. . .

Jak grać w DeFi Kingdoms?

Rafał avatar
Rafał   2022-03-09 16:02

Czy zdecentralizowane finanse mogą być “fajne” i oferować coś więcej, albo przynajmniej coś innego niż prosty interfejs giełdy i platformy pożyczkowej? Jak pokazuje przykład omawianego dziś projektu, jak najbardziej. W tym artykule przyjrzymy się temu czym jest DeFi Kingdoms

co to DeFi Kingdoms
DeFi Kingdoms

Zdecentralizowane finanse są ogromnym i ciągle ewoluującym rynkiem, który podobnie do całego ekosystemu kryptowalut cały czas się rozwija. Omawiany w tym artykule projekt pokazuje jak duże możliwości oferuje blockchain, oraz że finanse wcale nie muszą być nudne.

Wczoraj informowaliśmy o Avalanche, które ogłosiło kolejny ogromny program zachęt, tym razem skupiający się na funkcjonalności „subnets”. Jedną z tworzonych podsieci, która pracuje nad dołączeniem do sieci AVAX jest DFK Chain korzystający na niezłym bonusie w wysokości 15 mln USD. 

Czym jest DeFi Kingdoms?

Świat Gaia składał się kiedyś z jednego kontynentu, jednego ludu. Rosły liczebnie, swobodnie dzieląc się ze sobą informacjami i szkołami nauki. Wspaniale prosperowali, wiek po wieku. Wszyscy byli pod opieką, bogaci ponad miarę, wszyscy żyli w nieświadomym stanie pokoju i utopii.

Tak zaczyna się historia świata Gaia, w którym toczy się akcja gry. Jeśli chcesz poznać Lore, zapraszam tutaj. 

DeFi Kingdoms jest bardzo ciekawym projektem, który łączy funkcje gry MMORPG z możliwościami zdecentralizowanych finansów, a dokładniej mówiąc ze zdecentralizowaną giełdą. O ile o gustach się nie dyskutuje i strona graficzna oraz prosty gameplay produkcji może nie trafiać do każdego, tak ten projekt pokazuje jakie możliwości drzemią w DeFi i jak może ono trafiać do szerszego grona odbiorców.

DeFi Kingdoms jak graćInterfejs DeFi Kingdoms

Jeśli korzystałeś kiedyś z DEX do wymiany tokenów lub dostarczania płynności, będziesz zaskoczony tym, co zobaczysz otwierając aplikację DeFi Kingdoms, która całkowicie zmienia wrażenia z użytkowania protokołów. Czy na lepsze? Na powyższym obrazku widać interfejs aplikacji, który nieco różni się od znanych nam rozwiązań. Dla inwestorów jest to raczej minus, ale dla masowej adopcji? Być może ten kierunek jest właściwy.

Oczywiście sama gra nie oferuje jedynie funkcji DEX, czyli wymian i dostarczania płynności w alternatywny sposób, ale oferuje prostą (na razie) rozgrywkę taką jak misje wykonywane przez herosów, którzy przybierają postać NFT. Zespół pracuje nad ciągłym rozszerzaniem opcji dostępnych w aplikacji, a jedną z nadchodzących nowości, która ma pojawić się już niedługo są możliwości walki PvP i PvE, które dodadzą kolejną warstwę play-to-earn.

Aktualnie projekt działa na blockchainie Harmony, a pierwsza ekspansja na inną sieć nosi nazwę Crystalvale. Nowa kraina wprowadzającą wiele funkcji i zasobów będzie podsiecią Avalanche, czyli łańcuchem dedykowanym grze - DFK Chain.

DeFi Kingdoms co toJuż wkrótce, nowa kraina

JEWEL i CRYSTAL

Zanim przejdziemy do krótkiego objaśnienia podstaw, musimy wspomnieć o dwóch głównych tokenach projektu. 

JEWEL to natywny token DeFi Kingdoms działający na Harmony. Służy do zakupów NFT, dostarczania płynności, zarządzania, a w przyszłości ma służyć również do opłat na DFK Chain. Maksymalna podaż została ograniczona do 500 mln. Występuje również mechanizm spalania części opłat.

CRYSTAL pełni te same role, co JEWEL, ale w Crystalvale. Całkowita podaż CRYSTAL to 125 mln. Nowy token będzie można zarabiać stakując przesłany poprzez most do DFK Chain JEWEL.

Jak grać w DeFi Kingdoms?

Aby zacząć swoją przygodę z DeFi Kingdoms należy połączyć się z aplikacją poprzez MetaMask. Nowa sieć Harmony, o ile jej nie posiadamy, doda się automatycznie. 

Utworzenie konta wymaga wysłania transakcji, podobnie jak każda akcja, jaką wykonujemy, co z kolei wymaga od nas posiadania niewielkiej ilości ONE, czyli natywnej waluty sieci Harmony służącej do pokrywania opłat. 

Wypłaty ONE, np. z Binance muszą być przeprowadzane na adres Harmony, który można łatwo uzyskać wchodząc na explorer.harmony.one i wklejając swój adres MetaMask w wyszukiwarce, który możemy następnie zamienić na natywny format, klikając w prawym górnym rogu przycisk ONE/ETH.

Harmony DeFi Kingdoms

Jeśli nie masz pewności, czy wszytko zrobiłeś poprawnie, zawsze prześlij najpierw niewielką ilość kryptowaluty na swój adres.

Po zalogowaniu się do gry można utworzyć profil i poruszać się po świecie DeFi Kingdoms. 

Co, gdzie, jak, dlaczego?

Poruszanie się po świecie wymaga jedynie myszy, jest bardzo proste i intuicyjne. Wielki przycisk Menu po prawej stornie pozwala nam wrócić do mapy głównej lub przenieść się do wybranego miejsca. Istnieje wiele poradników, na czele z tutorialem, który wprowadza nas do świata i pozwala na zrozumienie co, gdzie, jak i dlaczego…

Na mapie znajduje się kilka różnych budynków, z których każdy odpowiada innej opcji. Oto najważniejsze z nich:

Rynek - Marketplace

Jak łatwo się domyślić, centrum miasta, czyli Marketplace pozwala nam wymieniać tokeny. Gracze mogą “rozmawiać” z kilkoma NPC-ami, a każdy z nich ma inne zadanie. Zaczynając od góry:

 • Druid Lazarus - Pomaga tworzyć „nasiona”, czyli dostarczać płynność
 • Stylistka Sandra - Pozwala zmienić zdjęcie profilowe.
 • Trader Matoya - Umożliwia wymiany tokenów
 • Sprzedawca Zada - Umożliwia handel przedmiotami. Możemy kupować je za złoto lub sprzedawać te, które udało nam się zdobyć.
 • Crier Milo - Wyświetla najnowsze ogłoszenia. Gazetka „Town Crier”. 

Jubiler - Jeweler

Jubiler pozwala stakować tokeny JEWEL, które są główną walutą świata. Staking pozwala zarabiać ⅓ opłat generowanych przez giełdę.

Manager natomiast umożliwia transfer zablokowanych tokenów na inny adres.

Ogród - Garden

W ogrodzie możemy farmić nasze tokeny płynności, które dostarczyliśmy na rynku u Druida. Wpłacamy je do Seed Box, a nagrody odbieramy w Harvest.

Tawerna - Tavern

W Tawernie możemy porozmawiać z agentką Seliną, aby kupić, sprzedać lub wypożyczyć bohaterów. Barkeep Kessing pozwala nam przeglądać katalog lub wysłać bohaterów do innego gracza.

Bohaterowie

Bohaterowie DeFi Kingdoms

Bohaterowie w DeFi Kingdoms to NFT o różnych zastosowaniach.

Herosi mogą być połączeni w pary, aby przywołać więcej bohaterów, których klasy, statystyki i rzadkość są częściowo zdeterminowane przez dwóch bohaterów użytych do nasycenia kryształu przywołania. Jest to znany z innych gier play-to-earn „breeding”, czyli rozmnażanie.

Bohaterowie mogą brać udział w zadaniach, aby zdobyć JEWEL i zasoby w grze, a także zwiększyć odpowiednie umiejętności i zdobyć doświadczenie. Gdy Bohaterowie osiągną wymagany próg doświadczenia, mogą awansować w Kręgu Medytacji.

Każdy heros ma różną rzadkość i wiele statystyk, na które składają się między innymi:

 • Siła – Dodaje mnożnik do ataków i wybranych akcji.
 • Zręczność – Modyfikuje obrażenia od ataku niektórymi broniami.
 • Zwinność – odnosi się do uników i szybkości.
 • Witalność – wpływa na wzrost HP.
 • Wytrzymałość – dodaje do obrony.
 • Inteligencja – Dodaje mnożniki do umiejętności, magii i uników.
 • Mądrość – Dodaje mnożnik do umiejętności magicznych i ataków oraz określa, ile PM zdobywa się podczas awansowania.
 • Szczęście – Pomaga określić trafienia krytyczne, zwiększa szansę na zdobycie rzadkich przedmiotów i odgrywa niewielką rolę w unikaniu podczas walki.

gra DeFi

Po dokładniejszy poradnik dotyczący bohaterów w języku angielskim, z którego pochodzi powyższa grafika zapraszam tutaj.

Bohaterów można zakupić w Tawernie, a ich koszt ustala rynek. Swoich herosów można wysyłać na misję i przydzielać im zadania, które znajdują się na mapie w Proffesions. Zasoby znalezione w zadaniach mają różne cele. Można je wykorzystać do produkcji mikstur lub do wyklucia zwierzęcego towarzysza (NFT). Wszystkie rzeczy można sprzedać za złoto, które następnie można wykorzystać do zakupu niektórych przedmiotów lub wymienić na JEWEL.

Co ciekawe niektóre opcjonalne misje, takie jak np. Perilous Journey mogą zakończyć się “śmiercią” naszego bohatera, czyli mówiąc w języku blockchain: NFT zostanie spalone. 

Więcej o zadaniach znajdziesz tutaj

Podsumowanie

DeFi Kingdoms pokazuje, że nie wszystkie zdecentralizowane finanse muszą wyglądać tak samo, a rozwój w kierunku gamifikacji wydaje się jedną z ciekawszych możliwości. 

DeFi Kingdoms to jedna z najpopularniejszych gier dostępnych aktualnie na rynku play-to-earn, która w ciągu ostatnich 30 dni (na dzień 9 marca) przyciągnęła ponad 130 tysięcy graczy, wygenerowała niemal 500 mln USD obrotu, a całkowita wartość zablokowana na giełdzie to 425 mln. 

Nadchodzący start DFK Chain może być niezłą okazją do zapoznania się z możliwościami projektu, których absolutnie nie da się wymienić w jednym krótkim artykule.

Popularne