaniała informacja dla społeczności HEX, Pulsechain i fanów Richarda! Więcej tokenów w kieszeni twórcy oznacza mniej w obiegu i większą stabilność. Prawda? PRAWDA?! 

Rób co chcesz, ale wiedz w co inwestujesz

To wszystko nie oznacza, że HEX nie da zarobić… Wiele piramid daje zarabiać, a wiele bezwartościowych projektów, okazywała się całkiem wartościowa, przynajmniej przez pewien czas, jednak bądź świadom, w co inwestujesz.

Większościowym udziałowcem w podaży HEX (blisko 88%) jest Richard Heart, który dosłownie kłamie jak to nie wie kto, co i gdzie i znów wykorzystuje te same techniki do farmienia nowych tokenów, które tworzy. No, chyba że ostatnio się do czegoś przyznał? Nie wiem, nie śledzę każdej jego wypowiedzi. 

Staking HEX wypłaca zysk w HEX, po umownym czasie blokady tylko z inflacji (i kar), czyli głównie z powietrza, a cena HEX zależy tylko i wyłącznie od napływu nowej gotówki, która napływa tylko dlatego, że staking HEX wypłaca zysk w HEX… i tak dalej. 

Ilość oczywistych znaków ostrzegawczych i czerwonych lampek, które migają jak światełka świąteczne gdy tylko zaczniemy czytać hex.com jest tak duża, że sam wątpię w szczerość osób, które inwestują w HEX. Uważam, że oni doskonale wiedzą czym jest ten projekt, tylko nie chcą lub nie mogą tego przyznać. 

W sumie, skoro każdy wie, z czym mamy do czynienia, a i tak inwestuje, to może HEX i cały "ekosystem" wokół niego nie jest zły, a ludzie po prostu tego oczekują od kryptowalut? Mam cichą nadzieję, że nie.

 

Popularne