. . .

Poradnik play-to-earn: jak zacząć grę w Axie Infinity

Rafał   2021-08-23 19:23

Axie Infinity to największy projekt NFT na rynku, a także najpopularniejsza gra play-to-earn. Przejrzyjmy się, na czym polega oraz jak zacząć walkę na arenach świata Lunacia.

Axie

Świat gry Axie Infinity (nazwany Lunacia) jest, jak mówią twórcy, inspirowany Pokemon, jednak sama gra jest karcianką, w której mierzymy się z komputerem lub innymi graczami w walkach turowych. Każda potyczka polega na używaniu dostępnych kart w najlepszych możliwych kombinacjach. Możemy walczyć w trybach przygody, a także PvP. Dla najlepszych graczy trybu PvP przewidziane są duże nagrody co sezon. Rozwja się także e-sport.

Oprócz walki możemy też rozmnażać swoje Axie, które dodatkowo po walkach PvE zyskują doświadczenie. Gra jest dość łatwa jeśli chodzi o zrozumienie podstaw, ale wymaga sporej ilości poświęconego czasu, aby rywalizować na wysokim poziomie. Ilość ustawień, kombosów i możliwości jest ogromna, a każdy rodzaj Axie ma inny wpływ na rozgrywkę. 

Zwierzaki Axie mają 4 statystyki: zdrowie, morale, umiejętność i szybkość, a także 6 części ciała: oczy, uszy, róg, usta, plecy i ogon. 

Oprócz tego każdy Axie ma klasę, która jest podobna do typów Pokemonów. Każda klasa jest słaba i silna w stosunku do innych klas. Podczas obliczania obrażeń, klasa karty atakującego jest porównywana z klasą Axie obrońcy.

Axie klasyKlasy Axie działają na zasadzie kamień, papier, nożyce

Po bardziej szczegółowy poradnik, w języku angielskim, zapraszam tutaj

Gracze wykonują questy, za które są wynagradzani tokenami SLP, które są potrzebne do rozmnażania naszych stworów. Każdy Axie może być rozmnożony maksymalnie 7 razy i za każdym razem koszty rozmnażania wzrastają.

Rejestracja

Dla osób, które są nowe w kryptowalutach, rozpoczęcie zabawy bez przebrnięcia przez kilka poradników może być kłopotliwe oraz dość kosztowne. Niestety koszty rozpoczęcia zabawy są znaczne, ale gra potrafi wciągnąć i zapewnia niezłą rozrywkę, a dodatkowo możemy na niej zarobić, o ile znamy ryzyko i wiemy co robimy.

Jak zacząć grę w Axie?

1 ETAP - instalacja

  • Zaloguj się przez portfel Ronin na https://marketplace.axieinfinity.com/login
  • Portfel działa podobnie do MetaMask. Jest to portfel jednego z łańcuchów pobocznych (sidechain) Ethereum, na którym działa gra Axie, pobierzesz go w formie rozszerzenia Chrome.
  • Gdy zapiszesz swoją frazę seed i zalogujesz się na rynku oraz wybierzesz swój nick, dokończ rejestrację poprzez potwierdzenie adresu e-mail i ustalenie hasła.
  • Następnie należy ściągnąć klienta gry z oficjalnej strony projektu: https://axieinfinity.com (kliknij Play Now) i zalogować się.
  • Grę trzeba jeszcze zainstalować (około 305 MB więc pójdzie szybko).

2 ETAP - gra

Niestety nie możesz grać, dopóki nie zakupisz 3 Axie. Aby to zrobić musisz zasilić portfel Ronin poprzez Ramp, który oferuje zakup bezpośrednio za gotówkę lub poprzez przesłanie ETH z portfela MetaMask. Axie kupuje się na rynku z pierwszego kroku etapu 1.

Ronin depozyt

I tutaj dochodzimy do największego problemu związanego z Axie, a mianowicie ceny stworków. Potrzebujemy do gry minimum trzech. Najniższa (aktualne na czas pisania artykułu) cena za jednego Axie to około $120. Jak łatwo policzyć, aby zacząć potrzebujemy około $400. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że trzeba wydać trochę więcej, żeby skompletować w miarę dobrą drużynę 3 stworów, które mają szansę walczyć PvP.

Axie syncJeśli twoje Axie nie pojawią się od razu po zakupie możesz kliknąć „Sync Axie” i powinieneś je zobaczyć.

I to wszystko, możesz już zacząć grać po zakupie Axie.

Interfejs gry jest prosty do opanowania jednak sama gra wymaga zaangażowania nie tylko finansowego jeśli chcesz wygrywać pojedynki PvP.  Dodatkowo ilość gier, w których możemy zarabiać SLP w trybie PvP lub XP w trybie przygody jest ograniczona do 20 punktów energii, lub więcej w zależności od tego ile Axie posiadamy. Nasza energia odnawia się dość powoli.

Jak tworzyć drużynę Axie?

W grze ważne jest wszystko od różnorodności naszej drużyny po ich rozmieszczenie na mapie. Nasze Axie atakują najbliższego rywala, chyba że karta, której używamy mówi inaczej.

Owych kart jest ponad 130, a każdy Axie ma przypisane 4, których można użyć w grze. Karty są dobierane co turę.

Jeśli chodzi o nasz zespół zwierzaków, to w zespole potrzebujemy różne typy odpowiedzialne za konkretne działania. Tank, którego zadaniem będzie zebrać jak najwięcej obrażeń, a także atakujących, którzy będą pozbywać się rywali.

Wiele poradników mówi o Axie z grupy Roślin (Plant) jako najlepszych tankach, które radzą sobie na pierwszej linii. Do tego typu dobieramy 2 atakujące. Najczęściej zespoły wyglądają tak:

  • Roślina, Bestia, Ptak (Plant, Beast, Bird)
  • Roślina, Bestia, Wodny (Plant, Beast, Aqua)
  • Roślina, Gad, Gad (Plant, Reptile, Reptile)

Dobrym wyborem wydaje się także Roślina, Woda, Gad (Reptile) lub Ptak, ale oczywiście można stosować własne taktyki i ustawienia. Niektórzy kompletują drużyny składające się tylko z jednego typu np. 3 x Roślina. Wiele zależy od aktualnej mety.

Jeśli chodzi o mocne Axie to najlepsze są te, które mają najwięcej umiejętności/kart swojego typu, czyli zielony Plant ma zielone, niebieski Aqua niebieskie itd. Jest to ważne, ponieważ wiele tworzy ze sobą kombinacje. Jednak niektóre umiejętności nie potrzebują kart tego samego typu, aby się kombić, więc można szukać najlepszych połączeń stworzonych z wielu różnych typów kart. Możliwości jest multum i nie sposób wymienić wszystkich kombinacji umiejętności.

Opis najlepszych kart można znaleźć tutaj.

Rozmnażanie Axie (Aktualizacja 26.09.21 - nowe koszty)

Axie można rozmnażać. Koszty każdego rozmnożenia zależą od poziomu płodności. Każdy zwierzak może mieć maksymalnie 7 potomków. Pierwsze rozmnożenie kosztuje 300 SLP za każdego, czyli razem 600 SLP + występuje opłata w wysokości 1 AXS.  Najpierw otrzymamy jajo, by po 5 dniach nasz Axie dorósł. Gdy dorośnie, możemy go przekształcić.

Koszty rozmnożeń w zależności od płodności:

0/7

300 SLP

1/7

900 SLP

2/7

1500 SLP

3/7

2400 SLP

4/7

3900 SLP

5/7

6300 SLP

6/7

10200 SLP

Są to koszty 1 Axie, więc rozmnożenie pary o tej samej płodności np. 2/7, kosztuje 3000 SLP + 1 AXS opłaty.

Jeśli chodzi o to co i jak może powstać warto skorzystać z symulatora Axie Zone: https://axie.zone/breeding-simulator

Najlepsze i najdroższe Axie to często te najczystsze, czyli posiadające jak najwięcej części ciała ze swojego gatunku, lub te których karty tworzą najlepsze połączenie.

Axie umiejętności

Jak widać na powyższym przykładzie różowy Axie (Ptak) ma 5 na 6 różowych części i wydaje się niezłym kandydatem na rodzica, choć nie idealnym, lecz nadal jest wiele danych, których nie widzimy i które mogą sprawić, że urodzi nam się mniej czysty Axie. 4 części (te, pod którymi jest „Level 1”) odpowiadają za karty jakie mamy do dyspozycji. Chcemy, aby nasze Axie miały 4 karty swojej rasy, chyba że uda nam się znaleźć (albo otrzymać z rozmnożenia) bardzo fajne kombinacje zdolności z kilku gatunków. 

Jeśli chodzi o dochodowość rozmnażania zależy ona od ceny rynkowej tokenów AXS, SLP i ETH, a także cen i popytu na Axie.

Przykładowo: Te lepsze Axie, posiadające 4 swoje umiejętności kosztują około 0.07 ETH, ale to zależy od mety, rasy i wielu innych czynników. Nie zawsze te z 4 swoimi umiejętnościami są najlepsze, wręcz przeciwnie, czasem chcemy innych, ale to tylko przykład. Potrzebujemy dwa Axie, najlepiej z płodnością 0, te mogą być droższe i oba wynieść nas około $390. Do tego potrzebujemy 600 SLP na pierwsze „gody” oraz 1 AXS opłaty. Nasze koszty to 600 x $0.07 (koszt SLP) + $60 (koszt AXS) = $37 + $60 = $97

Jeśli uda nam się spłodzić dobrego Axie możemy sprzedać go za około 0.07 ETH (ale o to ciężko i zależy znów od mety i wielu innych czynników), jeśli chcemy szybko sprzedać, wtedy, przy obecnej cenie (26.09) około 0.044 ETH jest w miarę pewne. Możemy też dokupić 1 Axie i użyć go do spłodzenia kolejnego z tym, który się urodził, ale strategię rozmnażań pominiemy.

Uśrednijmy sprzedaż do 0.05 ETH, to około $140, więc możemy zarobić niecałe 2 razy tyle ile kosztuje potrzebne SLP i AXS. Każdego Axie możemy rozmnożyć kilka razy, jednak koszt się zmienia ze względu na SLP.

Przy kolejnym rozmnożeniu jest to 1800 SLP oraz znów 1 AXS, czyli $112 + $60 = $172. To znaczy, że przy obecnych kosztach i obecnej cenie ETH, nie opłaca się rozmnażać Axie więcej niż raz. No i trzeba pamiętać o opłacie z każdej sprzedaży, która trafia do protokołu i wynosi 4.25%.

Jeśli Axie, które rozmnażamy używamy też do grania i wykorzystujemy max dziennych zasobów (przy liczbie Axie poniżej 10) zarabiamy około 80-100 SLP dziennie. Wtedy możemy rozmnożyć Axie nawet do 3 razy z zyskiem z wygranych SLP, ale to wymaga już poświęcania większej ilości czasu.

Oczywiście to wszystko jedynie proste założenia, bo przecież ktoś nasze Axie musi kupić, ceny musza się trzymać itd. 

Tokeny

Axie posiada 2 tokeny dostępne na giełdach. AXS jest tokenem zarządzającym przeznaczonym do głosowań nad przyszłością projektu (przynajmniej w założeniach ma do tego służyć), a także do stakingu i opłat za rozmnożenie. AXS ma być także akceptowany na rynku. 

SLP jest tokenem, który służy do rozmnażania Axie, a także tym, który zarabiamy grając w grę. Każde kolejne rozmnożenie kosztuje więcej niż poprzednie, według wcześniej przedstawionej tabeli. Zarobione SLP nie są dostępne od razu i należy odczekać na ich odblokowanie oraz pobrać je manualnie klikając "Claim SLP" w dziale Claim Tokens na naszym profilu na rynku Axie. 

Innym ograniczeniem dotyczącym zarabiania na grze jest maksymalny limit dziennych nagród, jakie można zdobyć. Dziennie można zarobić 50 SLP w grze PVE oraz 25 SLP w questach. Zarobki na Arenie zależą od ilości posiadanej energii.

Informacje o cenach obu tokenów znajdziesz w rankingu kryptowalut na blokpres.pl.

Czy warto?

Pewnie zastanawiasz się, czy warto. Jeśli masz sporo pieniędzy, lub sporo zarobiłeś na tej hossie i szukasz rozrywki opartej o łańcuch bloków, to jak najbardziej warto zapoznać się z rozgrywką.

Jeśli szukasz łatwego zarobku na NFT, to w momencie, w którym Axie znajdują się teraz (26 września 2021), czyli cały czas na szczycie popularności inwestycja może okazać się niezbyt trafiona. Widać to po spadkach cen Axie w miesiąc (spadły ponad dwukrotnie). Należy pamiętać, że ceny Axie będą rosnąć lub utrzymywać się na podobnym poziomie, tylko gdy będą pojawiać się nowi gracze.

W momencie, w którym tak wiele osób rozmnaża swoje stwory, ich ilość na rynku rośnie szybciej niż liczba graczy, a gdy nagle nowi przestaną przychodzić, ceny także polecą w dół i trzeba mieć to na uwadze. Rozważając długoterminową inwestycje musicie pamiętać, że każda para Axie może spłodzić 7 innych, tamte 7 znów może spłodzić kolejne itd. Ograniczeń nie ma (oprócz spadku zyskowności kolejnych rozmnożeń) i zalew nowych stworów będzie trwał, dopóki będzie to dochodowe.

Podsumowanie

Axie Infinity wygląda prosto, ale jest skomplikowaną strategią, która wymaga sporych umiejętności i mocnych stworów, aby zwyciężać na wysokim poziomie.

Należy pamiętać, że gra kosztuje sporo w porównaniu nie tylko do „zwykłych” gier, ale nawet w porównaniu do innych play-to-earn. Plusem jest to, że te najtańsze Axie (przynajmniej na ten moment) można bardzo szybko odsprzedać akceptując niewielką stratę, ponieważ popyt jest ogromny. Jeśli więc gra nam się nie spodoba i zechcemy zrezygnować, nie stracimy tak wiele. 

Popularne