. . .

Po co Luna Foundation Guard kupuje BTC i AVAX?

Rafał avatar
Rafał   2022-04-08 09:18

7 kwietnia Terra ogłosiła, że obok Bitcoina w skarbcu LFG znajdzie się także AVAX, kupiony za pomocą UST posiadanego przez fundusz. Co to oznacza dla LUNA i po co Terra/LFG inwestuje w inne aktywa?

po co terra kupuje btc
grafika: terra.money

Zanim odpowiemy sobie na pytanie zadane w tytule, wyjaśnijmy, o co w ogóle chodzi.

Zapewne wszyscy słyszeli już o zakupach BTC dokonywanych przez Luna Foundation Guard, czyli fundusz, który wspiera ekosystem Terra i głównego zdecentralizowanego stablecoina rynku UST.

Według ostatnich informacji LFG posiada już ponad 35 tys. BTC pod swoją opieką. Wczoraj na listę inwestycji dostał się kolejny projekt. Tym razem na zasadzie partnerskiej wymiany OTC zakupiono 100 mln UST wartości AVAX, czyli natywnej waluty sieci Avalanche.

Cała wymiana ma również charakter marketingowy, ponieważ LFG planuje wspierać projekty wykorzystujące UST w sieci Avalanche, w której chętnie zostanie głównym stablecoinem. 

Pomijając jednak inne korzyści z posiadania AVAX, a także oczywiście BTC, odpowiedzmy, po co w ogóle to wszystko? Po co te rezerwy? Czy UST nie miał być algorytmicznym stablecoinem?

avax

Bardzo ważne w zrozumieniu całej sprawy jest poznanie tego jak działa Terra oraz jak wygląda cały proces związany z UST. 

Jak działa LUNA i UST?

LUNA, czyli główna waluta sieci, służy do wybijania wszystkich stablecoinów, jakie działają na Terra, w tym także największego zdecentralizowanego stablecoina na rynku - UST. Wybicie UST wiąże się ze spaleniem równowartości w LUNA, to znaczy; $100 LUNA pozwala wybić 100 UST. Podobnie sprawa wygląda w drugą stronę, 100 UST pozwala "odzyskać" $100 LUNA, niezależnie od tego czy LUNA kosztuje $1, czy $1000.

terra

W taki sposób wybijane są stablecoiny oraz w taki sposób utrzymywany jest tzw. "peg", czyli powiązanie UST z $1. Jeśli na rynku cena UST jest wyższa niż $1, np. $1.02 można wybić UST spalając LUNA, a następnie sprzedać go na rynku zachowując $0.02, czyli 2% zysku dla siebie. System działa identycznie w przypadku sytuacji odwrotnej. Jeśli cena UST na rynku jest niższa niż powinna być, np. $0.98, można zakupić UST i spalić go, otrzymując w zamian $1 LUNA.

Występują także dzienne limity tego ile można wybić UST, które mogą być dostosowywane przez zarządzanie. Zostały osiągnięte np. miesiąc temu:

Cały ten system prowadzi do pozytywnej pętli, czyli tego co możemy dziś zaobserwować w cenie LUNA. Użytkownicy palą LUNA, chcąc wybijać UST, które mogą "gdzieś" użyć lub pokryć większe wykorzystanie tego stablecoina (popyt zwiększa jego cenę) co prowadzi do zmniejszenia podaży, przy zwiększaniu się popytu i w konsekwencji rośnie wartość LUNA.

Niestety, może też dojść do sytuacji odwrotnej, w której UST z różnych przyczyn traci na znaczeniu, co prowadzi do inflacji podaży LUNA, co zmniejsza cenę itd. W konsekwencji nagłej utraty zainteresowania UST dochodzi do dużego spadku jego ceny, czyli "depegu", co może być bardzo groźne dla wszystkich użytkowników. Potocznie mówi się na to „spirala śmierci" (uuuu).

Oczywiście cena LUNA nie ma znaczenia dla utrzymywania pegu UST, arbitraż jest możliwy nawet gdy LUNA kosztuje $0.1, ale w praktyce "złe wydarzenia" odbiłyby się i na LUNA i na UST.

I właśnie tutaj do gry wkracza wieloaktywowe zabezpieczenie UST.

Po co LFG inwestuje w BTC?

Jak możemy przeczytać na stronie LFG:

W przypadku, gdy cena rynkowa UST znacznie odbiega od ustalonego kursu USD, posiadacze UST będą mogli zamknąć arbitraż i przywrócić cenę rynkową UST z powrotem do ustalonego kursu, zamieniając UST na duże, nieskorelowane aktywa, takie jak BTC, które znajdują się w rezerwie.

Rezerwa, którą buduje LFG ma działać jak zawór, który pozwala zmniejszyć nacisk na LUNA poprzez zaprezentowanie alternatywnych możliwości arbitrażu.

Bitcoin, Avalanche i inne aktywa, które prędzej czy później trafią do rezerwy LFG, nie oznaczają, że UST nagle jest "zabezpieczone" BTC. Nadal pozostaje algorytmicznym stablecoinem, który oprócz LUNA otrzyma nowe drogi absorpcji złych wydarzeń.

Jedna z firm (Jump Crypto), zaproponowała nawet implementację on-chain, która mogłaby bronić pegu UST.

W ich propozycji po przekroczeniu pewnego poziomu ceny ($0.98) bardziej opłacałoby się wymienić UST na BTC, niż LUNA. W tym wypadku kurs BTC w protokole zawsze wynosiłby: 1 UST = $0.98 BTC. Dzięki temu można by nabyć BTC ze zniżką, dopóki cena UST jest poniżej tej kwoty. Analogicznie, gdy cena UST jest powyżej pegu, zachęca do sprzedaży BTC za UST.

Cały ten system nie zmniejsza więc roli LUNA w sieci, która nadal będzie jedynym aktywem odpowiedzialnym za zwiększanie podaży UST, ale pozwala wykorzystywać więcej aktywów do arbitrażu i obrony ceny UST.

Oczywiście to tylko propozycja, która może nie zostać zaakceptowana w takim stanie. W innych scenariuszach może dojść do zmniejszania spalania LUNA na rzecz zwiększania rezerwy i zakupu większej ilości BTC, o czym mówił sam Do Kwon.

 

Terra, czy też LFG, planuje zakupić sporo BTC i podąża ścieżką "zbyt wielcy, by upaść", więc środki na zakup ogromnych ilości BTC i innych aktywów muszą skądś pochodzić... Scenariusz Jump jest możliwy do zaakceptowania, ale możliwy jest też dodatkowy system, który zmienia to jak działa "seigniorage", co może w przyszłości nieco negatywnie odbić się na LUNA, która nie będzie już jedyną możliwością.

 

Popularne