. . .

FrxETH - Inne podejście do płynnego stakingu ETH

Rafał avatar
Rafał   2022-11-20 13:42

Frax oferuje ciekawe rozwiązania DeFi, z których najbardziej znanym jest częściowo algorytmiczny stablecoin. Najnowszym punktem oferty projektu jest frxETH, czyli płynny staking ETH, ale działający nieco inaczej niż aktualni liderzy rynku i oferujący… wyższy zysk. Jakim cudem?

FrxETH staking Ethereum Frax

Projekty płynnego stakingu Ethereum budzą mieszane uczucia. Z jednej strony dzięki nim każdy może zarabiać na stakingu niezależnie od tego ile ETH posiada. Poza tym zmniejszają one próg wejścia dla walidatorów, których nie stać na pełne zabezpieczenie w wysokości 32 ETH. Z drugiej strony pojawiają się mniej lub bardziej uzasadnione wątpliwości co do decentralizacji.

Frax jako projekt Ethereum ma coraz większe znaczenie dla wielu protokołów, a jego oferta rośnie w szybkim tempie. Co istotne każda nowa funkcja ma dostarczać wartość posiadaczom tokenów FXS.  Oczywiście nie ma projektów idealnych i Frax również taki nie jest, co nie zmienia faktu, że bardzo wiele dzieje się w ostatnim czasie wokół tego ekosystemu.

Więcej o tym, czym jest i jak działa Frax pisałem tutaj:

Frax

Artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej. Zawsze wykonaj własny research i pamiętaj o ryzyku.

Płynny staking ETH 

Aby dobrze zrozumieć czym wyróżnia się Frax na tle innych projektów płynnego stakingu musimy wiedzieć jak działają te “inne” projekty.

Dwa najpopularniejsze to oczywiście Lido oraz Rocket Pool. Oba zostały już opisane na Blokpres. Poniżej znajdziecie linki do ich pełniejszego przedstawienia, ale krótko przypomnijmy sobie co robią.

W przypadku Lido mamy do czynienia z systemem rebase. Oznacza to, że liczba stETH płynnie zmienia się w zależności od tego ile nagród (lub kar) zarobili walidatorzy Lido oraz oczywiście od wpłaconej do smart kontraktu kwoty ETH.

Ten system według twórców Frax nie jest idealny i może powodować nawet problemy ze wspieraniem tego typu tokenów w DeFi (jak np. Uniswap V3, który nie wspiera tokenów rebase).

Rocket Pool działa w sposób nieco bardziej zdecentralizowany niż Lido oraz bez systemu rebase. W przypadku tego podejścia rETH, czyli token płynnego stakingu ETH od tego protokołu, pozwala po prostu odebrać większą część ETH z puli, która rośnie dzięki nagrodom. Co ciekawe, Rocket Pool działa w taki sposób, że ETH można odebrać nawet jeszcze przed wprowadzeniem wypłat. Oczywiście jest to bardzo ograniczone i nie należy się nastawiać, że akurat nam się uda.

Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników, tokeny zarządzające oraz wady. Po więcej informacji zapraszam do artykułów na Blokpres:

Rocket Pool 

Lido 

FraxETH

Najwyższy czas przejść do bohatera dzisiejszego tekstu. FraxETH działa w jeszcze inny sposób niż oba krótko przedstawione wcześniej rozwiązania. Dzięki temu oferuje także większy zysk dla stakujących. Jak to w ogóle możliwe? 

Frax wprowadził 2 tokeny, które dają różne możliwości - frxETH i sfrxETH.

FrxETH jest tokenem, który ma pełnić rolę stabilnego instrumentu pochodnego ETH. Użytkownicy, aby w ogóle myśleć o stakingu z Frax, muszą najpierw wybić właśnie ten token wpłacając ETH.

1 frxETH = 1 ETH. Frax, który jak już wspomniałem jest przeciwnikiem systemu rebase stosowanego przez Lido, za pomocą frxETH tworzy swoją wersję “Wrapped ETH”. WETH jest bardzo popularnym tokenem, który powstaje właśnie poprzez zablokowanie ETH. Jest wybijany w stosunku 1:1 i zawsze możliwy do odebrania.

Bardzo podobnie sprawa wygląda z frxETH, który zawsze jest i będzie zabezpieczony 1:1 w postaci wpłaconego i zarobionego przez użytkowników i walidaotórw ETH, z tym że tutaj mamy pewien haczyk. Użytkownik wpłacając ETH do smart kontraktu otrzymuje w zamian równowartość w frxETH, jednak jego ETH trafia do walidatorów Frax i zarabia nagrody. To oznacza, że dopóki nie wejdzie w życie aktualizacja Ethereum umożliwiająca wypłaty, nie będzie można zamienić frxETH na ETH! 

frxETH może być dowolnie używany w DeFi jako reprezentacja ETH, którym jest w 100% zabezpieczony, a także nie wymaga specjalnych pul i podejścia do projektowania aplikacji, ponieważ nie jest tokenem rebase.

Jednak jego najważniejszą cechą jest to, że jego posiadacze… nie zarabiają nagród za staking!

Tak. Mimo że ETH wpłacone w celu wybicia frxETH jest stakowane, frxETH nie uprawnia do nagród. Od tego mamy sfrxETH.

Jeśli użytkownik chce zarabiać nagrody stakingowe za uczestnictwo w POS Ethereum, musi stakować frxETH. “Stakować frxETH” oznacza wpłatę tych tokenów do skarbca i otrzymanie w zamian sfrxETH o takiej samej wartości (nie takiej samej liczbie).

Wszystkie nagrody stakingowe trafiają do skarbca sfrxETH, a odebrać mogą je jedynie posiadacze tych właśnie tokenów. Tutaj system działa podobnie do Rocket Pool. Zyski ze stakingu ETH trafiają do skarbca w postaci frxETH stale zwiększając stan posiadania puli, a posiadacze sfrxETH mogą z czasem odebrać więcej tokenów niż wpłacili (w postaci frxETH).

Wiem, że to troszkę zawiłe i dużo tutaj “ETH”, ale musicie wybaczyć, nie ja to wymyśliłem.

Podsumujmy więc jeszcze raz jak działa ten system na przykładzie 1 ETH. 

Użytkownik wybija frxETH, czyli wpłaca 1 ETH do smart kontraktu Frax. 

frxETH staking

Te ETH trafiają do operatorów węzłów i tworzą nowy walidator za każdym razem gdy wpłaty osiągają 32 ETH (tyle jest wymagane na jednego walidatora Ethereum). 

Teraz, aby zarabiać nagrody, użytkownik musi znów zdeponować swoje środki, ale tym razem 1 frxETH, aby otrzymać sfrxETH, czyli token, który uprawnia do odebrania zysków generowanych ze stakingu ETH.

sfrxETH staking Frax

Jak widać w praktyce jest to dość proste i wymaga tylko kilku kroków.

Dobrze, skoro rozumiemy już podstawy, to wypada zadać conajmniej dwa pytania. Gdzie ten niby wyższy zysk ze stakingu? I po co trzeba stakować dwa razy, najpierw ETH, a później frxETH?

Wyższy zysk, czyli dlaczego nie każdy zablokuje frxETH

Jak mogłeś już przeczytać, to posiadacze sfrxETH zarabiają CAŁOŚĆ nagród walidatorów (minus prowizja Frax oczywiście, która trafia w części do posiadaczy veFXS). Oznacza to, że nawet jeśli wybiłeś frxETH, ale nie wymieniłeś go na sfrxETH nie otrzymujesz nagród.

Twoja nagroda trafi więc do puli i automatycznie zwiększy zysk posiadaczy sfrxETH, ponieważ, choć nagrody POS są takie same dla każdego, część, która nie stakuje, nie zarabia, a to zwiększa zarobki pozostałych.

Przykładowo: Przy 50% stakowanych frxETH zysk ze stakingu sfrxETH będzie dwukrotnie wyższy niż innych rozwiązań płynnego stakingu przy identycznych nagrodach w sieci Ethereum. 

Załóżmy, że na Frax stakuje 10000 ETH (10000 frxETH), które zarabia (dla przykładu) 5% rocznie, czyli 500 ETH. Przy 50% stakowanych frxETH nagroda 500 ETH (minus prowizje) trafia więc do 5000 ETH, co daje nie 5%, a 10%.

W taki sposób, absolutnie uzasadniony i nie “scamowaty” yield na płynnym stakingu ETH można znacznie podnieść!

No dobra, fajnie. Tylko kto przy zdrowych zmysłach miałby NIE stakować frxETH?! Przecież to nie ma sensu…

Wbrew pozorom ma to sens. frxETH ma przybrać formę wspomnianego już wcześniej WETH i służyć podobnym celom. Co więcej, warto w tym miejscu wspomnieć, że Frax jest jednym z największych posiadaczy CVX wśród DAO na rynku i może całkiem skutecznie kierować zachęty tam, gdzie uważa za stosowne (ciekawe gdzie to będzie…) oraz może dodatkowo zachęcać innych do głosowań.

Jeśli nie wiesz o co chodzi z Curve i Convex polecam zacząć tu i poklikać w inne linki w tekście wyjaśniające więcej ;)

Pula Curve w parze frxETH/ETH będzie więc bardzo dobrze zaopatrzona w frxETH i ETH, ponieważ może płacić znacznie więcej niż sam staking, choć w innych tokenach!

Odbędzie się tu więc walka o pewną równowagę zysków do ryzyka. Kto poświęci zysk w ETH dla zysku z dostarczania płynności w puli Curve? Jakie oprocentowanie zachęci do blokowania ETH we Frax, a nie u “konkurencji” biorąc pod uwagę ryzyko błędów, exploitów, itp.?  

To jednak nie koniec. frxETH może służyć nie tylko farmieniu na Curve, ale po prostu jako wspomniany wrapped ETH w DeFi i aplikacjach oferowanych zarówno przez Frax, jak i inne projekty.

Używanie WETH daje wiele korzyści w porównaniu do “czystego” ETH. Wystarczy powiedzieć, że OpenSea korzysta na rynku właśnie z WETH, nie ETH, ponieważ zapewnia on większe możliwości.

Oczywiście TO NIE OZNACZA, że frxETH uzyska adopcję WETH i że oba tokeny mają takie same czynniki ryzyka, ale wskazuje jedynie, że możliwości i scenariuszy, w których lepiej będzie nie blokować frxETH w stakingu jest kilka. 

Największym problemem płynnego stakingu Frax w tym momencie są walidatorzy ETH i to kto nimi zostaje. Aktualnie operatorem jest Frax. Czy będą podążać za flashbots, czyli popularną ostatnio zgodnością z OFAC? Kiedy decentralizacja i więcej informacji na ten temat? 

Staking na Frax dopiero rusza i jeszcze wiele przed nami.

Podsumowanie

Frax jest projektem, który rozwija się bardzo szybko. Ma swoje wady i ograniczenia, ale jego podejście do wielu segmentów ekosystemu DeFi jest wyjątkowe, często bardziej eksperymentalne niż u konkurencji i przez to bardziej ryzykowne, ale potencjalnie przełomowe i na pewno ciekawe. Warto obserwować co z tego wyniknie.

Szczerze mówiąc pomysł Frax na płynny staking bardzo mi się podoba i zdecydowanie będę śledził rozwój tego rozwiązania. A FXS? JEŚLI płynny staking na Frax odniesie sukces, posiadacze tych tokenów (stakujący) będą zarabiać całkiem niezłe prowizje. DYOR.

 

Popularne